Προς το περιεχόμενο

Αγγελίες για γέλια (& για κλάματα..)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειδα τι απαντησες σε αυτον....στο δικο μου παραδειγμα μπορεις να δωσεις μια απαντηση γιατι πεφτει ακριβως στα ορια της ηθικης που ευαγγελιζεσαι και ειναι ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ...ασε λοιπον τις υπεκφυγες.....βεβαια το ξερεις πως αν πεις οτιδηποτε εκτος του...."ναι θα το παιρνα με 300" θα γελαει το πανελληνιο ενω αν πεις συγκεκριμενα αυτο, η "ηθικη" που υπερασπιζεσαι παει περιπατο.....

 

Κάνεις σαν 12 χρονών παιδάκι , και το μόνο που σου έμεινε από όλο το θέμα είναι να "θρέψεις" τον εγωισμό και να σου απαντήσω σε κάτι άσχετο με τα ποστ μου..

 

Οκ άκου λοιπόν για να "χαρείς" οτι ρεαλιστικά δεν πρόκειται να βάλει κάποιος για πώληση κάτι στα 300 όταν κοστίζει 3000 ... εκτός κι αν είναι μαϊμού ή κλεμμένο ή προφανώς θα έχει τόσο μεγάλη ανάγκη για χρήματα που και στις 3 περιπτώσεις θα ήταν εξίσου ανέντιμο και κατακριτέο αν το εκμεταλευόμουν προς όφελός μου, ελπίζω να σε κάλυψε η απάντηση και να σταματήσεις την "προσωπική" επίθεση γιατί κούρασε και μένα και σένα και όλο το φόρουμ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις σαν 12 χρονών παιδάκι , και το μόνο που σου έμεινε από όλο το θέμα είναι να "θρέψεις" τον εγωισμό και να σου απαντήσω σε κάτι άσχετο με τα ποστ μου..

 

Οκ άκου λοιπόν οτι ρεαλιστικά δεν πρόκειται να βάλει κάποιος για πώληση στα 300 όταν κοστίζει 3000 κάτι εκτός κι αν είναι μαϊμού ή κλεμμένο ή προφανώς θα έχει τόσο μεγάλη ανάγκη για χρήματα που και στις 3 περιπτώσεις θα ήταν εξίσου ανέντιμο και κατακριτέο αν το εκμεταλευόμουν προς όφελός μου, ελπίζω να σε κάλυψε η απάντηση και να σταματήσεις την "προσωπική" επίθεση γιατί κούρασε και μένα και σένα και όλο το φόρουμ..

 

Μια χαρα ρεαλιστικο ειναι ειδικα στην περιπτωση(οπως εγραψα και τεχνιεντως αγνοησες) που καποιος πουλαει χωρις να ξερει τι εχει καθως ο αγοραστης δεν ειναι εν ζωη και ο πωλητης ειναι κανας μπαρμπας που δεν εχει σχεση με το αντικειμενο.Εσυ λοιπον παλι δεν απαντας...λες και οι 3 περιπτωσεις ειναι κατακριτεες αρα ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΝΕΙΣ(πρεπει να διαλεξεις ξερεις...)

 

1.Αν δεις την συγκεκριμενη με 300(την οποια και θελεις) θα αγνοησεις την αγγελια και θα περιμενεις να την βαλει πχ ενα χιλιαρικο(και αν καποιος την τσιμπησει στο μεταξυ ειναι ανηθικος)?

 

2.Θα του πεις φιλε θα στην παρω την κιθαρα αλλα μονο αν σου δωσω αλλα 500 με 600 ευρω?

 

Το ενα η το δυο?

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ρε gmw μπορεί να εχει μια βαση η λογική σου , αλλα δεν γίνεται να τσακώνεσαι με όλο το φόρουμ . Εφόσον ολοι λένε κάτι διαφορετικό απο αυτο που λες εσυ , χωρίς να σημαίνει οτι πρεπει να ενστερνιστεί στην άποψη αυτη , τουλάχιστον , βάλε σε μια άκρη του μυαλού σου οτι μπορεί να κανείς και λάθος . Αν δεν το κανείς τότε ειναι ο ορισμός του εγωισμού !!! Δεν παιρνω θέση στο θεμα . Απο την άλλη απευθύνομαι και στους υπόλοιπους . Άμα το παλικάρι το θεωρεί το συγκεκριμένο θεμα ανέντιμο εσείς τι επιμένετε ρε ;

 

Ουφ πρόλαβα κι εγω να γράψω κατι πριν κλειδώσει το θεμα γιατι νιώθω οτι έρχεται η στιγμή πολυ απειλητικά ...   ;D

 

Καταραμένε superfunk , ειναι η μοίρα των θεμάτων που ανοίγεις . Να γίνεται το φόρουμ πουτα...ριο και να κλείνει το θρεντ  στο τέλος ... ΑΕΙ σηχτηρι !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ελαφρύνουμε λίγο το κλίμα το οποίο βάρυνε τώρα τελευταία.

 

Καλά που ελαφρύναμε το κλίμα πάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ρε gmw μπορεί να εχει μια βαση η λογική σου , αλλα δεν γίνεται να τσακώνεσαι με όλο το φόρουμ . Εφόσον ολοι λένε κάτι διαφορετικό απο αυτο που λες εσυ , χωρίς να σημαίνει οτι πρεπει να ενστερνιστεί στην άποψη αυτη , τουλάχιστον , βάλε σε μια άκρη του μυαλού σου οτι μπορεί να κανείς και λάθος . Αν δεν το κανείς τότε ειναι ο ορισμός του εγωισμού !!! Δεν παιρνω θέση στο θεμα . Απο την άλλη απευθύνομαι και στους υπόλοιπους . Άμα το παλικάρι το θεωρεί το συγκεκριμένο θεμα ανέντιμο εσείς τι επιμένετε ρε ;

 

Ουφ πρόλαβα κι εγω να γράψω κατι πριν κλειδώσει το θεμα γιατι νιώθω οτι έρχεται η στιγμή πολυ απειλητικά ...  ;D

 

Καταραμένε superfunk , ειναι η μοίρα των θεμάτων που ανοίγεις . Να γίνεται το φόρουμ πουτα...ριο και να κλείνει το θρεντ  στο τέλος ... ΑΕΙ σηχτηρι !!!

 

 

 

Φίλε Άρη σε ένα φόρουμ εκθέτουμε τις απόψεις μας και μέσω του διάλογου "κερδίζουμε" σε διάφορα πράγματα, όπως π.χ. γνώσεις, εμπειρία κτλ κτλ.. 

 

Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν για κάτι και σαφώς αν έχω λάθος είναι αυτονόητο οτι θα το παραδεχθώ, αλλά ο ΟΡΙΣΜΟΣ της λέξης "εντιμότητα-ανεντιμότητα" της Ελληνικής γλώσσας υπάρχει στα λεξικά και δεν είναι ούτε προς διαπραγμάτευση ούτε είναι υποκειμενικός, είναι ΟΡΙΣΜΟΣ πως να το κάνουμε να το αλλάξουμε γιατί ετσι μας βολεύει ? θα επινοήσουμε Νέα Ελληνική γλώσσα ?? αυτό σχολίασα και αυτό υποστήριξα μόνο , δεν αμφισβήτησα και δεν ασχολήθηκα με τα ποστ κανενός , το αντίθετο έγινε ...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ άκου λοιπόν για να "χαρείς" οτι ρεαλιστικά δεν πρόκειται να βάλει κάποιος για πώληση κάτι στα 300 όταν κοστίζει 3000 ... εκτός κι αν είναι μαϊμού ή κλεμμένο ή προφανώς θα έχει τόσο μεγάλη ανάγκη για χρήματα που και στις 3 περιπτώσεις θα ήταν εξίσου ανέντιμο και κατακριτέο αν το εκμεταλευόμουν προς όφελός μου, ελπίζω να σε κάλυψε η απάντηση και να σταματήσεις την "προσωπική" επίθεση γιατί κούρασε και μένα και σένα και όλο το φόρουμ..

 

Αλλάζω την ερώτηση και απαντάω σε κάτι άλλο που με βολεύει... classic. Κάνω πως δεν καταλαβαίνω και παίρνω μια υποθετική χαριν παραδείγματος περίπτωση (τα νούμερα) κυριολεκτικά...classic.

 

Ούτε στο γιατί είναι ανέντιμο να ορίζεις διαφορετική τιμή σε διαφορετικές αγορές απάντησες... ούτε σε καμία άλλη ερώτηση. Γιατί είμαστε όλοι οι άλλοι 12χρονα, ε; ::)

 

Μη βαραίνω και εγώ, σχολίασα μόνο και μόνο γιατί το παράδειγμα ήταν δικό μου. Ελπίζω ο gmw να πατάξει τη διαφθορά με τις φωνές του και να πάρουμε όλοι φτηνές tele. World peace και free market!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλάζω την ερώτηση και απαντάω σε κάτι άλλο που με βολεύει... classic. Κάνω πως δεν καταλαβαίνω και παίρνω μια υποθετική χαριν παραδείγματος περίπτωση (τα νούμερα) κυριολεκτικά...classic.

 

Ούτε στο γιατί είναι ανέντιμο να ορίζεις διαφορετική τιμή σε διαφορετικές αγορές απάντησες... ούτε σε καμία άλλη ερώτηση. Γιατί είμαστε όλοι οι άλλοι 12χρονα, ε; ::)

 

Μη βαραίνω και εγώ, σχολίασα μόνο και μόνο γιατί το παράδειγμα ήταν δικό μου. Ελπίζω ο gmw να πατάξει τη διαφθορά με τις φωνές του και να πάρουμε όλοι φτηνές tele. World peace και free market!

 

Με το να είσαι ειρωνικός δεν είσαι ούτε "έξυπνος" ούτε "μάγκας", και εκφράσεις του στυλ "πατάξει τη διαφθορά" είναι προσβλητικές και Flame η όλη αντιμετώπιση από κάποιους στα όρια του τρολλαρισματος.

 

Τι δεν σε κάλυψε στην απάντηση μου? δεν θα αγόραζα κάτι στο 10% της τιμής του αν ήταν ανέντιμο (δηλαδή προϊόν κλοπής - αντιγραφή ή λόγο εκμετάλλευσης της μεγάλης ανάγκης κάποιου για χρήματα ή άγνοιας του πωλητή αν) για οποιοδήποτε λόγο εκμεταλευόμουν τον άλλον δε θα το έκανα. Σε καλύπτει η απάντηση ? η οποία δεν έχει καμιά σχέση με την αρχική μου τοποθέτηση αλλά το έχεις κάνει "σημαία" !!

 

Ναι είναι ανέντιμο να βάζεις δυο διαφορετικές τιμές στο ίδιο αντικείμενο όταν απευθύνεται στο ίδιο αγοραστικό κοινό , δηλαδή στην Ελληνική αγορά ... ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΛΕΞΕΩΣ ΑΥΤΟΣ !! θα ξεχάσουμε και τα Ελληνικά που ξέρουμε εδώ μέσα !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το να είσαι ειρωνικός δεν είσαι ούτε "έξυπνος" ούτε "μάγκας", και εκφράσεις του στυλ "πατάξει τη διαφθορά" είναι προσβλητικές και Flame η όλη αντιμετώπιση από κάποιους στα όρια του τρολλαρισματος.

 

Τι δεν σε κάλυψε στην απάντηση μου? δεν θα αγόραζα κάτι στο 10% της τιμής του αν ήταν ανέντιμο (δηλαδή προϊόν κλοπής - αντιγραφή ή λόγο εκμετάλλευσης της μεγάλης ανάγκης κάποιου για χρήματα ή άγνοιας του πωλητή αν) για οποιοδήποτε λόγο εκμεταλευόμουν τον άλλον δε θα το έκανα. Σε καλύπτει η απάντηση ? η οποία δεν έχει καμιά σχέση με την αρχική μου τοποθέτηση αλλά το έχεις κάνει "σημαία" !!

 

Ναι είναι ανέντιμο να βάζεις δυο διαφορετικές τιμές στο ίδιο αντικείμενο όταν απευθύνεται στο ίδιο αγοραστικό κοινό , δηλαδή στην Ελληνική αγορά ... ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΛΕΞΕΩΣ ΑΥΤΟΣ !! θα ξεχάσουμε και τα Ελληνικά που ξέρουμε εδώ μέσα !!

 

ΕΝΑ η ΔΥΟ ρε φιλαρακι στο παραδειγμα που σου εβαλα? Ολο να ξεγλυστρισεις προσπαθεις αλλα δεν υπαρχει αλλη επιλογη πρεπει να διαλεξεις.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΝΑ η ΔΥΟ ρε φιλαρακι στο παραδειγμα που σου εβαλα? Ολο να ξεγλυστρισεις προσπαθεις αλλα δεν υπαρχει αλλη επιλογη πρεπει να διαλεξεις.....

 

Δεν είμαι φιλαράκι σου ούτε θα γίνω γιαυτό πρόσεξε τις εκφράσεις σου, και κυρίως το ύφος σου και σε παρακαλώ να μην μου απευθύνεις το λόγο σε τέτοιο ύφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι ανέντιμο να βάζεις δυο διαφορετικές τιμές στο ίδιο αντικείμενο όταν απευθύνεται στο ίδιο αγοραστικό κοινό , δηλαδή στην Ελληνική αγορά ... ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΛΕΞΕΩΣ ΑΥΤΟΣ !!

 

Αυτό είναι μια δική σου άποψη, όχι ο ορισμός της λέξης. Καθώς την εκφράζεις, σου ζητείται και να την υποστηρίξεις. Πέρα από ταυτολογίες και αοριστολογίες έχεις κάτι άλλο να προσθέσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου