Προς το περιεχόμενο

Noiz.gr και Πνευματικά Δικαιώματα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως εμένα, το μέτρο του να αφαιρείται το δίπλωμα οδήγησης από τους φονευθέντες με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο.

 

Λυπάμαι, αλλά διαφωνώ. Κάτι τέτοιο θα άνοιγε τη πόρτα στην αφαίρεση του διπλώματος από συγκεκριμένο λαό της βαλκανικής χερσονήσου.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Μπορεί να ακούγεται άδικο, αλλά βάζω και τον εαυτό μου μέσα. Προσωπικά, αν καμια φορά τύχει να είμαι πεθαμένος, δεν πρόκειται να επιχειρήσω να οδηγήσω ούτε -γενικώς- να χειριστώ βαρέα μηχανήματα. Και αυτό είναι δέσμευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εμένα, το μέτρο του να αφαιρείται το δίπλωμα οδήγησης από τους φονευθέντες με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο.

 

Λυπάμαι, αλλά διαφωνώ. Κάτι τέτοιο θα άνοιγε τη πόρτα στην αφαίρεση του διπλώματος από συγκεκριμένο λαό της βαλκανικής χερσονήσου.

 

νομίζω πώς τώρα το πας σε ιστορικό - πολτικό πεδίο,αν σε πιάνω καλά,οπότε περνάμε σε άλλους άξονες  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Έτσι διαφυλάσσεται όχι το νοιζ και οι συντελεστές του, αλλά κυρίως οι χρήστες του και τα γραφόμενά τους.

 

Όλα για την ασφάλειά μας, γίνονται πάλι δηλαδή... :P

Και εγώ που είχα αρχίσει να ανησυχώ.

 

Ο καιρός θα δείξει...  :(

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Όπως ξέρεις φίλε Toneless κανείς δεν προσπάθησε να αφαιρέσει την υπογραφή κανενός στο Noiz οπότε μην ανησυχείς.

Αφού δεν έγινε ως τώρα γιατί να γίνει αργότερα.

Δεν είναι θέμα χρόνου για να "δείξει".

Το συγκεκριμένο κείμενο για τα δικαιώματα συντάχθηκε παλαιότερα όταν το Noiz είχε άλλο περιεχόμενο από λίγους συντάκτες.

Η αλήθεια είναι ότι αυτό που πρέπει να γραφτεί εν ολίγοις είναι ότι "Τα δικαιώματα των κειμένων και μουσικών που έχουν αναρτηθεί ανήκουν στους δημιουργούς τους".

Θα το κοιτάξω εκτενέστερα και θα επανέλθω.

Εξ άλλου τόσα και τόσα έχουν γραφτεί σ' αυτές τις σελίδες για τα δικαιώματα, την παραβίαση και τη διαφύλαξη τους .

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yameth ευχαριστώ για την απάντησή...  8)

 

 

 

Πάμε στα καλά τώρα...

 

Και βέβαια κάνεις τον εξυπνάκια. Είναι πρόδηλο από τη διευκρίνηση που (απρόκλητα) παρέχεις ότι, όταν έστειλες mail, απέδωσες credit. Και ξεχνάς ότι είναι πιο απλό να στείλεις σε κάποιον ένα url, οπότε να πάει μόνος του να δει περί τίνος πρόκειται.

 

Ειλικρινά, μάλλον κάποιοι έχετε πολύ ελεύθερο χρόνο...

 

Δε μαλώνω του Αγ. Βαλεντίνου.

 

 

Προσπαθείς να υποδείξεις ότι η νομική προειδοποίηση δεν έχει αντικείμενο, αλλά παραβλέπεις ότι αυτό θα το αποφασίσει ο θιγόμενος, όχι εσύ. Ο θιγόμενος θα επικληθεί αυτή την προειδοποίηση αν και όταν το κρίνει σκόπιμο. Εσένα σε αφορά μόνο αν παραβιάσεις το πνεύμα της προειδοποίησης.

 

Ξανασκέψου το... κάτι λείπει...

 

 

Είναι σαν το "ου φονεύσεις". Θεωρητικά μας αφορά όλους, αλλά πρακτικά αφορά μόνο τους δολοφόνους (και τους δολοφονούμενους).

 

Νομίζω ότι το "ου φονεύσεις" αφορά του δολοφόνους, τους δολοφονούμενους, αλλά και τους δολοφονημένους που δεν τους ανέφερες και ενδεχομένως να προκαλείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ξέρεις φίλε Toneless κανείς δεν προσπάθησε να αφαιρέσει την υπογραφή κανενός στο Noiz οπότε μην ανησυχείς.

 

Ευχαριστώ και εγώ με τη σειρά μου, για την κατατοπιστική απάντηση.

Προσωπικά δεν με απασχολεί το θέμα περί πευματικών δικαιωμάτων -με την έννοια που το έθεσες-.

Απλά δεν βρίσκω το νόημά του σε ενα μη - ιδιωτικό forum, aλλά εφόσων άλλοι τρέχουν και συντηρούν αυτή τη ψηφιακή κοινότητα, ελπίζω ότι γνωρίζουν και κάνουν το καλύτερο δυνατό για αυτή.

 

Φιλικά

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φορουμ ειναι για να διακινουντε ελευθερα ιδεες και γνωσεις.

Δεν μπορω να καταλαβω πως μπορει να κατοχυρώσει καποιος κατι οταν το εκθετει ανωνυμα.

Αρα οποιος ανεβαζει κατι και τον απασχολει η κλοπη, θα πρεπει να το εχει κατοχυρώσει πριν.

Θα μπορουσε βεβαια το φορουμ να αποτελει μια πιστοποιηση ατυπης κατοχυρωσης για αυτο και νομιζω οτι ειναι μια χαρα οι κανονισμοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι αυτό που πρέπει να γραφτεί εν ολίγοις είναι ότι "Τα δικαιώματα των κειμένων και μουσικών που έχουν αναρτηθεί ανήκουν στους δημιουργούς τους".

 

+1

 

Αυτό είναι το σωστό. Όταν κάποιος γράφει κάτι είτε με ψευδώνυμο είτε με κανονικό όνομα και το δημοσιεύει τα πνευματικά δικαιώματα του δημοσιευθέντος έργου του ανήκουν σε αυτόν και όχι στο σάιτ που τον φιλοξενεί το οποίο δεν είναι απαραίτητο να συμφωνεί με τα γραφόμενα όλων των μελών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο νομικής πλευράς είσαι κατοχυρομένος αυτόματα με το που δημιουργήσεις κάτι, ως προς τα πνευματικά δικαιώματα. Απο την άλλη όμως για να τα υπερασπιστείς θα μπλέξεις με δικηγόρους και δικαστήρια, που είναι ταλαιπωρία και έξοδα. Οπότε είται είσαι κατυχυρομένος είται όχι δεν παίζει ρόλο αν δεν έχεις το χρήμα και την όρεξη να υπερασπιστείς τα πνευματικά σου δικαιώματα.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου