Προς το περιεχόμενο

DIY electronics - Πόσο εύκολο είναι;


tenzz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

που μπορουμε να βρουμε υλικα στην ελλαδα?

 

Σε μαγαζιά με ηλεκτρονικά :D

Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο.¶λλα φαντάζομαι σε όποιο μαγαζί και να μπείς θα βρείς αυτό που θες η κάτι παραπλήσιο με την ίδια χρήση.

Αύτο που δεν έχω βρεί ακόμα και αποτελεί βασική μου απορία είναι ποιά στοιχεία μπορούμε να αντικαταστήσω με ποιά και ποιές αλλαγές στον ήχο να περιμένω.Σήμερα πχ έμαθα (χάρη σ΄το φόρουμ) οτι τα τρανζιστορ άπο γερμάνιο δινουν ποιό vintage ήχο σε ένα distortion.Αλλες ιδέες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Αθήνα πρέπει να χει πολλά μαγαζία κοντά στην Κάνιγγος.

Στη Θεσσαλονίκη στη Δωδεκανήσου είναι ο Γεωργιάδης όπου πιθανόν να βρείτε κάποια 'σπάνια' ολοκληρωμένα και για διάφορα - πιθανόν σε καλύτερες τιμές - καλούδια στον Ζαγκότση ή στο Μουσιούλη στην Βασιλέως Ηρακλείου [Φραγκών] .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικού περιεχομένου πληροφορίες (ελπίζω χρήσιμες) :

 

1) Σε ό,τι κάνεις υπομονή και όχι βιασύνη. Τα υλικά (πυκνωτές, αντιστάσεις, τρανζίστορ κτλ.) όπως είδες και μόνος σου σπάνε/χαλάνε εύκολα. Γενικά αγόραζε επαρκείς ποσότητες (θα σε γλυτώσει από έξτρα βόλτες στα μαγαζιά).

 

2) Γίνε master στο κολλητήρι (όπως πολύ πολύ σωστά ανέφερε και ο crimson).

 

3) Αν δεν καταλαβαίνεις κάτι σε κάποιο σχήμα μη ντραπείς να ρωτήσεις κάποιον όπως π.χ. αυτόν που σου πούλησε τα υλικά ΑΛΛΑ

 

4) Αν αυτός που σου πουλάει τα πράγματα σου πετάξει ατάκα του στυλ "Αυτό το CMOS θα αργήσει να έρθει, γιατί θα το παραγγείλω από Αγγλία και θα σου κοστίσει Χ παραπάνω λεφτά" πες του όταν θα το φέρει να το βάλει στον ..... του.

 

5) Όταν φτιάξεις κάτι που χρειάζεται μεγάλη τάση να είσαι ιδιαίτερα προσεκτικός. Πάντα μα πάντα βάζε τις γειώσεις πρώτα. Αν κάτι δεν δουλέψει μην βάλεις κατ'ευθείαν χέρι στην πλακέτα. ΚΑΙΕΙ!!!

 

6) Τέλος μπορείς να φτιάξεις και τυπωμένες πλακέτες όπως εσύ θέλεις για να μην κάνεις το breadboard μακαρονάδα από τα καλώδια και για οικονομία χώρου. Βάζεις μετά την πλακέτα σου σε ένα αυτοσχέδιο κουτί και είσαι μάγκας!

 

Αυτά από προσωπικές εμπειρίες/παθήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry που άργησα να μπω κι εγω στο θέμα αλλά το pc μου είχε ψοφήσει και έμεινα ακετές μέρες off.

Οι προλαλήσαντες με κάλυψαν απόλυτα απλά θέλω να τονίσω κι εγώ στους μελλοντικούς diyers να μην ξεκινήσουν να φτιάξουν λαμπάτο ενισχυτή με τη μία χωρίς να έχουν ιδέα...

Ξεκινήστε με ένα,δύο booster για ορεκτικό,κανα distortion ή κάποιο άλλο σχετικά απλό εφφέ για κυρίως πιάτο και μετά ενισχυτή,κλπ για επιδόρπιο.

Με αυτή τη σειρά έχετε τις περισσότερες πιθανότητες να πετύχετε αυτό που θα φτιάξετε αλλά και να ζήσετε για να το ακούσετε και να το χαρείτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ενδιαφερεται κανενας εδω εχω καποιες σελιδες που βρηκα σχετικα με ηλεκτρονικα.

http://www.geocities.com/tensous12/bookmark.htm

 

Απο αρχες ηλέκτρισμου,μεχρι σχεδια για πεταλια και διαφορους ενισχυτες λαμπας.Για καθε επιπεδο δυσκολιας :D .

 

Παντως εγω προτεινω στον καθενα για αρχη να κατσει να ασχοληθει με εναν μινι ενισχυτη,μισου βατ σε μεγεθος σπιρτοκουτου,για ακουστικα η μικρο ηχειο.Στις σελιδες θα βρειτε διαφορα σχεδια.Λιγη θεωρεια για αρχη και εξασκηση με τα εργαλεια ειναι οτι χρειαζεται.

Τα ξαναλεμε συντομα στο θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αληθεια δεν εχω ιδεα τι ειναι το circuit bending.Παγια τακτικη παντως ειναι για καθε απορια να κανεις ενα search στο yahoo.Θα βρεις δεκαδες αρθρα και σιγουρα ενα απο αυτα θα σου κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου