Προς το περιεχόμενο

Πρόταση: Αξιολόγηση των απαντήσεων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και ποιος θα κάνει την αξιολόγηση;

 

Τα μέλη.

 

Έτσι όμως δε θα έχει νόημα η πρότασή μου. Θα καταλήξουμε με πολλά, ανούσια χεράκια και δαχτυλάκια, στα οποία δε θα δίνουμε καμία σημασία.

 

Ας μην παίζουμε. Υπάρχουν ορισμένα θέματα που είναι άσπρο-μαύρο. Δεν αναφέρομαι σε θέματα, όπως το πρόσφατο με τον "μουσικό αναλφαβητισμό".

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είναι καλή ιδέα Lost αλλά πολύ δύσκολα εφαρμόσιμη, και φοβούμαι ότι συμφωνώ με αυτά που λέει ο Eye. Πχ:

 

Να σημειώσω ότι δεν προτείνω "σφραγίδα" σε κάθε ποστ, παρά μόνο στα (ελάχιστα) "ακραία" (θετικά ή αρνητικά) ποστ, ούτως ώστε κάποιος που χρειάζεται μια άμεση απάντηση (και δεν διαβάζει τα ποστ με ξηροκάρπι + ποτάκι για να χαλαρώνει -μια χαρά είναι κι αυτό, βέβαια...), να μπορεί με μια ματιά να την παίρνει. ;)

 

Moιραία θα έμπαινε σε όλα τα ποστ. Αν όχι, αυτός που θα όριζε ποια θα την είχαν και ποια όχι θα έκανε επιλογή υποκειμενική κι όχι αντικειμενική. Άσε που τα thumbs up ή thumbs down θα έμπαιναν με εντελώς άτακτο τρόπο. Μερικά παραδείγματα του τι θα γινόταν (σύμφωνα με τα... μεγαλεία του YouTube):

 

(α) ένας θα έβαζε thumbs up σε μια απάντηση που νομίζει ότι είναι σωστή ενώ στην πραγματικότητα είναι λανθασμένη,

(β) άλλος θα έβαζε thumbs down στην απάντηση του μέλους που αντιπαθεί,

(γ) άλλος up σε αυτόν που συμπαθεί,

(δ) άλλος θα ήταν πχ. οπαδός με παρωπίδες των soft synths, των Mac, των Fender κλπ., κι όπου έβλεπε να γίνεται κουβέντα για αυτά, θα μοιραζε αβέρτα thumbs up στους οπαδούς και thumbs down στους αντιφρονούντες, με αποτέλεσμα να προάγεται ο οπαδισμός στο Noiz (πςςςςςς!!!!) και η σωστή αξιολόγηση των χρήσιμων απαντήσεων να πηγαίνει για βρούβες...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το έχω προτείνει κι εγώ το ίδιο πράγμα και το έχω συζητήσει και με τον Yameth, πιστεύω ότι τελικά αυτό μπορεί να εφαρμοστεί μόνο σε θέματα που πράγματι επιδέχονται μια σωστή απάντηση.

 

Πχ η ερώτηση: "Τι σημαίνει Sampling?"

Έχει μια σαφή απάντηση, και αν δοθεί από κάποιον, το θέμα μπορεί να θεωρηθεί απαντημένο και πχ να χρωματιστεί ή σημανθεί με κάποιο τρόπο.

 

Αντίθετα, η ερώτηση: "Ποιο είναι το καλύτερο Sampler αυτή τη στιγμή στην αγορά;"

προφανώς, δεν μπορεί να έχει 1 σαφή και αντικειμενική απάντηση.

 

Επομένως σε θεωρητικά ζητήματα, ή ζητήματα στα οποία ο χρήστης ρωτάει κάτι πολύ συγκεκριμένο, πχ "πώς αλλάζω μαγνήτες σε μια stratocaster", η πρόταση του Lost Highway μπορεί να έχει πρακτική αξία ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Moιραία θα έμπαινε σε όλα τα ποστ.

 

Γιατί, αγαπητέ bloody_sunday;

Επαναλαμβάνω ότι δεν πρότεινα να ψηφίζουν τα μέλη για τα ποστ (εξάλλου, αυτό ήδη συμβαίνει -τα μέλη μπορούν να απαντήσουν συμφωνώντας/διαφωνώντας), διότι δε θα είχε νόημα. (θα συνέβαιναν όλα αυτά που περιγράφεις...)

 

Στο κάτω-κάτω, με την ίδια λογική που "επαινείται" κάποιος με κάρμα από τους μοντ, ας "χαρακτηρίζεται" κι ένα ποστ (αραιά και πού...) ως έγκυρο ή όχι.

 

Και ματαξαναεπαναλαμβάνω: "δε μιλάω για ΟΛΑ τα thread".

 

Δίνω δύο χαρακτηριστικά παραδείγματα για το τι εννοώ "έγκυρη" και "άκυρη" απάντηση:

 

"έγκυρη" τοποθέτηση από npap

 

Δύο "άκυρες" τοποθετήσεις από τον Bubble

 

Δεν εθελοτυφλώ. Προφανώς, είναι δύσκολο να γίνει κάτι τέτοιο (χωρίς να αντιδράσουν οι "δημοκράτες" του φόρουμ), αφού ακόμα δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε στα βασικά:

 

γιατί μία απάντηση που έχει την έγκριση πολλών μελλών είναι σωστή;

 

κάτι τέτοιο μπορεί να επιτευχθεί μέσα από πολύ σκληρότερο moderation, κάτι που τα περισσότερα μέλη δεν θα ανεχόντουσαν.

 

edit: προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, συμφωνώ απολύτως με τα λεγόμενα του eye, καθώς με το ρητορικό ερώτημα που θέτει.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

(δ) άλλος θα ήταν πχ. οπαδός με παρωπίδες τ........

 

νομιζω εκει ειναι η καϊλα του θεματος σε ολες αυτες τις συζητησεις που ξεχειλωνουν οσο δεν παει. ολοι ειμαστε πορωμενοι με συγκεκριμενα καλουδια της μουσικης τεχνολογιας αλλα δεν γινεται να περιμενεις οτι ολοι πρεπει να ειναι ετσι.

 

ειδικα επειδη μιλαμε για μουσικη αρα κατι παρα πολυ υποκειμενικο θα πρεπει ο καθενας μας να αποδεχεται οτι ο καθενας αντιμετωπιζει τη μουσικη απο τη δικια του σκοπια αλλιως ουτε το καρμα,ουτε τα δαχτυλακια,ουτε τα χερακια θα σταματησουν τους ατελειωτους καυγαδες.

 

υγ: ελπιζω να μη σε πειραξε το λιγο edit στο quote σου

 

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς όπως τα λέει κι ο Ηλίας:

 

μπορεί να εφαρμοστεί μόνο σε θέματα που πράγματι επιδέχονται μια σωστή απάντηση.

[...]

σε θεωρητικά ζητήματα, ή ζητήματα στα οποία ο χρήστης ρωτάει κάτι πολύ συγκεκριμένο

 

Ας δίνονται οι σωστές απαντήσεις (αργά ή γρήγορα),

ας "χρωματίζονται" (για να κάνουν οι "βιαστικοί" τη δουλειά τους)

και από εκεί και πέρα, ας την τραβάνε την κουβέντα όσοι θέλουν και όπως θέλουν.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Moιραία θα έμπαινε σε όλα τα ποστ.

 

Γιατί, αγαπητέ bloody_sunday;

Επαναλαμβάνω ότι δεν πρότεινα να ψηφίζουν τα μέλη για τα ποστ (εξάλλου, αυτό ήδη συμβαίνει -τα μέλη μπορούν να απαντήσουν συμφωνώντας/διαφωνώντας), διότι δε θα είχε νόημα. (θα συνέβαιναν όλα αυτά που περιγράφεις...)

 

 

Έχω μπερδευτεί βρε Lost... Ποιοι να ψηφίζουν τότε; Kαι νομίζω ότι θα έμπαινε σε όλα τα ποστ γιατί όλα νομίζω ότι επιδέχονται μια ψύχραιμη και σωστή απάντηση. Κι αν όχι σε όλα, τότε νομίζω ότι ισχύει αυτό που έγραψα περί υποκειμενικότητας...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντελώς λάθος αυτή η τακτική για μένα.

εντελώς ρατσιστική-φασιστική και θα φέρει πολλές διενέξεις.

ευτυχώς πάντοτε επεμβαίνουν στις συζητήσεις μέλη με αρκετή πείρα και λίγο πολύ πάντοτε δίνονται οι σωστές απαντήσεις σε ότι μας απασχολεί.

έτσι και αλλιώς οποίος δεν διασταυρώνει τις πληροφορίες που του δίνονται έτσι ώστε να βγάλει ασφαλή συμπεράσματα είναι υπαίτιος ο ίδιος.

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου