Προς το περιεχόμενο

Τενοντιτιδα και πως την αποφεύγω


Η απάντηση από τον gkourelis,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτή τη στιγμή, γρ'αφω σιγά σιγά με το δεξί χέρι, και το αριστερό είναι σε νάρθηκα κρεμασμένο απο το λαιμό μου.Όλα άρχισαν με πονάκια την Τετάρτη, δεν το ξεκούρασα σωστά(το έδεσα, αλλα συνέχισα να οδηγώ τις επόμενες μέρες, και έπαιξα 2 φορές κιθάρα), και κυριακή ξύπνησα απο τον πόνο και με τον καρπό πρησμένο, αν και το πρήξιμο φαινοταν ελάχιστα.Στο ΚΑΤ μου βάλαν κατευθείαν γύψο, μου δώσαν αντιφλεγμωνώδη,και μου παν να κλείσω ραντεβού σε μικροχειρούργο για να σιγουρευτώ οτι είναι όλα ΟΚ και δεν θα χρειαστεί εγχείριση.

 

Περιττό να σας πω την ψυχολογία μου.Δεν ξέρω αν θα μπορώ να παίζω απο δω και μπρός όπως πριν.εκρυψα τις κιθαρες για να μην τις βλέπω και στεναχωριέμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

arpeggios θα ήθελα να σου πω κάτι, χωρίς να είμαι βέβαια ο ειδικός...

Δεν είσαι ο μόνος που πέρασε ή που θα περάσει από αυτή τη φάση. Ακόμη και αν χρειαστεί να κάνεις επέμβαση (πράγμα που στο απεύχομαι), πρόκειται για μια επέμβαση ρουτίνας (αν βέβαια μιλάμε για την επέμβαση που νομίζω ότι σου ανέφεραν οι γιατροί) με ουσιαστικά μηδενικά ποσοστά αποτυχίας! Δεν θα χρειαστεί καν να νοσηλευτείς νομίζω.

Το θέμα είναι ότι (άσχετα με το αν θα χρειαστείς επέμβαση ή όχι) τα χέρια σου χρειάζονται ξεκούραση!

Είναι πολύ βασικό!

Ακόμη και αν μετά από καμιά βδομάδα νομίσεις ότι πλέον δε σε πονάνε και νιώσεις σίγουρος και πας να παίξεις, απόφυγέ το! Καλύτερα να κάνεις λίγη υπομονή τώρα (ξέρω η κιθάρα είναι κόλλημα) για να έχεις τα καλύτερα αποτελέσματα αργότερα και να μην έχεις το πρόβλημα κάθε τρεις και λίγο.

Αν ζεις από αυτό βέβαια και απαιτείται να παίζεις καθημερινά live, καλό θα είναι να το συζητήσεις με ένα ειδικό ορθοπεδικό (νομίζω στην Αθήνα υπάρχουν κάποιοι εξειδικευμένοι σε παθήσεις μουσικών) για να σε συμβουλέψει και ίσως να σε κατευθύνει σε κάποιον καλό φυσικοθεραπευτή!

Πάντως ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΣΑΙ και κυρίως:

ΒΓΑΛΕ ΤΙΣ ΚΙΘΑΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΤΟΥΛΑΠΙ!!!! :D :D Δεν κουλάθηκες κιόλας μη φοβάσαι! :wink:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις παντως να θελω να φοβισω κανεναν....εχω να πω οτι οταν εγω το πρωτοεπεαθα πριν καποια χρονια για 18 μηνες περιπου δεν μπορουσα να παιξω κιθαρα.....Τραγικη κατασταση.. :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι παίζει ρόλο και ο τρόπος με τον οποίο κρατάμε την κιθάρα. Ποτέ μου δεν κατάλαβα πως μπορούν και παίζουν κάτι τύποι που λασκάρουν όλο το λουρί και η κιθάρα φτάνει ξέρετε πού. Μπορεί και να κάνω λάθος όμως. Θα ήθελα να μάθω οι φίλοι που τους παρουσιάστηκε αυτό το πρόβλημα σε τι ύψος κρατάνε την κιθάρα.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως τη ζημιά την έπαθα καθιστός πριν 4 χρονια όντας ενθουσιασμένος να βγάλω ένα κομμάτι απο το πείσμα μου ζόρισα τα δάχτυλα μου με αποτέλεσμα να μου πονάει το τριτο δάχτυλο του αριστερού χεριού. :( Ακόμη και σήμερα έχω μικροενοχλήσεις.Υπάρχει περίπτωση να επανέλθει ή θα με ενοχλεί μόνιμα(ακόμη και αν ξεκουράζομαι συχνά);

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι να βρεις που ακριβως ειναι το προβλημα.....και τελικα ξερετε γιατι οσοι υποφερουν απο τετοιου ειδους νοσηματα δεν θεραπευονται? Διοτι οι γιατροι - ναι αυτοι τον παιζουν και δεν δειχνουν τν απαιτουμενη σημασια στο προβλημα τους...Για αυτους ειναι το να θελει καποιος να μπορει να παιζει κιθαρα ειναι ανουσιο..με αποτελεσμα 9 στις 10 φορες να κανουν λαθος διαγνωση μονο και μονο επειδη ειπανε μια γνωμη επιπολαια...Ετσι καπως την επαθα και εγω 20 γιατρους ειδα χωρις υπερβολη...οι οπιοι μου βγαλανε 20 διαφορετικες διαγνωσεις!!!!Και δωστου φυσιοθεραπειες σε λαθος σημεια χωρις αποτελεσμα...και να τα 2 χρονακια χωρις κιθαρα...ομως τωρα τη βρηκα (τουλαχιστον ετσι πιστευω) και ειμαι χαρουμενος...Οσο γοα το φιλο που ρωταει για το υψος στο οποιο εχουμε τη κιθαρα...εγω ειμια παιδι κλασσικου ωδειου το οποιο σημαινει 1 ανωτερα στη κλασσικη κιθαρα το οποιο σημαιανει οτι ορθιος παιζω με την κιθαρα ψηλα στο στηθος...πραγμα το οποιο ομως δεν με εμποδισε καθολου να παθω ζημια....Και για το φιλο με το προβλημα στο δαχτυλο υσχιει οτι ειπα παραπανω...αν βρεις που ακριβως βρισκεται το προβλημα...θα περασει για παντα.... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

elavd, σ'ευχαριστώ για τα ενθαρυντικά λόγια... ακόμα και 18 μήνες αν περιμένω όπως ο GeorgeLynch, ευχαριστημένος θα είμαι αρκεί να ξαναπαίξω όπως πριν.Το ένα πρόβλημα είναι οτι κάνω μαθήματα κιθάρας,ευτυχώς φέτος λόγω χρόνου συνέχισα μόνο 4 παιδιά,φοιτητές όλοι, με πολύ αραιά μαθήματα και σε καλό επίπεδο ήδη.Το άλλο πρόβλημα είναι το PC.Έχω και μια πτυχιακή να κάνω,μόνο με το δεξί, και φοβάμαι μην το κουράσω κι αυτό.Θα ψάξω να βρώ οδηγίες για σωστή στλαση, και ανατομικές καρέκλες και πληκτρολόγια.

 

GeorgeLynch, μήπως τελικά έχεις να μου συστήσεις κάποιο γιατρό;έστω με PM;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Ξερω οτι ξεθαβω πανπαλαιο post, αλλα εχω υποψιες για τενοντιτιδα. (Κιθαρα παιζω.) Το θεμα ειναι οτι οι πονοι δεν ειναι στον καρπο, αλλα στο μεσο του εξωτερικου μερους του αριστερου μπρατσου(ειμαι δεξιοχειρας). Υπαρχει περιπτωση αυτο να ειναι τενοντιτιδα απο την κιθαρα???

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

οταν παιζεις κιθαρα καταπονειται ολοκληρο το χερι, μεχρι την περιοχη του αυχενα. πριν πολλα χρονια ειχα προβλημα τενοντιτιδας λογω σφιγμενης τεχνικης και τα συμπτωματα ηταν πονος σε ολοκληρο το χερι, και στον αυχενα. γενικα η δικη μου εμπειρια (και φιλων) στο θεμα ειναι η εξης:

 

1. προσοχη στην σωστη μελετη. δηλαδη ζεσταμα, διαλειμματα, οχι υπερβολες (πχ απειρες ωρες shred), ειδικα αν δεν εχεις συνηθισει ακομα σε πολυωρο παιξιμο. επισης σωστη τεχνικη, οχι σφιγμενη και ατσαλη, οχι αποτομο κυνηγι της ταχυτητας (ουτως η αλλως παιρνει το χρονο του αυτο).

2. προσοχη οταν μαθαινεις καινουργια πραγματα. πχ. ενας κιθαριστας αρχιζει πιανο, η μελετας καινουργιο στυλ, αλλα ειδη συγχορδιων, ακουστικη ενω επαιζες ηλεκτρικη, κ.τ.λ. μεχρι να συνηθισουν τα χερια θελουν χρονο.

3. με το πρωτο σημαδι οτι τα χερια θελουν ξεκουραση, αφηνουμε το οργανο και ...παμε βολτες  ;) . ακομα και να μην παιζεις για λιγο καιρο, μπορεις να δουλευεις πραγματα που θα σε κανουν καλυτερο μουσικο.

4. προσοχη στους γιατρους. οι περισσοτεροι ορθοπεδικοι δεν ξερουν και πολλα για τενοντιτιδες μουσικων, και ολοι μας εχουμε φιλους που παραλιγο να τους καταστρεψουν τα χερια με λαθος ναρθηκες στα νοσοκομεια και τετοια. ο καλυτερος γιατρος για την περιπτωση ειναι ενας καλος αθλιατρος. γενικα οι τενοντιτιδες περνανε αργα, αλλα και δεν τις παθαινεις σε δυο μερες - αυτες περνανε γρηγορα. εγω θα ημουν πολυ επιφυλακτικος ακουγοντας για εγχειρησεις και τετοια.

5. η μονιμη λυση ειναι να κανεις καποιο σπορ, και να προσεχεις τα χερια σου.

 

  οσον αφορα αλοιφες, φαρμακα, το πιο φυσικο μεσο ειναι ο παγος που μπορεις να αγορασεις στα φαρμακεια (μη χρησιμοποιεις τα παγακια του ψυγειου γιατι η υγρασια κανει κακο). μετα ερχονται οι αλοιφες (μη μπερδευεις τις αντιφλεγμονωδεις τυπου voltaren - για καταπολεμηση φλεγμονων, με τις θερμαντικες τυπου counterpain - που κανουν για ζεσταμα, αλλα δεν ενδυκνεινται οταν υπαρχει ακομα φλεγμονη). για πιο μεγαλο προβλημα πας σε αντιφλεγμονωδη χαπια και λοιπα (με επισκεψη σε γιατρο)... φυσιοθεραπειες μασαζ βοηθανε επισης πολυ

 

γενικα αν αναγκαστεις να αφησεις το παιξιμο για λιγο, θα υπαρχει καποια ενοχληση οταν ξαναρχισεις, αλλα αν πας σιγα θα φυγει. οι τενοντιτιδες ειναι τρελλη ταλαιπωρια, παντα ερχονται την εποχη που μελετας πολυ, και εχω δει ΤΟΣΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ καλους μουσικους να παιδευονται, αλλα εχουν και ενα καλο: μαθαινεις τα ορια του σωματος σου, και αν δεν κανεις τρελλες, τις ξεπερνας και εχεις μαθει να προσεχεις..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κατι αλλο, ο πονος της τενοντιτηδας ειναι συνεχης, παει και ερχεται ή σε συγκεκριμενες κινησεις? εγω παντως ειμαι στο τριτο...

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου