Προς το περιεχόμενο

Α ρε Χατζηγιάννη τί θα 'πογίνεις....?


lambrosgg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλοι αυτοί είναι απλά φούσκες, μόδες. Μόλις περάσει η εποχή τους και φάνε όσα μπορέσουν κι αυτοί και οι δισκογραφικές, θα πιάσουν ένα φθηνό διαμερισματάκι και το πολύ πολύ να παίζουν σε κάνα τοπικό μαγαζάκι διασκευές έτσι για να μην ξεχνιούνται. Η μέθοδος των δισκογραφικών είναι γνωστή: πετάμε σκ@τ@ στον τοίχο. Ότι κάτσει, το κορνιζάρουμε και το πλασάρουμε για Picasso, και όσο φύγει. Μπακάλικο έγινε πλέον, και δεν αξίζει καν να τους δίνουμε την προσοχή μας. ΟΛΟΙ όσοι ήξεραν το sweet home alabama κατάλαβαν ότι κάνει κρά το κλόπυραιτ και απλά γέλασαν, οι υπόλοιποι που το γουστάρουν μάλλον απλά θυμούνται το sweet home alabama ως εκείνο το εγγλέζικο που τους έβαλε ν'ακούσουν ο ροκάς φίλος του κάποια στιγμή στο παρελθόν. Τέτοια περιττώματα επιπλέουν στη μουσική σκηνή πλέον σε βαθμό ίδιο μ'αυτά του Θερμαικού. Live and let die.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 208
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε παιδια χάλαρωστε λιγο μια χαρα συνθετης ειναι ο Χατζηγιαννης μην τα ισοπεδονουμε ολα και αν θελετε τη γνωμη μου τα 2 τραγουδια δεν μοιαζουν σχεδον καθολου.Οσο για το "τι θα απογινει" ας μην το σχολιασω καλυτερα...

 

Συνθέτης φίλε μου είναι αυτός που έχει πτυχίο σύνθεσης. Εσύ τα ισοπεδόνεις όλα αποκαλόντας τον Χατζηγιάννη συνθέτη. Οι "συνθετες" όπως τους ορίζεις εσύ, είναι τραγουδοποιός.

 

Αμα δεν σου μοιάζουν τα τραγούδια σχεδόν καθόλου, κάτι δεν πάει καλα με σενα φίλε μου...

 

Εγώ θα σου πώ τι θα πογίνει:

Θα ξεφτιλίστεί λίγο ακομη στις διαφημίσεις του οτέ για μερικά ακόμη εκατομμύρια,

θα πάρει καμμια 10αριά με 20αρια βραβεία στ αρίων και στ μαντ

θα κάνει χιτ για 6-7 χρόνια ακόμη.

 

Κάπου εκεί ο καλιτέχνης θα πέσει στη σιωπή του και θα υποδεχτούμε κάποιο νέο νούμερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά κάνετε θαρρείς και δεν ξέρετε την πραγματικότητα. Σε κάθε χώρα υπάρχει και ένας Χατζηγιάννης ο οποίος έχει και αρκετά εκατομμύρια θαυμαστές! Μπορείτε να κάνετε κάτι καλύτερο? Γιατί δεν το κάνετε λοιπόν να σώσετε τον Ελληνικό λαό από τον κάθε Χατζηγιάννη?

 

Εγώ θα σου πώ τι θα πογίνει:

Θα ξεφτιλίστεί λίγο ακομη στις διαφημίσεις του οτέ για μερικά ακόμη εκατομμύρια,

θα πάρει καμμια 10αριά με 20αρια βραβεία στ αρίων και στ μαντ

θα κάνει χιτ για 6-7 χρόνια ακόμη.

 

Ωραία, και το πρόβλημα που είναι? Έτσι έγινε και με τον προηγούμενο έτσι θα γίνει και με τον επόμενο. Έτσι γίνεται και σε όλες της μορφές τέχνης, είτε είναι μουσική, ζωγραφική, λογοτεχνία, κινηματογράφος. Αν δεν μας αρέσει δεν ασχολούμαστε. Αν ασχολούμαστε και μας τρώει τότε αυτό κάτι σημαίνει. Προσωπικά ο Χατζηγιάννης δεν μου αρέσει, ούτε συμφωνώ με αυτό που κάνει αλλά τον σέβομαι και τον θεωρώ μεγάλο μάγκα. Δεν ασχολούμαι όμως μαζί του, ασχολούμαι με τις μουσικές και τις τέχνες που μου αρέσουν και αφήνω τα πρόβατα με τους δικούς τους βοσκούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά έχουν προβλεφθεί στο "1984" του Όργουελ, περί τραγουδοποιίας που παράγεται για να κρατιούνται οι προλετάριοι κοιμισμένοι και ηλίθιοι, ανίκανοι να δουν πέρα από τη μύτη τους. Απλά, στο βιβλίο, οι καλλιτέχνες συνεργάζονται στα πλαίσια των απαιτήσεων της πίστης τους στο Μεγάλο Αδελφό, ενώ στην πραγματική ζωή το κάνουν για πολλά-πολλά χρήματα. Όποιος είναι αρκετά κουτός για να αναζητά μουσική στον κάθε Χ"γιάννη, πρέπει να διαβάσει το βιβλίο επειγόντως. Πολλές φορές.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ξεφτιλίστεί λίγο ακομη στις διαφημίσεις του οτέ για μερικά ακόμη εκατομμύρια,

θα πάρει καμμια 10αριά με 20αρια βραβεία στ αρίων και στ μαντ

θα κάνει χιτ για 6-7 χρόνια ακόμη.

 

Καλά αυτό δε λέει τπτ όμως. Όταν διατεινόμαστε ότι δε μας ενδιαφέρει η εμπορική επιτυχία ως κριτίριο καλλιτεχνικής αξίας μην το δεχόμαστε απ'την ανάποδη.

 

Τέλος πάντων, ο Χατζηγιάννης έχει γράψει 6-7 πολύ ωραία κομμάτια. Το "Πες το Δυνατά" όμως είναι ΑΙΣΧΡΗ κλεψιά, και είναι και εντελώς άνευρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά κάνει το παιδί ρε σεις..

δουλεύει τα κορόιδα (καλά να τους κάνει)και κονομάει τα άντερα του.

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος πάντων, ο Χατζηγιάννης έχει γράψει 6-7 πολύ ωραία κομμάτια.

 

χχαχαχαχαχα!>>>....  ;D ;D ;D ;D

 

ποια ρε Μενέλαε; ??? ::)

 

(τώρα πλάκα κάνεις έτσι;.. ;) 8))

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry βρε παιδια. Δηλαδη εαν γινόταν το θαυμα και ο Χατζηγιαννης έγραφε αξιόλογες συνθέσεις, τότε όλα αυτα τα κοριτσόπουλα που ΘΕΛΟΥΝ να ακουνε σκουπίδια, τι θα απογίνουν? Τι θα ακούσουν? Τι θα αγοράσουν? Εκτος κι αν εχετε την ψευδαίσθηση οτι καθε χατζηγιάννης ειναι ικανος να σας κλέψει το κοινό στο οποίο εσείς ως συνθέτες απευθυνεστε. Μην μπερδεύεστε. Ο Χ/γιάννης πουλάει γιατι τον αγοράζουν. Έχει το ανάλογο κοινό. Εαν εξαφανίσουμε κάθε Χ/γιαννη, πιστεύει έστω και ένας απο εδώ μέσα, οτι θα αρχίσει ξαφνικά η άνοδος πωλήσεων της όπερας, του εντεχνου, του ροκ, του μέταλ? Εγω δε το πιστευω. Ο καθείς με το κοινό του. Απο σαχλοκοινό η χώρα μας διαθέτει άφθονο και προσωπικά δε με αφορά. Μην τα παίρνετε με τον Χ/γιαννη λοιπόν που απο την μια έχει και ένα περίστροφο στο κρόταφο που του λεει "γεμισε το δισκο να τον βγαλουμε στην ωρα του" και απο την άλλη μια νεολαία δίχως μουσική παιδεία. -1 στον Χ/γιαννη. -10 στη παιδεία, +1 σε όποιον δεν συμβιβάζεται +10 σε όποιον έχει παιδεία και γούστο κ.ο.κ. Χαλαρα... Πάω να αντιγράψω το shine on u crazy diamond. Πιστευω πως θα ταιριάξει τρελά ο στίχος "Έλα λαμψε αγαπη μου γλυκια" :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά έχουν προβλεφθεί στο "1984" του Όργουελ, περί τραγουδοποιίας που παράγεται για να κρατιούνται οι προλετάριοι κοιμισμένοι και ηλίθιοι, ανίκανοι να δουν πέρα από τη μύτη τους. Απλά, στο βιβλίο, οι καλλιτέχνες συνεργάζονται στα πλαίσια των απαιτήσεων της πίστης τους στο Μεγάλο Αδελφό, ενώ στην πραγματική ζωή το κάνουν για πολλά-πολλά χρήματα. Όποιος είναι αρκετά κουτός για να αναζητά μουσική στον κάθε Χ"γιάννη, πρέπει να διαβάσει το βιβλίο επειγόντως. Πολλές φορές.

 

Ο Room101 μάλλον πρέπει να το έχει διαβάσει :P

 

Ρε παιδιά πέρα από το ότι η διαμαρτυρία σας είναι δίκαιη, ποιο το νόημα τόσης γκρίνιας και μιζέριας; Έχει κάποιο θετικό αποτέλεσμα; Σκεφτείτε ότι ίσως δίνετε στον Χγιάννη μεγαλύτερη σημασία από αυτή που του αρμόζει κ εμμέσως παίζετε το παιχνίδι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου