Προς το περιεχόμενο

Set Neck και χορδές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά χρειζομαι τα φώτα σας...

 

Ένας μάλλον παραπληροφορημένος πωλητής μου είπε ότι η κιθάρα μου καλό είναι να έχει μόνο 10αρες χορδες...

Η κιθάρα είναι μια Epiphone Sheraton 2.

 

Αυτό που εγώ γνώριζα μέχρι τώρα είναι οτι σε Set Neck κιθάρες δεν μπορούμε να βάλουμε μεγάλα μεγέθη χορδών αλλά οι 10αρες μου φαίνονται αρκετα λεπτές αν αναλογιστουμε οτι αρχικα αυτές οι κιθάρες παίζονταν με 10-12αρες..

 

Η εντύπωση μου είναι οτι με ενα σετ 11αρες με λιγο πιο μπασες τις χαμηλές δηλαδη κατι σε .11 .14 .22 .32 .42 .52 δεν θα εχω καποιο πρόβλημα...Τι λέτε εσείς;

 

Επίσης μεχρι τι μεγεθη μπορώ να πάω;

I Am The Lizard King...I Can Do Anything

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα τα λες (αφου αντεχεις τοσο βαριες χορδες-φανταζομαι κουρδιζεις χαμηλα)

Ειμαι βεβαιος πως η κιθαρα αποκλειεται να "παθει" κατι εκτος εαν ηδη υπαρχει καποιο προβλημα!

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με "νορμαλ" σετ 11αρες σε stratocaster κουρδιζα κανονικα...

Σε αυτες δεν ξερω τι θα γινει γιατι δεν εχω δοκιμασει ακομα(καινουρια η epi)

Ετσι κι αλλιως προοριζονται κυριως για blues οποτε θα κουρδιζω μισο τονο κατω...

 

I Am The Lizard King...I Can Do Anything

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας μάλλον παραπληροφορημένος πωλητής μου είπε ότι η κιθάρα μου καλό είναι να έχει μόνο 10αρες χορδες...

Η κιθάρα είναι μια Epiphone Sheraton 2.

 

Αυτό που εγώ γνώριζα μέχρι τώρα είναι οτι σε Set Neck κιθάρες δεν μπορούμε να βάλουμε μεγάλα μεγέθη χορδών αλλά οι 10αρες μου φαίνονται αρκετα λεπτές αν αναλογιστουμε οτι αρχικα αυτές οι κιθάρες παίζονταν με 10-12αρες..

 

Τι σχέση έχει αν είναι set-neck με το πάχος των χορδών που θα μπει πάνω;!;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Sheraton έχει scale (μήκος ταστιέρας) 24.75".

Οι Stratocaster αντίστοιχα, έχουν scale 25.5".

 

Αυτό σημαίνει ότι ένα σετ 10-άρες θα σου φαίνεται πιο σκληρό σε μια strat από ότι σε μια sheraton (335, Les Paul κλπ), γιατί ισχύει ότι:

όσο μεγαλύτερο το μήκος της ταστιέρας τόσο μεγαλύτερη η τάση των χορδών σε συγκεκριμένο κούρδισμα.

 

Για αυτό πολλοί (όπως Hendrix, SRV κ.α.) που ναι μεν έπαιζαν με μεγάλα νούμερα χορδών, ήθελαν από την άλλη να κάνουν άνετα bends, κουρδίζανε την κιθάρα 1 ημιτόνιο πιο χαμηλά, για να μειώσουν την τάση των χορδών.

 

Προσωπικά (πλέον) παίζω με 10-άρες στα Fender-οειδή (strat & tele) και 11-άρες στα Gibson-οειδή (πχ 335).

 

Οπότε χονδρικά θα σε συμβούλευα, εφόσον σε strat παίζεις με 11-άρες, στην Sheraton να πειραματιστείς με ένα νούμερο μεγαλύτερο, δηλαδή 12-άρες ;)

 

2 τελευταίες παρατηρήσεις επί του θέματος:

1) ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΟ και καθοριστικό ρόλο για το αν μια κιθάρα είναι "σκληρή" ή όχι παίζει το αν έχει σεταριστεί σωστά. ;)

2) Όσοι σου λένε με τι σετ πρέπει να χρησιμοποιείς ή να μη χρησιμοποιείς, είναι το ίδιο ηλίθιο με το να σου υποδεικνύουν πιο χέρι πρέπει να χρησιμοποιείς στο κατούρημα ;D ;D ;D

Το ίδιο σου το χέρι θα σου υποδείξει πόσο σκληρές χορδές αντέχει ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχέση έχει αν είναι set-neck με το πάχος των χορδών που θα μπει πάνω;!;

 

Jasemeister, ο φίλος μάλλον έχει ταυτίσει το "set-neck" με το "short-scale" αν καταλαβαίνω καλά...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι σου λένε με τι σετ πρέπει να χρησιμοποιείς ή να μη χρησιμοποιείς, είναι το ίδιο ηλίθιο με το να σου υποδεικνύουν πιο χέρι πρέπει να χρησιμοποιείς στο κατούρημα ;D ;D ;D

Το ίδιο σου το χέρι θα σου υποδείξει πόσο σκληρές χορδές αντέχει ;)

 

+1.

Ή γενικά για ποιά χρήση προορίζεται (αναφέρομαι στο κατούρημα κυρίως).

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχέση έχει αν είναι set-neck με το πάχος των χορδών που θα μπει πάνω;!;

 

Jasemeister, ο φίλος μάλλον έχει ταυτίσει το "set-neck" με το "short-scale" αν καταλαβαίνω καλά...

 

 

Eγώ πιστευω ότι προκειται για κλασσική περίπτωση ραδιο αρβυλας (bootradio)

 

Οτι χορδες θες (και αντεχεις) μπορεις να βάλεις..ο elavd στα είπε αναλυτικότερα.

 

στα Gibson-οειδή (πχ 335).

 

 

Tελειως τυχαίο παράδειγμα φαντάζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα επίσης είναι ότι στις "μεγαλύτερες" χορδές (11άρες και πάνω), πολλές φορές οι epiphone, strat κλπ. δεν έχουν αναλόγως "κομμένο" nut, οπότε μπορεί να'χεις ένα προβληματάκι εκεί. Κατά τ'άλλα εκτός της μεγαλύτερης τάσης των χορδών λόγω κουρδίσματος δεν νομίζω να'χεις κάποιο άλλο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά, οι standard 11άρες (11-48, π.χ) θα σου έρθουν κουτί.

 

Οι 12άρες δεν αποκλείεται να είναι σκληρές ανεξαρτήτως γούστου, αλλά αν δεν στοχεύεις σε συνεχή, αρσηβαρίστικα bend, μπορεί και να σου κάτσουν.

 

 

Το σκέφτεσαι καθόλου για flat;

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου