Προς το περιεχόμενο

Gear List


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το έχω και γω το WH-1. Στο παρελθόν είχα ένα κλασικό Cry Baby και ένα CAE MC-404, και ακόμα κι από το 2o που είναι much sought after δεν βρίσκω να υστερεί πουθενά σε ήχο. Και οι 3 επιλογές συχνοτήτων κάνουν δουλειά για οποιοδήποτε setup και γούστα  (τα videos στο net λένε την αλήθεια). Η μηχανική του είναι σαν κάθε wah, και δεν χρειάζεσαι πάνω από 5 λεπτά να συνηθίσει το πόδι σου να κάνει την ίδια κίνηση, καθώς μια χαρά "μαγκώνει" πάνω του στο ανεβοκατέβασμα. Για να πω την αλήθεια, εμένα με βολεύει περισσότερο το γεγονός ότι δεν ακουμπάει ολόκληρο το πόδι σε κάποια επιφάνεια, καθώς αυτό το συνεχόμενο πάνω κάτω γίνεται πιο εύκολα (ίσως αυτό βέβαια να είναι δικιά μου παραξενιά). Γενικώς προσωπικά μου φαίνεται αψεγάδιαστο... και ειδικά για κάποιον που δεν ψάχνει ψύλλους στα άχυρα και δεν είναι ο τρελός wah user, είναι τρομερή λύση να μην σου πιάνει τόσο πολύ χώρο στο board.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντυπωσιακες πεταλιερες! Γραψε τιποτα για το μικρο AMT Wah που εχεις στη nano, διαβαζω ποικιλα σχολια στο ιντερνετ. Πως σου φαινεται απο αποψη μηχανικη, λειτουργικη, αντοχης κτλ αλλα και ηχου; Ειναι απο τις λιγες μικρες σε μεγεθος λυσεις για wah γιατι οτι και να κανεις αλλο auto wah και αλλο real wah

Σε ευχαριστώ :)

 

Γενικά, με κάλυψε ο fusionakis, απλά θα πρόσθετα ότι για μένα χρειάστηκε λίγος χρόνος να συνηθίσω το μικρότερο footprint. Ο ήχος του γενικά μου αρέσει, αν και δεν έχω κάνει εκτενές side by side test με άλλα (π.χ. boutique) wah. Εάν χρειάζεσαι πάντως wah σε pedaltrain nano*, είναι το μόνο που χωράει.

 

*να προσθέσω ότι είναι τρομερά βολικό το συγκεκριμένο μέγεθος, καθώς μπορείς να το 'δέσεις' πάνω στην θήκη της κιθάρας, και δεν χρειάζεται να το κουβαλάς ξεχωριστά - αυτό για όσους μετακινούνται με δίκυκλο, ή με μετρό/άλλα ΜΜΜ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

Ηλεκτρικές:

Ibanez RG 550 LTD

Ibanez RG 2570 EX

Ibanez RG 2620 QM

Ibanez RG 2620 QM (ναι, έχω δύο, διαφορετικού έτους μοντέλα!)

Ibanez ΧPΤ 700 Χiphos

Ibanez ICT 700

Όλες φοράνε DiMarzio Tone zone, Paf Pro και είναι full modified για να ικανοποιούν τα βίτσια μου! Λεπτυμένα μπράτσα, ξήλωμα μεσαίων μαγνητών (από τις 550 και 2570), μόνο  volume pots (CTS), CRL και DiMarzio pu selectors, Switchcraft jacks και custom painted, εκτός από την ICT 700 που προστέθηκε στην συλλογή πριν από 5 ημέρες και δεν έχει ξεκινήσει η διαδικασία μετατροπής της... ακόμα!

Ακουστική:

Epiphone PR350 KE

Μπάσσο:

Ibanez SRX 705 (soon to be modified)

 

Sound gear, setup 1 (στο σπίτι για εγγραφές και για τις ζωντανές εμφανίσεις):

t-bone DS16R x2, UHF Wireless (ένα για την κιθάρα, ένα για το ΑΚG 520L χειλόφωνο)

Marshall JMP-1, pre-amp

Boss PQ 50, parametric eq

Boss CL 50, compressor/limiter

Boss NS 50, noise suppressor

BBE 882i, Sonic Maximiser

Boss SE 50 x2, stereo fx processors

Digitech Studio Quad V2, stereo fx processor (for harmonising fx)

DMC System Mix II, stereo line mixer

Palmer ADIG-ST, speaker simulator

Marshall EL34 100/100, power amp

Marshall 1960B x2, 4x12 cabs with 2x GT75's, 2x Vintage 30's speakers

Marshall 1960B-DM (Dave Mustaine model) x2, 4x12 cabs with 2x GT75's, 2x Vintage 30's speakers

 

Sound gear, setup 2 (για τις πρόβες):

t-bone DS16R x2, UHF Wireless (ένα για την κιθάρα, ένα για το ΑΚG 520L χειλόφωνο)

Marshall JMP-1, pre-amp

Boss CL 50, compressor/limiter

Boss NS 50, noise suppressor

BBE 882i, Sonic Maximiser

Boss SE 50 x2, stereo fx processors

Digitech Studio Quad V2, stereo fx processor (for harmonising fx)

DMC System Mix II, stereo line mixer

Marshall EL34 50/50, power amp

Line 6 Spider Cab B x2, 4x12 cabs with 2x GT75's, 2x Vintage 30's speakers

Για back up, ένα Marshall JMP-1, ένα Digitech Studio Quad V4, ένα Yamaha SPX 90 και ένα Rane 26B mixer.

Για την ηχογράφηση μπάσσου: TL Audio VP5051 Valve Processor.

 

Όλα τα καλώδια είναι Mogami 2524 με Switchcraft plugs.

Χορδές: Ernie Ball Super Slinky 9-42 (electric), Ernie Ball Earthwood 10-50 (acoustic), Ernie Ball Super Slinky 40-125 (5 string Bass)

Πένες: Dunlop Tortex 1.14 Black+Gold Jazz (electric), Dunlop Tortex 0.50 Black+Gold Jazz, Dunlop Tortex 0.50 Red Standard (acoustic), Dunlop Tortex 1.14 Black+Gold Standard (bass)

Μικρόφωνα για τις κιθάρες (live+recording):

Shure SM57 classic x2

Shure SM57 beta

Shure KSM27, condenser x2

 

Αυτά μέχρι στιγμής... Θέλω να ελπίζω πως η συλλογή μου θα συνεχίσει να μεγαλώνει... Δεν επεκτάθηκα στο καθαρά recording gear για να μην πάει μακριά η βαλίτσα...

Let nobody blame you that you cannot hear the superiority of TUBES!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι απο τις λιγες μικρες σε μεγεθος λυσεις για wah γιατι οτι και να κανεις αλλο auto wah και αλλο real wah

 

Παρε αυτο

 

http://www.plutoneium.com/aboutchiwahwah.aspx

 

ειναι το καλυτερο wah που εχω παιξει ποτε μου (ειχα και το ΑΜΤ & το Fulltone Clyde για να δεις με τι τα συγκρινω) ,κανεις παλαβα πραγματα απο πλευρας ταχυτητας που δεν μπορεις να τα κανεις με κανονικα wah (βασικα κανει οτι θελει...το..ποδαρι σου  ;D),εχει εκπληκτικο buffer & ειναι τεθωρακισμενο απο πλευρας κατασκευης,κοστιζει αλλα..αξιζει.. ;D

 

Εάν χρειάζεσαι πάντως wah σε pedaltrain nano*, είναι το μόνο που χωράει.

 

επισης ειναι μικροτερο απο το ΑΜΤ

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε αυτο

 

http://www.plutoneium.com/aboutchiwahwah.aspx

 

ειναι το καλυτερο wah που εχω παιξει ποτε μου (ειχα και το ΑΜΤ & το Fulltone Clyde για να δεις με τι τα συγκρινω) ,κανεις παλαβα πραγματα απο πλευρας ταχυτητας που δεν μπορεις να τα κανεις με κανονικα wah (βασικα κανει οτι θελει...το..ποδαρι σου  ;D),εχει εκπληκτικο buffer & ειναι τεθωρακισμενο απο πλευρας κατασκευης,κοστιζει αλλα..αξιζει.. ;D

 

επισης ειναι μικροτερο απο το ΑΜΤ

Ναι αλλά επανέρχεται αυτόματα και έτσι δεν μπορείς να το αφήσεις στη μέση της διαδρομής για τους αγαπημένους (πολλών κιθαριστών) fixed wah ήχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά επανέρχεται αυτόματα

 

Αλλο ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ προσον του... ;D

 

Ουτε on ουτε off το ακουμπας και παιζει,το αφηνεις και δεν παιζει...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ προσον του... ;D

 

Ουτε on ουτε off το ακουμπας και παιζει,το αφηνεις και δεν παιζει...

 

για σενα ΠτΣιλΕ  ;D

 

για εμας που γουσταρουμε hendrix, page, Beck ειναι αρνητικο :)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aνανεωση της λιστας αφου προστεθηκε ενας ακομα  ενισχυτης και καποια πεταλια θα φυγουν

1)GUITARS

Blade Texas Classic (with Dimarzio injector bridge) θα φυγει και αυτος  θα αντικατασταθει και ολο το pickguard και θα μπει καινουριο  με εναν Seymour Duncan 59 μαγνητη στη θεση bridge

2)PEDALS

Boss tu-3

Cry Baby GCB95

Visual Sound Comp 66

Source Audio Classic Distortion ( προς πωληση)

Source Audio Tri Mod Flanger (προς πωληση)

Source Audio Tri Mod Phaser (προς πωληση)

Hardwire DL-8

3) Pedalboard LYT

4)AMPS

Laney LC 50 112

Tech 21 Trademark 60

5)SYNTHS

Arturia Minibrute

6)DRUMS

Mapex M Birch

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα 

 

Απο εξοπλισμο εχουμε και λέμε

 

1) Κιθάρες

- Washburn N2 με μαγνητες

Bridge = Di marzio D-activator

Neck = Di marzio AirNorton

 

- Dean VMNT με μαγνητες

Duncan Live Wire Pickups

 

-Squier Statocaster

Bridge = Di marzio X2N

Midlle + Neck  εργοστασιακη

 

-Yamaha CG-90MA Κλασσικη κιθαρα

 

2) Amp Head

-Laney IRT Studio 15 watts

-Cabinet Laney IRT 112 80 watts

 

3) Pedal

-Zoom G1u

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου