Προς το περιεχόμενο

Τι κακό έχει το Juno-g?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τελικά το βρήκα φθηνότερα σε ένα κατάστημα στη πόλη μου (φθηνότερα από τον thomann εννοώ)

Κακώς πήρες σαν σημείο αναφοράς τον thomann. Ο thomann το έχει 969 ευρώ.

Στην Αθήνα η τιμή παίζει από 850 έως 880 ευρώ. Ορισμένα καταστήματα προσφέρουν και άλλες παροχές όπως κάρτα-μνήμη κ.λ.π. (δεν λέμε ονόματα)

 

Το κόψιμο του ήχου οφειλόταν σε ένα bug που διορθώθηκε με αναβάθμιση software.

Αυτό δεν ισχύει απ'όσο ξέρω. Είχα αγοράσει από τα πρώτα που ήρθανε στην Ελλάδα και δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα.

 

Τελικά έχει ακριβώς τους ήχους του πακέτου fantom.

Ούτε αυτό ισχύει. Ένας από τους λόγους που το πούλησα.

Κι εμένα ακριβώς τα ίδια μου είχαν πεί για τους ήχους. Αλλά τελικά ήταν λάθος.

Το κατάστημα απ'όπου το αγόρασα κοίταξε να μου πουλήσει φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Όταν μίλησα με την αντιπροσωπεία άλλα μου είπαν.

Απόδειξη όταν αγόρασα μετά το fantom-x6 διέθετε μία bank επιπλέον με δείγματα. Τελικά μόνο η αντιπροσωπεία θα σου πεί την αλήθεια.

 

Βέβαια δεν είναι μόνο αυτές οι διαφορές. Το πληκτρολόγιο είναι πολύ καλύτερο και για την μουσική που παίζω (λαϊκά και όχι μόνο) έχει και τις κλίμακες στα pads που με βολεύουν στο live πράγμα που δεν έχει το juno-g.

 

Επιπλέον μου έδωσαν από το κατάστημα που το αγόρασα κάρτα που έχει μέσα πρόγραμμα στα Ελληνικά και διάφορες άλλες ρυθμίσεις όπως μου εξήγησαν για άμεσες αλλαγές στα εφέ bender και διάφορα άλλα. Δεν τα έχω κοιτάξει ακόμα. Είναι αρκετά και θέλει χρόνο. Με το demo πάντως που μου έκαναν κατάλαβα τη διαφορά. Γι'αυτό και το αγόρασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε mc ρε mc  :P... καινούρια πλήκτρα είπα ότι θα πάρω κι εσύ μου τα θάβεις πριν καν τα δω! Είσαι λίγο κακός, το ξέρεις?

 

Κακώς πήρες σαν σημείο αναφοράς τον thomann. Ο thomann το έχει 969 ευρώ.

Στην Αθήνα η τιμή παίζει από 850 έως 880 ευρώ. Ορισμένα καταστήματα προσφέρουν και άλλες παροχές όπως κάρτα-μνήμη κ.λ.π. (δεν λέμε ονόματα)

 

Στην Αθήνα. Όταν ζεις στην επαρχία ζεις με άλλους κανόνες. Και δεν νομίζω να είναι λάθος κάποιος να παίρνει σαν σημείο αναφοράς τον thomann. Το έκανα και θα συνεχίσω να το κάνω και δεν είμαι σίγουρα η μοναδική μιας και ο thomann είναι ένα ανταγωνιστικό κατάστημα ως προς τις τιμές σε πολλά είδη.

 

Βέβαια δεν είναι μόνο αυτές οι διαφορές. Το πληκτρολόγιο είναι πολύ καλύτερο και για την μουσική που παίζω (λαϊκά και όχι μόνο) έχει και τις κλίμακες στα pads που με βολεύουν στο live πράγμα που δεν έχει το juno-g.

 

χμ..φαίνεται ότι μάλλον έκανες λάθος αγορά γιατί δεν έψαξες αρκετά αυτά που ήθελες. Εγώ δε χρειάζομαι το juno-g για λαϊκά κι έχω δει ότι οι δυνατότητές του με ικανοποιούν. Οπότε δε πιστεύω ότι θα βρεθώ προ εκπλήξεως.

 

Τελικά έχει ακριβώς τους ήχους του πακέτου fantom.

 

Καλά μην παίρνεις κι όρκο...!

 

Ναι αλλά παίρνω όρκο για τα καλύτερα πιάνα που έχει σε σύγκριση με τα korg!  8)

 

(ε, επίτηδες το είπα το τελευταίο για να σε πειράξω... αλλά ισχύει!)

www.travelforum.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Μαριανα :)

Δεν είμαι κακός :'(

Ούτε σου τα λέω για να σε στεναχωρέσω.

 

Απλά εδώ στο forum γράφονται διάφορα και καλό είναι να γράφονται αλήθειες.

Δεν έχω τίποτα μαζί σου ή με το όργανο αλλά και ούτε θέλω να σε κοντράρω για την καινούρια σου αγορά. Αλοίμονο...

Καλορίζικο προκαταβολικά και καλόπαιχτο το όργανο. ;)

 

Συγνώμη εάν σε στεναχώρεσα λιγάκι με αυτά που έγραψα. Απλά είναι οι αλήθειες (απ'όσα γνωρίζω κι εγώ σαν πρώην κάτοχος του juno-g και νυν κάτοχος του fantom-x6).

Και πάλι σου λέω. Εσύ καλά έκανες και επέλεξες αυτό που επέλεξες.

Βάση των αναγκών σου πάντα και ειδικά εάν το θες το όργανο όχι για λαϊκά.

Απλά στο forum πρέπει να υπάρχει η αλήθεια για μελλοντικούς αγοραστές.

Αυτό που λες για τα πιάνα σαφώς και ισχύει. Δεν το λέω μόνο εγώ αλλά και άλλοι πολλοί επαγγελματίες του χώρου. Έχω διάφορα όργανα (μαζί και korg) και ακούω την διαφορά.

 

Καλορίζικο και πάλι ;)

Ο κακός :'( :'( :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ναι αλλά παίρνω όρκο για τα καλύτερα πιάνα που έχει σε σύγκριση με τα korg!  8)

 

(ε, επίτηδες το είπα το τελευταίο για να σε πειράξω... αλλά ισχύει!)

 

Χτύπημα κάτω απο τη ζώνη ήταν αυτό!!

 

Αλλά έχεις δίκιο  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικο και πάλι  Wink

Ο κακός Cry Cry Cry

 

 

:P :P ...ναι έχεις δίκιο. Η αλήθεια είναι ότι δε μπορώ να πιστέψω ένα πράγμα μόνο: ...ΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΙΔΙΟΥΣ ΗΧΟΥΣ ΜΕ ΤΟ FANTOM?? ο κ.Χναράκης μου είπε ότι η ποιότητα ήχου του juno-g είναι στα ίδια επίπεδα με το fantom. Θα λυπόμουν πολύ αν κάτι τέτοιο δεν ίσχυε... Καλά έκανες και είπες την εμπειρία σου.. κλαψ

 

:'(

www.travelforum.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που σου είπε ο κύριος Χναράκης ισχύει και το ξέρω προσωπικά.

 

Δηλαδή, η ποιότητα ήχων μεταξύ των δύο οργάνων (fantom-x6 και juno-g) είναι περίπου στα ίδια επίπεδα. Απλά το fantom-x6 σου δίνει άλλη αίσθηση ειδικά λόγω του κλαβιέ και κάποιων άλλων δυνατοτήτων.

Αυτό ισχύει σε όλα τα preset & user που έχουν τις ίδιες ονομασίες.

Όπως για παράδειγμα, πιάνα, βιολιά, πνευστά κλπ.

 

Η ποσότητα των δειγμάτων δεν είναι η ίδια αφού όπως σου είπα και πιό πάνω το fantom-x6 έχει παραπάνω δείγματα (+ΒΑΝΚ Β). Εδώ είναι η βασική διαφορά στους ήχους (samples).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου