Προς το περιεχόμενο

Noiz! Οχι άλλη διαφήμιση!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους...

 

Θα ήθελα να εκφράσω τη δυσαρέσκεια μου σε σχέση με κάποια πράγματα που συμβαίνουν στο forum..

 

Υποτίθεται ότι όλη αυτή η διαδικτυακή κοινότητα που λέγεται Noiz έχει δημιουργηθεί για να μπορέσουν άνθρωποι που ασχολούνται με τη μουσική να ανταλλάξουν απόψεις, να πάρουν απαντήσεις σε διάφορες απορίες που ενδεχομένως να έχουν και γενικά να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους στο κομμάτι Τεχνολογίας & Μουσικής.

 

Βέβαια πολλές φορές η "ανταλλαγή απόψεων" έχει να κάνει και με τις τιμές της αγοράς και τα καταστήματα που αυτές υπάρχουν, λογικό, γιατί ο καθένας μας θέλει το καλύτερο για την τσέπη του. Εδώ όμως το θέμα παρεξηγείται... Οι γνώμες ποικίλουν.. Από κάποιο σημείο και μετά Θεωρείται ανταλλαγή απόψεων ή διαφήμιση;

 

Τις προάλλες, χρήστης του forum έκανε αναφορά σε κάποιο μουσικό κατάστημα, από το οποίο αγόρασε ένα μουσικό όργανο και ευχαρίστησε το κατάστημα για την άψογη εξυπηρέτηση. Με αυτόν τον τρόπο θέλησε παράλληλα να γνωστοποιήσει στα υπόλοιπα μέλη ότι ενδεχομένως στο εν λόγω κατάστημα οι τιμές είναι πολύ καλές και παρότρυνε να το κοιτάξουν... Κάποιος ίσως να βρει αυτό που ψάχνει, στην τιμή που το ψάχνει και να πει: "Να'ναι καλά το παιδί που μας ενημέρωσε". Σίγουρα όμως θα βρεθούν κι άλλοι που θα το θεωρήσουν διαφήμιση... Ναι, συμφωνώ. Είναι μία διαφήμιση. Το αν γίνεται καλοπροαίρετα ή οχι δε σταματάει να το κάνει διαφήμιση. Τελικά, Βρέθηκαν πολλά μέλη που εξέφρασαν τη δυσαρέσκεια τους και είπαν ανοιχτά στο συγκεκριμένο μέλος ότι "Αυτό που κάνεις είναι διαφήμιση". Να σημειώσουμε ότι ο χρήστης για τον οποίο μιλάμε είναι νέο μέλος. (Μπορείτε αν θέλετε να δείτε τη συζήτηση εδώ http://www.noiz.gr/index.php?topic=154473.0)

 

Γιατί όμως όταν ένας νέος χρήστης κάνει διαφήμιση σε κάποιο κατάστημα γνωρίζει το κράξιμο των υπολοίπων ενώ όταν ένας administrator προβεί ακριβώς στην ίδια διαδικασία δεν υπάρχει καμία αντίδραση; Γιατί για τους καχύποπτους ο νέος χρήστης μπήκε στο Noiz για να κάνει διαφήμιση ενώ ο administrator έχει μία εμπειρία x πάνω στο forum... Διαβάστε το παρακάτω θέμα http://www.noiz.gr/index.php?topic=153691.0 και πείτε μου σας παρακαλώ... Αυτό που γίνεται δεν είναι διαφήμιση; Είναι ενημέρωση για τους χρήστες του Noiz οι οποίοι θέλουν μία πολύ καλή λύση σχετικά με ενα breath controller; Συγνώμη που το λέω, αλλά σε μένα θυμίζει περισσότερο αγγελία προς μαζική πώληση παρά διαφήμιση...

Επίσης, θεωρώ ότι το συγκεκριμένο θέμα-διαφήμιση είναι αισχρό γιατί εδώ υποτιμάει κάποιος αντίστοιχα προϊόντα άλλων εταιρειών για να προωθηθεί το συγκεκριμένο.

 

Συγκεκριμένα αναφέρεται:

 

  * Άλλα Breath Controllers της αγοράς υποστηρίζουν μία μόνο λειτουργία κάθε φορά, με αποτέλεσμα να μην ηχούν σωστά στο φυσικό παίξιμο.

      Στέλνουν για παράδειγμα μόνο Volume ή μόνο Pitch Bending.

      Το Intelligent Breath Controller μπορεί να στείλει ταυτόχρονα δύο λειτουργίες (κανονική έκδοση)

      ή πάνω από δύο λειτουργίες (ειδική έκδοση) παράλληλα και όχι μόνο.

 

Ας πάρει κάποιος πακέτο για breath controller άλλης εταιρίας (Εννοώ το breath controller και δύο converters για midi δεδομένα, τα όποια όλα μαζί στοιχίζουν λιγότερα χρήματα από ότι το Intelligent Breath Controller) και του τα φτιάχνω εγώ να ελέγχει πολύ περισσότερες παραμέτρους, προς θεού οχι μία.

 

Παρακολουθώ το Noiz σχεδόν δύο χρόνια, βλέπω ότι ειδικά τον τελευταίο καιρό έχει μεγάλη απήχηση και συνεχώς καινούρια μέλη με όχι ιδιαίτερη εμπειρία στο χώρο αυτό μπαίνουν για να ζητήσουν γνώμες από άλλους πιο έμπειρους. Αν αντιμετωπίσουμε το θέμα αυτό, με την ίδια καχυποψία που αντιμετωπίσαμε το προηγούμενο, ότι ο νέος χρήστης μπήκε για να κάνει διαφήμιση. Δεν είναι ακόμα πιο χυδαίο να προσπαθεί κάποιος με εμπειρία να παραπλανήσει όλους αυτούς τους νέους χρήστες εκμεταλλευόμενος την άγνοια τους;

 

Στο site του κύριου Χναράκη, στη σελίδα δηλαδή της roland, υπάρχει αναλυτική περιγραφή για το προαναφερθέν προϊόν. Μία αναφορά στο site του στυλ "Ρίχτε μια ματιά στο site" δε θα το έκανε διαφήμιση γιατί ο κάθε έμπορος στη σελίδα του μπορεί να γράφει ότι ανακρίβεια θέλει για να προωθήσει το προϊόν όμως όταν οι ανακρίβειες αυτές αναπαράγονται από έναν administrator, τα λέει ο ίδιος, υπάρχει πρόβλημα γιατί λόγω ιδιότητας έχει τη δυνατότητα να εισακουστεί από άπειρους χρήστες....

 

 

Θα μπορούσαμε να ανοίξουμε μία νέα κατηγορία με τίτλο "Διαφημίσεις" ή κάτω από το λογότυπο του Noiz να γράφει "music technology on line promotion" για να ξέρει ο νέος χρήστης τι θα αντικρίσει..

 

Τι να πω παιδιά....  Τα σχόλια δικά σας.... :-X

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 135
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Διαβάστε το παρακάτω θέμα http://www.noiz.gr/index.php?topic=153691.0 και πείτε μου σας παρακαλώ... Αυτό που γίνεται δεν είναι διαφήμιση;

 

 

Είναι δελτίο ΤΥΠΟΥ!!!!!! μην δημιουργείς σύγχηση...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντού γύρω μας οι διαφημίσεις υπάρχουν, αυτό δε σημαίνει ότι ό,τι βλέπουμε πάμε και το παίρνουμε ή το πιστεύουμε.

 

Μεγάλα παιδιά είμαστε ικανά να κρίνουμε τί είναι το καλύτερο για μας. Προσωπικά από το νόιζ έχω επωφεληθεί απ'αυτή τη "διαφήμιση" αφού και κιθάρες καλές ψώνισα και εξυπηρέτηση καλή απόλαυσα και μια χαρά κερδισμένος βγήκα από όλες τις κινήσεις μου. Έτσι λειτουργεί το πράγμα και ευτυχώς δηλαδή.

 

Και αν δω ένα χρήστη με ένα μήνυμα όλο κι όλο να ευχαριστεί τα "μουσικά όργανα, μπάμπης", πολύ απλά θα μου μπουν ψίλοι στ'αυτιά, αλλά και πάλι δεν έχω να χάσω κάτι αν έρθω σε επαφή με τον μπάμπη, πού ξέρεις καμμιά φορά...Μπορεί να με βοηθήσει.

 

Για σκέψου να μην είχε αναφέρει κανείς τον Thomann, MusicStore, Rockinger, playback κλπ κλπ, πόσα θα είχαμε δώσει παίρνοντας μόνο fender και Gisbon και πολλά πολλά άλλα....

 

Προσωπική άποψη, και πάντα φιλικά,

Όμηρος

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία... Ας ζητήσουμε τότε συγνώμη από το παληκάρι που το κράξαμε επειδή έκανε διαφήμηση για κάποιο μαγαζί ώστε οι κανόνες στο forum να είναι ίσοι για όλους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεγονός που σημαίνει οτι στα δελτία τύπου επιτρέπονται οι διαφημήσεις;

 

 

 

Δελτιο τυπου σημαινει, οτι οταν βγει καποιο καινουργιο προιον ειναι στην διαθεση του καθενος να το ποσταρει εκει περα και να το παρουσιασει. Κανεις δεν σε αναγκαζει να το παρεις η να το δεις.

Ενα παραδειγμα:

Οταν ημουν σε ενα ezine και μας ερχονταν προμο για κριτικη, μαζι με καθε cd υπηρχε ενα δελτιο τυπου απο την δισκογραφικη, το οποιο ελεγε διαφορους παπαδες μεσα για τον δισκο. Κανεις ομως δεν με αναγκασε να τον αγορασω τον δισκο. Επισης γιατι να μην γινεται καποιο προμοτιον και μεσα στο σαιτ? Ειναι σε πολυ συγκεκριμενο μερος, αλλα και δεν ειναι σε φαση "ειναι το καλυτερο, πηγαιντε να το αγορασετε", απλα μια παρουσιαση ειναι.

 

Τελος, οταν το πρωτο ποστ ενος μελους ειναι "θα ηθελα να σας ευχαριστησω κυριε καταπληκτικε καταστηματαρχα.." ε, ξερω γω? Θελει και αναλυση?

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία... Ας ζητήσουμε τότε συγνώμη από το παληκάρι που το κράξαμε επειδή έκανε διαφήμηση για κάποιο μαγαζί ώστε οι κανόνες στο forum να είναι ίσοι για όλους....

 

επισης το...."παληκαρι" στο οποιο αναφερεσαι τυγχανει να ειναι Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ αυτου του φορουμ στο οποιο εσυ,εγω ,ολοι μας φιλοξενουμαστε...

 

και τη τελευταια φορα που κοιταξα ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ του (γιατι ΣΠΙΤΙ του ειναι το ΔΙΚΟ του φορουμ) ο καθενας ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΤΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ αν ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ αυτο που κανει οταν σε ΦΙΛΟΞΕΝΕΙ απλα ΦΕΥΓΕΙΣ... ::)

 

Επισης για ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ σου λεω οτι αυτο που εσυ θεωρεις διαφημηση ειναι ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ.

 

Βγαλε και εσυ ενα ΝΕΟ ΠΡΟΪΟΝ και ειμαι σιγουρος οτι αν στειλεις ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ο administrator θα το δημοσιευσει..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία... Ας ζητήσουμε τότε συγνώμη από το παληκάρι που το κράξαμε επειδή έκανε διαφήμηση για κάποιο μαγαζί ώστε οι κανόνες στο forum να είναι ίσοι για όλους....

 

επισης το...."παληκαρι" στο οποιο αναφερεσαι τυγχανει να ειναι Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ αυτου του φορουμ στο οποιο εσυ,εγω ,ολοι μας φιλοξενουμαστε...

 

και τη τελευταια φορα που κοιταξα ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ του (γιατι ΣΠΙΤΙ του ειναι το ΔΙΚΟ του φορουμ) ο καθενας ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΤΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ αν ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ αυτο που κανει οταν σε ΦΙΛΟΞΕΝΕΙ απλα ΦΕΥΓΕΙΣ... ::)

 

 

 

E...αν κατάλαβα καλά αναφέρεται στο καινουργιο μέλος που είπε ''α τι ωραιο μαγαζί ,ευχαριστώ κλπ'' και όχι στον yameth

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όμως όταν ένας νέος χρήστης κάνει διαφήμιση σε κάποιο κατάστημα γνωρίζει το κράξιμο των υπολοίπων ενώ όταν ένας administrator προβεί ακριβώς στην ίδια διαδικασία δεν υπάρχει καμία αντίδραση; Γιατί για τους καχύποπτους ο νέος χρήστης μπήκε στο Noiz για να κάνει διαφήμιση ενώ ο administrator έχει μία εμπειρία x πάνω στο forum... Διαβάστε το παρακάτω θέμα http://www.noiz.gr/index.php?topic=153691.0 και πείτε μου σας παρακαλώ... Αυτό που γίνεται δεν είναι διαφήμιση;

 

εδω αναφερεται στον Yameth

 

εκανα λαθος πριν πραγματι εκει που μιλαει για το "παληκαρι" αναφερεται σε αλλον ο οποιος ΟΝΤΩΣ κανει ΔΙΑΦΗΜΗΣΗ μια και δεν αναφερεται σε ΕΝΑ ΝΕΟ ΠΡΟΪΟΝ αλλα σε ενα μαγαζι...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "παληκάρι" για το οποίο μιλούσα ήταν ο νέος χρήστης που έκανε διαφήμιση στο μουσικό κατάστημα....

 

Είσαι λάθος φίλε... Όταν θεσπίζεις κάποιους κανόνες εσύ ο ίδιος, θα πρέπει να είσαι ο πρώτος που θα τους τηρεί για να παραδειγματίζονται και οι υπόλοιποι.... Πως έχεις μετά την απαίτηση να τηρούνται οι κανονισμοί του forum;

 

Επειδή αύριο το πρωι εγώ θα φτιάξω ένα forum δε σημαίνει ότι σε κάποιο χρονικό διάστημα που θα έχει μαζέψει ενα σεβαστό αριθμό μελών θα μπορώ να κάνω ότι θέλω...

 

Είσαι πολύ λάθος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου