Προς το περιεχόμενο

Παράδοση από E-bay. Σε πόσο καιρό;


kultura

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρουμε, περίπου, αν αγοράσω ένα κιθαρόνι από ebay, πόσο θα κάνει να μου 'ρθει; Από Ελβετία, ας πούμε...

 

Δεν έχω ξανακάνει τέτοια αγορά από ebay, μόνο κάτι σιντάκια.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Aπό ελβετία περνάει από τελωνείο για αντικέιμενα αξίας άνω των 100ευρώ(αν κάνω λάθος διορθώστε)οπότε... Από Γερμανία ,Αγγλία λιγότερο από εβδομάδα συνήθως.Για μικρές αγορές από Αμερική το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να έρθει Ελλάδα είναι ζήτημα ημερών, και αν δεν περνάει τελωνείο θα είναι σπίτι σου σε καμιά βδομάδα. Αν περνάει τελωνείο (που κι εγώ νομίζω -χωρίς να είμαι σίγουρος- ότι περνάει) τότε το τι θα γίνει εκεί θα μας το δείξει η νεκροψία. Από Αμερική θέλει (ή τουλάχιστον ήθελε μέχρι πριν κανα χρόνο που το είχα τσεκάρει) κανα τρίμηνο.... Τώρα για Ελβετία παίζει να είναι άλλο τελωνείο και άρα να γλιτώσεις πιο γρήγορα.... κάποιος θα ξέρει να σε διαφωτίσει λογικά, ή ακόμη καλύτερα πάρε τηλέφωνο στο τελωνείο και ρώτα τους αν περνάνε από εκεί τα δέματα από Ελβετία και πόσο καιρό περίπου παίρνει για να εκτελωνιστούν κλπ..... ;) Να είσαι προετοιμασμένος πάντως, εγώ έφτασα μετά από καμιά δεκαριά τηλέφωνα σε διάφορες υπρεσίες (κλασσικά από τον έναν στον άλλον) να μιλήσω με τη διευθύντρια για να εξυπηρετηθώ (με την καλή έννοια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως μου ήρθε σήμερα δέμα που αγόρασα μέσω Ebay από Γερμανία, το οποίο έφυγε Δευτέρα (πριν 4 μέρες) με το γερμανικό ταχυδρομείο.

Και πριν λίγο καιρό έλαβα μέσα σε 5 εργάσιμες ένα δέμα από Αμερική, πάλι μέσω Ebay. Ήρθε με USPS (ευτυχώς).

 

Βεβαίως δεν ξέρω αν έχουν σημασία όσα γράφω διότι κανένα από τα δύο δεν πέρασε τελωνείο αλλά είναι ενδεικτικό του χρόνου παράδοσης αν ο πωλητής στείλει το δέμα με νορμάλ μέσα. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το έπιασα... Αλχημιστή, σωστά τα λες, αλλά φαντάζομαι ότι αναφέρεσαι σε μικρά δέματα (κάτω από 100 ευραίους)... Το πρόβλημα είναι ότι αυτό που περιμένω είναι ακριβό, οπότε καλό Πάσχα.... ;D

 

Και υπολόγιζα να παίξω με την καινούρια κιθάρα σε live που θα γίνει σε μία βδομάδα... Κλαψ.... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, τα δικά μου ήταν φτηνά πράγματα. Γι' αυτό είπα ότι δεν ξέρω τι παίζει στη δική σου περίπτωση. Απλά ήθελα να σου πω ότι η κυριότερη καθυστέρηση που θα φας, λογικά θα είναι στο τελωνείο (αν τελικά περάσει από εκεί). ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποσο καιρο θα κανει να σου ερθει εξαρταται οχι απο το....ebay βεβαια αλλα απο τον ΤΡΟΠΟ αποστολης ...

 

Απο Αγγλια με απλο ταχυδρομειο υπολογισε περιπου 15 μερες,απο Γερμανια αν στο στειλουν με Γερμανικο ταχυδρομειο (με διαχειρηση DHL) περιπου μια εβδομαδα,με αλλες υπηρεσιες απο 3 εως...30 μερες......

 

Απο ΗΠΑ αν στο στειλουν με USPS INT'L EXPRESS MAIL (ο ΜΟΝΟΣ τροπος οπως επανειλημενα εχουμε πει) κανει το πολυ 5 εργασιμες (μου εχει ερθει και σε ...2!),αν κανουν την λαλακια να στο στειλουν με priority mail θα πληρωσεις τα ιδια λεφτα με το  INT'L EXPRESS MAIL και θα σου ερθει σε 20-30 μερες...αν στο στειλουν με κουριερ τυπου UPS & FEDEX.....φεξε μου και γλυστρησα...

 

Απο Ιαπωνια με ΙΝΤ'L ΕΧΡRESS MAIL το πολυ 4 μερες.

 

Tα παραπανω ισχυουν μονο αν μενεις στην Αθηνα και μονο αν το δεμα δεν δασμολογηθει (οποτε πρεπει να κοπει διασαφηση οποτε βαλε αλλες 2 μερες...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγγλία, απλό ταχυδρομείο (που σημαινει οτι ο ταχυδρόμος πεταει το πακετο στην εξωπορτα και αντε να βρεις τις NOS εσυ μετα) 7 με 10 μερουλες το πολύ, τις τελευταίες 4-5 φορες που μου εστειλαν (τελευταίοι 6 μηνες)...

 

Με priority mail απο Αμερική, σε 8 μερες το πακετο ηταν σπίτι μου (η πρωτη φορα που μου εστειλαν με priority και οχι με express, πριν απο 2 εβδομάδες)...

 

Μιλαω για μικρά πακετα και όχι τελωνειο...

 

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου