Προς το περιεχόμενο

loop station


V.P.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτήσει ρε παιδιά και ο άσχετος κάτι... :P

 

Μπορώ να βάλω το looper στο fx loop, να γράψω κάτι σε αυτό και να το περάσω στον Η/Υ?

Με λίγα λόγια...

 

...Μπορώ να ηχογραφήσω μέσω αυτού του πεταλιού?

 

Τhanks!!!

 

Τα loopers που έχουν καρτούλα μνήμης, όπως πχ. το Digitech JamMan, ηχογραφούν αυτό που παίζεις εκεί, άρα με ένα card reader στο pc σου θα είναι διαθέσιμο (μάλλον σαν wav). Επίσης, αν θες οπωσδήποτε να κάνεις κάτι τέτοιο (?) μπορείς να πάρεις κι ένα looper που δεν έχει καρτούλα μνήμης, και να το συνδέσεις με το HiZ ή το Line In της κάρτας ήχου σου (νομίζω - δεν το'χω δοκιμάσει γιατί δεν βρίσκω κανένα λόγο).

 

Aλλά να είσαι προετοιμασμένος για μάλλον κακά αποτελέσματα*, γιατί αυτό που θα είναι ηχογραφημένο θα είναι το σήμα πριν την τελική ενίσχυση από το power section του ενισχυτή σου.

 

 

 

 

*Αν βεβαίως είσαι μάγος της μουσικής ή της ηχοληπτικής, όλα γίνονται... εδώ ένα από τα διασημότερα σόλο στην ιστορία της ροκ (που συνήθως ψηφίζεται και ως το ωραιότερο), όπως και πολλά μέρη στο ίδιο άλμπουμ του τραγουδιού, βγήκε από μια Gibson LP με P90s καρφί σε κονσόλα, χωρίς ούτε καν ενισχυτή... Ποιο λέω; Ένα ακόμη μουσικό αίνιγμα...  ;)  :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

*Αν βεβαίως είσαι μάγος της μουσικής ή της ηχοληπτικής, όλα γίνονται... εδώ ένα από τα διασημότερα σόλο στην ιστορία της ροκ (που συνήθως ψηφίζεται και ως το ωραιότερο), όπως και πολλά μέρη στο ίδιο άλμπουμ του τραγουδιού, βγήκε από μια Gibson LP με P90s καρφί σε κονσόλα, χωρίς ούτε καν ενισχυτή... Ποιο λέω; Ένα ακόμη μουσικό αίνιγμα...  ;)  :)

 

"...χωρίς καν ενισχυτή..."

 

Υπερβολές... :P

 

Ορίστε η αλήθεια:

 

ANOTHER BRICK IN THE WALL 2

studio

Stratocaster

Gibson Les Paul (solo)

- rhythm (bridge pickup); clean signal into mixing desk (double track)

- rhythm/melody & fill-ins (bridge pickup);Muff and Phase 90 (rate 10%)

- solo (neck pickup); clean signal heavily gated/compressed into the mixing desk, then fed through a Mesa/Boogie amp and back into the mixing desk

 

;) 8)

 

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσει ρε παιδιά και ο άσχετος κάτι... :P

 

Μπορώ να βάλω το looper στο fx loop, να γράψω κάτι σε αυτό και να το περάσω στον Η/Υ?

Με λίγα λόγια...

 

...Μπορώ να ηχογραφήσω μέσω αυτού του πεταλιού?

 

Τhanks!!!

 

Τα loopers που έχουν καρτούλα μνήμης, όπως πχ. το Digitech JamMan, ηχογραφούν αυτό που παίζεις εκεί, άρα με ένα card reader στο pc σου θα είναι διαθέσιμο (μάλλον σαν wav). Επίσης, αν θες οπωσδήποτε να κάνεις κάτι τέτοιο (?) μπορείς να πάρεις κι ένα looper που δεν έχει καρτούλα μνήμης, και να το συνδέσεις με το HiZ ή το Line In της κάρτας ήχου σου (νομίζω - δεν το'χω δοκιμάσει γιατί δεν βρίσκω κανένα λόγο).

 

Aλλά να είσαι προετοιμασμένος για μάλλον κακά αποτελέσματα*, γιατί αυτό που θα είναι ηχογραφημένο θα είναι το σήμα πριν την τελική ενίσχυση από το power section του ενισχυτή σου.

 

 

 

 

*Αν βεβαίως είσαι μάγος της μουσικής ή της ηχοληπτικής, όλα γίνονται... εδώ ένα από τα διασημότερα σόλο στην ιστορία της ροκ (που συνήθως ψηφίζεται και ως το ωραιότερο), όπως και πολλά μέρη στο ίδιο άλμπουμ του τραγουδιού, βγήκε από μια Gibson LP με P90s καρφί σε κονσόλα, χωρίς ούτε καν ενισχυτή... Ποιο λέω; Ένα ακόμη μουσικό αίνιγμα...  ;)  :)

Κανένα loop station δεν έχει usb υποδοχή? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx man,  :D :D :D :D :D

Καλό το booomerang αλλά ακριβό.

Είμαι μεταξύ των akai headrush και boss rc-20.

Ο ήχος μου θέλω να μην ψηφιακίζει, :D

το σήμα της κιθάρας να μην υστερεί, σε σχέση με το χωρίς το looper, :D

οι δυνατότητες να είναι πολλές  :D

και η ευχρηστία σε live :D και πρόβες γεγονός. :D

Σου έρχεται καμιά καλή ιδέα?

 

 

 

κοίτα, το headrush είναι πολυ καλό για τα λεφτά του (απο εξω 115 γιουργια) και σαν delay και σαν looper.

εμενα προσωπικά το Boss δεν μου αρέσει αλλα αυτα ειναι θέμα γουστου. αν μπορείς δοκίμασε οσα βρείς για να καταλήξεις...το να λουπάρεις πράγματα μεσα σε μια μπάντα ειναι ηδη δυσκολη υπόθεση ποσο μαλον αν δεν σε βοηθάει το μηχανημα! γιαυτο και πρότεινα το boomerang που ειναι απιστευτα ευκολο να το δουλέψεις!

βεβαια και το headrush δεν ειναι και ελικόπτερο στην δυσκολια αλλα δεν εχει καποια βασικα (για μενα) χαρακτηριστικα:

1) reverse

2)επιλογή για 2η λουπα

3) live reverse play

νομίζω οτι για την περίπτωση σου το jam man είανι πολυ καλη επιλογη, σχετικα φτηνο, και με πολλες δυνατότητες....(ουτε αυτο εχει reverse ομως) οσο για ευκολία δεν μπορω να πω γιατι δεν το εχω δουλεψει...

 

αν εισαι αθηνα μπορουμε να κανονισουμε να περασεις μια βολτα απο το στουντιο να ακουσεις τα δικα μου λουπερς και μετα επιλεγεις!

 

King for a Day

Fool for a lifetime!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

*Αν βεβαίως είσαι μάγος της μουσικής ή της ηχοληπτικής, όλα γίνονται... εδώ ένα από τα διασημότερα σόλο στην ιστορία της ροκ (που συνήθως ψηφίζεται και ως το ωραιότερο), όπως και πολλά μέρη στο ίδιο άλμπουμ του τραγουδιού, βγήκε από μια Gibson LP με P90s καρφί σε κονσόλα, χωρίς ούτε καν ενισχυτή... Ποιο λέω; Ένα ακόμη μουσικό αίνιγμα...  ;)  :)

 

"...χωρίς καν ενισχυτή..."

Υπερβολές... :P

Ορίστε η αλήθεια:

 

ANOTHER BRICK IN THE WALL 2

studio

Stratocaster

Gibson Les Paul (solo)

- rhythm (bridge pickup); clean signal into mixing desk (double track)

- rhythm/melody & fill-ins (bridge pickup);Muff and Phase 90 (rate 10%)

- solo (neck pickup); clean signal heavily gated/compressed into the mixing desk, then fed through a Mesa/Boogie amp and back into the mixing desk

Μιλούσα για το σόλο του Comfortably Numb και είμαι σχεδόν κατηγορηματικός ότι σε κανένα στάδιο δεν χρησιμοποιήθηκε Boogie, κι επίσης όχι heavily gated/compressed αλλά με αλλεπάλληλο πολύ σφιχτό limiting και compressing. Πληροφορίες από τον ίδιο τον James Guthrie στο προτελευταίο τεύχος του περιοδικού Guitarist. Δεν το έχω αγοράσει αλλά θα προσπαθήσω να το ξανατσεκάρω για να είμαι 100% σίγουρος.

 

 

Κανένα loop station δεν έχει usb υποδοχή? :P

 

Τι να την κάνει; Δεν είναι αυτός ο ρόλος του. Ο ρόλος του είναι να σε συνοδεύει σε ζωντανό παίξιμο με φρασούλες... Άλλο looper, άλλο recorder...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα loop station δεν έχει usb υποδοχή? :P

 

Τι να την κάνει; Δεν είναι αυτός ο ρόλος του. Ο ρόλος του είναι να σε συνοδεύει σε ζωντανό παίξιμο με φρασούλες... Άλλο looper, άλλο recorder...

Ναι, δεν αντιλέγω αλλά σκεφτόμουν πως με έναν σμπάρο, 2 τρυγόνια, ξέρεις.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εισαι αθηνα μπορουμε να κανονισουμε να περασεις μια βολτα απο το στουντιο να ακουσεις τα δικα μου λουπερς και μετα επιλεγεις!

 

Thanx  :D :D :D :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου