Προς το περιεχόμενο

Αγγελιες vs humor


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια τι λετε τωρα?Πραγματι τα πμ δεν περιειχαν τπτ προσωπικο.

Τωρα που παρουσιαζονται κ οι συνθηκες γυρω απο την συγκεκριμενη αγγελια,απεκτησα γνωμη ;D.

Οντως μια τετοια αγγελια ("δεν εχει βγει καν απο το καταστημα") παραπεμπει σε εμποριο...Γι'αυτο διαγραφηκε κ πολυ σωστα λεει ο harilatron οτι σε μια τετοια περιπτωση θα προσπαθουσε με πμ να εξηγησει οτι προκειται περι παρεξηγησης.

 

Προσωπικα αν ημουν admin κ λαμβανα τετοιο πμ,οχι μονο δε θα μετανιωνα που εσβησα την αγγελια (ασχετως οτι απο παρεξηγηση την εσβησα),αλλα θα της εκανα κ φορματ μετα! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 127
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Λοιπον, επειδη παρεξηγηθηκαν τα λογια μου... Παμε ενα revision..

 

-Δεν υπερασπιζομαι κανεναν taxfree. Θεωρω το πμ του απαραδεκτο. Το να ασχοληθω με το πμ αυτο ομως ειναι σαν να εχει συμβει τρομερη βομβιστικη επιθεση στο κεντρο της αθηνας και την επομενη μερα να εχω πρωτοσελιδο στην εφημεριδα μου "ΛΗΣΤΕΨΑΝ ΑΝΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΗ ΓΡΙΟΥΛΑ ΣΤΑ ΑΝΩ ΣΕΚΛΑΝΑ".

 

-Δεν θεωρω πως το πμ που δημοσιευσε ο Yameth περιεχει προσωπικα δεδομενα. Απλα θεωρω πως ΚΑΝΕΝΑ ΠΜ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΤΕΤΑΙ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΛΟΓΟ. Τα προσωπικα δεδομενα κτλ, ειναι κατι πολυ σχετικο, και λογω του οτι  μπορουν να προκληθουν απιστευτες παρεξηγησεις ΔΕΝ πρεπει να δημοσιευονται αυτουσια για κανεναν λογο, ποσο μαλλον απο τον...ιδιοκτητη και modulator του φορουμ. Εφτανε να πει πως "το απαραδεκτο πμ που ελαβα απο τον tax free ειναι τελειως διαφορετικο απο αυτην την δημοσιευση". Ετσι ΚΑΙ ειμαστε ενταξει και τεκμηριωμενοι, ΚΑΙ κραταμε τα προσχηματα.

 

-Τριτον, δεν λεω πως οι αγγελιες πρεπει να ειναι μπατε σκυλοι αλεστε.Να γινεται διαχειριση, αλλα ΟΧΙ με αυτον τον τροπο. Διαλεκτικα παντα. Πρωτα ρωτας, και μετα σκοτωνεις. Δεν ειμαστε far west, πρωτα σε κρεμαμε και μετα σε δικαζουμε!

 

-Τεταρτον, εφ οσον υπαρχει προθεση να γινει διαχειρηση, ας ξεκινησει απο αγγελιες που διακινουν το ακαθαριστο εθνικο εισοδημα της Ουγκαντας και της Ζιμπαμπουε μαζι σε gear, και προχωραμε μετα και στις αγγελιες που πωλουνται danelectro fish&chips και μετρονομοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσε να μου εξήγήσει όπως έκανα πολλοί άλλοι. Για σκεφτείτε το λίγο...

προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι δεν νομιζω οτι του εδωσες περιθωρια να σου εξηγησει

βασιζομενος απο τα πμ που μας δημοσιευσες κ μονο

 

 

Απλα μια παρατηρηση κ διορθωσε με αν κανω λαθος:

 

Ο yameth δεν ειναι το noiz απλα ο διαχειριστης του..

Το noiz ειμαστε ολοι εμεις που συμμετεχουμε σε αυτο

Αυτο γιατι 2 φορες στο τελευταιο σου ποστ αντιληφθηκα οτι εσυ εισαι το νοιζ

 

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά να πω ότι θεωρώ αστείο το γεγονός ότι ο admin ενός site απολογείται για τον τρόπο που διαχειρίζεται το site. Απλά είναι αστείο! Προφανώς οι περισσότεροι δεν έχουν βιώσει admin-κέρβερο. Μακάρι να μην το δουν ποτέ αυτό.

 

Κάτι ακόμα, το thread ξεκίνησε πολύ σωστά (αναφέρομαι στην τοποθέτηση του blue). Με το που μπήκε ο taxfree και άρχισε το μανιφέστο, το πράγμα εκτροχιάστηκε. Δεν ξέρω πως να το αξιολογήσω αυτό το γεγονός.

Δεν υποστηρίζω ότι καλώς σβήστηκε η αγγελία του (αν όντως ήταν τόσο μεγάλη ανάγκη). Απλά δεν με πείθει το όλο στυλ του τίμιου πλήν αδικημένου από τη διαχείριση μέλους που ξεσπάει γιατί τον πνίγει το δίκιο του. That's all...

 

Φιλικά προς όλους ανεξαιρέτως! ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αυτό που καταλαβαίνω στα όποια δημοκρατικά φορουμ, είναι ότι περνούν πολλές κρίσεις με τα μέλη τους, που ξαφνικά αποκτούν λόγο για τα πάντα, ειρωνεύονται και τα βάζουν με τους υεπύθυνους και έχουν και απαιτήσεις, οδηγώντας σε μια μη σωστή λειτουργία του.

Και το καλό είναι ότι πολλές φορές αντιπαραβάλλουν ως παράδειγμα ορθής λειτουργίας, άλλα forums όπου η παραμικρή υπόνεια προς 1 υπεύθυνο οδηγεί σε αυτόματη διαγραφή!!!

 

Πάντως προτιμώ αυτά τα δημοκρατικά forums με τα όποια προβλήματα εμφανίζονται κατά καιρούς, παρά τους κέρβερους!

 

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον θέμα, blue. Να πω δύο (αυτονόητα) πράγματα.

 

Φαντάζομαι ότι ο λόγος ύπαρξης των αγγελιών στο Noiz είναι η πώληση/αγορά/ανταλλαγή οργάνων και εξοπλισμου τα μέλη του forum. Έτσι, αγγελίες τύπου "πάρε, πάρε, Gibson Les Paul 1974, 2400 ευρώ" από μέλη που ο μόνος λόγος ύπαρξής τους στο forum είναι να πουλάνε την πραμάτειά τους είναι επόμενο να αντιμετωπίζονται με καχυποψία και ειρωνεία. Αν πράγματι πρόκειται για εμπόρους, ο administrator δικαιούται να το γνωρίζει. Τώρα, αν βρεθεί μία μεμονωμένη περίπτωση ανθρώπου που πουλά το βιος του - το οποίο απαρτίζεται από 16 Fender, 23 Gibson και 9 Rickenbacker - είναι μάλλον εξαίρεση και όχι κανόνας. Συνεπώς πιστεύω ότι η λύση δεν είναι ούτε το σκληρό moderation ούτε η ασυδοσία. Μάλλον πρέπει να υπάρχει ένα στοιχειώδες moderation στις αγγελίες έτσι ώστε οι administrators να ξέρουν με ποιούς έχουν να κάνουν και οι διάφοροι έμπορες να μας αδειάσουν τη γωνιά. Με το συμπάθειο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά επικοινώνησα με τον Taxfree και επιβεβαιώνω ότι δεν είναι έμπορος, αλλά αυτό είναι κάτι που νομίζω το "λύσαμε" ήδη.

Θα συμφωνήσω 100% σε ό,τι έχει πει ο Deadendmind.

Θεωρώ ότι έγινε φάουλ στην περίπτωση του Taxfree. Προσωπικά πιστεύω ότι δεν πρέπει κανένα ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ pm να δημοσιοποιείται, τουλάχιστον όχι απρόκλητα. Αν δηλαδή είχε προηγηθεί μία στιχομυθία τύπου:

 

Yameth: "Ο Taxfree μίλησε άσχημα"

Taxfree: "Το διαψεύδω κτλ κτλ"

Yameth: "Μην με προκαλείς γιατί έχω στοιχεία κτλ κτλ"

 

τότε, πάει στο καλό, ΑΣ ΠΟΥΜΕ ότι είναι πιο αποδεκτό, αν και πάλι διαφωνώ...

Αλλά η ουσία είναι άλλη: Το ότι ο Taxfree μίλησε άσχημα ΔΕΝ είναι επιχείρημα για το αν ήταν τελικά "πονηρές" οι προθέσεις της αγγελίας. Είναι κάτι που προέκυψε ΑΦΟΥ έγινε το άλλο -κατ' εμένα πάντα- λάθος να διαγραφεί η αγγελία πρωτού υπάρξει στοιχειώδης "διαπραγμάτευση". Η ΔΙΚΗ μου αντίληψη διαβάζοντας την αγγελία δεν μου υπέδειξε κάτι το επιλήψιμο. Θα μου πείτε βέβαια, ποιος είσαι εσύ και ποια η πείρα σου επί του θέματος κτλ κτλ. Δεκτό. Αλλά και πάλι, επειδή θεωρώ ότι έχω στοιχειώδη έστω αντίληψη, και πάλι θεωρώ ότι ο Taxfree δεν άξιζε τέτοιας μεταχείρισης με μοναδικό κριτήριο ΑΥΤΗ την αγγελία.

 

Χωρίς καμία διάθεση "γλυψίματος", είμαι υπόχρεος στο Yameth που δημιούργησε, συντηρεί και με φιλοξενεί στο site αυτό, το οποίο θεωρώ πολύ υψηλού επιπέδου, ξοδεύοντας προσωπικό χρόνο και... άντερα. Ούτε έχει αλλάξει η γνώμη μου γι' αυτόν ως administrator του site, ότι δηλαδή οι προθέσεις του ήταν και είναι καλοπροαίρετες και τίμιες, ούτε και φυσικά απαιτώ να "απολογηθεί". Απλώς πιστέυω ότι έγινε ένα λάθος, και οι μέχρι τώρα τοποθετήσεις υπέρ αυτού δεν μου φαίνονται επαρκείς.

 

Δεν είναι κακό να παίρνουμε θέση όταν κάτι μας κάνει κακή εντύπωση. Και επειδή εμένα μου έκανε, επαναλαμβάνω ότι θεωρώ λάθος τη δημοσιοποίηση του πμ και είναι λάθος προσέγγιση η κακή συμπεριφορά του Taxfree: Άλλο το ένα (η αντιμετώπιση του Taxfree από τη διαχείριση) και άλλο το άλλο (η συμπεριφορά του). Μπορούν να συμβαίνουν και τα δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω ανταλλάξει με τον Taxfree και σίγουρα δεν είναι έμπορος... ας τον ρωτούσε κάποιος πριν του κόψει έτσι την αγγελία...Πάντως συμφωνό απόλυτα στο να είναι μόνο για ιδιώτες ...

innosent sound www.myspace.com/innosentsound

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, θα σταθώ σε κάτι που είπε ο deadendmind, ότι καλό θα ήταν να δώσουμε προσοχή στα άτομα που μέσα στο Noiz έχουν διακινήσει αγαθά αξίας ίσης με το ακαθάριστο εθνικό προϊόν πχ. της Ουγκάντας. Και εμένα με ενοχλεί βαθύτατα να βλέπω άτομα με λίγα ποστ που έχουν κάρμα -1, που κάνω ένα κλικ και δεν βλέπω απολύτως καμία λογική εξήγηση για αυτό.

 

Ας πάρουμε ίσως το πιο τρανταχτό παράδειγμα όλων, κι ας βγάλουμε λίγο τα γάντια για να αφυπνισθούν μερικοί που κοιτούν και κάνουν moderating στις αγγελίες. Έχετε δει το μέλος ffmakis; Έχει 120 μηνύματα, εκ των οποίων τα 118 ΕΙΝΑΙ ΑΓΓΕΛΙΕΣ. Έλεος!

 

Πηγαίνετε στις αγγελίες και δείτε το προφίλ του. Πηγαίνετε και κάντε κλικ στην επιλογή "Εμφάνιση τελευταίων μηνυμάτων αυτού του μέλους" και θα καταλάβετε τι εννοώ. Έχει πουλήσει ΤΗ ΜΙΣΗ ΠΡΑΜΑΤΕΙΑ του Thomann, ακόμη έχει κάρμα 0 και κανείς δεν αναρωτιέται αν είναι έμπορος (όπως έγινε με τον taxfree, βέβαια). Είναι κατάσταση αυτή; Γιατί να αντιμετωπίζονται οι χρήστες που βάζουν αγγελίες με δυο μέτρα και δυο σταθμά; Θα υπάρξει επίσημη απάντηση σε αυτές τις ανωτέρω επισημάνσεις ή όχι;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου