Προς το περιεχόμενο

Αγγελίες για γέλια (& για κλάματα..)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τότε και το ebay δεν είναι καλό σημείο αναφοράς...

http://www.aliexpress.com/store/product/NUX-TIME-CORE-7-delay-guitar-effects-stereo-loop-machine-with-40-seconds-record-time-true/325189_833237428.html

 

που να ψαξεις στο alibaba για τα m-audio bx8a... 60% φθηνότερα απο thomann το ζευγάρι. Αν πάρεις και 10 τεμάχια έχεις κι άλλο σκόντο :P

 

Συνεχίζω να διαφωνώ με το ebay σαν σημειο αναφοράς. Να μου έβαζες

αυτό

http://www.amazon.com/NUX-Effects-Guitar-Effect-Bypass/dp/B00DSGIH3A/ref=pd_sim_sbs_MI_1?ie=UTF8&refRID=0VX9D85CD5H7HJH52XSV

 

πχ θα θεωρούσα πιο valid το επιχείρημα.(που και πάλι αθ έχεις μεταφορικά και τελωνεία)

 

Ας μην είμαστε συνέχεια με το δάχτυλο στη σκανδάλη για να δείξουμε και να κατακρίνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να βάζεις το ebay σαν σημείο αναφοράς για δύο λόγους, 1) κάποιοι δεν ασχολούνται με το ebay και γι' αυτούς οι τιμές που παίζουν εκεί δεν τους λένε και πολλά, και 2) στο ebay μπορείς να βρείς την χαμηλότερη τιμή ενός προιόντος στον κόσμο, δεν μπορείς να έχεις την απαίτηση από κάποιον στο noiz να μπορεί να ανταγωνιστεί όλη την παγκόσμια αγορά μεταχειρισμένων.

 

Προσωπικά αν πούλαγα κάτι και μου έλεγε ένας υποψήφιος αγοραστής ότι στο ebay το βρίσκει φθηνότερο θα του έλεγα το αυτονόητο, "πάρ' το απ' το ebay τότε" ;)

 

Ας μην είμαστε συνέχεια με το δάχτυλο στη σκανδάλη για να δείξουμε και να κατακρίνουμε.

 

+100

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να βάζεις το ebay σαν σημείο αναφοράς για δύο λόγους, 1) κάποιοι δεν ασχολούνται με το ebay και γι' αυτούς οι τιμές που παίζουν εκεί δεν τους λένε και πολλά, και 2) στο ebay μπορείς να βρείς την χαμηλότερη τιμή ενός προιόντος στον κόσμο, δεν μπορείς να έχεις την απαίτηση από κάποιον στο noiz να μπορεί να ανταγωνιστεί όλη την παγκόσμια αγορά μεταχειρισμένων.

 

Προσωπικά αν πούλαγα κάτι και μου έλεγε ένας υποψήφιος αγοραστής ότι στο ebay το βρίσκει φθηνότερο θα του έλεγα το αυτονόητο, "πάρ' το απ' το ebay τότε" ;)

 

+100

 

 

Μισό ρε παιδιά. Άλλο το ebay άλλο το alimpampα (και οι 40 κλέφτες) και άλλο το κάτι "άλλο". Κάθε πράγμα είναι διαφορετικό. εκτός αν δεν έχετε ακούσει ποτέ για το ebay buyer's protection οπότε , πάσο, δεν έχουμε να πούμε και πολλά.

Επίσης, σε περίπτωση που σας διέφυγε, στο ebay αγοράζεις και καινούρια πράγματα, όχι μόνο μεταχειρισμένα. Τιποτα δεν αποκλείει μια επιχείρηση που έχει online store να έχει και ebay store.

Καμία απαίτηση δεν έχω από κανέναν και εννοείται ότι αγοράζω σε τιμές ebay, είτε εντός του Νοιζ είτε εκτός -απεύθείας δλδ από το ebay.    

 

Οπότε το "πάρτο απότο ebay τότε", μόνο ως κακόβουλη παραίνεση μπορεί να ειπωθεί. Διαφορετικά, αν ο υποψήφιος αγοραστής-θυμα σου είχε τη δυνατότητα πιστωτικής, να είσαι σίγουρος ότι δεν θα έμπαινε καν στον κόπο να σου γράψει με παράπονο "μα γιατί το δίνεις διπλάσια τιμή από όσο όλος ο υπόλοιπος ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΓΗ;". λολ

 

Τελικά, αυτό που με ενοχλεί πιο πολύ, δεν είναι αυτή καθεαυτή η υπερκοστολόγηση (θα μπορούσε κάποιος να πει ακριβώς αυτό: "το αγόρασα τόσο, πολυ ακριβότερα, λυπάμαι να το δώσω λιγότερα κ.λπ") αλλά το γεγονός ότι υπάρχουν επιθετικοί ηλίθιοι (no pun intented) εκεί όξω που νομίζουν ότι μας έχουν πιάσει κορόιδα.

Προσωπικά (και σόρι για την αυτοαναφορικότητα, αλλά απαντάω στο "Προσωπικά" της τελευταίας παραγράφου στο προηγούμενο σχόλιο), όταν έδινα ένα T-Rex που είχα αγοράσει 70 ευρώ, μου έγραψε κάποιος ότι "ρε φίλε το Τόμαν το έχει καινούριο 30". Το Τόμαν και το Ντραμστορ μπορεί να ξεσκαρτάρανε το στοκ τους, εγώ τι έπρεπε να κάνω; θα σας πω τι έκανα. Το έβαλα κι εγώ 30 ευρώ. Όχι 50. Ούτε 55. Κι ας ήταν του κουτιού. Εξάλλου, αν δεν θες να το "σκοτωσεις" κάτι τόσο χαμηλά, υπάρχουν πάντα και οι ανταλλαγές - σε καιρούς έλλειψης χρημάτων ίσως είναι και πιο τίμιο: θα σου δώσω κάτι λειτουργικό σε άψογη κατάσταση και θα μου δώσεις κάτι άλλο - που μπορεί αν χρειαζόμαστε κι οι δυο στο φινάλε! Γράψε τι ψάχνεις, που ξέρεις, μπορεί να έχω ακριβώς αυτό και να τα βρούμε...

 

These  were my two cents.

Εξακολουθώ να θεωρώ όποιον πουλάει πάνω από την τιμή λιανικής ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥ (το υπογραμμίζω) πεταλιού, όχι απλά πονηρίδηδες, αλλά αφόρητο ελληναριό. Πόσο μάλλον όσους πουλάνε σε διπλάσια τιμή από το καινούριο...

 

 

ΕDIT

Ρε Gadget τώρα το είδα... Τα 55+5 μεταφορικά=60 δολάρια από το λινκ του Amazon που βάζεις, είναι γύρω στα 50 ευρώ για καινούριο το πεταλάκι... Ο τύπος στο Νοιζ το δίνει 60. Και δεν θα είναι καν καινούριο, ούτε θα στο φέρει στο σπίτι σου... τι λεμε τώρα! Το ίδιο και ο μουσικομάγαζο που μου ποσταρισες που το έχει "προσφορά" 84 ευρώ. Ελεος δλδ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ψάξουμε τις αγγελίες του noiz μια-μια και ψάξουμε τις τιμές των αντίστοιχων προιόντων στο ebay είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα τα βρούμε όλα φθηνότερα. Κάποιος κάπου σε μια γωνιά του κόσμου θα έχει την δυνατότητα να πουλήσει κάτι φθηνότερα. Μήπως τότε να κράξουμε όλους όσους πουλάνε στο noiz, γιατί για κράξιμο πρόκειται.

 

Αν μιλάς για τιμή λιανικής καινουργιου τότε σίγουρα έχεις ένα δίκιο αλλά και πάλι, όπως είπες, πάντα μπορεί να υπάρχει κάποιος καταστηματάρχης που κάνει εκπτώσεις/προσφορές/ξεστοκάρισμα/το αφεντικό τρελάθηκε τιμές. Κι εδώ δεν μπορούμε να απαιτούμε ανταγωνιστική τιμή.

 

Η αλήθεια βρίσκεται κάπου στην μέση. Τις περιπτώσεις που κάποιος προσπαθεί να βρεί τον μαλάκα είναι σχετικά εύκολο να τις καταλάβεις και το να κάνεις συγκρίσεις με το e-bay δεν είναι ένας απ' τους τρόπους.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΕDIT

Ρε Gadget τώρα το είδα... Τα 55+5 μεταφορικά=60 δολάρια από το λινκ του Amazon που βάζεις, είναι γύρω στα 50 ευρώ για καινούριο το πεταλάκι... Ο τύπος στο Νοιζ το δίνει 60. Και δεν θα είναι καν καινούριο, ούτε θα στο φέρει στο σπίτι σου... τι λεμε τώρα! Το ίδιο και ο μουσικομάγαζο που μου ποσταρισες που το έχει "προσφορά" 84 ευρώ. Ελεος δλδ.

 

 

Μα γιαυτό σου πόσταρα το Amazon και σου είπα οτι αν μου το είχες φέρει σαν παράδειγμά θα ήταν πιο λογικό και πάσο.

 

Δεν αντιλέγω ότι δεν είναι η καλύτερη τιμή στην αγορά αλλα συνεχίζω να διαφωνώ ότι ο Κινέζος του ebay που μπορεί να το συναρμολογεί και στην αυλή του που λέει ο λόγος( :P ) είναι σημείο αναφοράς λιανικής τιμής.

 

(Στα εκτός ΕΕ προϊόντα βάζε και -απο όσο έχω δεί εδω μέσα - ένα 30% πάνω για δασμούς. Και πάλι σε πολλές περιπτώσεις θα βγαίνει φθηνότερα και πάλι αλλα αυτό δεν νομίζω πως πάντα είναι λόγος για κράξιμο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gadget

 

κανένας Κινέζος δεν μπορεί "να συναρμολογήσει" κάτι σαν το NUX delay "στην αυλή του σπιτιού του όπως γράφεις". Επιπλέον και να το κάνει, δεν μπορεί να το πωλήσει ως "καινούριο ΝUΧ delay", χωρίς να ανοίξεις υπόθεση εναντίον του στο ebay και να αποζημιωθείς για το ποσό που έδωσες είτε από τον ίδιο είτε από το ebay.

Το "πάσο" που θα πήγαινες "αν σου είχα αναφέρει το ¨Αμαζον", πήγαινέ το τελικά, αφού και εκεί, στο ¨Αμαζον, καινούριο το πετάλι έχει δέκα ευρώ κάτω απ' όσο το δίνει το παιδί στο Noiz.

Εκτός αν έχει ιδιαίτερη σημασία το ότι το Αμαζον το έφερες εσύ ως αναφορά και όχι εγώ, οπότε θα πρέπει να πάω εγώ πάσο απέναντι σε μια τόσο καινοφανή λογική.

 

Τέλος, να σου πω ότι καταλήγεις "βασιλικότερος του βασιλέως" με το να συνεχίζεις να επιμένεις. Επικοινώνησα με τον άνθρωπο που πουλάει το NUX και οφείλω να (σας) πω ότι είναι πολύ πιο ευγενικός από κάποιους με τους οποίους συνομιλούμε εδώ (συμπεριλαμβάνω και τον εαυτό μου, που έκανα χαρακτηρισμούς).

"Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα" μου έγραψε. "το ΝUX to πήρα 85 ευρώ και ειδική τιμή παρακαλώ... Ευτυχώς που δεν θα πειράξει πολύ κι αν μείνει στο συρτάρι..." .

 

Ε, ακριβώς αυτό ανάφερα κι εγώ σε προηγούμενο μου comment... Οι επιλογές είναι: είτε το δίνεις σε τιμή αγοράς (πραγματική τιμή όμως , όχι του Ελλαδιστάν), είτε το ανταλλάσσεις, είτε το κρατάς και το χαίρεσαι.

Το να ξερεις όμως ότι το κόστος του είναι άλλο από αυτό που ζητάς (ή που σου πούλησαν) και να εν γνώσει σου να το υπερκοστολογείς, είναι κομματάκι απατεωνιά.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης

έχω ψωνίσει Joyo, Mooer, pickguards, knobs, καπάκια ό,τι φαντάζεσαι κ.λπ. από Κίνα στο παρελθόν και ποτέ δεν πλήρωσα ούτε σέντσι δασμό.

Κάνουν βέβαια ένα μήνα να έρθουν (αφού πλέον τα εισερχόμενα στην ΕΕ από Κϊνα περνάνε από Γερμανία και τα ελέγχουν οι φίλοι μας οι Γερμανοί), αλλά σε κάθε περίπτωση, όταν δεν ήρθαν με αποζημιώσαν οι Κινέζοι (διάφορα μαγαζιά - ψωνίζω συνήθως από μεγάλα , με κάποιες εκατοντάδες χιλιάδες θετικές αξιολογησεις) ενώ υπήρξαν και φορές που παρά το ότι με είχαν αποζημιώσει (το ebay δίνει μάξιμουμ διάρκεια που θα πρέπει να έχεις λάβει ένα αντικείμενο), αυτό που΄είχα παραγγείλει ήρθε λίγο καιρό μετά κι έτσι ήμουν διπλά κερδισμένος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανένας Κινέζος δεν μπορεί "να συναρμολογήσει" κάτι σαν το NUX delay "στην αυλή του σπιτιού του όπως γράφεις". Επιπλέον και να το κάνει, δεν μπορεί να το πωλήσει ως "καινούριο ΝUΧ delay", χωρίς να ανοίξεις υπόθεση εναντίον του στο ebay και να αποζημιωθείς για το ποσό που έδωσες είτε από τον ίδιο είτε από το ebay.

 

Νόμιζα ότι θα γίνοταν εμφανές ότι έκανα χιούμορ έτσι με την υπερβολή για την αυλή. έπρεπε να βάλω φατσούλες μάλλον.... ;) ;D :P

 

Επιμένω ότι το ebay δεν είναι σημείο αναφοράς. Αυτό δεν μου το αλλάζεις όσο και να θές... :D

 

Και επιμένω ότι σε αυτό που είπα ότι παρότι ακριβός ο πωλήτης οπώς φανηκε και μετά δεν ήταν για "κράξιμο" και για γέλιο οπώς πολλές άλλες αγγελίες εδω μέσα.

 

Για το άμαζον στο είπα πάσο. Ειναι(ήταν) ακριβός. Οχι για κράξιμο.

 

Το να ξερεις όμως ότι το κόστος του είναι άλλο από αυτό που ζητάς (ή που σου πούλησαν) και να εν γνώσει σου να το υπερκοστολογείς, είναι κομματάκι απατεωνιά*.

 

Σε αυτό μαζί σου. Δυστυχώς όμως είναι δύσκολο εώς αδύνατον χωρίς να έρθεις σε επαφή να μπορέσεις να καταλάβεις τις προθέσεις του άλλου. (Όπως στην προκειμένη περίπτωση)

 

*= Λίγο βαρύς χαρακτηριμσός θα το έλεγα "κουτοπονηριά" αλλα εντάξει είμαι και αρκετά διακριτικός στους χαρακτηρισμούς μου έτσι κι αλλιώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://smart.noiz.gr/details.php?id=184351

2πλασια τιμη

για εξτρα σπεσιαλ κοροιδα...

Ενω το Roland TB-303 που πουλαει ο ιδιος στα 2,200€ σου φαινεται νορμαλ τιμη. :-X Τρεξτε να προλαβετε... ;D

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου