Προς το περιεχόμενο

loop station


V.P.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για να το σταματίσεις πατάς το πετάλι 2 φορές. για να σβήσεις την λούπα όπως είπες το έχεις κρατιμένο

Nα,αυτα δε μ αρεσουν...Το λαθος καραδοκει ανα πασα στιγμη :D

Αμα έχεις το foot switch το σταματάς και σβήνεις τις λούπες απο εκεί  ;)

πάντως δεν μπορώ να σκεφτώ πως αλλίως θα μπορούσαν να βάλουν τοσα πράματα σε ένα τοσο μικρό εργαλείο

The Economy Picker!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τελικά σαν πιο ευχρηστο loop πετάλι με πιο πολλές εφφετζήδικες δυνατότητες πιο προτείνετε?

Η διαφορά είναι μικρή και πιστεύω το rc-20 είναι καλύτερο αν θέλει κανείς να χρησιμοποιήσει διάφορα εφέ, την διπλή πεταλιέρα και fade out και και και  ???

το μόνο που με απασχολεί είναι ότι το σήμα είναι πιο μουντό, δηλαδή δεν ακούγεται καλά ??? Μήπως το rc-2 είναι καλύτερο ???

 

Εχει ένας φίλος μου ένα Akai με 2 κουμπιά και πίσω ένα σωρό  (5-6)  εξόδους για καρφιά  ή εισόδους ???  ??? ??? ???

Το πετάλι το έχω παίξει και ακουγότανε καλό.

Ξέρω ότι δεν το χρειάζεται, να τον ψήσω να μου το δώσει ? ? ? ? ?

 

Λοιπόν τι λέτε?

rc-2 ή rc-20 ή ΑΚΑΙ   ??? ??? ???

 

Ο ήχος μου είναι αναλογικός αν βοηθάει και σαν είδος μουσικής παίζω ΣΑΝ pink floyd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι το εχει αυτο το προβλημα το RC20.Αν ακουσες το Αkai κ σου φανηκε καλυτερο (εγω δεν το εχω ακουσει) go for it.Παντως πρακτικα δεν ειναι ιδιαιτερα μεγαλο προβλημα,απλα το βγαζεις απο την αλυσιδα σου οταν δεν το χρησιμοποιεις κ σε συνθηκες live μπορεις να το παρακαμπτεις με ενα line selector για να μη σου χαλαει το σημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως πρακτικα δεν ειναι ιδιαιτερα μεγαλο προβλημα,απλα το βγαζεις απο την αλυσιδα σου οταν δεν το χρησιμοποιεις κ σε συνθηκες live μπορεις να το παρακαμπτεις με ενα line selector για να μη σου χαλαει το σημα.

 

Πιστεύω ότι τo μεγαλύτερο "κακό" είναι ότι δεν παίζει πιστά αυτό που ηχογράφησες (το παίζει πιο μουντά) και όχι τόσο ότι χαλάει το σήμα στην αλυσίδα με τα effects...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το akai εχει τη βασικοτατη διαφορα οτι δεν αποθηκευει αυτα που γραφεις απ τη στιγμη που θα το βγαλεις απο το ρευμα,σε σχεση με τα loop station της boss.Αν σου αρκει να δημιουργεις loops μονο την ωρα που παιζεις ειναι μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως πρακτικα δεν ειναι ιδιαιτερα μεγαλο προβλημα,απλα το βγαζεις απο την αλυσιδα σου οταν δεν το χρησιμοποιεις κ σε συνθηκες live μπορεις να το παρακαμπτεις με ενα line selector για να μη σου χαλαει το σημα.

 

Πιστεύω ότι τo μεγαλύτερο "κακό" είναι ότι δεν παίζει πιστά αυτό που ηχογράφησες (το παίζει πιο μουντά) και όχι τόσο ότι χαλάει το σήμα στην αλυσίδα με τα effects...

 

Nαι σωστα,το σκεφτηκα μετα οτι σε αυτο αναφεροταν κ ο harry.Για αλλη μια φορα εχει να κανει με το τι παιζεις.Αλλοι χρυσοπληρωνουν lofi loopers (κ καλα κανουν) γτ αυτο χρειαζονται ,αλλοι θελουν ο,τι παιζουν αυτο να γραφεται κ να επαναλαμβανεται ιδιο.Εμενα δεν με εχει ενοχλησει τοσο το playback, όσο το "χαλασμα" του σηματος οταν ειναι bypass.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσει ρε παιδιά και ο άσχετος κάτι... :P

 

Μπορώ να βάλω το looper στο fx loop, να γράψω κάτι σε αυτό και να το περάσω στον Η/Υ?

Με λίγα λόγια...

 

...Μπορώ να ηχογραφήσω μέσω αυτού του πεταλιού?

 

 

[move]Τhanks!!![/move]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι γνώμες διίστανται (οι 2)  ;D ;D ;D ;D ;D

Τελικά χαλάει ή όχι το σήμα? Κάνας άλλος που να έχει δοκιμάσει το πετάλι?

 

Το akai εχει τη βασικοτατη διαφορα οτι δεν αποθηκευει αυτα που γραφεις απ τη στιγμη που θα το βγαλεις απο το ρευμα,σε σχεση με τα loop station της boss.Αν σου αρκει να δημιουργεις loops μονο την ωρα που παιζεις ειναι μια χαρα.

 

Guys Thanx για τις απαντήσεις σας ! ! ! ! !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως (που ειμαι παθολογικος λουπακιας) εχοντας δοκιμάσει  τα εξείς

 

1) 16 secon delay Electro harmonix

2) Akai headrush 2

3) boomerang plus

4) Boss loop station

5) digitech jam man

 

και αγοράσει τα 3 πρώτα

 

νομίζω οτι το καλύτερο απο πλευράς ευκολίας στο λαιβ και φοβερής ποιότητας ήχου είναι το boomerang!

τσέκαρε το στο www.boomerangmusic.com

 

επίσεις τσέκαρε το http://www.loopers-delight.com/ για απιστευτα πολλες πληροφορίες για ?ολα? τα loopers που υπάρχουν!

 

 

King for a Day

Fool for a lifetime!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx man,  :D :D :D :D :D

Καλό το booomerang αλλά ακριβό.

Είμαι μεταξύ των akai headrush και boss rc-20.

Ο ήχος μου θέλω να μην ψηφιακίζει, :D

το σήμα της κιθάρας να μην υστερεί, σε σχέση με το χωρίς το looper, :D

οι δυνατότητες να είναι πολλές  :D

και η ευχρηστία σε live :D και πρόβες γεγονός. :D

Σου έρχεται καμιά καλή ιδέα?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου