Προς το περιεχόμενο

Για άλλη μια φορά απορία...Τι κιθάρα??


vagelis92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 100
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

για τις variax μπορεί να είναι και έτσι όπως τα αναφέρουν οι συμφορουμίτες.. Πάντως εμένα με έχουν καλύψει, με το ηχόχρωμα τους την ποικιλία τους και τον ήχο τους...ίσως όμως εγώ να μην ξέρω τόσα σχετικά με την κιθάρα και σε κάποια πράγματα να την έχω πατήσει..

 

Δεν έχω διαπιστώσει όμως τίποτα μέχρι στιγμής..

 

Αλήθεια πόσοι από εσάς που γράψατε (αρνητικά) για variax έχετε παίξει με αυτές.. ; ( ή να έχετε ακούσει)

τι δεν σας άρεσε; ( έχετε εξαντλήσει όλες τις δυνατότητες τις);

Θα μ' ενδιέφερε η άποψη σας...

 

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παίξει με Variax (700 νομίζω), και αυτό που αποκόμισα απ'το όργανο ήταν ότι βασικά έχει κατασκευαστεί με το βάρος να πέφτει στα ηλεκτρονικά της και όχι στο όργανο σαν όργανο. Παικτικά τη βρήκα εντελώς άβολη, και το θέμα με την πλακετίτσα μέσα και τα emulations κλπ. μου κακοφάνηκαν πολύ, γιατί δεν καταλάβαινες κιθάρα. Ήταν απλά σαν να παίζεις το guitar hero με κανονική κιθάρα. Δεν άκουγες την κιθάρα, άκουγες την πλακέτα που είχε μέσα η κιθάρα! Εκτός αυτού, το παλικάρι που την είχε ήταν μέτρια ικανοποιημένος απ'την κιθάρα, αλλά εντελώς απογοητευμένος με την κατασκευή γενικότερα, αφού όσο την είχε έβγαλε πρόβλημα στο μανίκι (συνέχεια ξεβιδωνόταν κι έβγαινε απ'το slot), και τα ηλεκτρικά/ηλεκτρονικά (άλλαξε 2 φορές  :o την πλακέτα, έβγαζαν προβλήματα μετέπειτα τα ποτενσιόμετρα, τ'αλλαξε κι αυτά κλπ...). Οπότε γενικά τη συγκεκριμένη κιθάρα αν μου τη χαρίζανε απλά θα την πουλούσα έτσι όπως μου τη δώσανε, μέσα στο κουτί της ακόμα, να πάρω καμιά Epi!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ ax1ss, το goofyblues που σου άρεσε και σχολίασες ειναι παιγμένο με variax 600 (& gearbox) μόνο...

 

(μου κάνουν εντύπωση αυτά που περιγράφει ο smurflord αφου εγω με την variax 600 δεν είχα τέτοια θέματα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ ax1ss, το goofyblues που σου άρεσε και σχολίασες ειναι παιγμένο με variax 600 (& gearbox) μόνο...

 

(μου κάνουν εντύπωση αυτά που περιγράφει ο smurflord αφου εγω με την variax 600 δεν είχα τέτοια θέματα)

 

Sorry, αγαπητέ Βαγγέλη ήθελα να πω..  ::)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(μου κάνουν εντύπωση αυτά που περιγράφει ο smurflord αφου εγω με την variax 600 δεν είχα τέτοια θέματα)

 

Δεν ξέρω φίλε μου αν πέτυχε το "σκάρτο" κομμάτι, απλά αυτή την εμπειρία είχα, και απλά αυτή την άποψη σχημάτισα. Μπορεί και να κάνω λάθος, αλλά σκέψου ότι πάντα μπαίνει το υποκειμενικό σε κάθε άποψη. Άλλους τους βολεύει, άλλους όχι. Έχω ακούσει και για υπερευχαριστημένους υποστηρικτές των Variax, αλλά εγώ προσωπικά τις θεωρώ απαράδεκτες.  Δεν σημαίνει ότι επειδή εγώ τις βλέπω έτσι είναι πραγματικά έτσι. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εμένα η ιδέα μίας ηλεκτρονικής ηλεκτρικής κιθάρας δεν μου φαίνεται και τόσο ελκυστική! Γιατί απλά δεν το θεωρώ μουσικό όργανο! Είναι απλά ένα μηχάνημα που εξομοιώνει ήχους!! Απ ότι κατάλαβα από reviews και από τα λεγόμενά σας πάντα γιατί δεν την έχω ακούσει από κοντά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά όπος είπα σήμερα πήγα για δοκιμές..Και να σας πω..Εκεί που συνάντησα την καλύτερη εξυπηρέτηση ήταν στον Στόλλα.Οπότε σας το συνιστώ ανεπιφύλακτα για να δοκιμάσετε (ακόμη και να αγοράσετε) μία κιθάρα.. Λοιπόν τώρα οι εντυπωσεις μου...

 

1 telecaste: πραγματικά φοβερή κιθάρα! Έχει έναν ήχο που δεν περίμενα ότι θα ακούσω..Τεράστια διαφορά με οποιαδήποτε κιθάρα είχα ακούσει μέχρι τώρα! όταν μάθω να παίζω κάτι της προκοπής πολύ αργότερα εννοείτε ότι θα την τσιμπίσω!

 

2 GIBSON SGSPECIALWR: πραγματικά αν και σε μούρη και εμφάνιση σκίζει δεν μου πολυάρεσε στο παίξιμο... Κάτι πολύ απλό και συνηθισμένο!! (έτσι πιστέυω εγώ τουλάχιστον!)

 

3 epiphone les paul: Πολύ όμορφη κιθάρα με πολύ ωραίο ήχο.. Όμως αρκετά βαριά και δεν μου έκατσε στο χέρι αρκετά καλά!

 

4 και τέλος (τατατα τα τα τα τααααααα) FENDER STRATOCASTER MEXICO 60s : ξέρω ότι εσείς έχετε δει και έχετε πιάσει πολύ καλύτερες κιθάρες... Όμως σε σίγκριση με την pacifica μου ήταν το κάτι άλλο...Μαλακό μπράτσο που με βόλεψε αμέσως! Τρομερός ήχος...!!! Επειδή φοβάμαι μην πω καμιά βλακεία γιατί ακόμα δεν ξέρω και πολλά τελειώνω εδώ και σας λέω...Άντε να ρθει ο Μάρτιος να την αποκτήσω επιτέλους!!! 8) 8)

 

thx σε όλους για την πολύτιμη βοήθειά σας και κυρίως στον Γιώργο (kabamaru) που ήταν πολυ εξυπηρετικός και με βοήθησε πολύ στον στόλλα!!  :) ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου