Προς το περιεχόμενο

Για άλλη μια φορά απορία...Τι κιθάρα??


vagelis92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και να με πάλι με τις απορίες μου.... Λοιπόοον... Λόγω καλών βαθμών μου έχουν υποσχεθεί δωράκι για τον Μάρτιο 8) 8)..Οπότε είπα να ρωτίσω...Τι κιθάρα? Τα είδη μουσικής που προτιμάω ειναι rock(alternative, classic και πολλά άλλα)/metal..Ξέρω ότι έχω ξαναρωτήσει αλλά αυτή τη φορά το budget είναι πιο ανεβασμένο (800 ευρά)... Τι προτίνετε?(Σαν σχέδιο μ αρέσουν οι LP και ο μεγάλος μου έρωτας είναι η epiphone του slash http://www.thomann.de/gb/epiphone_slash_les_paul.htm αλλά έκανα post για να ακούσω προτάσεις)

 

Λοιπόν κύριοι? (έγινε search αλλά ψιλοχάθηκα και γι αυτό το καινούριο post ;))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 100
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αφού σ'αρέσει η slash πάρε τη slash, μια χαρά θα σου κάνει γι'αυτά που θέλεις να παίξεις, αλλά όπως και σε κάθε άλλη epiphone, ίσως χρειαστεί ν'αλλάξεις κλειδιά και μαγνήτες κάποια στιγμή στο μέλλον. Τώρα εκτός αυτής της κιθάρας, μια και σ'αρέσουν οι Les Paul, εγώ θα σου πρότεινα την Epiphone Boneyard (το μοντέλο του Joe Perry), η οποία αν δεν κάνω λάθος φοράει και USA Burstbuckers, και έχει και πολύ ωραίο σχέδιο. Προσωπικά με τέτοιο budget αυτή θα'ταν η επιλογή μου για το είδος που θες να παίξεις. Η μόνη παρατήρηση είναι το single cutaway των les paul το οποίο μπορεί λίγο να σε δυσκολέψει αρχικά, αν δεν το έχεις συνηθίσει, αλλά δεν είναι κάτι τραγικό, συνηθίζεται.

 

Πέραν αυτού, μπορείς να δείς και καμιά μεξικάνα fender με humbucker στη bridge θέση, όπως επίσης και κάτι σε Ibanez, που γενικά έχουν τρομερά μανίκια, και γενικώς είναι all around κιθάρες, αν και προσωπικά έχω το πρόβλημα με τους εργοστασιακούς μαγνήτες τους, που δεν είναι και οι καλύτεροι τις περισσότερες φορές. Πέραν αυτού, υπάρχουν και οι tradition, οι οποίες είναι και πολύ καλές και πολύ φθηνές κιθάρες για την κατασκευή τους, όπως επίσης και οι cort. Κοίτα τις 2 τελευταίες επιλογές, ίσως σε πείσουν. Αυτά! Ελπίζω να βοήθησα.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 800 ευρώ παίρνεις απίστευτες cort, που κατά τη γνώμη ξεπερνάνε σε ποιότητα μια gibson lespaul studio για τα 2/3 της τιμής.

 

http://guitare.playback-europe.com/cort-z_custom-10259.html

 

εγώ έχω αυτήν και είμαι απίστευτα ικανοιποιημένος. βέβαια αυτή που έχω εγώ είναι made in korea, ενώ οι καινούριες είναι made in indonesia. για αυτό και γω την πήρα λίγο πιο ακριβά. αλλά

 

seymour duncan pickups

tone pro bridge

gotoh tuners

string through body

split coil push/pull

 

εμένα και μόνο αυτά μου φτάσαν. κοινώς θέμα αναβάθμισης δεν παίζει στα κοντά. είναι όλο το hardware επώνυμο εκτός από το Nut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α παιδιά και κάτι άλλο... Δεν θέλω να περιορίσω τα παιξίματα μου σε αυτά τα είδη μουσικής που έγραψα... Απλά είναι αυτά που προτιμάω...Αλλά που και πού κανένα blues δεν θα με χαλούσε!! ;D Οπότε ουσιαστικά θέλω μία καλή κιθάρα για αρκετά είδη που να μου μείνει...

 

Σας ακούω.. 8) 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 800 ευρώ παίρνεις απίστευτες cort, που κατά τη γνώμη ξεπερνάνε σε ποιότητα μια gibson lespaul studio για τα 2/3 της τιμής.

 

http://guitare.playback-europe.com/cort-z_custom-10259.html

 

εγώ έχω αυτήν και είμαι απίστευτα ικανοιποιημένος. βέβαια αυτή που έχω εγώ είναι made in korea, ενώ οι καινούριες είναι made in indonesia. για αυτό και γω την πήρα λίγο πιο ακριβά. αλλά

 

seymour duncan pickups

tone pro bridge

gotoh tuners

string through body

split coil push/pull

 

εμένα και μόνο αυτά μου φτάσαν. κοινώς θέμα αναβάθμισης δεν παίζει στα κοντά. είναι όλο το hardware επώνυμο εκτός από το Nut.

 

http://www.logothetismusic.gr/product.asp?prID=53

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πάρεις μια les paul, αλλά όχι την slash, για να είσαι πιο ευέλικτος, και θα έχεις και τον ήχο του Slash, αλλά θα τη ρίχνεις και τη μπλουζιά σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εν τέλει θα επιμείνω σε cort και tradition. Είναι υπερβολικά καλές κατασκευές για τα λεφτά τους και αξίζουν κάθε cent! Και ειδικά οι cort φοράνε και πολύ καλούς μαγνήτες. Συνήθως EMG ή Seymour Duncan, και πιστεύω θα σε βολέψουν για αρκετά ήδη. Προφανώς δεν θες μεταλλοκιθάρα, όμως, αλλιώς θα σου πρότεινα την X-TH, την οποία ζαχαρώνω κι εγώ τελευταία!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποια fender λέτε να μου κάνει? Θα πάω στον μαυρομουστάκη βέβαια να δοκιμάσω αλλά ερωτώ πρώτα... Γιατί ούτε η strato ούτε η tele δεν θα με χαλούσε!!!!!  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποια fender λέτε να μου κάνει? Θα πάω στον μαυρομουστάκη βέβαια να δοκιμάσω αλλά ερωτώ πρώτα... Γιατί ούτε η strato ούτε η tele δεν θα με χαλούσε!!!!!  8)

 

κανείς δεν υπάρχει για να μου μιλήσει για fender? πως κ έτσι? συνήθως όπου ακούγεται η λέξη "fender" πλακώνουν οι γνωστοί-άγνωστοι (ξέρετε για ποιους μιλάω)... Βοηθήστε έναν άμοιρο νέο!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου