Προς το περιεχόμενο

Πρόταση: Αξιολόγηση των απαντήσεων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν μια απάντηση κρίνεται ουσιαστική, έγκυρη και ορθή, να υπάρχει δίπλα σε αυτήν ένα διακριτικό (πχ κάποιο χρώμα ή ένα σύμβολο). Επιπλέον, όταν γράφεται μια τραγική αποπροσανατολιστική παπαριά (δε μιλάω για μια απλή, λανθασμένη γνώμη...), να υπάρχει ένα αντίστοιχο διακριτικό.

Αυτο μπορει να λειτουργισει (σε αλλα αντιστοιχα Ελληνικα forum λειτουργει με επιτυχια) αλλα μονο με την θετικη αξιολογηση!

Η αρνητικη θα δημιουργισει προβλήματα!!!

Οταν ενα thread  περιεχει μια αξιολογημενη (θετικα παντα) απαντηση, πληροφορια, ανημερωση,  τοτε  η αξιολογηση υπαρχει και διπλα στο  thread. Ετσι πριν μπεις στο thread ξερεις ηδη οτι θα βρεις μια ή περισσότερες αξιολογημενες απαντησεις.

Η αξιολογηση δινεται απο ολα τα μέλη.

Οταν καποιος κανει μια ερευνα, παρουσιασει links, ειναι δηλαδη περιπου σαν να κανει ρεπορταζ, και  δωσει μια εμπεριστατωμένη και πραγματικα χρησιμη ενημερωση, πληροφορια, απαντηση, τοτε αξιολογειται. Εννοειται οτι εναποκειται στο φιλοτιμο των υπολοιπων, αν μια πααντηση θα πάρει αξιολόγηση.

 

Τα μελλη που αξιολογουνται θετικα οι απαντησεις τους, αποκτουν ενδειξη θετικών απαντησεων (κατι σαν το καρμα του ΝΟΙΖ) μονο που την ενδειξη την δινει το ιδιο το software και οχι καποιος mod.

Πρεπει επισης να σας πω οτι σε ενα άλλο forum που μπαινω, οι αξιολογησεις δινονται με πολυ φειδώ και ειναι σπανιες.

Πχ ο Εyeprotocol θα ειχε σιγουρα θετικες αξιολογησεις για την ερευνα του για τα svista συγγνώμη για τα vista :) ηθελα να πω ;D

Πιστευω οτι ειναι καλο μετρο γιατι ανταμοιβει ηθικα αυτους που κανουν το forum εγγυρο και απ την αλλη δημιουργει στους υπόλοιπους δικτυακη σθνείδηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω νομίζω ότι τα φόρουμ συζητήσεων δεν θα μπορούσαν να είναι διαφορετικά απο αυτό που συμβαίνει στην ζωή σε μια κανονική συζήτηση, δηλαδή μετά απο λίγο να ξεφεύγει πρός οποιαδήποτε τυχαία κατεύθυνση.

 

Οσο για την αξιολόγηση των απαντήσεων με διάφορους τεχνικούς τρόπους δεν νομίζω ότι έχει νόημα ή θα προσθέσει κάτι. Η αξιολόγηση μπορεί να είναι μόνο προσωπική για τον καθένα, δεν είνα δυνατόν να προκύπτει απο στατιστική ή ψηφοφορία.

 

Συμμετέχω πολλά χρόνια σε αυτό το φόρουμ (και σε άλλα) και μεσα απο τις απαντήσεις έχω αξιολογήσει την σοβαρότητα και τις γνώσες κάποιων ατόμων, τα οποία και προσέχω περισσότερο όταν απαντάνε σε ένα θέμα και αυτός είναι ο μόνος τρόπος κατα την γνώμη μου. Είναι εντελως υποκειμενικός, σχετίζεται άμεσα με τις δικές μου γνώσεις και σοβαρότητα και δεν με ενδιαφέρει η "έτοιμη" αξιολόγηση κάποιων τρίτων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο μπορει να λειτουργισει, αλλα μονο με την θετικη αξιολογηση!

Η αρνητικη θα δημιουργήσει προβλήματα!!!

 

Συμφωνώ.

Επιπλέον, θα είναι οπτικά πιο λιτό (μόνο με θετικά "διακριτικά").

 

Η πρότασή μου είχε ως σκοπό να γίνει πιο ευανάγνωστο το noiz. Γι' αυτό και εξαρχής υπογράμμισα ότι δεν πρέπει να αξιολογούνται όλα τα ποστ, διότι θα καταλήξουμε στο να μην διαβάζουμε αυτά, αλλά να κοιτάμε μόνο τα "διακριτικά" τους.  ;)

 

Εξάλλου, μια απλή ιδέα έριξα η οποία επιδέχεται διορθώσεων, τροποποιήσεων κλπ.  :)

 

Ας αφήσουμε, λοιπόν, έξω την αρνητική αξιολόγηση

(και για να μην υπάρχουν διαμαρτυρίες, αλλά και για να έχουμε λιγότερα "σημαδάκια").

 

 

Τέλος, σχετικά με το ποιος αξιολογεί τα ποστ, η πρότασή μου είναι να γίνεται από τους mod. Και εξηγούμαι:

 

- Κατ' αυτόν τον τρόπο, "σήμανση" θα γίνεται επιλεκτικά σε λίγα ποστ.

 

- Αν κάποιο μέλος γνωρίζει ότι μια απάντηση που δόθηκε αξίζει να "επισημανθεί", θα ενημερώνει τους mod (άνθρωποι είναι, ίσως με μεγαλύτερη εμπειρία σε κάποια θέματα, αλλά σίγουρα όχι παντογνώστες).

 

- Ακόμα κι αν κάνουν λάθος οι mod σε μια αξιολόγηση, πιστεύετε ότι θα μείνει έτσι; Δεν νομίζω.  ;D

 

 

Εγω νομίζω ότι τα φόρουμ συζητήσεων δεν θα μπορούσαν να είναι διαφορετικά απο αυτό που συμβαίνει στην ζωή σε μια κανονική συζήτηση, δηλαδή μετά απο λίγο να ξεφεύγει πρός οποιαδήποτε τυχαία κατεύθυνση.

 

Φυσικά.

Δεν πρότεινα ούτε τη φίμωση κανενός, ούτε το κλείδωμα των thread -αλίμονο.

 

Ας μην αναμασάμε τα αυτονόητα.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παροτι αρχικα ημουν θετικος σε αναλογες προτασεις τελευταια νομιζω οτι δεν πολυσυμφωνω με τετοιες ιδεες. Ειναι η κλασσικη περιπτωση που θεωρητικα φανταζει εξαιρετικη και στην πραξη αντιμετωπιζει ενα σωρο προβληματα (ενα απο τα κυριοτερα αυτο που ηδη προαναφερθηκε.....οτι πολυ λιγα θεματα επιδεχονται μιας, ολοκληρωτικης και αδιαμφησβητητης απαντησης).

 

          Γενικα οπως ειμαι φαν του self moderation ετσι και στο συγκεκριμενο προτιμω απο τις υπαρχουσες απαντησεις σε ενα θεμα (ενιοτε και αντιφατικες, η ακομα και παραπλανητικες) το ιδιο το μελος που διαβαζει για να ενημερωθει, να φροντιζει με οση κριτικη ικανοτητα εχει να φιλτραρει ποιες πληροφοριες ειναι χρησιμες και ποιες οχι. Εξαλλου το ιδιο το ιντερνετ εκ φυσεως προυποθετει "φιλτραρισμα" απο μερους του χρηστη στις πληροφοριες που παρεχει. (δεν υπαρχει πιο κλασσικο παραδειγμα απο τα reviews του harmony central.....εκει λεγονται οι απιστευτες ανακριβειες και ομως μεταξυ 30 αχρηστων reviews μπορει κανεις να σταχυολογησει μερικα εξαιρετικα). Ποσω μαλλον οταν υπαρχουν ηδη εμπειρα μελη που ειναι ως επι το πλειστον γνωστα στους περισσοτερους, των οποιων η γνωμη η συμπεριφορα και οι γνωσεις μπορουν να σωσουν ενα "παραστρατημενο" θεμα.

 

      Δεν νομιζω οτι χρειαζεται τοσο πολυ στο φορουμ ενας "οδηγος προς ναυτιλομενους" με thumbs up και τετοια, και στο κατω κατω της γραφης και λιγη κριτικη ικανοτητα δεν ειναι κακη.....και την πληροφορια ετοιμη στο πιατο την θελουμε? Πρεπει δηλαδη σωνει και καλα να δω ενα thumbs up +5 η ενα karma +4 για να καταλαβω οτι μια αποψη ειναι σοβαρη η οχι? 

 

    Εν ολιγοις νομιζω καποια sticky θεματα για πολυ συγκεκριμενα ζητηματα (π.χ setup, πληροφοριες για το ebay, paypal, πως φερνω κιθαρα απο Αμερικη ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D) ειναι αρκετα και οτι χρειαζεται.....

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν γίνετε να συμφωνήσω περισσότερο με τους fenderiarh-Angelos και ειδικά όταν μονίμως ακούω από νέα μέλη πόσο πολύ βοηθιούνται (αλλά παράλληλα ψυχαγωγούνται)απτό νοιζ με την μορφή που έχει σήμερα.(για μένα δεν υπάρχουν junk posts απτήν στιγμή που όλοι το ευχαριστιόμαστε)

θα έλεγα να σκύβουμε σε προβλήματα που όντως υπάρχουν η προκύπτουν κατά καιρούς και να μην τρωγόμαστε με τα ρούχα μας.

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα εμείς δεν τρωγόμαστε!!! Αυτά μας "τσιμπάνε"!!!  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Πέρα από την πλάκα, νομίζω ο fenderiarhs, και 2-3 ακόμα αξιόλογα μέλη και mod, με κάλυψαν σε αυτά που ήθελα να προσθέσω οπότε.......  μιά χαρά...

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου