Προς το περιεχόμενο

Πρώτο synth αναλογικού τύπου;;


WAV

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To μόνο πρόβλημα με το blofeld γίνεται σφαγή για το ποιός θα το αγοράσει πρώτος, εμένα μου πήρε τρείς μήνες απο τον θωμά. Το καλό όμως με τον θωμά είναι οτι δίνει 3 χρόνια εγγύηση.

 

Αν θέλεις κουμπάκια έχω να σου πώ ότι εγώ πήρα αύτο για συντροφία στο blofeld μου. 

BCR2000_medium.jpg

 

αυτό που βλέπεις δεν είναι μόνο 32 knobs και 30 buttons , έχει και πολλές σελίδες αλλά και presets πυ σημαίνει οτι μπορεί να ελέγχει άπειρες παραμέτρους, μπορει να ελέγχει απόλυτα τόσο το blofeld όσο και οτιδήποτε αλλο γουστάρεις.

 

μου κόστισε μόνο 130 ευρώ !!!

 

Τώρα σχετικά με το blofeld θα σου πώ έχει τρελάνει κόσμο και στο πρώτο review πού έγινε σε περιοδικό , συγκεκριμένα στο future music , πήρε 9/10 . Αυτό το σύνθ κάνει απλώς ότι γουστάρει και έχει την υποδύναμη αλλά και την ποιότητα να κάνει ότι ήχο γουστάρεις. Το μόνο μειονέκτημα του είναι ότι θα σε οδηγήσει σέ μέγιστη έλλειψη ύπνου.

 

 

 

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Kilon, τώρα καταστράφηκα. 3 μήνες ε;  :o

Τελικά είναι τόσο καλό το μικράκι... ;D

Θα το πάρω με κλειστά μάτια. Άμα είναι να χάσω τον ύπνο μου απο συνθι, ας τον χάσω. Καλό θα μου κάνει....

 

Καλό δείχνει το controller. Μάλλον θα χρειαστεί κάτι τέτοιο γιατί πολύ μενού βλέπω να πέφτει με τόσα λίγα knobs στο blofeld.

 

*Περιμένουμε και αναλυτικό review στο άλλο θέμα.  ;) μεγειά το τερατάκι!!

Εάν δω τελικά πως με καλύπτει το μικρό, θα ψάξω για κανένα μεταχειρισμένο MS2000 μιας και θέλω vocoder.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ομορφα πραγματακια αυτα που σου προτεινουν τα παιδια.

 

Απλα να συμπληρωσω οτι το Nord Lead 2x που εχω οντως σκοτωνει.

 

Και απο κει και περα να προσθεσω:

 

MicroKorg (μιας και ανεφερες vocoder)

 

http://www.thomann.de/gr/korg_micro_korg.htm

 

 

Korg MS2000

 

http://www.korg.com/gear/info.asp?A_PROD_NO=ms2000b

 

 

Roland SH 201

 

http://www.thomann.de/gr/roland_sh_201.htm

 

 

Moog Little Phatty

 

http://www.thomann.de/gr/moog_little_phatty_stage_edition.htm

 

Βεβαια ολα αυτα ειναι με κλαβιε... αλλα τσεκαρε εσυ.

Καλες αγορες!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάση τα στοιχεία που έδωσες στο πρώτο post εγώ θα πρότεινα:

 

1. Access Virus TI Desktop (ψηφιακό)

2. Clavia Nord Modular G2 engine (ψηφιακό) + Spectral Audio Neptune II (αναλογικό) ή Vermona Perfourmer (αναλογικό)

3. DSI Prophet 08 rack (αναλογικό)

 

Tα βασικά συστατικά της συνταγής.......

 

1 - - - στακάτα δολοφονικά arpeggiators και μπάσα

2 - - - pads και strings που αναδύουν άρωμα αναλογικού ηλεκτρονικού παρελθόντος

3 - - - Τα Lead δέν με απασχολούν.

4 - - - Και φυσικά εφέ.... ο παράδεισος των oscillator freaks....

5 - - - Ένα vocoder θα ήταν το τέλειο συμπληρωματικό....

 

Το μόνο βασικό συστατικό για όλα τα παραπάνω είναι η υπομονή και η επιμονή. ;)

 

Σκεφτόμουν ένα συνδυασμό blofeld και radias μιας και το πρώτο από όσο έχω ακούσει έχει κάπως... απότομους envelopes, κάτι που μου εξάπτει την φαντασία αυτή τη στιγμή , για το τι ''kick ass'' μπάσα θα μπορούσε να βγάλει

 

Πλανάται ένας μύθος γενικά για τις *ταχύτατες* περιβάλλουσες. Καταρχάς να σας πω ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν έχετε ακούσει ταχύτατες περιβάλλουσες. Είναι βέβαια σημαντικές στο να δημιουργηθεί αυτό το kick ass bass που αναφέρεις αλλά η αλήθεια απέχει μερικές φορές αρκετά από αυτό που λένε οι κατασκευάστριες εταιρείες για τα synthesizer που παράγουν. Στο 95% των ψηφιακών περιβαλλουσών, στις minimum ρυθμίσεις (π.χ. 2ms) παρατηρούνται κάποια κλικ στον ήχο τα οποία μπορεί να είναι απο ανεπαίσθητα μέχρι ενοχλητικά. Αυτό το φαινόμενο (πρόκειται για φαινόμενο ακουστικής φυσικής) είναι περισσότερο εμφανές στις χαμηλές συχνότητες δηλαδή... στα kick ass basslines που αναφέρεις. Και μάλιστα μπορεί κάποιες νότες να μην έχουν κλικ και άλλες να έχουν. Αυτό συμβαίνει επειδή, λόγω του πολύ γρήγορου attack δημιουργείται ασυνέχεια στο σήμα των ταλαντωτών και το πόσο κλικ θα ακούσεις εξαρτάται από την φάση της κυματομορφής τη χρονική στιγμή που ανοίγει η περιβάλλουσα. Αν το πετύχεις στις 0 μοίρες, τότε το κλικ θα εξαλειφθεί τελείως αλλά αν το πετύχεις στις 45 ή στις 135 τότε το κλικ θα είναι εμφανές. Επίσης εξαρτάται από το είδος της κυματομορφής, σε πριονωτές ή παλμικές κυματομορφές το φαινόμενο είναι λιγότερο εμφανές γιατί το αρμονικό περιεχόμενο τους είναι πλούσιο, με αποτέλεσμα τα transients που δημιουργούνται από την ασυνέχεια να *καλυφθούν* μέσα στο καθαρό σήμα, αλλά σε ημιτονοειδείς είναι σαφώς πιο εμφανές. Δεν υπάρχει κάποια πάγια τεχνική για να εξαλειφθεί το κλικ (είναι το τίμημα που πληρώνει κανείς για να έχει πολύ γρήγορες περιβάλλουσες) και η τεχνική που εφαρμόζεται κάθε φορά εξαρτάται από τις δυνατότητες που σου δίνει το κάθε όργανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΈΤσι νομιζα και εγω το χρειαζόμουν τον κοντρολορα αλλά τα μενουδακια του Blofled είναι τοσο ευχρηστα που δεν χρειάζεται τίποτα άλλο. Χθες το βράδι το πήρα αγγαλιά στο κρεβάτι (μην παει το μυαλό σας στο πονηρό) . Και έφτιαχνα ήχους , φοβερή εμπειρία.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 95% των ψηφιακών περιβαλλουσών, στις minimum ρυθμίσεις (π.χ. 2ms) παρατηρούνται κάποια κλικ στον ήχο τα οποία μπορεί να είναι απο ανεπαίσθητα μέχρι ενοχλητικά. Αυτό το φαινόμενο (πρόκειται για φαινόμενο ακουστικής φυσικής) είναι περισσότερο εμφανές στις χαμηλές συχνότητες δηλαδή... στα kick ass basslines που αναφέρεις. Και μάλιστα μπορεί κάποιες νότες να μην έχουν κλικ και άλλες να έχουν. Αυτό συμβαίνει επειδή, λόγω του πολύ γρήγορου attack δημιουργείται ασυνέχεια στο σήμα των ταλαντωτών και το πόσο κλικ θα ακούσεις εξαρτάται από την φάση της κυματομορφής τη χρονική στιγμή που ανοίγει η περιβάλλουσα. Αν το πετύχεις στις 0 μοίρες, τότε το κλικ θα εξαλειφθεί τελείως αλλά αν το πετύχεις στις 45 ή στις 135 τότε το κλικ θα είναι εμφανές. Επίσης εξαρτάται από το είδος της κυματομορφής, σε πριονωτές ή παλμικές κυματομορφές το φαινόμενο είναι λιγότερο εμφανές γιατί το αρμονικό περιεχόμενο τους είναι πλούσιο, με αποτέλεσμα τα transients που δημιουργούνται από την ασυνέχεια να *καλυφθούν* μέσα στο καθαρό σήμα, αλλά σε ημιτονοειδείς είναι σαφώς πιο εμφανές. Δεν υπάρχει κάποια πάγια τεχνική για να εξαλειφθεί το κλικ (είναι το τίμημα που πληρώνει κανείς για να έχει πολύ γρήγορες περιβάλλουσες) και η τεχνική που εφαρμόζεται κάθε φορά εξαρτάται από τις δυνατότητες που σου δίνει το κάθε όργανο.

 

+1000000000000000001

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τόσα σύνθια, μπερδεύτηκα. Θα το ψάξω και θα επιστρέψω να σας πω σε τι θα επενδύσω. Άκουσα και το micro Q πάντως και ενθουσιάστηκα. Μπαίνει και αυτό στο παιχνίδι τώρα. (έχει και vocoder) ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε γαμωτο κι εγω ειμαι μπερδεμενος  :(

ειναι το blofeld και το micro q που μπανιζω τον τελευταιο καιρο.

αφου υπαρχουνε waldorfαδες μες στο forum, δωστε μου να καταλαβω τα υπερ και τα κατα του καθενος. ισως χρειαστει νεο θεμα, απλα μην γεμιζουμε τον τοπο με waldorfικα θεματα  :P

ηδη εχω το moog voyager και το roland jp-8000, δεν θελω αλλο ενα με τις δυνατοτητες αυτων των 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα απο το blofeld ως καινουριο εχει βελτιωση την ποιοτητα του ηχου και εχει προσθεσει καποια χαρακτηριστικα οπως ενα καινουριο τυπο φιλτρου και  μια παραμετρο στο overdrive του φιλτρου. επισης εχει πολυ κατατοπιστικο display που απο οτι ειδα και απο το thread του kilon ειναι οτι πρεπει για τον αρχαριο.

 

απο την αλλη εχει αφαιρεσει καμποσα πραγματα που προσωπικα δε θα μπορουσα να δουλεψω χωρις αυτα. πρωτα απο ολα εχει μονο μια στερεο εξοδο ενω το micro 3 στερεο,δεν εχει midi out και through και τελος εχουν αφαιρεσει το vocoder και ενα εφφε που λεγεται 5 FX και ειχε μεσα μεταξυ αλλων και downsampling εφφε.

 

τα ζυγιζεις, ακους και κανενα δειγμα και βλεπεις τι σου κανει....

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου