Προς το περιεχόμενο

Αγγελίες για γέλια (& για κλάματα..)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mα κι εσύ μπορείς να το αγοράσεις από το ebay, το έχει 364 ευρω !! πατάς απλά το μπλε κουμπάκι που γράφει Buy It Now και ως δια μαγείας το αγοράζεις μαζί  με τα μεταφορικά στην μαγική τιμή των 450 ευρώ (120 ντόλαρς χρεώνει για αποστολή σε χώρες τις Ευρώπης- σαν την Ελλάδα ας πούμε !!)

Δεν είναι απαραίτητο.

Μιλάς μαζί του και αν το πάρεις εσύ τελικά, πληρώνεις χωρίς τα μεταφορικά.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κανει πανω απο 50  συναλλαγες μεσω νοιζ και δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα.

Γιατί ξέρουν ότι εάν κάνουν καμμιά λαδιά...θα στείλεις τα "παιδιά" να καθαρίσουν!!!! ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ξέρουν ότι εάν κάνουν καμμιά λαδιά...θα στείλεις τα "παιδιά" να καθαρίσουν!!!! ;D

Ε,ειπα...αμα εισαι ξεκαθαρος,δεν προκυπτει ποτε προβλημα.. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εντιμότητα που είναι ?

 

Αγορίνα μου τι σε χαλάει αν ο άλλος πουλάει σε ό,τι τιμες να'ναι? Πάρτο από το ebay λοιπόν. Η μην το παίρνεις καθόλου αν το θεωρείς υπερτιμημένο. Αν πείς ότι σου φαίνεται χαζό, ναι. Το ανέντιμο όμως που είναι? Αν έχεις απάντηση γράψε τη, αν όχι δε χρειάζεται να πείς πάλι "δεν είναι έντιμο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορίνα μου τι σε χαλάει αν ο άλλος πουλάει σε ό,τι τιμες να'ναι? Πάρτο από το ebay λοιπόν. Η μην το παίρνεις καθόλου αν το θεωρείς υπερτιμημένο. Αν πείς ότι σου φαίνεται χαζό, ναι. Το ανέντιμο όμως που είναι? Αν έχεις απάντηση γράψε τη, αν όχι δε χρειάζεται να πείς πάλι "δεν είναι έντιμο".

 

 

Καταρχήν δεν είμαι "αγορίνα" σου και καλό θα κάνεις να μιλάς πιο όμορφα χωρίς επίθετα , χαρακτηρισμούς και κτητικές αντωνυμίες  , αν κάτσεις και διαβάσεις την ετοιμολογία της λέξεως "εντιμότητα" μπορεί και να καταλάβεις ...

 

Η εντιμότητα ΔΕΝ είναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ , και σίγουρα κάποιος που προσφέρει το ίδιο "αντικείμενο" προς πώληση και το κοστολογεί κάπου 1 δραχμή και ταυτόχρονα το έχει και στο Φόρουμ που τον φιλοξενεί και περιμένει μήπως "τσιμπήσει¨κάποιος στις 2 δραχμές , τότε αυτό δεν λέγεται εντιμότητα (για την ακρίβεια είναι ο ορισμός της μη-εντιμότητας) όσο και να χτυπιέσαι, αν δεν μπορείς να το καταλάβεις είναι άλλο θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

και σίγουρα κάποιος που προσφέρει το ίδιο "αντικείμενο" προς πώληση και το κοστολογεί κάπου 1 δραχμή και ταυτόχρονα το έχει και στο Φόρουμ που τον φιλοξενεί και περιμένει μήπως "τσιμπήσει¨κάποιος στις 2 δραχμές

 

Αν γινόταν ανάποδα, θα είχες κάποιο πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....

 

όπως βλέπεις γενικά από τις αντιδράσεις, η αντίληψη της εντιμότητας και σωστής συμπεριφοράς στις αγγελίες είναι πιο χαλαρή από τη δικιά σου (και δικιά μου), οπότε δεν είναι περίεργο που βλέπεις τα περιστατικά που κατακρίνεις, "περνάνε" εύκολα, δεν θεωρούνται επιλήψιμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως βλέπεις γενικά από τις αντιδράσεις, η αντίληψη της εντιμότητας και σωστής συμπεριφοράς στις αγγελίες είναι πιο χαλαρή από τη δικιά σου (και δικιά μου), οπότε δεν είναι περίεργο που βλέπεις τα περιστατικά που κατακρίνεις, "περνάνε" εύκολα, δεν θεωρούνται επιλήψιμα

 

Φίλε μου μάλλον έχεις δίκιο τελικά, ίσως κάποια πράγματα είναι ανώφελα και κάποια άλλα είναι απλά ανίκητα ... You can't teach an old dog new tricks  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GMW είπε

" 499 $ = 364 euro στο ebay , 600 euro στο Noiz !! όσο και παζάρια να κάνουν στο φόρουμ δεν δικαιολογειται τέτοια διάφορα χρημάτων, είναι λαμογιά ... ας λέμε τα πράγματα με το ονομά τους !!

 

 

- Ρε σεις γιατι τον σκάτε και τον κάνετε κάστανο τον άνθρωπο; Για τον gmw λέω.

Προσωπικα νομίζω ότι συμφωνώ μαζί του.

 

Η φράση "δεν είναι έντιμο" σημαίνει ακριβώς αυτό που περιγράφει.

Το να βάλω μια αγγελία στον πίνακα αναγγελιών στο στούντιο που κάνω πρόβες ότι πουλάω την κιθάρα μου για 300 ευρώ (επειδή τόσα κρίνω ότι αξίζει και επειδή εκεί συχνάζουν άνρθωποι που πιθανότατα ξέρουν την αξία ενός οργάνου),

αλλά στη γειτονισσα μου, η οποία φαντάζομαι ότι είναι ψιλοασχετούλα αφού μόλις ξεκίνησε να παίζει κιθάρα (αλλά και που την γνωρίζω κιόλας και πίνουμε και κανενα καφέ μαζί στο φόρουμ της) το να της πω ότι της την πουλάω 500, είναι λαμογιά ξεγυρισμένη.

 

Είναι πολύ lame πως να το κάνουμε. Εντάξει δεν θα τον διαγράψει κανείς -(αφού και στο εμπόριο "το νόμιμον δεν είναι και ηθικόν" κ.λπ. το έχουμε εμπεδώσει αυτό) και πιθανόν να βρει και κανέναν πιτσιρικά να τη δώσει σε αυτή την τιμή. Αυτό δεν αλλάζει το γεγονός όμως ότι με βάση τα σχόλια που διάβασα παραπάνω ο τύπος έγινε ρόμπα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου