Προς το περιεχόμενο

Ανακαλυψα οτι το σπιτι μου δεν εχει γειωση..τι κανω;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε, απλα τα πραγματα...Με 'χτυπησε' λιγο ο προενισχυτης μου μολις τον αγγιξα ενω αγγιζα παραλληλα τις χορδες της κιθαρας και αφου το τσεκαρα, ειδα οτι τελικα οι μπριζες του δωματιου οπου εχω τα μηχανηματα δεν εχουν γειωση..Μπριζα με γειωση υπαρχει, στο μπανιο, αλλα αυτο ειναι 10 μετρα μακρια και δεν βολευει καθολου..

 

Τι να κανω ρε παιδια?

 

Χωρις γειωση τι κινδυνοι υπαρχουν; Δεν με νοιαζει για μενα, για τα μηχανηματα ρωταω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Χωρις γειωση τι κινδυνοι υπαρχουν; Δεν με νοιαζει για μενα, για τα μηχανηματα ρωταω :P

 

Πρώτα θα σε ενδιαφέρει για σένα και πολύ μετά για τα μηχανήματα.

Με το θέμα της γείωσης (230Volt) μην παίζεις.

Για την τοποθέτηση γείωσης, να ρωτήσεις άμεσα ηλεκτρολόγο.

Επίσης να του πείς να βάλει ρελέ ασφαλείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ ούτε εγώ έχω γείωση στο δωμάτιο

Στο υπόλοιπο σπίτι έχω

Δηλαδή υποθέτω μιας και ο "εργολάβος" που έφτιαχνε το σπίτι τα είχε κάνει μαντάρα  ( γείωση είχε μόνο η πρίζα της κουζίνας και έξω από το μπάνιο)

Το αποτέλεσμα ήταν να μου βγάλει την γείωση ΚΑΙ από τη κουζίνα ( διότι δεν ήταν ηλεκτρολόγος αλλά ήθελε να το παίξει ηλεκτρολόγος )

Ετσι τον ξαναφώναξα και κάτι έκανε και καλά έχει γείωση πλέον όλο το σπίτι

εκτός από το δωμάτιο που έχω τα μηχανήματα ..........

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πρώτα θα σε ενδιαφέρει για σένα και πολύ μετά για τα μηχανήματα.

Με το θέμα της γείωσης (230Volt) μην παίζεις.

Για την τοποθέτηση γείωσης, να ρωτήσεις άμεσα ηλεκτρολόγο.

Επίσης να του πείς να βάλει ρελέ ασφαλείας.

 

Εννοειται οτι ενδιαφερομαι πιο πολυ για μενα, πλακιτσα εκανα  :D Τα μηχανηματα...let them burn!

 

Θα ρωτησω αμεσα και θελω να πιστευω οτι αφου καπου μεσα στο σπιτι υπαρχει γειωση, λογικα δεν θα ειναι και πολυ δυσκολο να γινει ενα extension και στο δωματιο μου, ετσι;

 

Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Aκριβώς κάπως έτσι θα γίνει λογικά

Μόνο κοίταξε να φέρεις άνθρωπο που ξέρει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ

Οχι κάποιον που έτυχε να σκαμπάζει από ηλεκτρολογικά

Εγώ του ζήτησα χαρτί μετά "ΒΕΒΑΙΩΣΗ" του μηχανικού για τον ηλεκτρολόγο που είχε φέρει , ότι είναι υπεύθυνος αν κινδυνέψει η υγεία μου κτλπ από κακή συνδεσμολογία κτλπ και πήγε να το αποφύγει ( δεν το πήρα τελικά διότι ήθελε παραπάνω χρήματα )

Μέχρι στο σύνδεσμο ηλεκτρολόγων είχα απευθυνθεί

Και μάλιστα έμαθα ότι ένα τέτοιο χαρτί μπορείς να το πάρεις μαϊμού ( τι κάνουν ) Με λίγα λόγια πληρώνεις μαϊμού χαρτί ότι λειτουργούν όλα σωστά στο σπίτι , γιατί αυτό το χαρτί είναι αναγκαίο νομίζω στη περίπτωση που θες να πουλήσεις το σπίτι

( Που την πήγα τη κουβέντα ρε παιδιά ? σταματήστε με  ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη το θέμα είναι πολύ μεγάλο και σοβαρό, θα ήθελα να πώ τα εξής

 

Πολυ απλα, τι είναι η γείωση;

Η γείωση είναι ένας αγωγός στον οποίο διαφέυγει το ρεύμα σε πρίπτωση βραχυκυκλὠματος της φάσης με το μεταλικό πλαίσιο της οποιασδήποτε συσκευής.

Δηλαδη, αν σε έναν ενισχυτή ακουμπάει το καλώδιο της φάσης με το μεταλλικό πλαισιο του ενισχυτή τότε έχουμε βραχυκύκλωμα. Σε περίπτωση που έχουμε γείωση, το ρεύμα θα φύγει προς τη γη. Σε περίπτωση που ΔΕΝ έχουμε γείωση το ρεύμα παραμείνει στο μεταλλικό πλάισιο και όταν εσυ πας και ακουμπισεις το πλαίσιο αυτό θα παίξεις το ρόλο της γείωσης. Κατα συνέπεια θα σε χτυπήσει το ρεύμα. Τώρα το τί μπορεί να πάθεις από αυτο...από τίποτα μεχρι........ :o :o

 

1) Πόσων ετών είναι το σπίτι (πότε κατασκεβάστικε δηλαδή;)

2) Σε περιπτωση που δεν έχει τραβηχτεί γείωση από την αρχή (πράγμα ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ) μπορεί να εφαρμοστει μέθοδος διαφορικής προστασίας. Είναι μία μέθοδος που την εφαρμόζανε στα παλιά σπίτια...

Πλέον δεν εφαρμόζετε.

 

Αυτά για αρχή και έπετε συνέχεια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη το θέμα είναι πολύ μεγάλο και σοβαρό, θα ήθελα να πώ τα εξής

 

Πολυ απλα, τι είναι η γείωση;

Η γείωση είναι ένας αγωγός στον οποίο διαφέυγει το ρεύμα σε πρίπτωση βραχυκυκλὠματος της φάσης με το μεταλικό πλαίσιο της οποιασδήποτε συσκευής.

Δηλαδη, αν σε έναν ενισχυτή ακουμπάει το καλώδιο της φάσης με το μεταλλικό πλαισιο του ενισχυτή τότε έχουμε βραχυκύκλωμα. Σε περίπτωση που έχουμε γείωση, το ρεύμα θα φύγει προς τη γη. Σε περίπτωση που ΔΕΝ έχουμε γείωση το ρεύμα παραμείνει στο μεταλλικό πλάισιο και όταν εσυ πας και ακουμπισεις το πλαίσιο αυτό θα παίξεις το ρόλο της γείωσης. Κατα συνέπεια θα σε χτυπήσει το ρεύμα. Τώρα το τί μπορεί να πάθεις από αυτο...από τίποτα μεχρι........ :o :o

 

1) Πόσων ετών είναι το σπίτι (πότε κατασκεβάστικε δηλαδή;)

2) Σε περιπτωση που δεν έχει τραβηχτεί γείωση από την αρχή (πράγμα ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ) μπορεί να εφαρμοστει μέθοδος διαφορικής προστασίας. Είναι μία μέθοδος που την εφαρμόζανε στα παλιά σπίτια...

Πλέον δεν εφαρμόζετε.

 

Αυτά για αρχή και έπετε συνέχεια

 

 

Koίτα ,εγώ έχω ένα πολύπριζο που δείχνει και καλά την γείωση

Στο δωμάτιο δεν έχω

Στο σαλόνι μου είπε ότι η  μια πρίζα δεν έχει πολύ ( έχει και δεν έχει ) pardon ?

Απάνω ο πίνακας ( ή πίδακας πως στο καλό τον λένε ) έχει ένα μαύρο πραγματάκι και μου είχε πει να το πατάω που και που για να τεστάρει το σύστημα όλο και καλά ( δεν το έχω πατήσει ποτέ )

Πάντως παλιά , οι πολυκατοικίες του 50 μέχρι και του 80 ακόμα , συνήθως γείωση είχαν μόνο οι πρίζες του  μπάνιου και της κουζίνας για το ψυγείο και το φούρνο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πατα το.

Λογικά θα κοπεί το ρευμα σε όλο το σπιτι. Για να το επαναφέρεις θα πρέπει να σηκώσεις ξανα με το χέρι σου το διακόπτη που έπεσε.

 

Υπάρχει και άλλο ένα τέστ για να δείς την κάθε γείωση ξεχωριστά αλλα είναι λιγάκι επικίνδυνο...

Αμα θες στο λέω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Υπάρχει και άλλο ένα τέστ για να δείς την κάθε γείωση ξεχωριστά αλλα είναι λιγάκι επικίνδυνο...

Αμα θες στο λέω...

 

3 χρόνια μετά ...

- Ρε σεις χρόνια έχει να μπει ο PitsiPitsi  ;D xaxaxxa

 

Με κάνα κατσαβίδι ασφαλείας ? άσε μη μου πεις , δεν κάνω τέτοια επικίνδυνα πράγματα

Οσο αφορά τη γείωση στο δωμάτιο ξέρω ότι δεν έχει

Βρε λες και φταίει αυτό που ακούω όταν ηχογραφώ κάτι τσακ τσουκ που και που και νομίζω ότι φταίει που κάποιο πχ δίπλα ή από πάνω ανάβει κάνα φως ή κάποια συσκευή ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καταρχήν είσαι σίγουρος οτι δεν έχει γείωση η γραμμή που φτάνει στην πρίζα?

 

Σε πολλές περιπτώσεις ειδικά σε παλιές εγκαταστάσεις οι πρίζες ήταν 2 αγωγών (φάση ουδέτερος). Το γεγονός οτι μια τέτοια πρίζα είναι στον τοίχο δεν σημαίνει οτι η γραμμή δεν έχει γείωση. Απλά με τη σύνδεση μέσω αυτού του ρευματολήπτη η γείωση δεν συνδέεται στη συσκευή μας. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι αφού ρίξεις το γενικό ή τη μερική ασφάλεια απο τον πίνακα που ελέγχει την εν λόγω γραμμή να ξεβιδώσεις το πλαίσιο της πρίζας και να φτάσεις στο χωνευτό στρογγυλό κουτί που βρίσκεται πίσω της και να δεις πόσα καλώδια έχεις. Αν αυτά είναι 3 τότε έχεις γείωση και απλά ο τύπος της πρίζας σου δεν σε αφήνει να την χρησιμοποιήσεις. Θα πρέπει να πας σε ένα κατάστημα με ηλεκτρικά και να αγοράσεις μια κοινή σούκο και να την βάλεις. Μπορεις να συνδέσεις φάση (μαυρο) και ουδέτερο (μπλε) όπως θες αλλά θα πρέπει να προσέξεις το καλώδιο της γείωσης (κίτρινο ή πράσινο) να το συνδέσεις στην ειδική υποδοχή της πρίζας η οποία σημειώνεται με το διεθνές συμβολο της γείωσης (3 παράλληλες οριζόντιες γραμμές που το μήκος τους σταδιακά ελλαττώνεται) ή το γράμμα E ή το ακρωνύμιο GND.

 

Όσον αφορά αυτό που λέει ο Periklis είναι απολυτα σωστό εκτός από αυτό που λέει για την διαφορική προστασία.

 

Περικλή μήπως εννοείς κάτι άλλο? H διαφορική προστασία είναι αυτή που χρησιμοποιείται σήμερα και απαιτεί οπωσδήποτε παρουσία γείωσης στο σπίτι αλλιώς ο μετασχηματιστής έντασης του ρελέ δεν θα μπορεί να διαγνώσει το ρεύμα διαρροής που θα διαφύγει στη γη μέσω του αγωγού γειωσης είτε του σώματος μας και να ενεργοποιηθεί απομονώνοντας όλη την κατανάλωση απο την παροχή σε περίπτωση που αυτό ξεπερνά τα 30mA (IΔn) και γίνεται επικίνδυνο για τον άνθρωπο.

 

Η διαφορική προστασία βασίζεται στο γεγονός οτι στο μετασχηματιστή έντασης δεν τηρείται το ισοζύγιο ρεύματος λόγω διαρροής εφόσον ρεύμα διαφεύγει προς τη γη είτε μέσω του αγωγού είτε μέσω του σώματός μας και δεν επιστρέφει στο μετασχηματιστή έντασης. Έτσι λόγω επαγωγικών φαινομένων που προκύπτουν απο τη διαφορά έντασης του ρεύματος το πηνίο του ρελέ ενεργοποιείται και απομονώνει τις καταναλώσεις μας από την γενική παροχή.

 

Όσον αφορά το κουμπάκι test που υπάρχει στο ρελέ αυτό προκαλεί μια τεχνητή στιγμιαία διαρροή 30mΑ μέσω της γείωσης και με αυτόν τον τρόπο ελέγχουμε τη γενική ετοιμότητα του συστήματος προστασίας σε μία τυχαία χρονική στιγμή.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ:

ΟΠΟΙΑ ΣΥΣΚΕΥΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΥΝΔΕΘΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΓΩΓΟ ΓΕΙΩΣΗΣ ΔΕΝ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ.

 

Στην περίπτωση που συμβεί βραχυκύκλωμα μέσω του μεταλλικού πλαισίου μιας συσκευής ΠΟΥ ΔΕΝ είναι συνδεδεμένη με αγωγό γείωσης τότε το ρελέ δεν διαβάζει διαφορά ρεύματος διότι το ρεύμα δεν διαφεύγει προς τη γη απλά επιστρέφει μέσω του μεταλλικού πλαισίου και του υπόλοιπου κυκλώματος στον πίνακα. Όταν εμείς ακουμπήσουμε τη συσκευή που έχει διαρροή το ρεύμα που διαρρέει το μεταλλικό πλάισιο θα διαφύγει προς τη γή μέσω εμάς, θα πάθουμε ηλεκτροπληξία και σε διάστημα 5msec θα πέσει το ρελέ. Αν η συσκευή είναι ισχύος τότε τα 5msec είναι αρκετά για να μας δώσουν ένα καλό χτύπημα.

 

Στην περίπτωση που η συσκευή ΕΙΝΑΙ συνδεδεμένη με αγωγό γείωσης όποτε και να συμβεί το βραχυκύκλωμα το ρεύμα θα διαφύγει μέσω του αγωγού γείωσης προς τη γη και το ρελέ θα πέσει ειδοποιώντας μας οτι κάπου στο σπίτι μας υπάρχει διαρροή

 

Άρα γίνεται αντιληπτό οτι η ουσιαστική προστασία είναι ο αγωγός γείωσης και όχι το ρελέ διαρροής που είναι πρόσθετη προστασία. Ο συνδυασμός τους βέβαια είναι ακόμα καλύτερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου