Προς το περιεχόμενο

Gear List


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 μήνα αργότερα...
  • Moderator
Στις 29/4/2019 στις 8:03 ΜΜ, Alter είπε

ο μπομπιρας της παρεας Marshall Dsl1hr! Ηχειο στο ψαξιμο ακομα.. 😉 

 

IMG_20190326_011908_HHT.jpg.247f8ba435d9a9fc3b4b6477baa5cdff.jpg

 

Εντυπώσεις από το μικράκι; Θέλω να πάρω κάτι ήσυχο αλλά με λάμπα και μπόλικο gain για να μελετάω σπίτι. Πώς τα πάει;

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το πούλησα ηδη 🙂 μετά από κάνα δυο μήνες, αλλά οι εντυπώσεις ήταν οι εξής:

 

  Αν παίζεις σε χαμηλές εντάσεις διαμερίσματος όπως εγώ, δεν είναι η καλύτερη επιλογή. Ακόμα και στο 0.1 watt πρέπει να παίζει χαμηλά, οπότε ο ήχος είναι αυτό που λένε σε πολλά βίντεο στο ίντερνετ, αδύνατος σε χαμηλομεσαία, fizzy.

 

  Αν παίζεις δυνατά (σα δυνατή τηλεόραση η μουσική), είναι πάρα πολύ καλός. Σε ακούει το τετράγωνο αν δεν έχεις μόνωση, αλλά έχεις παρά πολύ καλό ήχο Marshall, με power distortion, αίσθημα λάμπας, δυναμικές κτλ. Καλύτερος ήχος από μεγαλύτερους Marshall με attennuator κτλ. Σ'αυτή την περίπτωση το μηχάνημα λέει πολύ, ειδικά αν το δοκιμάσεις με καλό closed back ηχείο, φαντάζομαι πως θα είναι τα 50s anniversary... 🙂

 

Γενικά είναι Marshall, πρέπει να παίξει δυνατά για να βγάλει τον ήχο του, και αυτό το δυνατά ήταν πιο δυνατά από ότι ήθελα εγώ 🙂 Με έψησε όμως γιατί είχα χρόνια να έχω marshall, και πάω για studio vintage 20 μετά το καλοκαίρι.. 😉

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Alter είπε

Το πούλησα ηδη 🙂 μετά από κάνα δυο μήνες, αλλά οι εντυπώσεις ήταν οι εξής:

 

  Αν παίζεις σε χαμηλές εντάσεις διαμερίσματος όπως εγώ, δεν είναι η καλύτερη επιλογή. Ακόμα και στο 0.1 watt πρέπει να παίζει χαμηλά, οπότε ο ήχος είναι αυτό που λένε σε πολλά βίντεο στο ίντερνετ, αδύνατος σε χαμηλομεσαία, fizzy.

 

  Αν παίζεις δυνατά (σα δυνατή τηλεόραση η μουσική), είναι πάρα πολύ καλός. Σε ακούει το τετράγωνο αν δεν έχεις μόνωση, αλλά έχεις παρά πολύ καλό ήχο Marshall, με power distortion, αίσθημα λάμπας, δυναμικές κτλ. Καλύτερος ήχος από μεγαλύτερους Marshall με attennuator κτλ. Σ'αυτή την περίπτωση το μηχάνημα λέει πολύ, ειδικά αν το δοκιμάσεις με καλό closed back ηχείο, φαντάζομαι πως θα είναι τα 50s anniversary... 🙂

 

Γενικά είναι Marshall, πρέπει να παίξει δυνατά για να βγάλει τον ήχο του, και αυτό το δυνατά ήταν πιο δυνατά από ότι ήθελα εγώ 🙂 Με έψησε όμως γιατί είχα χρόνια να έχω marshall, και πάω για studio vintage 20 μετά το καλοκαίρι.. 😉

 

 

Τα λέω χρονια. Το Sweet spot ειναι δυνατα.

Οσο για μεγαφωνο σε οσο πιο χαμηλη τιμη, ενα Celestion G12M-25 Greenback 16 Ohm με 125 ευρω σε μια diy καμπινα ή ετοιμη Palmer 1-12 με 100 ευρω
Με 2χ12 ακομα καλυτερα

Αν υπαρχει ηδη μια 4χ12 απο μεγαλυτερο ενισχυτη...  οτι καλυτερο.
Αλλα πρεπει να εισαι εργενης και να μενεις σε μονοκατοικια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Alter said:

Αν παίζεις σε χαμηλές εντάσεις διαμερίσματος όπως εγώ, δεν είναι η καλύτερη επιλογή. Ακόμα και στο 0.1 watt πρέπει να παίζει χαμηλά, οπότε ο ήχος είναι αυτό που λένε σε πολλά βίντεο στο ίντερνετ, αδύνατος σε χαμηλομεσαία, fizzy.

 

Εαν παιζεις σε ενταση πολυ χαμηλη, και το μπουσταρεις ελαφρως με ενα od πεταλι, παλι ειναι fizzy?

Ειναι λογικο να μη μπορουμε να τα εχουμε ολα. Και παλι καλα που ακουγεται τοσο καλα σε ενταση ψιθιρου. Μιλαμε για λαμπατο ενισχυτη. 

Με τον dsl5cr παιζω σε πολυ χαμηλες εντασεις και δεν με ενοχλει καθολου το fizzyness, καθως απολαμβανω τα λοιπα χαρακτηριστικα του ηχου. Και στο 0,5 και στα 5 watt.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Με τον dsl5cr παιζω σε πολυ χαμηλες εντασεις και δεν με ενοχλει καθολου το fizzyness, καθως απολαμβανω τα λοιπα χαρακτηριστικα του ηχου. Και στο 0,5 και στα 5 watt.

 

Ναι, με λιγο γαργαλημα στα eq κατι γινεται.

Απλα ομως δεν ακους αυτο που μπορει να δωσει ο Marshall. Μπορεις να εχεις το ιδιο αποτελεσμα και με κουκουρουκου τρανζιστορατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιά κιθαρίτσα ακουστική, μία φωνή, δύο κουρδιστήρια, αρκετές πένες και άπειρες ασκησάρες (και ένα πρόσφατο δανεικό τρίχορδο).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ναι ακριβώς όπως λέει ο Σπύρος είναι. Με ένα boss eq πχ κανείς ότι θέλεις. Και το drive με διάφορα overdrives που δοκίμασα πολύ ωραίο ήταν. Εγώ τον ευχαριστιόμουν πολύ και σε breakup και blues ήχους. Και το feel της λάμπας όντως για μένα κάνει διαφορά παντού, κι αυτό το είχε.

 

Αλλά όταν παίζεις χαμηλά, αν πάρεις ένα τρανζίστορ που είναι voiced για σπίτι (πχ το blackstar ID 20 που έχει και δύο ηχεία) κάνει τα distortion καλύτερα, και η συχνοτική απόκριση είναι ήδη φτιαγμένη για χαμηλά. Ούτε πεταλάκια ούτε τίποτε, plug n play.

 

Τελικά εμένα δεν μου αρέσει να παίζω ηλεκτρικά χαμηλά, ούτε η φάση computer, axefx, κτλ. Προτιμώ σκέτη κιθάρα unplugged σπίτι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παιδιά ευχαριστώ για τις συμβουλές, με έχει ταλαιπωρήσει το συγκεκριμένο θέμα και εξηγούμαι σχετικά με το πού και το γιατί.

 

Παίζω χρόνια με digital preamps-plugins μέσα από monitors. Ωραίος ήχος δε λέω, αλλά κολακεύει πολύ και αυτό χαλάει τα χέρια. Έπαιξα χθες καρφί σε έναν λαμπάτο με μπόλικο gain και ξεβρακώθηκα κανονικότατα.

 

Θέλω κάτι να ακούγεται αξιοπρεπώς στο σπίτι χωρίς να ενοχλείται ο δίπλα ή ο απέναντι (σε μονοκατοικία μένω, αλλά έχω γείτονες) και παράλληλα να έχει δυναμικές για να μπορώ κι εγώ να εξασκούμαι στο feel όπως θέλω. Δεν περιμένω να ξετρελαθώ ή να πάρω ήχο Marshall stack, να κάνω τη δουλίτσα μου θέλω, κυρίως στα χέρια.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Spyros Delta said:

Μπορεις να εχεις το ιδιο αποτελεσμα και με κουκουρουκου τρανζιστορατο.

 Εδω διαφωνω. Δεν μπορει να μου δωσει το ιδιο αποτελεσμα το βρωμικο καναλι ενος τρανζιστορατου (πχ katana brown channel), με το βρωμικο καναλι ενος μικρου λαμπατου (πχ dsl, ht κλπ). Καμια σχεση και στον ηχο, και στις δυναμικες και στα παντα. Και μιλω για χαμηλες εντασεις. 

 

Συγκριση υπαρχει μονο οταν παιζει καποιος σε καθαρο καναλι με πεταλια, σε πολυ χαμηλες εντασεις. Εκει πανω κατω, τα ιδια ακουγονται.

 

52 minutes ago, BillTrantos said:

Θέλω κάτι να ακούγεται αξιοπρεπώς στο σπίτι χωρίς να ενοχλείται ο δίπλα ή ο απέναντι (σε μονοκατοικία μένω, αλλά έχω γείτονες) και παράλληλα να έχει δυναμικές για να μπορώ κι εγώ να εξασκούμαι στο feel όπως θέλω. Δεν περιμένω να ξετρελαθώ ή να πάρω ήχο Marshall stack, να κάνω τη δουλίτσα μου θέλω, κυρίως στα χέρια.

 

Θελεις εναν μικρο ενισχυτη. Το βρωμικο καναλι του dsl ειναι πολυ κομπρεσαρισμενο. Δεν εχει πολυ καλο feel και δυναμικες, αλλα εχει σπουδαιο ηχο.

Το βρωμικο καναλι ενος ht1 εχει πολυ καλυτερο feel και δυναμικες. Σαν ηχο προτιμω τον μαρσαλ.

Υπαρχει και η λυση του να παιζεις σε καθαρο καναλι με πεταλια. Αναλογα τα πεταλι, πετυχαινεις σπουδαιους ηχους, δυναμικες κλπ σε ακομα χαμηλοτερες εντασεις.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου