Προς το περιεχόμενο

Μουσικός αναλφαβητισμός...Βοήθεια!


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι οτι δεν μπορεις και μονος σου να προχωρησεις ,απλα μπορει να σου παρει αιωνες..

Μα εκεί ακριβώς είναι το θέμα.. ;)

 

Κανένας δεν αμφιβάλλει πως υπάρχουν πεφωτισμένες περιπτώσεις ανθρώπων που τα κατάφεραν χωρίς να έχουν θεωρητικό υπόβαθρο.Αυτό όμως σίγουρα δεν πρέπει να αποτελεί στοιχείο για να μην ασχολείται ένας μουσικός με την θεωρία της μουσικής.

Μπορεί να φαίνεται ακραίο αυτό που λέει ο Λάμπρος για τον van halen αλλά είναι σωστό.Φυσικά και το αν βγάζεις η δεν βγάζεις παραπάνω χρήματα ξέροντας θεωρία  ή αρμονία δεν είναι σοβαρός λόγος για να διαβάσεις.Η ευκολία του να παίξεις ένα σόλο κοιτώντας στην παρτιτούρα απ το να κάθεσαι να κοιτάς την ταμπ και να φαντάζεσαι τί είναι αυτό που ακούς (τρίηχο,2x16α 8ο,8ο 2x16α...),είναι αυτό που έχει σημασία. ;) :)

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 242
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

less 40 εμενα με προλαβε ο tassos.. :) :)

 

τα μεγαλα πνευματα συναντιονται.. :) :) :)

 

Αφήστε ρε παιδιά... κι εμείς που βγάλαμε φούγκες τι καταλάβαμε παραπανω δηλαδή;

 

εμενα παντως σε..ΚΑΚΟ μου εχει βγει γιατι οποτε κανενα φιλαρακι μου θελει να γραψει παρτες για τιποτα ...βιολια (μια και οι περισσοτεροι κλασσικοσπουδαγμενοι βιολιτζιδες ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να παιξουν ΧΩΡΙΣ παρτα ::) :)) με αγγαρευει να γραφω παρτιτουρες (και ποναει και το χερι μου.. :) :) :))

 

αφου εχω καταντησει να λεω οτι τα βιολια ειναι..πασε και δεν χρειαζονται σε ροκ ηχογραφησεις :) :) :) :) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν διαφωνούμε Superfunk. Και η blues είναι γραμμένη και τα δημοτικά είναι γραμμένα. Δεν είναι μόνο η κλασσική γραμμένη. Φυσικά και δεν διδάσκονται μόνο απο το γραπτό, αλλα όπως είπα και πρίν μέσω της παρτιτούρας είναι πολύ πιο εύκολα τα πράγματα.

Πώς νομίζεις ότι θα κατανοήσεις το μπλούζ περισσότερο? Αν το δείς γραμμένο σε παρτιτούρα ή σε ταμπλατούρα? Δεν συζητάμε για το τί θα ακούς. Εννοείται ότι θα ακούς και θα ξανακούς το στύλ που θέλεις να ακολουθήσεις. Όταν όμως έρθει η ώρα να ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙΣ και να ΜΕΛΕΤΗΣΕΙΣ το τί άκουσες ο πιο εύκολος και γρήγορος δρόμος είναι το βιβλίο. Δόξα τω Θεω υπάρχουν πάρα πολλά βιβλία για όλα τα είδη της μουσικής. Το ότι αρκετοί έχουν καταγράψει την jazz και την Blues σε βιβλία και παρτιτούρες και το ότι αυτα τα στυλ μουσικής ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΑΙ πλέον δεν σε βάζει σε υποψίες ότι τα πάντα μπορούν να σερβιριστούν μέσω της παρτιτούρας και του βιβλίου?

Και μην νομίζεις ότι είμαι κλασσικούρας ή σπουδαγμένος και τα λέω αυτά. Σε πανυγήρια έχω παίξει μόνο. Όπως πάρα πολύ σωστά είπε ο less40 το βιβλίο είναι ο πιο σύντομος δρόμος. Αλλιώς θα ταλαιπωρηθείς άδικα (όπως την έχω πατήσει και εγώ) γι αυτό δεν προσπαθώ να προωθώ τη ....μοναξιά.

 

Είναι ωραία τα αλήτικα και οι βρωμιές (πιο ωραία απο τα καθαρά) αλλα άν - λέω ΑΝ - αποφασίσεις να ασχοληθείς πολύ σοβαρά και πέρα απο το "παίζω σε ένα γκρουπάκι" "γρατσουνάω λίγο την κιθάρα" "γράφω και 2 τραγουδάκια" ο δρόμος είναι ένας και μόνο ένας δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Συγχαρητήρια elavd.

Ένας πολύ καλός μουσικός / κιθαρίστας σε στιγμές αυτογνωσίας και αυτοταπείνωσης.

 

Επειδή κι εγώ σε κάποια ηλικία κοντα στη δική σου είχα τα ίδια ερωτήματα έκανα ιδιαίτερα και τοποθέτησα πολλά πράγματα στη θέση τους. (Το θέμα είναι ότι τώρα δεν θυμάμαι που τα είχα βάλει...  :D )

 

lambrosgg εκτιμώ την μεγάλη σου και ανιδιοτελή διάθεση να βοηθάς πάντα.

Κάποιες φορές όμως όταν απαντά κάποιος που έχει τη ζωή σου όλη σε πείρα μόνο, διδάσκοντας και παίζοντας παπάδες, καλό είναι να ακούς κιόλας.

Δεν είναι δυνατόν να προτείνεις πχ. ένα βιβλίο που παίζεις μια ζωή... όταν είσαι 19!

Καλά θα έκανες να το προτείνεις αν δεν είχε προηγουμένως απαντήσει ο καταξιωμένος δάσκαλος και κιθαρίστας makam.

Μετά από αυτό νομίζω περισσεύει και πλεονάζει.

Γηράσκω αεί διδασκόμενος είναι μια καλή κουβέντα, πολύ χρήσιμη για όλους μας.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε elavd για να φτάσεις σε αυτά που ζητάς πρέπει πρώτα να περάσεις την αγγαρία. Δεν μπορείς να κατανοήσεις βαθύτερες δομές άν δεν έχεις κτήμα σου βασικά πράγματα όπως οι κλίμακες. Όπως στην ζωγραφική δέν γίνεται να ζωγραφίσεις ένα τοπίο αν δεν εξασκηθείς πρώτα με το βάζο και το τραπέζι, έτσι και στη μουσική δεν γίνεται να κάνεις το σύνθετο αν δεν έχεις κατανοήσει το απλό.

Και δεν πρέπει να ντρέπεσαι. Θα έπρεπε να ντρέπεσαι αν δεν έκανες την αναζήτηση που κάνεις τώρα. Αν επαναπαυόσουνα σε αυτά που ήδη ξέρεις και ακολουθούσες την κλασσική Ελληνική ιδεολογία του "Ωχαδερφισμού" η οποία λέει (κατα λέξη):

"Ωχ αδερφέ, δεν βαριέσαι τώρα που θα καθόμαστε να διαβάζουμε τώρα κλίμακες και παπαριές. Λές και ο Τσιτσάνης ήξερε μουσική και έγραψε αυτά που έγραψε"

 

Προσωπικά σε συγχαίρω που αποφάσισες να προχωρήσεις και που αναζητάς την γνώση και δεν εφησυχάζεσαι. Αυτό πάει τον άνθρωπο παρακάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητήρια elavd.

Ένας πολύ καλός μουσικός / κιθαρίστας σε στιγμές αυτογνωσίας και αυτοταπείνωσης.

 

Επειδή κι εγώ σε κάποια ηλικία κοντα στη δική σου είχα τα ίδια ερωτήματα έκανα ιδιαίτερα και τοποθέτησα πολλά πράγματα στη θέση τους. (Το θέμα είναι ότι τώρα δεν θυμάμαι που τα είχα βάλει...  :D )

 

lambrosgg εκτιμώ την μεγάλη σου και ανιδιοτελή διάθεση να βοηθάς πάντα.

Κάποιες φορές όμως όταν απαντά κάποιος που έχει τη ζωή σου όλη σε πείρα μόνο, διδάσκοντας και παίζοντας παπάδες, καλό είναι να ακούς κιόλας.

Δεν είναι δυνατόν να προτείνεις πχ. ένα βιβλίο που παίζεις μια ζωή... όταν είσαι 19!

Καλά θα έκανες να το προτείνεις αν δεν είχε προηγουμένως απαντήσει ο καταξιωμένος δάσκαλος και κιθαρίστας makam.

Μετά από αυτό νομίζω περισσεύει και πλεονάζει.

Γηράσκω αεί διδασκόμενος είναι μια καλή κουβέντα, πολύ χρήσιμη για όλους μας.

 

Φίλε yameth το συγκεκριμένο βιβλίο (hindemith) θεωρείται ΤΟΡ στην Αμερική και το διδάσκει και εδώ ο Μιχάλης Τραυλός. Ελπίζω να κατάλαβες, τι εννοώ και να μην νομίζεις ότι τα βγάζω απο την κεφάλα μου τα βιβλία.  ;) Και δεν νομίζω ότι το να προτείνω ένα βιβλίο παραπάνω σημαίνει ότι έρχομαι σε αντίθεση σε αυτά που πρότεινε ο Makam. Με τον οποίο συμφωνήσαμε για τον Άτλα της μουσικής, το οποίο ήταν η πρώτη μου σκέψη απο την ώρα που είδα τον τίτλο του θέματος!    ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επειδή κι εγώ σε κάποια ηλικία κοντα στη δική σου είχα τα ίδια ερωτήματα έκανα ιδιαίτερα και τοποθέτησα πολλά πράγματα στη θέση τους.

 

στην ουσια αυτο ειναι ακριβως το συναισθημα που νιωθεις αν μελετας σωστα και μεθοδικα..και το κυριοτερο με εναν ΚΑΛΟ δασκαλο...οσο προχωρας ειναι σαν να γινεται ανασυγκροτηση δισκου στο μυαλο σου...σου ανοιγονται αλλοι οριζοντες αλλα και το μυαλο....

και εχεις ακομα πιο πολυ ορεξη για μελετη ..και το συναισθημα αυτο ειναι φοβερο...

για ολα αυτα οφειλω πολλα στον less40! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Οφείλω να πω ότι βρίσκομαι σε παρόμοια θέση με τον elavd. Παίζω-πρακτικά- 20 χρόνια και παρόλο που έχω κάνει (όταν ήμουν στην αρχή) ασκήσεις τεχνικής, ποτέ δεν έχω ασχοληθεί με το θεωρητικό μέρος της μουσικής-κιθαρολογίας.

 

Χωρίς να αισθάνομαι ότι με "πνίγει" η άγνοια, ομολογώ ότι θα ήθελα να ξέρω περισσότερα. Απλά μου είναι πολύ δύσκολο -τώρα πια- "να καθήσω σε θρανίο" με πρόγραμμα, συγκεκριμένες ώρες κλπ. Αν κάποια στιγμή βρεθεί κάποιος να μου τα εξηγήσει στο χαλαρό, θα είμαι όλος αυτιά. Ισως μετά, να καταλάβω περισσότερο την αξία αυτώ που δεν ξέρω τώρα.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε yameth το συγκεκριμένο βιβλίο (hindemith) θεωρείται ΤΟΡ στην Αμερική και το διδάσκει και εδώ ο Μιχάλης Τραυλός.

 

Ε, και;

Κορυφή ο Τραυλός, κορυφή και ο hindemith, αλλά που κολάνε σε αυτή την περίπτωση; Θα κάτσει να γράψει ατονικές φούγκες ο φίλος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου