Προς το περιεχόμενο

4 - Conductor?


drketikios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

SEYMOUR DUNCAN SH-1B '59 MODEL BRIDGE 4 - CONDUCTOR

 

Τι είναι το 4 conductor...ετοιμαζόμουνα να τον αγοράσω και είδα ότι είναι πιο ακριβός από τον απλό..γιατί?????????  ??? ??? ??? ???

Ήταν μια λέξη μοναχά...ελευθερία!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, δηλαδή, θα πάρω αυτόν με τα 4 καλώδια και θα πω στο τεχνικό να μου κάνει ένα νέο διακοπτάκι, ώστε να μπορώ να χωρίζω τον μαγνήτη όποτε θέλω??? ??? ??? ???

Ήταν μια λέξη μοναχά...ελευθερία!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Και για τον υπόλοιπο κόσμο που δεν καταλαβαίνει:

 

Κάποιοι μαγνήτες αντί για 2 καλώδια έχουν 4.

Είναι από την αρχή και το τέλος κάθε μαγνήτη, εφ'όσον είναι humbucker (διπλός).

Με αυτό τον τρόπο προσφέρεται μεγαλύτερη ευελιξία σύνδεσης (σε σειρά ή παράλληλα, coil-split, κλπ) για διάφορες επιλογές χροιάς.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, δηλαδή, θα πάρω αυτόν με τα 4 καλώδια και θα πω στο τεχνικό να μου κάνει ένα νέο διακοπτάκι, ώστε να μπορώ να χωρίζω τον μαγνήτη όποτε θέλω??? ??? ??? ???

 

Μπορεις με 4 conductor pickup ειτε να κανεις αυτο που λες ,ειτε χωρις κανενα διακοπτακι απλα με το καταλληλο wiring να "σπας" τον διπλο ετσι ωστε το ενα πηνιο του να δουλευει σε συνδυασμο με εναν αλλο μαγνητη (η πηνιο καποιου αλλου διπλου).....Παραδειγμα....Ενας 4 conductor διπλοπηνιακος στην bridge θεση μιας στρατ μπορει με το σωστο wiring να "σπλιταρει" ωστε στη θεση δυο να παιζει το ενα πηνιο του διπλου (και οχι ολοκληρος ο διπλος) μαζι με το μεσαιο μαγνητη της στρατ. Αυτο δεν χρειαζεται κανενα διακοπτακι. Υπαρχουν πολλες επιλογες στο wiring ενος 4 conductor για απειρους συνδυασμους........

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου