Προς το περιεχόμενο

Μουσικός αναλφαβητισμός...Βοήθεια!


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 242
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγλω κάνω το lemoine 1Α....και είναι αρκετά καλό για Σολφέζ, θεωρία κάνω του Χριστοφίλου!!! ;D ;D ;D

Ήταν μια λέξη μοναχά...ελευθερία!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τα (1) και (3) είναι παρόμοια, με το (3) να είναι πιό πρόσφατο, και μάλλον πιό εύκολο να το βρεί κανείς.

Τα (2), είναι κανονικές μέθοδοι γιά την θεωρία της μουσικής, και απαιτούν κάποιο πιό "σοβαρό" διάβασμα. Βοηθούν και οι ασκήσεις που περιέχουν. Αν υπάρχει και δάσκαλος, τότε το αποτέλεσμα θα είναι ακόμα καλύτερο, και γρηγορότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα βάσικα σου απάντησαν.Πολύ κάλο βιβλίο που θα εμπλουτίσει τις μουσικές γνώσεις σου είναι το Εγχειρίδιο Αρμονίας του Ιωσήφ Ντουμπόφσκι,Σεργκέι Εφσέγιεφ..(500 σελίδες).(Παπαγρηγορίου-Νάκας).Αρχίζει με απλές σχέσεις συγχορδιών και τελειώνει με αρλετά πολύπλοκα αρμονικά/μελωδικά σχήματα.Πάντα με παράλληλο παίξιμο στο πιάνο η στην κίθάρα(ζόρικο!!) και ακρόαση μουσικής γιατί δεν έχει και πολύ νόημα να μαθαίνουμε μόνο θεωρίες :).

Για το ρυθμό δεν έχω ιδέα τι να σου προτείνω.Μάλλον να παίζεις και να ακούς διαφορετικά μουσικά είδη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, σε θεωρητικό πάντα επίπεδο, έχουμε και λέμε:

 

1) "Εισαγωγή στη μουσική" του Otto Karolyi. (Ισως το πιο σφαιρικό βιβλίο γιά την γνωριμία με τη μουσική, που ξεκινά από την στοιχειώδη θεωρία- ήχος, ρυθμός, σημειογραφία, αρμονία, αντίστιξη, φούγκα, ανάλυση των διαφόρων μουσικών μορφών, οργανογνωσία και βασική ενορχήστρωση, σολφέζ).

2) "H κλασσική θεωρία της μουσικής" του Γιώργου Διαμαντή, και "Τα θεωρητικά της μουσικής" του Μανώλη Καλομοίρη (απλά και περιεκτικά βιβλία, γιά την γνώση της μουσικής θεωρίας).

3) "Ατλας της μουσικής" Ι τόμος του Ulrich Michels. (πολύ περιεκτικό, ότι περίπου και το βιβλίο του Otto Karolyi).

4) "The jazz theory" του Mark Levine. (πολύ ενημερωτικό, για αυτούς που θέλουν να εντρυφήσουν στη θεωρία της jazz, και τον αυτοσχεδιασμό, αλλά με προυπόθεση την στοιχειώδη γνώση της θεωρίας).

5) "The jazz language" του Dan Haerle. (πολύ περιεκτικό και σύντομο βιβλίο, για την οργάνωση και κατανόηση της jazz μουσικής, και όχι μόνο, αλλά κι εδώ με προυπόθεση την στοιχειώδη γνώση της θεωρίας).

6) "The advancing guitarist" του Mick Goodrick. (πρόκειται για μία κιθαριστική προσέγγιση της θεωρίας, αρμονίας και του αυτοσχεδιασμού, με πρωτότυπες ιδέες και σχόλια, γύρω από την τεχνική και την μελέτη, αλλά απευθύνεται, στους γνώστες της θεωρίας). 

 

Σίγουρα αυτή τη στιγμή μου διαφεύγουν και κάποια άλλα βιβλία, αλλά πιστεύω ότι θα μπορούσες να ξεκινήσεις με τα (1), (2), ή (3), και στην πορεία ανάλογα με την πρόοδο σου, να περάσεις στο επόμενο επίπεδο.

 

Πιστεύω να σε βοήθησα λίγο,

καλή μουσική αναζήτηση.

makam

 

 

+999999999999999 Για τον Άτλα της Μουσικής. Δεν νομίζω οτι πρέπει να υπάρχει νοικοκυριό και να μην έχει αυτό το βιβλίο μέσα. Αυτό πρέπει να είναι η πρώτη σου αγορά.

Επίσης αυτό που χρειάζεσαι επειδή είσαι πρακτικός μουσικός απ ό,τι κατάλαβα και δεν θές να μπλέξεις με θεωρία είναι το εξής βιβλίο ενός απο τους μεγαλύτερους συνθέτες-θεωρητικούς στον κόσμο:

Σύστημα Βασικής Μουσικής Εκπαίδευσης. Η διδασκαλία της θεωρίας με ασκήσεις (εκδόσεις νάσος) του Paul Hindemith.

Ακούγεται πολύ γλυκό και άνετο, αλλα είναι μανίκι. Ξεκινάει απο το 0. Σε βάζει να συνδιάζεις ρυθμό αυτού που θα τραγουδάς (όχι μελωδία - ένα τα τα τα κάνεις) με το χέρι. Σε επόμενα κεφάλαια μπαίνει μελωδία + χέρι (ανεξάρτητη κίνηση) και τέλος έχει ασκήσεις σολφέζ οι οποίες σου πετάνε τα μάτια έξω και δεν νομίζω ότι είναι ανθρωπίνως δυνατόν! :D Αν καταφέρεις να βγάλεις το 30-50% αυτού του βιβλίου, θα διαβάζεις ΑΝΕΤΑ παρτιτούρα πολύ γρήγορα.

 

Και τα δύο βιβλία που σου είπα θα τα έχεις για μιά ζωή (όπως εγώ) γιατί δύσκολα ...τελειώνουν! Κ επειδή θα διδάξω κάποτε, αυτά τα βιβλία έχω από τώρα υπ όψιν μου + ένα οποιοδήποτε για την Α και Β θεωρία. Όποιανού βιβλίο και να πάρεις για πρώτη ή δεύτερη θεωριά καλά θα τα λέει!  ;) Αν και δεν πιστεύω ότι είναι ανάγκη να ξοδευτείς για να μάθεις νότες κλιμακες κλπ. Δες σελίδες στο αγγλικό wikipedia. Ψάχναμε με τον Trigga κάτι και έχουν στήσει ολόκληρο βιβλίο στο wiki με παραδείγματα κλπ κλπ.

Και το πιό βασικό στο άφησα για το τέλος! ΔΙΑΒΑΣΜΑ. Όχι με την σχολική έννοια - λέω μπλα μπλα το βιβλίο. με την έννοια του κάθομαι κάτω και τα βασανίζω.

 

Αυτά και απο μένα ελπίζω να σε βοήθησα. Κάνε μια βόλτα στου Νακα στη Ναυαρίνου όπου έχει πολλα ΠΟΛΛΑ βιβλία και ξεφύλιζε. Ότι δεις και σου αρέσει πάρτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντρέπομαι που θα το πω, αλλά ουσιαστικά...είμαι μουσικά αναλφάβητος...

 

ναι ενω εγω που ειμαι..μορφωμενος τα εχω ....πιασει τα λεφτα μου... ;D :) :)

 

ρε,μη ψαρωνεις και πανω απο ολα μη ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ που δεν ξερεις να διαβαζεις παρα πολλοι τεραστιοι μουσικοι ΔΕΝ ξερουν..

 

τωρα αν σωνει και καλα θες να μπεις στην ....ταλαιπωρια αυτη (εγω στη θεση σου απλα θα ΑΚΟΥΓΑ περισσοτερη μουσικη ψαχνοντας να βρω μεσα απο το παιξιμο νεους δρομους) νομιζω οτι τα βιβλια που σου προτεινε ο  Alter ειναι πολυ καλα..

 

η δικη μου συμβουλη ειναι να αρχισεις με ενα "προχωρημενο" βιβλιο ΣΥΓΧΟΡΔΙΩΝ .Παιζοντας &...μαθαινοντας "περιεργες" συγχορδιες θα διαπιστωσεις οτι ξαφνικα και το lead παιξιμο σου θα "ανοιξει".. ;)

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η δικη μου συμβουλη ειναι να αρχισεις με ενα "προχωρημενο" βιβλιο ΣΥΓΧΟΡΔΙΩΝ .Παιζοντας &...μαθαινοντας "περιεργες" συγχορδιες θα διαπιστωσεις οτι ξαφνικα και το lead παιξιμο σου θα "ανοιξει".. ;)

 

+1

Οι περιεργες συγχορδιες λεγονται..chord voicings και ειναι οτι καλυτερο να καθησεις και να ψαχτεις με πολλα τετοια απο τα να παζεις οτι παιζουμαι οι πιο πολλοι..τα ιδια και τα ιδια chords..καλο ειναι πολλα τετοια να τα γραφεις για να μην τα ξεχνας..

τωρα για βιβλια σου εδωσα ηδη:

 

musicians institute guitar soloing 1 by daniel gilbert and beth marlis

musicians institute guitar soloing 2 by daniel gilbert and beth marlis(advanced)

rhythm guitar the complete guide by bruce buckingham and eric pascal

artful arpeggios by don mock

harmony and theory by keith wyatt and carl schroeder

chord chemistry by ted greene

modern chord progressions by ted greene

music reading for guitar the complete method by david oakes(αυτο ειχα ξεχασει να στο γραψω)

 

και οπως σου ειπα ξεκινα πρωτα με τα παρακατω τα 4 ταυτοχρονα:

musicians institute guitar soloing 1

rhythm guitar the complete guide by bruce buckingham and eric pascal

harmony and theory by keith wyatt and carl schroeder

music reading for guitar the complete method

 

αυτα κανοντας απλα και μονο αυτα που λενε στα βιβλια θα σου φανουν πολλα ευκολα και ισως τα βαρεθεις..υπαρχουν καποιες πολυ καλες ασκησεις οι οποιες θα σε βοηθησουν παρα πολυ ετσι ωστε ολα αυτα που θα μαθαινεις να παιρνανε και στο παιξιμο σου.ιδιαιτερα το βιβλιο harmony and theory θα πρεπει να γινεται ετσι και οχι απλα να γραφεις τις ασκησεις σε χαρτι..

 

θα χρειαστει απαραιτητα για εμενα να εγκαταστησεις στο pc σου το band in a box 2007 γιατι ολες αυτες οι ασκησεις που σου λεω θα ειναι μαζι με αυτο...

τα υπολοιπα απο κοντα αυριο στα γιαννενα.. ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να μορφωθεί ζήτησε ο άνθρωπος όχι να κομπογιαννητευθεί....

Ξεφεύγετε πολύ. Το να παίζεις ψαγμένες συγχορδίες και να τζαμάρεις με το band in o box δεν σε κάνει καλυτερο μουσικό σε γνώσεις. Σε κάνει καλύτερο πρακτικό κιθαρίστα. Το να είναι κάποιος μουσικός και να δυσκολεύεται να διαβάσει παρτιτούρα, είναι πρόβλημα δε πα να σαι ο Van Halen. Και δικαιολογίες του στυλ "παρα πολλοι τεραστιοι μουσικοι ΔΕΝ ξερουν" να λείπουν...

Ο άνθρωπος είδε και απόειδε ότι το "φτιάξτο μόνος σου" σε πάει μέχρι ένα σημείο. Για να πας παρακάτω, πρέπει να βοηθηθείς. Θέλει να μπει στο σωστό δρόμο και εσείς  αμέσως να τον βγάλετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να μορφωθεί ζήτησε ο άνθρωπος όχι να κομπογιαννητευθεί....

Ξεφεύγετε πολύ. Το να παίζεις ψαγμένες συγχορδίες και να τζαμάρεις με το band in o box δεν σε κάνει καλυτερο μουσικό σε γνώσεις. Σε κάνει καλύτερο πρακτικό κιθαρίστα.

 

ναι ε;ε κατι παραπανω θα ξερεις για να το λες! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η δικη μου συμβουλη ειναι να αρχισεις με ενα "προχωρημενο" βιβλιο ΣΥΓΧΟΡΔΙΩΝ .Παιζοντας &...μαθαινοντας "περιεργες" συγχορδιες θα διαπιστωσεις οτι ξαφνικα και το lead παιξιμο σου θα "ανοιξει".. ;)

 

+1

Οι περιεργες συγχορδιες λεγονται..chord voicings και ειναι οτι καλυτερο να καθησεις και να ψαχτεις με πολλα τετοια απο τα να παζεις οτι παιζουμαι οι πιο πολλοι..τα ιδια και τα ιδια chords..καλο ειναι πολλα τετοια να τα γραφεις για να μην τα ξεχνας..

τωρα για βιβλια σου εδωσα ηδη:

 

musicians institute guitar soloing 1 by daniel gilbert and beth marlis

musicians institute guitar soloing 2 by daniel gilbert and beth marlis(advanced)

rhythm guitar the complete guide by bruce buckingham and eric pascal

artful arpeggios by don mock

harmony and theory by keith wyatt and carl schroeder

chord chemistry by ted greene

modern chord progressions by ted greene

music reading for guitar the complete method by david oakes(αυτο ειχα ξεχασει να στο γραψω)

 

και οπως σου ειπα ξεκινα πρωτα με τα παρακατω τα 4 ταυτοχρονα:

musicians institute guitar soloing 1

rhythm guitar the complete guide by bruce buckingham and eric pascal

harmony and theory by keith wyatt and carl schroeder

music reading for guitar the complete method

 

αυτα κανοντας απλα και μονο αυτα που λενε στα βιβλια θα σου φανουν πολλα ευκολα και ισως τα βαρεθεις..υπαρχουν καποιες πολυ καλες ασκησεις οι οποιες θα σε βοηθησουν παρα πολυ ετσι ωστε ολα αυτα που θα μαθαινεις να παιρνανε και στο παιξιμο σου.ιδιαιτερα το βιβλιο harmony and theory θα πρεπει να γινεται ετσι και οχι απλα να γραφεις τις ασκησεις σε χαρτι..

 

θα χρειαστει απαραιτητα για εμενα να εγκαταστησεις στο pc σου το band in a box 2007 γιατι ολες αυτες οι ασκησεις που σου λεω θα ειναι μαζι με αυτο...

τα υπολοιπα απο κοντα αυριο στα γιαννενα.. ;)

 

Καλα ρε τακη και μεις τι θα κανουμε, θα γινουμε... κλεφτες  ;D ;D ;D ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου