Προς το περιεχόμενο

Μουσικός αναλφαβητισμός...Βοήθεια!


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το να είναι κάποιος μουσικός και να δυσκολεύεται να διαβάσει παρτιτούρα, είναι πρόβλημα δε πα να σαι ο Van Halen. Και δικαιολογίες του στυλ "παρα πολλοι τεραστιοι μουσικοι ΔΕΝ ξερουν" να λείπουν...

 

θα διαφωνησω ΚΑΘΕΤΑ μαζι σου (κι ας ειμαι...πτυχιουχος με τα ωδεια μου με τις..παρτες μου με τις αρμονιες μου με τα σεα μου και τα μεα μου... :) :)) ΠΡΟΒΛΗΜΑ δεν ειναι με ΚΑΜΜΙΑ κυβερνηση.

 

Το να ξερεις να διαβαζεις απλα σου δινει καποια φραγκα παραπανω αν εισαι session μουσικος (αν και εκει δεν χρησιμοποιουνται συνηθως παρτιτουρες αλλα "συστηματα" οδηγων...) και τιποτα παραπανω...

 

Εκτος βεβαια αν θες να παιξεις ΚΛΑΣΣΙΚΗ μουσικη...

 

Το ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ πραγμα που με νοιαζει σε εναν μουσικο ειναι αν ξερει η οχι να διαβαζει...

 

Καποιες βασικες γνωσεις θεωριας χρειαζονται αλλα δεν ειναι αναγκη να μπορεις να διαβαζεις για να εισαι καλος μουσικος.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 242
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

χαχαχα...μην ανυσηχεις σακη,μακρια ειναι αυτος..προς γιαννενα μερια...χαχχαχα

ειδες ομως ακολουθω πιστα το μοναδικο και απιστευτα μεθοδικο προγραμμα σου...

ελπιζω τωρα που τελειωσα(χθες δωσαμε τον τελευταιο αγωνα),να ξεκινησουμε παλι αν δεις οτι προλαβαινεις..

γιατι τωρα εισαι και μουρη με το νεο cd και μπορει και να μην μας μιλας... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιες βασικες γνωσεις θεωριας χρειαζονται αλλα δεν ειναι αναγκη να μπορεις να διαβαζεις για να εισαι καλος μουσικος.

 

Είναι ανάγκη φίλε Superfunk επειδή η καλή μουσική (που θα σε κάνει καλό μουσικό όπως λές) είναι γραμμένη. Όχι σε οδηγούς για να παίζουμε στα πανηγύρια, αλλα σε παρτιτούρες. Και το ζητούμενο δεν είναι να παίξεις. Παίζεις και με ταμπλατούρα. Το ζητουμενο είναι να αναπτύξεις κάποιες γνώσεις έτσι ώστε να αντιλαμβάνεσαι το πώς είναι τί το γιατί έτσι κ όχι γιουβέτσι. Πώς αυτό ήρθε εκεί? Πώς κόλλησε αυτή η νότα με την προηγούμενη? Αυτη η συγχορδία με την άλλη? Πώς έγινε αυτή η μετατροπία? Όλα αυτά φαίνονται πολύ πιο άνετα σε μια παρτιτούρα, παρά σε ένα οδηγό ή σε μια ταμπλατούρα ή ακομη χειρότερα στο σκέτο μυαλό (εκτός αν είσαι ο mozart)

Δεν λέω ότι είναι ο μόνος δρόμος, αλλα είναι ο πιο σίγουρος ο πιο σύντομος και ο περπατημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε θες τα λεμε ..

Παντως τα βιιβλια ειναι για να κοβεις λιγο δρομο αλλα και για να βρισκεις νεο υλικο για μελετη!

Οχι οτι δεν μπορεις και μονος σου να προχωρησεις ,απλα μπορει να σου παρει αιωνες..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ανάγκη φίλε Superfunk επειδή η καλή μουσική (που θα σε κάνει καλό μουσικό όπως λές) είναι γραμμένη.

 

ΩΩΩΩΩΠΑ.....μη τα πετας ετσι αυτα θα χτυπησει κανενας... ::)

 

Τι εννοεις "καλη" μουσικη...(αρχιζω και..ανατριχιαζω...) δηλ. τα blues,τα δημοτικα (ναι αυτα που παιζονται στα ωραιοτατα πανηγυρια..),το ροκ ,οι εθνικες μουσικες εκατονταδων λαων,η ηλεκτρονικη μουσικη και δεκαδες αλλα ειδη μουσικης που δεν ειναι "γραμμενες" ΔΕΝ ειναι καλες?Δεν σε κανουν καλυτερο "μουσικο" αν τις ακους?

 

Δεν το συνεχιζω γιατι βλεπω οτι εχεις την κλασσικη σνομπιστικη αντιμετωπιση (χωρις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να θελω να σε προσβαλω πιστεψε το) των "σπουδαγμενων" μουσικων που ΜΟΝΟ στην Ελλαδα την εχω..απαντησει...

 

Σταματαω λοιπον τη κουβεντα γιατι θα χαλασουμε τις καρδιες μας και ειναι κριμα..

 

Φιλικα παντα...

 

Οποτε θες τα λεμε ..

Παντως τα βιιβλια ειναι για να κοβεις λιγο δρομο αλλα και για να βρισκεις νεο υλικο για μελετη!

Οχι οτι δεν μπορεις και μονος σου να προχωρησεις ,απλα μπορει να σου παρει αιωνες..

 

 

+1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν θέλω να σας ΥΠΕΡ-ευχαριστήσω όλους για τις κατευθύνσεις που μου δίνετε ;)

Νομίζω ότι ήδη από τις 2 πρώτες σελίδες με καλύψατε απόλυτα ;)

Θα προσπαθήσω να ψάξω τα βιβλία που μου προτείνετε και να επιλέξω αυτό που μου ταιριάζει περισσότερο.

 

 

Επειδή όμως το θέμα παίρνει άλλη τροπή (κλασικά...) και με αφορμή αυτό που έγραψε ο Trigga, αλλά και έμμεσα ο Superfunk, θα ήθελα να σας διευκρινήσω κάτι...

 

Ναι, ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ που είμαι μουσικά αναλφάβητος, με ό,τι συνεπάγεται αυτό.

 

ΟΜΩΣ...

 

Αυτό δε σημαίνει, ότι με πήρε από κάτω, νιώθω άχρηστος, κλπ κλπ...

 

Αντίθετα, έχω πολλή θετική διάθεση και όρεξη να ασχοληθώ με κάτι που τόσα χρόνια είχα παραμελήσει. Και θέλω να το κάνω όχι λόγω ντροπής, αλλά λόγω του ότι προσωπικά νιώθω την ανάγκη να το κάνω.

Εκ φύσεως είμαι άνθρωπος ο οποίος κυνηγάει τη γνώση.

Το ίδιο θελω να κάνω και τώρα, έστω και καθυστερημένα. ;)

 

Θεωρώ το να αναγνωρίζει κάποιος τις δυνάμεις, και κυρίως τις αδυναμίες του και να προσπαθεί να τις αντιμετωπίσει, ως θετική σκέψη και όχι ως μιζέριασμα. 8)

Νομίζω ότι ξέρω πού "με παίρνει" ως μουσικό και πού πρέπει να ...το βουλώνω... :-X

 

Επίσης να εξηγήσω ποιοι είναι οι στόχοι μου σε αυτή την προσπάθεια και ποιοι όχι:

 

1ος ΣΤΟΧΟΣ

Δεν με ενδιαφέρει, να γίνω σολίστ κλασσικής μουσικής και να διαβάζω τρελές παρτιτούρες πρίμα βίστα.

Με ενδιαφέρει όμως, να είμαι σε θέση να διαβάσω έναν απλό οδηγό κομματιού, ή να σημειώσω κάπου μια μουσική μου ιδέα.

Επομένως, χρειάζομαι μελέτη σε ρυθμικές αξίες, αλλά και notation....

 

2ος ΣΤΟΧΟΣ

Δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το να απομνημονεύσω κλίμακες, και περίεργες συγχορδίες καθαρά μηχανικά και με μνημονικό μόνο τρόπο (κι αυτό βέβαια είναι χρήσιμο...), αλλά...

Με ενδιαφέρει να εμβαθύνω στη φιλοσοφία πίσω από όλα αυτά. Πώς και γιατί δημιουργήθηκαν όλα αυτά.

 

και έτσι να οδηγηθώ στον

3ο ΣΤΟΧΟ

Να κωδικοποιήσω δηλαδή, όλους αυτούς τους πρακτικούς κανόνες που έχω τόσα χρόνια φτιάξει στο μυαλό μου και να τους βάλω σε μια λογική.

Θέλω να ξέρω γιατί επιλέγω να παίξω αυτά που παίζω ή γιατί αποφεύγω να παίξω κάποια άλλα. Αυτό δηλαδή που κάνω τόσα χρόνια με το αυτί και την εμπειρία, να γίνει συνειδητή πράξη και όχι μόνο μηχανικά.

 

4ος ΣΤΟΧΟΣ (και απώτερος)

Να μελετήσω πιο σύνθετα πράγματα, και εν τέλει να ενοποιήσω όλες αυτές τις γνώσεις και να τις περάσω στο παίξιμό μου.

 

 

ΖΗΤΑΩ ΠΟΛΛΑ?  ;D ;D ;D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφήστε ρε παιδιά... κι εμείς που βγάλαμε φούγκες τι καταλάβαμε παραπανω δηλαδή; Εξηγούμε οτιδήποτε ακούμε και η ουσία έχει πάει περίπατο...

Μάθε βασική ΘΕΩΡΙΑ μόνο να διαβάζεις παρτιτούρα σχετικά εύκολα... Ξέχνα αρμονίες κλασσικές και τέτοια... Κάνε ένα ιδιαίτερο για 3 μήνες και είσαι ΟΚ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοτε Ηλια μου πρεπει να κανεις ΔΥΟ πραγματα ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.

 

Να γραφτεις σε καποιο ωδειο και να κανεις μαθηματα ΘΕΩΡΙΑΣ και αργοτερα αν σε ενδιαφερει (εμενα μου αρεσε πολυ) να κανεις και μαθηματα αρμονιας.

 

Απο ΕΚΕΙ πρεπει να ξεκινησεις  ;)

 

edit...βλεπω οτι και ο tassos1978 τα ιδια πραγματα εγραψε ταυτοχρονα με εμενα...:)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι χρειαζεσαι ενα καλο δασκαλο με συστημα και γνωσεις που να εχει περασει και αυτος ολη την διαδικασια ετσι ωστε να σε διευκολυνει..

γιατι το βιβλιο δεν μπορει να προσαρμοστει πανω σου ενω αυτος αν ταιριαξετε μπορει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου