Προς το περιεχόμενο

Cubase & Addictive Drums


gda

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Είναι πρώτη φορά που δουλεύω το Cubase με τα addictive drums και έχω πρόβλημα στο πως βαζω σε track  τα addictive. Εχω ανοίξει τα drums μέσω του cubase, έχω βάλει tempo sync και έχω γράψει καποια audio κανάλια. Θέλω όμως να βάζω σε track τα διάφορα κομμάτια (ετοιματζίδικα) που έχουν τα addictive και "να τα κόβω και να τα ράβω". Πώς θα γίνει αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Φίλε μου,στην καρτέλα beats, εκεί που πάτησες το sync ξετσέκαρέ το ,γιατί θα σου παίζει ακόμα και αν θες παύσεις, και έχε τσεκαρισμένο μόνο το tempo ώστε ότι ακούς να παίζει εκεί που έχεις γράψει το κομμάτι. Μετά πολύ απλά κάνε drag n drop όπως είπε ο φίλος τον κάθε ρυθμό που σου αρέσει εκεί που θες. Αν τώρα θες να αλλάξεις τον ρυθμό αυτόν κάνε διπλό κλικ στη φέτα που έσυρες και σου ανοίγει σε key editor αυτά που παίζει. Κάνεις κλικ σε κάθε κουτάκι και ακούς αν είναι μπότα,hi-hat κτλ.Το μαρκάρεις και με το ποντίκι σου το πας όπου θες, το σβήνεις ή το μετατρέπεις.Μετα αν θες να προσθέσεις κάνε δεξί κλικ στον κενο χώρο του key editor,επέλεξε το draw και ζωγράφισε! Ακριβώς από κάτω έχει και το velocity για ότι σχεδιάζεις,βασικό γιατί στα βάζει σε συγκεκριμένο level... Αυτά...Ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

θα ηθελα να ρωτησω για ποιο λογο οταν φορτωνο το addictive πανω σε ενα ρυθμο midi δε δουλευουν μποτα , και μερικα πιατινια ? μηπως δεν ειναι 100 % συμβατα με cubase?

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά συμβατότητα έχει με το cubase. Απλά το addictive δεν έχει το ίδιο map με το ezdrummer για παράδειγμα. Πρέπει να προσαρμόσεις το midi αρχείο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

και αμα δεν εχουμε midi αρχειο αλλα θελουμε να γραψουμε απο το 0 εναν  , πως θα δουλεψουν τα snare και kick ?

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου