Προς το περιεχόμενο

Αγγελίες για γέλια (& για κλάματα..)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σου λεει ας την βαλω ebay και ας την δωσω φθηνοτερα τουλαχιστον εξασφαλιζω μια καλη συνδιαλλαγη

Ακριβώς αυτό. Δεν είναι πυρηνική φυσική.

 

έχεις λόγο να πιστέυεις πως στο noiz θα τα πληρώσει ο πωλητής;

??? Τι ακριβώς είναι τόσο δυσνόητο; Με τίποτε δεν επιβαρύνεται ο αγοραστής του noiz.

 

Στις πωλήσεις όποιος θέλει να πουλήσει κάτι, και εφόσον έχει στοιχειώδη εμπορική αντίληψη, θα βάλει ένα λογικό τίμημα. Αν μάλιστα προσπαθεί να πουλήσει σε δύο τελείως διαφορετικές αγορές (άλλο νόμισμα, άλλες τιμές, άλλη προσφορά/ζήτηση του προς πώληση αγαθού, μεταφορικά κλπ) θα βάλει το τίμημα που είναι λογικό σε κάθε αγορά ξεχωριστά, και όχι μια κοινή τιμή σε όλες τις αγορές επειδή το απαιτούμε εμείς εδώ. Έτσι κάνουν pricing και πολυεθνικές εταιρείες, πόσο μάλλον ιδιώτες.

 

Τώρα αν υποθέσουμε ότι πουλάω στο ebay και δη στην Αμερική, έχοντας σκληρότερο νόμισμα, έχοντας να ανταγωνιστώ την παγκόσμια αγορά, θέλοντας πιθανότατα να δελεάσω αγοραστές να με εμπιστευτούν λόγω του ότι έχω μηδενικές/ελάχιστες συναλλαγές, θέλοντας πιθανόν να ανοίξω αυτό το κανάλι πώλησης για το μέλλον και για να αποκτήσω καλά ratings (όπως πολύ σωστά επισημαίνει και o Dreamdancer), τότε μπορεί να θέσω ένα διαφορετικό τίμημα, πιο χαμηλό σε σχέση με την εδώ τιμή εκκίνησης.

 

Τι ακριβώς κάνει τον εν λόγω πωλητή λαμόγιο και γιατί πρέπει να πουλάει 364 ευρώ και στο νόιζ; Τίμιους πωλητές ψάχνουμε ή χαζούς;

 

Όσο για τα μεταφορικά, αν είμαι αγοραστής από ΗΠΑ, το θέμα είναι τελικά πόσα ντόλαρζ θα βγκάλω από τσhέπη μου. Αν φτάσω στα 600 ντόλαρζ λοιπόν το ποσό είναι του μπιγκ και δεν πάει πιο πάνω, κοζ άι ειν γκόνα μπάι. Εντ χι έιν γκόνα σελ, γουιτς χι γουόντς του.

 

ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΓΕΛΙΑ. ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΔΕΙ.

Απλώς νομίζω ότι παρασυρόμαστε σε εύκολα συμπεράσματα και χαρακτηρισμούς, χωρίς στοιχεία, έχοντας αποκλείσει πολύ λογικές πιθανότητες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι μέρος μιας τεράστιας εσωτερικής αγοράς δηλαδή, βρωμάει ο τόπος (ο δικός σου τόπος, η χώρα σου) από parts όλα τα γούστα, και θα ασχοληθείς με τη partscaster κάποιου Έλληνα, τα μεταφορικά, τους δασμούς και την εις βάρος σου ισοτιμία.

Και θα ασχοληθείς αρκετά ώστε ο Έλληνας να δεχτεί κριτική απ' τους Έλληνες για τη προνομιακή μεταχείριση προς τους αλλοδαπούς, τους διψασμένους για το 2 tone sunburst του ελληνικού καλοκαιριού και της μεσογειακής διατροφής.

 

::)

 

Α ΟΚ, εν πολλοίς με πρόλαβε ο sfaku. Άρα μάλλον δεν είμαι ο μόνος που δε βλέπει κάτι που να αντέχει σε τόση κουβέντα.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

??? Τι ακριβώς είναι τόσο δυσνόητο; Με τίποτε δεν επιβαρύνεται ο αγοραστής του noiz.

 

9 στις 10  αγγελιες που έχω δει στο noiz αλλά και σε άλλα  φόρα, χρόνια τώρα, τονίζουν εξαρχής πως τυχόν μεταφορικά επιβαρύνουν τον αγοραστή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό. Δεν είναι πυρηνική φυσική.

??? Τι ακριβώς είναι τόσο δυσνόητο; Με τίποτε δεν επιβαρύνεται ο αγοραστής του noiz.

 

Στις πωλήσεις όποιος θέλει να πουλήσει κάτι, και εφόσον έχει στοιχειώδη εμπορική αντίληψη, θα βάλει ένα λογικό τίμημα. Αν μάλιστα προσπαθεί να πουλήσει σε δύο τελείως διαφορετικές αγορές (άλλο νόμισμα, άλλες τιμές, άλλη προσφορά/ζήτηση του προς πώληση αγαθού, μεταφορικά κλπ) θα βάλει το τίμημα που είναι λογικό σε κάθε αγορά ξεχωριστά, και όχι μια κοινή τιμή σε όλες τις αγορές επειδή το απαιτούμε εμείς εδώ. Έτσι κάνουν pricing και πολυεθνικές εταιρείες, πόσο μάλλον ιδιώτες.

 

Τώρα αν υποθέσουμε ότι πουλάω στο ebay και δη στην Αμερική, έχοντας σκληρότερο νόμισμα, έχοντας να ανταγωνιστώ την παγκόσμια αγορά, θέλοντας πιθανότατα να δελεάσω αγοραστές να με εμπιστευτούν λόγω του ότι έχω μηδενικές/ελάχιστες συναλλαγές, θέλοντας πιθανόν να ανοίξω αυτό το κανάλι πώλησης για το μέλλον και για να αποκτήσω καλά ratings (όπως πολύ σωστά επισημαίνει και o Dreamdancer), τότε μπορεί να θέσω ένα διαφορετικό τίμημα, πιο χαμηλό σε σχέση με την εδώ τιμή εκκίνησης.

 

Τι ακριβώς κάνει τον εν λόγω πωλητή λαμόγιο και γιατί πρέπει να πουλάει 364 ευρώ και στο νόιζ; Τίμιους πωλητές ψάχνουμε ή χαζούς;

 

Όσο για τα μεταφορικά, αν είμαι αγοραστής από ΗΠΑ, το θέμα είναι τελικά πόσα ντόλαρζ θα βγκάλω από τσhέπη μου. Αν φτάσω στα 600 ντόλαρζ λοιπόν το ποσό είναι του μπιγκ και δεν πάει πιο πάνω, κοζ άι ειν γκόνα μπάι. Εντ χι έιν γκόνα σελ, γουιτς χι γουόντς του.

 

ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΓΕΛΙΑ. ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΔΕΙ.

Απλώς νομίζω ότι παρασυρόμαστε σε εύκολα συμπεράσματα και χαρακτηρισμούς, χωρίς στοιχεία, έχοντας αποκλείσει πολύ λογικές πιθανότητες.

 

 

Φίλε μου ή εγώ μιλάω κινέζικα ή δεν κάνεις το κόπο να διαβάσεις τι γράφω  !! και στο προηγούμενο σου ποστ αναφέρεις για χαρακτηρισμους ως "απατεώνα" του πωλητή, κάτι που ουδέποτε χαρακτήρισα, αλλά όπως και να το κάνουμε είναι ανέντιμο να είσαι μέλος ενός φόρουμ (Νοιζ) και να πουλάς 600 ευρώ μια κιθάρα σto Νοιζ που την ίδια στιγμή την πουλάς στο Ebay 364 ευρώ(στο ebay την έχει διαθέσιμη Worldwide, δηλαδή δεν απευθύνεται στην Αμερικάνικη αγορά μόνο) συν μεταφορικά και στις δυο περιπτώσεις επιβαρύνουν σωστά τον αγοραστή, πχ όμως η τελική τιμή ακόμα και αν την αγοράσεις από την Αμερική που χρεώνει 150 δολάρια ή από την Ευρώπη που χρεώνει 120 το κόστος θα είναι αντίστοιχα 450-475 ευρώ ενώ στο Νοιζ ζητάει 600 ευρώ (αν π.χ. πας εσύ από το Χαλάνδρι που είσαι να την παραλάβεις)  , αν αυτό εσύ το θεωρεις λογικό και έντιμο ως προς την κοινότητα του Νοιζ της οποίας είναι μέλος .. ΟΚ !! (και όχι μονο για το Νοιζ - γενικά είναι ανέντιμο να πουλάω το ίδιο αντικείμενο σε διαφορετικές τιμές σε διαφορετικά μέρη όταν δεν επιβαρύνεται με κάτι που να δικαιολογεί αύξηση τιμής της τάξεως 100%)  αν δεν μπορείς να καταλάβεις την διαφορά έχει καλώς  δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες δεν χρειάζεται να αρπαζόμαστε..

 

Η υπόθεση έχει πολλά "αν" και σενάρια, οπότε αυτη τη στιγμή γράφουμε ΧΩΡΙΣ να γνωρίζουμε.

 

Το ebay ειναι μια μεγαλη αγορα με ανταγωνισμο απολο τον κοσμο, ανταγωνισμος=πτωση τιμων.

 

Το νοιζ ειναι μικρη αγορα σε σχεση με την παγκοσμια, αρα μικρός ανταγωνισμός -> υψηλότερη τιμη.

 

περα απο αυτό, με τον Ελληνα μπορει να κανει παζαρια, με τον ξενο δεν θα ασχοληθει.

πχ μπορει να την εβαλε 600 για να κατεβει πιο μετα αν γινουν παζαρια.

 

Τοσα πολλα "αν" και "εφοσον" για να αναλύσουμε τι κουβαλάει στο κεφάλι του και να εμηνευσουμε την συμπεριφορα του.

 

Προσοχη στην λέξη "απατεώνας", προκειται για συγκοφατική δυσφημιση και αυτο έχει νομικές κυρώσεις.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου ή εγώ μιλάω κινέζικα ή δεν κάνεις το κόπο να διαβάσεις τι γράφω  !! και στο προηγούμενο σου ποστ αναφέρεις για χαρακτηρισμους ως "απατεώνα" του πωλητή, κάτι που ουδέποτε χαρακτήρισα, αλλά όπως και να το κάνουμε είναι ανέντιμο να είσαι μέλος ενός φόρουμ (Νοιζ) και να πουλάς 600 ευρώ μια κιθάρα σto Νοιζ που την ίδια στιγμή την πουλάς στο Ebay 364 ευρώ(στο ebay την έχει διαθέσιμη Worldwide, δηλαδή δεν απευθύνεται στην Αμερικάνικη αγορά μόνο) συν μεταφορικά και στις δυο περιπτώσεις επιβαρύνουν σωστά τον αγοραστή, πχ όμως η τελική τιμή ακόμα και αν την αγοράσεις από την Αμερική που χρεώνει 150 δολάρια ή από την Ευρώπη που χρεώνει 120 το κόστος θα είναι αντίστοιχα 450-475 ευρώ ενώ στο Νοιζ ζητάει 600 ευρώ (αν π.χ. πας εσύ από το Χαλάνδρι που είσαι να την παραλάβεις)  , αν αυτό εσύ το θεωρεις λογικό και έντιμο ως προς την κοινότητα του Νοιζ της οποίας είναι μέλος .. ΟΚ !!  αν δεν μπορείς να καταλάβεις την διαφορά έχει καλώς  δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο ..

 

Πηρες απαντηση.Η αγοραπωλησια απο το ebay του προσφερει πολλα πλεονεκτηματα οπως καλυτερη και ασφαλεστερη συναλλαγη, feedback που αργοτερα ισως του φανει χρησιμο αν θελει να σπρωξει κατι ακριβοτερο.Αρα λοιπον για να γινει ανταγωνιστικος και να εξασφαλισει καλο feedback  κατεβαζει την τιμη.Στο Νοιζ η τελος παντων σε αντιστοιχο φορουμ δεν υπαρχουν αυτα τα πλεονεκτηματα επομενως δεν υπαρχει λογος να εχει την ιδια τιμη..

Εσυ τωρα ως αγοραστης που ψαχνεις το συγκεκριμενο εχεις επιλογες....Σε εμποδιζει κανεις να το παρεις απο ebay πχ? Αμα ψαχνεις partcaster οπως αυτη που πουλαει βρισκεις  απο που και αν σε συμφερει και τη παιρνεις.Στο ebay ομως δεν θα μπορεις να του κανεις μανιαμουνιες "πληρωνω δεν πληρωνω" "μηπως να σου δωσω τα μισα και ενα πεταλι kentauros ;D" "ασε το μετανιωσα-ενω πας να τον συναντησεις για να του το δωσεις!!!-").

Εκει δεν εχει ενα βημα μπρος δυο πισω και τα γνωστα καραγκιοζιλικια.....δεσμευεσαι...αυτο λοιπον εξασφαλιζει ο τυπος και πουλαει εκει φθηνοτερα....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα κι εσύ μπορείς να το αγοράσεις από το ebay, το έχει 364 ευρω !! πατάς απλά το μπλε κουμπάκι που γράφει Buy It Now και ως δια μαγείας το αγοράζεις μαζί  με τα μεταφορικά στην μαγική τιμή των 450 ευρώ (120 ντόλαρς χρεώνει για αποστολή σε χώρες τις Ευρώπης- σαν την Ελλάδα ας πούμε !!) συσκευασμένο Very Well Packaged όπως ο ίδιος γράφει !! άρα την αγοράζεις 150 ευρώ κάτω από όσο την προσφέρει στα μέλη του Νοιζ που και ο ίδιος είναι μέλος .. εντιμότατο !! πολυ φοβάμαι οτί δεν καταλαβαίνεις το σκεπτικό μου ... anyway, thats life !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα κι εσύ μπορείς να το αγοράσεις από το ebay, το έχει 364 ευρω !! πατάς απλά το μπλε κουμπάκι που γράφει Buy It Now και ως δια μαγείας το αγοράζεις μαζί  με τα μεταφορικά στην μαγική τιμή των 450 ευρώ (120 ντόλαρς χρεώνει για αποστολή σε χώρες τις Ευρώπης- σαν την Ελλάδα ας πούμε !!) συσκευασμένο Very Well Packaged όπως ο ίδιος γράφει !! άρα την αγοράζεις 150 ευρώ κάτω από όσο την προσφέρει στα μέλη του Νοιζ που και ο ίδιος είναι μέλος .. εντιμότατο !! πολυ φοβάμαι οτί δεν καταλαβαίνεις το σκεπτικό μου ... anyway, thats life !!

 

Η ατιμία που είναι όμως?

 

Και πέρα από αυτό μην ξεχνάμε ότι τα περισσότερα "εντιμότατα"  μέλη του Noiz βλέπουν ότι πουλας κάτι 600 ευρώ και σου λένε "εγώ το θέλω με 400 γιατί τόσα έχω, δε βγαίνω ρε φιλαράκι" ελπίζοντας να συμφωνήσουν στα 450, άρα στα ίδια είμαστε. Αντίστοιχα πολλοί πωλητές βάζουν τιμές πολύ πάνω από την τιμή που είναι διατεθειμένοι να πουλήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κανει πανω απο 50  συναλλαγες μεσω νοιζ και δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα.

Ο μυθος του αφερεγγυου,απατεωνα Ελληνα,αν  εισαι ξεκαθαρος και συ ο ιδιος,εχει καταρευσει  για  μενα προ πολλου.

Μαλιστα εχω κανει συναλλαγες με ατομα των οποιων η  προθυμια και εξυπηρετικοτητα ακομα και για αποστολη χωρις αγορα,απλα  για δοκιμη,με αφηνε με ανοιχτο το στομα.

 

Πιστευω οτι ο  καθενας μπορει να πουλαει οσο θελει.

Η επιθυμια αποκτησης δεν  αποτελει επιχειρημα κατακραυγης για μια υψηλη τιμη και οι πολιτισμενες κουβεντες φερνουν αποτελεσμα στις περισσοτερες περιπτωσεις,

 

Αν  εβλεπα κατι  που  να με ενδιαφερει στο νοιζ και στο ebay χαμηλοτερη τιμη,θα εκανα προταση για  αγορα με τιμη ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου