Προς το περιεχόμενο

Πρόταση: Αξιολόγηση των απαντήσεων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και ποιος θα κάνει την αξιολόγηση;

 

(Σημ: άρχισε το χάος)

 

Τα μέλη. Να υπάρχει ένας αντιχειρας προς τα πάνω και ένα προς τα κάτω, όπως τα comments στο youtube.

 

Σωστά, αλλά παραβλέπεις ότι αυτό ήδη συμβαίνει. Όταν κάποιος γράφει μία απάντηση και πέντε του λένε με τον τρόπο τους ότι γράφει μαλακίες, τότε αυτό είναι που προκαλεί τον ορυμαγδό άχρηστων ποστ. Εσείς νομίζετε ότι ο αντίχειρας θα μειώσει αυτό το φαινόμενο; Αντίθετα, εγώ σας λέω ότι θα το εντείνει: εδώ ένα "κάρμα" μπήκε και τα μέλη το συζήταγαν δύο μήνες.

 

Επίσης, γιατί μία απάντηση που έχει την έγκριση πολλών μελλών είναι σωστή;

καλα εντελως ασχετα αυτα που λες...τι σχεση εχει το καρμα (που το οριζουν 3-4 ατομα) με την αξιολογηση ενος ποστ που μπορει να γινει και απο 70 μελη π.χ.

να μου επιτρεψεις να εχω μεγαλυτερη εμπιστοσυνη στη γνωμη των πολλων !!!!!

 

αλλα παιδια αυτο δν προκειται να γινει, γιατι πολυ απλα αφαιρει εξουσιες απο τους μοντς...οπως και με το καρμα που θα μπορουσαν να το οριζουν τα ιδια τα μελη(εξαλλου σε αυτους δν απευθυνεται το καρμα??)...ειχε προταθει μαλιστα απο καποιον αλλα τπτ....

 

γενικα θελω να πω οτι το θεμα αξιολογηση ειναι πολυ ευαισθητο....και ειδικοτερα για το θεμα που προτεινεται εγω νομιζω οτι πρεπει να γινει ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΑ...

αμα δν το δοκιμασουμε στην πραξη ολα αυτα ειναι λογια του αερα ....

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είναι το πέμπτο μου ποστ σε αυτό το θέμα.

Είναι η πέμπτη φορά που γράφω ότι υπάρχουν ερωτήσεις που έχουν μόνο μια απάντηση.

Και για αυτού του είδους τις ερωτήσεις ΚΑΙ ΜΟΝΟ, έκανα μια πρόταση.

 

Αν τώρα θέλετε να αναλύσουμε το πώς και ποιος θα κρίνει αν πχ το θέμα "τι σημαίνει sampling" έχει μία και μόνο απάντηση ή αν εξαρτάται από το τι φάγαμε σήμερα, (δηλαδή να ξεχάσουμε ακόμα κι αυτά που ισχύουν βάσει απλής λογικής) τότε σας εύχομαι καληνύχτα και καλή πρόοδο.

 

Προφανώς, υπάρχουν θέματα (και ίσως είναι και τα περισσότερα), στα οποία ούτε υπάρχει μία απάντηση, ούτε υπάρχει "σωστό" και "λάθος". Δεν αναφέρομαι σε αυτά. Έλεος.

 

παντελώς λάθος αυτή η τακτική για μένα.

εντελώς ρατσιστική-φασιστική

 

Λίγο παραπάνω, έφερα δύο χειροπιαστά παραδείγματα έγκυρης και "άκυρης" πληροφόρησης.

Έκανες τον κόπο να τα διαβάσεις;

Μήπως για να μην κατηγορηθεί κάποιος ως ρατσιστής-φασίστας, πρέπει να δείχνει βλάκας;

 

ευτυχώς πάντοτε επεμβαίνουν στις συζητήσεις μέλη με αρκετή πείρα και λίγο πολύ πάντοτε δίνονται οι σωστές απαντήσεις σε ότι μας απασχολεί.

 

Τελικά, υπάρχουν ή όχι σωστές απαντήσεις;

Διότι, τη μία λες "φασιστικό" το να υποδεικνύει κάποιος μια σωστή απάντηση

και την άλλη, γράφεις ότι δίνονται οι σωστές απαντήσεις.

 

Οι σωστές απαντήσεις (που ΦΥΣΙΚΑ δεν δίνονται -δυστυχώς- πάντοτε) υπάρχουν κάπου διάσπαρτες, ανάμεσα σε καλαμπούρια, διαφωνίες, παραθέσεις, εμότικονς, offtopics κλπ. Είπα μια γνώμη για να γίνει πιο χρηστικό το noiz.

 

έτσι και αλλιώς οποίος δεν διασταυρώνει τις πληροφορίες που του δίνονται έτσι ώστε να βγάλει ασφαλή συμπεράσματα είναι υπαίτιος ο ίδιος.

 

Φυσικά, αλλά με αυτήν τη "λογική", ας βγει ο SF να δώσει λάθος οδηγίες για σετάρισμα κιθάρας (πχ στη ρύθμιση του truss rod και του intonation να τα γράψει ανάποδα) και μετά να σου πει "είσαι υπαίτιος που δεν το διασταύρωσες".

 

Ποια θα είναι μετά η χρησιμότητα του Noiz;

 

Να είναι ένα μπουρδέλο, του οποίου τα μέλη να απολαμβάνουν την "ελευθερία" τους εκτοξεύοντας παπαριές, χωρίς να έχει κανείς το δικαίωμα να τους πει κάτι;

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξαναπώ ότι συμφωνώ απόλυτα με τον Lost Highway.

Επίσης (όπως ήδη μισο-αποκάλυψε ο elvlad), αυτό είναι ένα από τα δεκάδες σενάρια που έχουν συζητηθεί κατά καιρούς, αλλά από τη πρώτη στιγμή φαίνονται τα μειονεκτήματά του - πάντα σε σχέση με το κοινό του noiz, το οποίο (κακά τα ψέμματα) δε φαίνεται καθόλου πρόθυμο να δεχτεί περισσότερο moderation, ακόμη και αν κάτι τέτοιο θα είχε όφελος για το site.

 

Εγώ προσωπικά (να το πούμε και αυτό) με μεγάλη χαρά θα δεχόμουν να μη ξαναγράψω τίποτε εις όφελος του να προβληθεί η αναμφισβήτητη τεχνογνωσία μερικών άλλων μελών - αλλά όσο η φάση είναι "λέμε ότι θέλουμε" δε βλέπω γιατί δε πρέπει να υπερασπίζομαι τις απόψεις μου, ακόμη και όταν αυτό προσθέτει στη δημιουργία πολλών και άχρηστων ποστ.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως ήδη μισο-αποκάλυψε ο elvlad)

 

Αυτή ήταν μια εκδοχή του ονόματός μου που δεν είχα ξανακούσει ;) ;D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν σε είπα ρατσιστή φίλε μου αλλά η συγκεκριμένη τακτική είναι ρατσιστική. :o

 

πράγματι υπάρχουν θέματα που είναι άσπρο η μαύρο και η απάντηση τους είναι μια και μοναδική.

σε αυτές τις περιπτώσεις πάντα μα πάντα το τελικό συμπέρασμα μιας συζήτησης είναι και το σωστό.(απτήν προσωπική μου πείρα πάντα) ;)

 

αν όπως είπες ο sf(και ο καθε sf) δώσει λάθος πληροφορίες για το σετ απ μιας κιθάρας τότε αργά η γρήγορα θα επέμβουν άλλα μέλη να διορθώσουν αυτήν την πληροφορία (εύχομαι να γίνετε πάντα με ευγενικό τρόπο) οπότε και όλα διορθώνονται στην πορεία των συζητήσεων.

εγώ πάντως σε ερωτήματα που είχα για τεχνικά θέματα ,τα οποία έχουν συνήθως μια απάντηση, έχω πάρει πάντα την σωστή. ;)

 

δώσε μας μερικά πραγματικά παραδείγματα από  περιπτώσεις που έχουν συμβεί εδώ στο νοιζ και το συμπέρασμα τους ήταν εντελώς διαστρεβλωτικό ???

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δώσε μας μερικά πραγματικά παραδείγματα από  περιπτώσεις που έχουν συμβεί εδώ στο νοιζ και το συμπέρασμα τους ήταν εντελώς διαστρεβλωτικό ???

 

Επαναλαμβάνω ότι παραπάνω έδωσα ένα τέτοιο παράδειγμα. (στην προηγούμενη σελίδα έχω δύο λινκ).

Δεν είναι το πλέον αντιπροσωπευτικό (απλώς, είναι σχετικά πρόσφατο, γι' αυτό το θυμάμαι), έχω διαβάσει και χειρότερα, αλλά ελλείψει σχετικών link, έχεις κάθε δικαίωμα να μη με πιστέψεις.

 

αργά η γρήγορα θα επέμβουν άλλα μέλη να διορθώσουν αυτήν την πληροφορία (εύχομαι να γίνετε πάντα με ευγενικό τρόπο) οπότε και όλα διορθώνονται στην πορεία των συζητήσεων.

 

Πολύ ωραία.

Ποιο είναι το πρόβλημα λοιπόν, δίπλα στη διορθωμένη απάντηση να υπάρχει ένα ενδεικτικό ότι αυτό που αναγράφεται ισχύει στ' αλήθεια;

Γιατί κάποιος να διαβάσει και τη λανθασμένη πληροφορία, αφού λίγο παρακάτω θα διαβάσει την σωστή;

 

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Πολύ ωραία.

Ποιο είναι το πρόβλημα λοιπόν, δίπλα στη διορθωμένη απάντηση να υπάρχει ένα ενδεικτικό ότι αυτό που αναγράφεται ισχύει στ' αλήθεια;

Γιατί κάποιος να διαβάσει και τη λανθασμένη πληροφορία, αφού λίγο παρακάτω θα διαβάσει την σωστή;

 

. και ποιος θα είναι ο mister εγκυκλοπαίδεια που θα κρίνει αν η δική μου η η δική σου απάντηση είναι σωστή η λέμε μαλακίες?

Με αυτή την τακτική αυτοματος αφορίζεται οποιοσδήποτε δεν παίρνει την ‘σφραγίδα’ όποτε και δεν υπάρχει κανένας λόγος να συζητάμε

 

ΥΓ: επιτέλους με αυτή την δίψα για τίτλους…

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μια απάντηση κρίνεται ουσιαστική, έγκυρη και ορθή, να υπάρχει δίπλα σε αυτήν ένα διακριτικό (πχ κάποιο χρώμα ή ένα σύμβολο)

Αν ηταν σωστο αυτο που λες τοτε δεν χρειαζεται το φορουμ.

Κανεις μια ερωτηση και ο "φωτεινος παντογνωστης" (αυτος που θα εβαζε το διακριτικο διπλα στην απαντηση οτι ειναι σωστη δηλαδη) σου δινει μια απαντηση και μετα κλειδωνει και το θεμα.

 

ΥΓ ο "ειδικος" να βαλει το διακριτικο στην απαντηση μου οτι ειναι η σωστη απαντηση στο ερωτημα, για να μην διαβασει ο φιλος αλλες γνωμες τσαμπα.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Επαναλαμβάνω ότι παραπάνω έδωσα ένα τέτοιο παράδειγμα. (στην προηγούμενη σελίδα έχω δύο λινκ).

Δεν είναι το πλέον αντιπροσωπευτικό (απλώς, είναι σχετικά πρόσφατο, γι' αυτό το θυμάμαι), έχω διαβάσει και χειρότερα, αλλά ελλείψει σχετικών link, έχεις κάθε δικαίωμα να μη με πιστέψεις.

 

ούτε καν θυμάσαι περιπτώσεις(όπως είπες, τα παραδείγματα σου δεν είναι και τόσο αντιπροσωπευτικά) αλλά κατά τα αλλά είναι φλέγον ζήτημα και άμεση η ανάγκη....

στα links που ανέβασες,το συμπέρασμα στο τέλος της συζήτησης ήταν διαστρεβλωτικό?

 

ΥΓ : παρεπιποντος εγώ δεν διαφωνώ με τον bubble

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως σε ερωτήματα που είχα για τεχνικά θέματα ,τα οποία έχουν συνήθως μια απάντηση, έχω πάρει πάντα την σωστή. ;)

και ποιος θα είναι ο mister εγκυκλοπαίδεια που θα κρίνει αν η δική μου η η δική σου απάντηση είναι σωστή η λέμε μαλακίες?

 

Εσύ τότε πώς κρίνεις ότι έχεις πάρει πάντα τη σωστή απάντηση;

 

Όταν μια απάντηση κρίνεται ουσιαστική, έγκυρη και ορθή, να υπάρχει δίπλα σε αυτήν ένα διακριτικό (πχ κάποιο χρώμα ή ένα σύμβολο)

Αν ηταν σωστο αυτο που λες τοτε δεν χρειαζεται το φορουμ.

 

Πολύ καλό.

 

ο "φωτεινος παντογνωστης" (αυτος που θα εβαζε το διακριτικο διπλα στην απαντηση οτι ειναι σωστη δηλαδη) σου δινει μια απαντηση και μετα κλειδωνει και το θεμα.

 

Πολύ καλό.

 

ΥΓ ο "ειδικος" να βαλει το διακριτικο στην απαντηση μου οτι ειναι η σωστη απαντηση στο ερωτημα, για να μην διαβασει ο φιλος αλλες γνωμες τσαμπα.  ;D

 

Εξαιρετικό.

 

παρεπιποντος εγώ δεν διαφωνώ με τον bubble

 

Είμαι ανοιχτός στα βίτσια.

 

 

-----------------------------------------------------------------

Εν πάση περιπτώσει, την πρότασή μου την έκανα.

Τη διάβασαν (και) νοήμονες άνθρωποι που δεν παίζουν με τις λέξεις.

Από εκεί και πέρα, το θέμα το θεωρώ λήξαν και, φυσικά, αποχωρώ.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου