Προς το περιεχόμενο

Αγγελίες για γέλια (& για κλάματα..)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο καθενας πουλαει ΟΣΟ ΘΕΛΕΙ.ΔΕΝ με υποχρεωνει κανενας να αγορασω για κανενα λογο.Αν εγω δεν εχω τις απαραιτητες γνωσεις και πειρα και πληρωσω μια κιθαρα των 300e για 500e τοτε φταιω εγω και η απειρια μου και το οτι δεν ψαχτηκα οσο επρεπε...η πρωτη squier που μου πηρανε στα 13 μου εχει πολυ χαμηλη αξια....μετα λοιπον το rebuild κ την υπογραφη στο headstock απο τον γερο μου (  http://www.noiz.gr/index.php?topic=199380.0  )αν με ρωτουσες ποσο την πουλαω....θα σου ελεγα πιο πολλα και απο την πιο ακριβη GIBSON μου για συναισθηματικους λογους και μονο!Κ ας μη πουλιοταν ποτε.Απο τη στιγμη που δε λες ψεμματα...πχ οτι το ζασταβα ειναι φεραρι τοτε εισαι οκ...αν θες να πουλησεις το ζασταβα σε τιμη φεραρι ΛΕΓΟΝΤΑΣ ομως οτι ειναι ζασταβα τοτε its ok (το πολυ πολυ να με πουνε παλαβο και δικιο θα εχουν)....αποψη μου (παντα) και φιλικα προς ολους.

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν διαφωνεί με αυτό που γράφεις φίλε μου. Το ζήτημα εδώ είναι άλλο.

 

Ταλιράκια λοιπόν: αν αυτή την κιθάρα που την κοστολογείς όσο θέλεις (ουδέν μεμπτόν εδώ), ας πούμε 1000 ευρώ, την βάλεις να την πουλήσεις 1000 στο Νόιζ και 500 στο εμπαίη. Τι είσαι;

Μάγκας; Τσιφτης; Λαμογιέν; Ο Εντιμότατος κύριος Τάδε; Πονηριδης; Ελληναράκος;

Και ότι κι αν είσαι, αν σε ξεμπροστιάσει κάποιος, αυτό δεν σε κάνει εξακολουθητικά ρόμπα; 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθενας αποσκοπει στο καλυτερο δυνατο για τον εαυτο του.Οσο αυτο δεν εχει να κανει με εξαπατηση τοτε ολα καλα.πχ...αν παω να φτιαξω το ασανσαιρ στο κτημα του νασιουτζικ θα ζητησω για μια δουλεια πχ των 80 euros 100 euros.Αν παω ομως στη μονοκατοικια μιας γιαγιουλας θα ζητησω για την ιδια δουλεια των 80 euros 40...κανενας απο τους δυο δεν ειναι υποχρεωμενος να μου δωσει τη δουλεια...εχει να κανει με προσφορα και ζητηση...για μενα η αξια του καθετι ειναι η μεγιστη δυνατη τιμη που μπορει να δωσει ο οποιοσδηποτε...αν μια φεραρι ολοι την κοστολογουν 1 euro....τοτε η αξια της ειναι 1 euro....

 

ξεμπροστιασμα και ρομπα θα ηταν αν απεδυκνειε καποιος οτι αυτο που πουλαω δεν ειναι αυτο που περιγραφω αλλα κατι αλλο...κατα τ αλλα μπορω να πουλησω σε 100 διαφορετικα σαιτ με 100 διαφορετικες τιμες αμα γουσταρω κ αναφορα δεν δινω και σε κανενα.

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καταρχήν δεν είμαι "αγορίνα" σου και καλό θα κάνεις να μιλάς πιο όμορφα χωρίς επίθετα , χαρακτηρισμούς και κτητικές αντωνυμίες  , αν κάτσεις και διαβάσεις την ετοιμολογία της λέξεως "εντιμότητα" μπορεί και να καταλάβεις ...

 

Η εντιμότητα ΔΕΝ είναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ , και σίγουρα κάποιος που προσφέρει το ίδιο "αντικείμενο" προς πώληση και το κοστολογεί κάπου 1 δραχμή και ταυτόχρονα το έχει και στο Φόρουμ που τον φιλοξενεί και περιμένει μήπως "τσιμπήσει¨κάποιος στις 2 δραχμές , τότε αυτό δεν λέγεται εντιμότητα (για την ακρίβεια είναι ο ορισμός της μη-εντιμότητας) όσο και να χτυπιέσαι, αν δεν μπορείς να το καταλάβεις είναι άλλο θέμα...

 

Μάλιστα, το παίζουμε προσβεβλημένοι και βάζουμε καμιά φωνή αφού δεν έχουμε το παραμικρό επιχείρημα. Και στο (πολύ καλό) " αν γινόταν ανάποδα;" του mustafank τουμπεκί  ::)

 

Το θέμα είναι απλό: σου βάζει κάποιος αγγελία στο noiz για Squire CV σαν καινούρια (αλήθεια όμως!) με μόνο 2000 ευρώ! Έξω έχει περίπου 350 και κανείς δε σου απαγόρεψε να ψάξεις. Αν την αγοράσεις 2000, βλακεία σου αλλά στην τελική και επιλογή σου. Αν δεν την αγοράσει κανείς, βλακεία του πωλητή (που έτσι και αλλιώς θα φάει γιουχάρισμα). Ούτε ατιμίες ούτε απατεωνιές. Μόνο όρεξη για μπλα μπλά.

 

Αγορά με x κοινό, τιμή y. Τελείως διαφορετική αγορά με x' κοινό, τιμή y'. Οχι ότι χρειάζεται να έχει καμία λογική δηλαδή, αγγελία είναι και ο καθένας βάζει την τιμή που θέλει αλλα καμιά φορά η λογική βοηθάει. Τώρα άμα είσαι ο τύπος "μόνο εγώ είμαι σωστός και όλοι με κατατρέχουν" δε θα βοηθήσει ούτε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@johnyGam : Σεβόμενος το φόρουμ που με φυλοξενει δεν θα σου δώσω την χαρά να απαντήσω στα προσβλητικά σου ποστ (επιπέδου δημοτικού με εκφρασεις: τουμπεκι , αγορινα  κτλ) στα όρια του τρολλαρισματος και της αναίδειας..

 

@mastafunk : φίλε δεν πρόσεξα νωριτερα την ερώτηση σου αλλα ειναι αυτονόητο ότι και το αντίθετο ειναι κατακριτέο σαν πρόθεση , η ανεντιμοτητα δεν κανει διακρίσεις σε δικούς μας  και δικούς τους ,  μα πολυ περισοτερο ειναι κατακριτεα οταν ειναι είς βάρος της κοινότητας που ειναι κι ο ίδιος ο πωλητής μέλος της !!!

 

 

@tamtam : φίλε τσάμπα γράφεις και γραφω αν το χεις καταλάβει...

 

 

ΥΣΤ:  ανοίγοντας κανένα λεξικο μπορούμε να βρούμε τον ορισμό της λέξης ανεντιμότητα δεν ειναι ντροπή , επίσης και τον ορισμό της λέξης απάτης για να δούμε ότι ειναι διαφορετικές !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δε θα παρω θεση για το ποιος εχει δικιο ή αδικο, αυτο που δεν ειναι σωστο ομως κατα τη γνωμη μου ειναι οι χαρακτηρισμοι! Μπορει να μην τον αποκαλεις απατεωνα, αλλα αναφερεσαι σε καποιον που δε γνωριζεις και μιλας για λαμογιά και μή-εντιμότητα  ???! Κι ολα αυτα στο φορουμ που σε φιλοξενει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δε θα παρω θεση για το ποιος εχει δικιο ή αδικο, αυτο που δεν ειναι σωστο ομως κατα τη γνωμη μου ειναι οι χαρακτηρισμοι! Μπορει να μην τον αποκαλεις απατεωνα, αλλα αναφερεσαι σε καποιον που δε γνωριζεις και μιλας για λαμογιά και μή-εντιμότητα  ???! Κι ολα αυτα στο φορουμ που σε φιλοξενει!

 

Μιλάω για την πράξη ενός μέλους του φόρουμ που ειναι ο ΟΡΙΣΜΟΣ της λέξεως ανεντιμότητα όπως αυτη ορίζεται απο τα σύγχρονα λεξικά και οχι μόνο , ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΆΒΕΙΣ ΘΑ ΤΟ ΕΠΑΝΑΛΑΒΩ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΑΚΟΜΑ, Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΊΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΚΡΙΣΗ Και δεν εχει καμία σχέση με την λέξη απάτη- απατεώνας  που ουδέποτε ανέφερα ΚΑΙ ΠΟΥ ΨΕΥΔΑ ΜΟΥ ΠΡΟΣΑΠΤΕΙΣ πως τον αποκάλεσα !! , ειλικρινα μερικοί εδω μέσα γράφετε απλα για να γράψετε ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθως διάβαζα όλα αυτα για την partcaster εφτιαξα μια εικόνα μεταξύ του gmw και των "υποστηρικτών" του "νομιμου=ηθικο, ελευθερη αγορα = όσο θελουμε πουλαμε κλπ)

 

Σ ενα περίπτερο είναι ο gmw και ένας "υποστηρικτής":

gmw: θέλω τη Χ σοκολάτα

Περιπτεράς: ορίστε

gmw:πόσο κάνει?

Περιπ: 1,5 Ευρώ

 

αμέσως μετά και ενω είστε μαρτυρες της συνδιαλλαγής του gmw με τον περιπτερά

 

Υποστ: θέλω την Χ ιδια σοκολάτα

Περιπτεράς: ορίστε

Υποστ: δίνει 1,5 ευρώ

Περιπ: με συγχωρείτε κύριε 2,5 Ευρώ κοστίζει, μου χρωστάτε ακόμη 1

Υποστ: μαα....

 

Σημειωση: η επιλογή του προϊόντος σοκολάτα δεν εγινε τυχαία, καθώς δεν έχει φιξαρισμένη τιμή και άρα μπορεί να πουληθεί με όσο κέρδος θέλει ο περιπτεράς

 

Ακόμη και αν δεν αγοράζατε τελικά τη σοκολάτα και την επιστρέφατε...

 

1. Ποιες Σκέψεις θα κάνατε για τον περιπτερά για ένα τόσο ασήμαντο ποσό?

 

2. Σε πόσους φιλους σας θα το λέγατε και πως θα τον χαρακτηρίζατε?

 

3. Αν σκεφτείτε ότι ο gmw είναι νόμιμος απο τη στιγμή που δεν αναφέρει όνομα και λοιπα στοιχεία του ατομου, αρά δεν μπορεί να του κάνει μύνηση για εξυβριση, προσβολή κλπ, είναι ηθικό που το αναφέρει?

 

Ας απαντήσει ο καθένας για τον εαυτό του και να κλείσει το θέμα διότι αλλο αρχισα να διαβάζω και μου φαγε μισή ώρα η partcaster (γ..ώ την partcaster σου, πούλα την να τελειώνουμε)  

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι. Τι μας μοστράρετε τους κανόνες τις αγοράς ρε παιδιά; Δεν τους ξέρουμε; Φυσικά και ο καθένας πουλάει όσο και όπου θέλει.

 

Ξαναλέω , η αναλογία εδώ δεν είναι η γιαγιούλα και η πλουτοκράτισσα, που στη γιαγιά θα κάνεις λέει καλύτερη τιμή.

Η αναλογία είναι αυτή -και απάντηση δεν πήρα για το πώς άλλιως (εκτός από "ρόμπα") θα χαρακτηρίζατε αυτόν τον άνθρωπο:

// σε αυτούς που ξέρουν πουλάω φθηνότερα απ' ό,τι σε αυτούς που θεωρώ και λίγο κοροιδα. Και στα @@ μου και αν με τους τελευταίους είμαστε συχωριανοί, γείτονες ή πίνω και κανένα καφέ μαζί τους. //

 

Αυτή η και καλά πονηρή συμπεριφορά επαρχιώτη παγαπόντη είναι κάτι που το συναντάς σε μαστόρια/συνεργεία της γειτονιάς, και σε αλμπάνηδες πάσης φύσεως.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου