Προς το περιεχόμενο

Κλοπή κιθάρας


maze

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχάς συγγνώμη που γράφω σε λάθος topic αλλά δεν μου άνοιγει όλες τις σελίδες(μπαίνω στο internet μέσω του κινητού).Παρακαλώ τους moderators  να βάλουν το θέμα στο σωστό topic.

 

Είχα μια πού δυσάρεστη εμπειρία και πιστεύω πως ίσως να ενδιαφέρει και πολλούς απο εσάς, ή ακόμα να σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο και να μπορείτε να με συμβουλεύσετε τι να κάνω.

 

Μένω στο Ρέθυμνο και ένας φίλος μου απο Αθήνα ήθελε να αγοράσει μια κιθάρα ενός γνωστού μου. Εγώ ανέλαβα τον ρόλο του μεσάζοντα, στην ουσία δηλαδή να στείλω την κιθάρα στην Αθήνα οπού και θα την παρελάμβανε ο φίλος μου. Απέφυγα να τη στείλω με το πλοίο για λόγους ασφάλειας και προτίμησα να επιλέξω ένα courier (SPEEDEX). Παρέδωσα λοιπόν την κιθάρα μέσα σε μια σκληρή θήκη στο courier και τόνισα στον υπάλληλο να την συσκευάσει κατάλληλα έτσι ώστε εάν ανοιχτεί απο κάποιον αυτό να φανεί. Το αποτέλεσμα ήταν να παραλάβει ο φίλος μου μια θήκη χωρίς την κιθάρα μέσα. Να σημειώσω ότι δεν με ενημέρωσαν απο το courier οτι είχα το δικαίωμα να ασφαλίσω το δέμα.

 

Θέλω να σας πώ ακόμα οτι η κιθάρα είναι σχετικά ακριβή και σχετικά σπάνια στην Ελλάδα (parker nitefly-m στο χρώμα του ξύλου).

Σας παρακαλώ εάν πάρει κάτι το μάτι σας ή το αυτί σας οτι πωλείται μια τέτοια κιθάρα να με ενημερώσετε.

Ευχαριστώ.

 

 

 

http://www.parkerguitars.com/code/models/models_nitefly_m_intro.asp

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αν υπαρχουν περισσοτερες πληροφοριες για την κιθαρα, φωτογραφιες και serial number θα βοηθησουν

Φωτογραφία δεν ξέρω πως ακριβώς να βάλω έδωσα το link παραπάνω.

Το serial number ευτυχώς το έχω όπως και ένα αντίγραφο της απόδειξης αγοράς το οποίο θα πάρω τη δευτέρα.

Σκοπεύω να τα χρησιμοποιήσω εάν και όταν χρειαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά παρέδωσες την κιθάρα μόνο με την σκληρή θήκη και περίμενες ότι θα στην συσκευάσουν? Και μάλιστα χωρίς να μπορείς να αποδείξεις ότι μέσα στην θήκη υπήρχε κιθάρα? Αυτό είναι τρομερή αφέλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά παρέδωσες την κιθάρα μόνο με την σκληρή θήκη και περίμενες ότι θα στην συσκευάσουν? Και μάλιστα χωρίς να μπορείς να αποδείξεις ότι μέσα στην θήκη υπήρχε κιθάρα? Αυτό είναι τρομερή αφέλεια.

Τη συσκευάσανε όχι σωστά όμως απο οτι αποδείχτηκε. Μπορώ να αποδείξω οτι μέσα στην θήκη υπήρχε κιθάρα γιατί έχω μάρτυρές και πίστευα οτι υπάρχει ασφάλεια στα courier αλλά μάλλον έκανα λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά παρέδωσες την κιθάρα μόνο με την σκληρή θήκη και περίμενες ότι θα στην συσκευάσουν? Και μάλιστα χωρίς να μπορείς να αποδείξεις ότι μέσα στην θήκη υπήρχε κιθάρα? Αυτό είναι τρομερή αφέλεια.

Τη συσκευάσανε όχι σωστά όμως απο οτι αποδείχτηκε. Μπορώ να αποδείξω οτι μέσα στην θήκη υπήρχε κιθάρα γιατί έχω μάρτυρές και πίστευα οτι υπάρχει ασφάλεια στα courier αλλά μάλλον έκανα λάθος.

 

Χμμ ok δεν το διατύπωσες σωστά στην αρχή. Δεν λέω ότι φταις εσύ αλλά και μόνο που παρέδωσες έτσι την κιθάρα (χωρίς σφραγισμένο κουτί) και δεν ήσουν μπροστά στο πακετάρισμα σου αναλογεί ένα μέρος της ευθύνης. Το θέμα είναι πολύ λεπτό και πρέπει να το κυνηγήσεις μέχρι τέλους. Φυσικά και στα courier δεν υπάρχει καμία ασφάλεια εκτός και αν την πληρώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή η SPEEDEX δεν αναλαμβάνει καμμία ευθύνη;

 

Προσωπικά, θεωρώ ευθύνη τους ( αφέλεια; ) να βρουν την άκρη, διότι προφανώς η "δουλειά" έγινε εκ των έσω.

 

Κ προφανώς, κάποιος που γνώριζε για τη μεγάλη αξία του οργάνου, ίσως κάποιος από τα άτομα που μίλησες, να βαρύνεται με μεγαλύτερη ευθύνη.

Διότι λογικά η κλοπή έγινε εξαιτίας της μεγάλης αξίας του οργάνου, κ όχι στην τύχη! Πχ. αν ήταν καμμιά Samick μέσα, νομίζω κανείς κλέφτης δεν θα έμπαινε στον κόπο.

 

Κρίμα πάντως, ποιόν να εμπιστευτείς τελικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά παρέδωσες την κιθάρα μόνο με την σκληρή θήκη και περίμενες ότι θα στην συσκευάσουν? Και μάλιστα χωρίς να μπορείς να αποδείξεις ότι μέσα στην θήκη υπήρχε κιθάρα? Αυτό είναι τρομερή αφέλεια.

Τη συσκευάσανε όχι σωστά όμως απο οτι αποδείχτηκε. Μπορώ να αποδείξω οτι μέσα στην θήκη υπήρχε κιθάρα γιατί έχω μάρτυρές και πίστευα οτι υπάρχει ασφάλεια στα courier αλλά μάλλον έκανα λάθος.

 

Χμμ ok δεν το διατύπωσες σωστά στην αρχή. Δεν λέω ότι φταις εσύ αλλά και μόνο που παρέδωσες έτσι την κιθάρα (χωρίς σφραγισμένο κουτί) και δεν ήσουν μπροστά στο πακετάρισμα σου αναλογεί ένα μέρος της ευθύνης. Το θέμα είναι πολύ λεπτό και πρέπει να το κυνηγήσεις μέχρι τέλους. Φυσικά και στα courier δεν υπάρχει καμία ασφάλεια εκτός και αν την πληρώσεις.

 

Το θέμα είναι οτι όταν ζήτησα να συσκευαστεί κατάλληλα με διαβεβαίωσαν οτι έτσι θα γίνει. Φυσικά και ζήτησα να είμαι μπροστά στην συσκευασία αλλα μου είπαν οτι ο υπάλληλος που συσκευάζει τα δέματα θα ερχόταν αργότερα, αλλά ακόμα και έτσι (και αυτό που υποψιάζομαι οτι έγινε δηλαδή) ο υπάλληλος της Αθήνας θα μπορούσε σκίσει την συσκευασία, να κάνει την δουλειά του και να την ξανασυσκευάσει με τα ίδια ακριβώς υλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή η SPEEDEX δεν αναλαμβάνει καμμία ευθύνη;

 

Προσωπικά, θεωρώ ευθύνη τους ( αφέλεια; ) να βρουν την άκρη, διότι προφανώς η "δουλειά" έγινε εκ των έσω.

 

Κ προφανώς, κάποιος που γνώριζε για τη μεγάλη αξία του οργάνου, ίσως κάποιος από τα άτομα που μίλησες, να βαρύνεται με μεγαλύτερη ευθύνη.

Διότι λογικά η κλοπή έγινε εξαιτίας της μεγάλης αξίας του οργάνου, κ όχι στην τύχη! Πχ. αν ήταν καμμιά Samick μέσα, νομίζω κανείς κλέφτης δεν θα έμπαινε στον κόπο.

 

Κρίμα πάντως, ποιόν να εμπιστευτείς τελικά;

 

Το τι αναλαμβάνει η SPEEDEX θα μας το ανακοινώσει την δευτέρα. Πάντως στο υποκατάστημα της Αθήνας δεν αρνηθήκανε οτι έγινε κλοπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το οτι οταν εστειλες το δεμα ζυγιζε 5-6 κιλα (κιθαρα - θηκη) ενω οταν το παρελαβε ο φιλος σου ζυγιζε κανα 3 κιλα λιγοτερο , ειναι κατα τι γνωμη μου η μεγαλυτερη αποδειξη δεδομενου οτι το δεμα εχει ζυγιστει.

Δεν ξερω τι να πω.Καλη τυχη και σε καμια περιπτωση μην το αφησεις ετσι!

ΤΙΜΩΡΗΣΕ τους!

 

www.newinka.gr

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου