Προς το περιεχόμενο

Αγγελίες για γέλια (& για κλάματα..)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

οκ ας περιοριστούμε στην Χ.Ε τότε :lol:

 

Έγραψες! Αυτό πραγματικά είναι για γέλια και για κλάματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

JaYmZ_HetFielD παλικάρι μου άραξε,δεν σε είπε κανείς και κάμπούρη(πόσο μάλλον απατεώνα) :twisted:

Πολύ στα σοβαρά παίρνετε τον εαυτό σας εδω μέσα...θα πάθετε τίποτα.

Εδώ που τα λέμε,δε φταίς εσύ.Όλοι όσοι ασχολούνται με μεταχειρισμένα,έχουμε γίνει,κακά τα ψέματα,λίγο έως πολύ δύσπιστοι.Αν ασχολείσαι πολύ καιρό,κάποια πράγματα που είναι "απατεωνιές" μαθαίνεις να τα ξεχωρίζεις.Μπορεί βέβαια σε κάποια φάση το χλωρό να καεί μαζί με το ξερό.Δεν έχω κάτι με τα μεταχειρισμένα,αντιθέτως.Όλες οι κιθάρες που έχω,είναι μεταχειρισμένες(δεν μου τρέχουν τα λεφτά απο τα μπατζάκια για να μπορώ να αγοράζω gibson les pauls και jeff beck strats καινούριες...).Αλλά για να βρώ αυτα τα δύο-τρία "καλά" κομμάτια,αφιέρωσα αρκετό χρόνο,γιατί κιθάρες δεν αγοράζει κανείς κάθε μέρα.Επομένως,αν θεωρείς οτι βρίσκεσαι στο "χλωρό",εγώ σε πιστεύω,οκ;Και προς απόδειξη του παρόντος,διάβασε αν θέλεις και τα παρακάτω,για να πουλήσεις πιο εύκολα:

Υπάρχουν 2 κατηγορίες ανθρώπων που πουλάνε μεταχειρισμένα: H πρώτη κατηγορία δεν θέλει στην πραγματικότητα να πουλήσει κάτι,απλώς βγάζει μια αγγελία σε τιμή πάνω από την συνηθισμένη,ποντάροντας να βρεί κάποιο "θύμα"Η δεύτερη κατηγορία είναι αυτή που όντως θέλει να πουλήσει (δεν μιλάμε για ένα κομμάτι ψωμί φυσικά) γιατί θέλει να πάρει κάτι άλλο,η γιατί χρειάζεται τα χρήματα.Αν ανήκεις στη δεύτερη κατηγορία,συνέχισε να διαβάζεις.Τα παρακάτω είναι "απόσταγμα εμπειρίας",αλλά τα παραθέτω μήπως βοηθήσουν και κάποιον άλλο.

α) Όταν θέλω να πουλήσω κάτι,σκέφτομαι σε τι τιμή θέλω να το δώσω,κοιτάζοντας πόσο πηγαίνει πάνω κάτω το ίδιο πράγμα μεταχειρισμένο.Οι τιμές των μεταχειρισμένων στην ελλάδα δε μου λένε και πολλά,οπότε ρίχνω μια ματιά και έξω.

(μην κάνουμε τα ίδια με αυτά που κοροιδεύουμε...).Απο εκεί και πέρα προσθέτω ένα μικροποσό από πάνω (γιατι ΞΕΡΩ ότι ο ελληνάρας θα παζαρέψει) και το αφαιρώ αν η κουβέντα φτάσει εκεί.Από εκεί και πέρα παραμένω ΣΤΑΘΕΡΟΣ στην τιμή.Εγώ πτροσωπικά θα θεωρούσα ότι κάτι "βρωμάει" αν μου έλεγε "την πουλάω 1000 ευρώ,αλλά για σένα θα την αφήσω 800 επειδή φαίνεσαι καλό παιδί,έχεις ωραία μάτια κτλ κτλ"

β) Όταν έχεις κάποιο όργανο "upgraded" δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι πιό ελκυστικό στον αγοραστή.Μπορεί για σένα πχ οι EMG να είναι οι καλύτεροι μαγνήτες του κόσμου,αλλά για κάποιον άλλο να είναι "τούβλα".Περι ορέξεως ουδείς λόγος.Καλό είναι να λές στην αγγελία σου ότι είσαι διατεθειμένος να την πουλήσεις φτηνότερα χωρίς τους upgraded μαγνήτες (όταν λέω φτηνότερα,δεν εννοώ 30 ευρώ....).Αφαιρείς το κόστος των μαγνηττών (όσο θα τους έβρισκε κάποιος μεταχειρισμένους-εδώ ισχύουν τα ίδια με το α)Έτσι δίνεις στον άλλο το δικαίωμα της επιλογής.Εάν βέβαια δεν έχεις τους αρχικούς μαγνήτες, τότε το αφήνεις ώς έχει.

γ) Όταν θέλουμε να βγάλουμε ένα όργανο προς πώληση,δεν το σκίζουμε στο παίξιμο,το τραβάμε φωτογραφίες και το βγάζουμε για πούλημα.Τα δύο πρώτα μπορείτε να τα βάλετε και ανάποδα.Το κάνουμε ένα καλό setup,το καθαρίζουμε σχολαστικά(ναι,το ξέρω ότι αυτά κοστίζουν,αλλά είπαμε,θέλουμε να πουλήσουμε κάτι,σωστά;) Φτηνό και καλό καθαριστικό είναι το...zippέλαιο (ναι,αυτό που βάζουμε στους zippo αναπτήρες,μην απορείτε :) ) Καθαρίζει ΤΑ ΠΑΝΤΑ,μεταλλικά μέρη,τάστα,ότιδήποτε..(ξεραίνει την ταστιέρα όμως,οπότε καλό είναι να την περάσετε ένα λαδάκι μετά).Οι γρατσουνιές στο σώμα αν και δεν φεύγουν,με ενα Dunlop Formula 65 μπορούν να μην δείχουν τόσο άσχημες.Μην ξεχνάμε ότι η εμφάνιση είναι η πρώτη εντύπωση.Εάν η κιθάρα έχει εμφανή σημάδια,ετοιμαστείτε να τη δώσετε χαμήλότερα...εκτός κι αν έχετε καμιά Paul Reed Smith η Suhr και τη δίνετε σε λογική τιμή :wink: Το γιατί δεν την αφήνουμε αρρύθμιστη είναι προφανές νομίζω.

Ελπίζω να μη σας κούρασα,και εύχομαι αυτά που έγραψα να βοηθήσαν.Αν ξέχασα κάτι,ευχαρίστως συμπληρώστε.

 

ps. ΔΕΝ σφίγγουμε ποτέ τις βίδες του lock nut σε σημείο καταστροφής!

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gto234 να σου πω....είναι αναλόγως το όργανο.

Η les paul standard μου βγήκε 1300 ευρώ,αλλά ευτυχώς για μένα είχε grover tuners και schaller καβαλάρη(προφανώς αυτός που την είχε πριν απο μένα τον είχε αλλάξει.Η Gibson ΔΕΝ βάζει schaller στις κιθάρες της.).Πολύ σταθερή,δέν ξεκουρδίζεται.Το μόνο ελάττωμά της είναι αισθητικό(κάποιες γρατσουνιές από πίσω),γιατί βλέπεις οι αμερικάνοι συνηθίζουν να φοράνε ζώνες με αγκραφες στο μεγεθος του Wyoming όταν παίζουν.Είναι μοντέλο του 2001.

Η jeff beck από ένα κονέ που έχω μου βγήκε 1000 ευρω,και ήταν σαν να την αγόρασα καινούρια.Να σκεφτείς,η θήκη είχε μέσα τα manuals,λουρί,allen κτλ.Είναι μοντέλο του 2003.

Συγκρίνοντας τιμές καινούριων από thomann κέρδισα 450 ευρώ το λιγότερο από την les paul,και άλλα 420 από την strat,για όργανα που είναι "σχεδον" καινούρια.Κανά δυο γρατσουνιές δεν με πειράζουν.

Προσοχη παντως! Το "hype" δεν ισχύει μόνο στα vintage όργανα....όταν έψαχνα να βρώ μια beck (είναι η μόνη strat που μου αρέσει),έβλεπα στο ebay,μοντέλα του 90 έως 93(μπορεί και "σκοτωμένα") να πηγαίνουν μέχρι και 1600 δολλάρια,γιατί είχαν το "χοντρό" μανίκι(που εμένα με βολεύει,αλλά όχι και $1600 ρε κάφροι)...fuck that.Το ότι φοράει τους άθλιους lace sensors,το ότι έχει το άθλιο wilkinson roller nut,και ότι το σώμα πιθανότατα είναι Γ' κατηγορίας δεν το έλεγε κανένας.

 

ps. Aπό αγγελία σε εφημερίδα της Θεσσαλονίκης: "Πωλείται Gretch Tennessean 3600

ευρώ.¶σχετοι να μην ενοχλήσουν"

¶σχετος είσαι και φαίνεσαι,γιατι πρώτον λέγεται "Tennessee" και δεύτερον κάνει 2090 ευρώ καινούρια. Καλό;

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, όλα αυτά που λες τα έχω κάνει και εννοούνται εδώ που τα λέμε...Έδωσα 120€ για service, αλλά μιλάμε έγινε καλή δουλειά...μέχρι και τάστα αλλάχτηκαν...Απλώς είναι πιστεύω τουλάχιστον gossip να σχολιάζονται οι αγγελίες και μάλιστα στο ίδιο το forum! :lol: Στο κάτω κάτω, μπορεί εσύ ή ο οποιοσδήποτε να θεωρεί τα 10, 20, 50, 100€...διαφορά εξωφρενική αλλά εγώ τόσο πουλάω...Είναι διαφορετική η αντίληψη κάθε ανθρώπου για τις δοσοληψίες και για το χρήμα γενικότερα, οπότε ούτε εδώ βρίσκουμε άκρη πιστεύω... :wink: Δεν αναγκάζω κανέναν να την πάρει με το ζόρι και ούτε υποστήριξα ποτέ μου σε αγγελία ότι "εδώ η τρομερή ευκαιρία!, τζάμπα πράγμα! κτλ... :D "...

 

Τέλοσπάντων, το θέμα είναι ότι σε 10 γραμμές κειμένου δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε και να το λύσουμε, πράγμα το οποίο αν γινόταν μιλητά δεν θα έπαιρνε παραπάνω από 5 λεπτά... :wink: , γι'αυτό ας μην το συνεχίσουμε, δεν έχει και νόημα δλδ...

 

Απλώς, το μόνο που με παραξένεψε ήταν το ότι είπες ότι άλλαξα το username μου 8O , γιατί αυτό το πράγμα στο internet είναι απαράδεκτο...Θέλω να πιστεύω ότι μπερδεύτηκες... :)

 

Πάντα φιλικά,

Παναγιώτης (Jaymz) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχε grover tuners και schaller καβαλάρη(προφανώς αυτός που την είχε πριν απο μένα τον είχε αλλάξει.Η Gibson ΔΕΝ βάζει schaller στις κιθάρες της.)

Και όμως, θυμάμαι πως μου είχε κάνει εντύπωση όταν σετάριζα μια απ'τις Gibson μου το γεγονός ότι ο καβαλάρης ήταν Schaller (το έγραφε από κάτω) και όλες μου τις Gibson τις έχω πάρει καινούριες.

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oσες Gibson εχουν το ΜΟΝΤΕΡΝΟ καβαλάρη (Nashville tunomatic) ειναι SCHALLER (κυρίως απο το 74-97) στις νέες Gibson μπαίνει ο κλασσικός (& ελαφρύτερος) vintage καβαλάρης.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όσο αφορά την αγγελία στο noiz για το triton classic που το παλλικάρι το δίνει 1350 ευρώ, άν όντως είναι σχεδόν αμεταχείριστο είναι σε βατή τιμή.

 

Στο thomman δίνουν 939 euro καινούριο το triton LE . Το classic δεν το έχουν διαθέσιμο καινούριο και είναι σαφώς ακριβότερο και ανώτερο μοντέλο απο το LE.

 

Αν βέβαια κάνω λάθος και δεν έψαξα καλά στο thomman να μου το πείτε γιατι αν έχει 939 euro το classic χαλαρα το παίρνω.

 

Πάντως γαι τις κιθάρες αν και δεν είμαι κιθαρίστας επειδή καμιά φορά παρακολουθώ τιμες ή ρωτάω τον κιθαρίστα και τον μπασίστα μου μου ΄΄εκαναν και εμένα εντύπωση οι τιμές αγγελιών.

:!:

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από τον vintage καβαλάρη (μπλιάχ) στις νέες Gibson βάζουν και τα "green keys" κλειδιά (μπλιάχ εις το τετράγωνο).

 

Συμφωνω απόλυτα,& να σκεφτείς ότι οι μανιώδεις LesPaul-ακιες προτιμούν τα vintage keys & bridge γιατι "εχουν καλύτερο ήχο"!! 8O

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Samson Resolv 80A

 

Αγγελία στο Noiz: 400 Ευρώ

Καινούργια απ'έξω: 345 Ευρώ

 

--------

Από τον ίδιο:

 

ESI nEar05

 

Αγγελία στο Noiz: 200 Ευρώ

Καινούργια απ'έξω: 185 Ευρώ

 

 

:?

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου