Προς το περιεχόμενο

Τενοντιτιδα και πως την αποφεύγω


Η απάντηση από τον gkourelis,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Αυτό που πρέπει να κάνετε είναι να ασχοληθείτε με το πρόβλημά σας αν δεν θέλετε να μεγαλώσει κι άλλο κ να πάρετε γνώμες ειδικών, γιατρών δηλαδή! Το να έχει κάποιος μια εμπειρία τενοντίτιδας δεν σημαίνει ότι ξέρει κιολας κ ότι μπορεί να πάρει την θέση του γιατρού-συμβουλάτορα ώστε να συστήνει κ φάρμακα ΕΛΕΟΣ! Κάθε περίπτωση είναι τόσο διαφορετική όσο δεν φαντάζεστε! Για το ίδιο σύμπτωμα υπάρχουν διαφορετικά αίτια κ καταστάσεις

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

 

+1000

 

Ένα πράμα που μπορεί να μας προστατέψει είναι η σωστή εξάσκηση και όχι η  εξαντλιτηκή και η υπερβολική.

 

Τι εννοώ.

 

Αυτοί που παίζουν γρήγορα δεν κάνανε κάποια υπεράνθρωπη άσκηση,απλά κάνανε τις γνωστές στους πιό πολλούς ασκήσεις απλά κάνοντας τες εντατικά το χέρι γυμνάστικε και μετά από κάποιο χρόνο πάει μόνο του και χωρίς να ζορίζεται.

 

Όταν μηλάμε για εντατική άσκηση δεν εννοούμε 15 ώρες χωρίς να σηκώσεις κεφάλι,νορμάλ καταστάσεις με τα διαλείματα και αν νιώσει κανείς κούραση ή πονάκι σταματάει πιό νωρίς απ'ότι το είχε καθορισμένο.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

προσωπικα θα πω 2 συμβουλες,

 

[*]Ζεσταμα πριν ξεκινησουμε παιξιμο

[*]Διατασεις αφου τελειωσουμε

 

Ειναι ακριβως σαν προπονηση αθλητη. Πώς ενας αθλητης προλαμβανει τραυματισμους ? Ζεσταμα πριν και αποθεραπεια (διατασεις) μετα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκουραση και παλι ξεκουραση, ειδικες ασκησεις αναλογα με το προβλημα. Αν επιμεινεις να παιζεις ενω πονας παιζει να σου αφησει μονιμο προβλημα γιαυτο καλο θα ειναι να απεχεις για λιγο. Σε καθε περιπτωση ενημερωνεσε και απο γιατρο βεβαιως. Και ποτε δεν πιεζουμε τον εαυτο μας περα απο τα ορια (πονος) του σωματος μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

ανασταίνω κι εγώ αυτό το θέμα γιατί το θεωρώ πολύ χρήσιμα όσα ειπώθηκαν τόσα χρόνια και καλό είναι να μένει στην επιφάνεια.

 

τενοντίτιδα (μάλλον) είχα πάθει πριν από 7 χρόνια περίπου, στην πρώτη καθημερινή δουλειά σε μαγαζί. στο δεξί (της πένας), πονούσε η ράχη της παλάμης στο 2ο&3ο δάχτυλο. την πρόλαβα στην αρχή, έμαθα να χαλαρώνω το δεξί χέρι μου (μετά το αριστερό, και όλο το σώμα γενικότερα) με βάση τον πόνο: άμα πονούσα, κάτι έκανα λάθος. επίσης εγκατέλειψα το mouse για χάρη του touchpad.

από τότε, όποτε σφίγγομαι ή προσπαθω να βγάλω ένταση με δάκτυλα, πονάω λίγο και σταματάω αμέσως -πιστεύω πως άμα βελτιώσω την τεχνική στο apoyando/tirando δεν θα έχω τόσο πρόβλημα.

 

το περασμένο καλοκαίρι έπαθα επικονδυλίτιδα, πάλι λόγω καθημερινής δουλειάς και μάλιστα όχι με το κύριο όργανό μου που είναι η κιθάρα, αλλά με μπουζούκι. ο συνδυασμός δευτερεύοντος οργάνου, πίεσης χρόνου, πολύωρης μελέτης για άγνωστα κομμάτια και βελτίωση ταχύτητας, μαζί με την τσαντίλα για την έκτακτη ανάγκη και το άγχος, έβγαλε σφίξιμο στο παίξιμο. κάθε βράδυ πονούσα, το πρωί έκανα μπάνιο και ασκήσεις στην θάλασσα και περνούσε. στο τέλος έμεινα με μια βαρβάτη επκονδυλίτιδα στο δεξί, οξύς πόνος (κάψιμο/φλεγμονή) στον αγκώνα με την παραμικρή κίνηση, και αδυναμία εκτέλεσης οποιασδήποτε εργασίας -παίξιμο, οδήγηση, μαγείρεμα, σφουγγάρισμα...

το επηρρέαζε κυρίως το παίξιμο μπουζουκιού (που προκάλεσε το πρόβλημα) και όχι τόσο της κιθάρας. συμβουλεύτηκα ανεξάρτητα μεταξύ τους έναν ορθοπεδικό και έναν βελονιστή -και οι δύο παίκτες κιθάρας και μπουζουκιού.

ο ορθοπεδικός πρότεινε επιαγκώνιο για προστασία του επικόνδυλου, πάγο για την αντιμετώπιση της φλεγμονής, και φυσικά ξεκούραση.  επίσης ψυκτικές αλοιφές, παυσίπονα και αντιφλεγμονώδη τα οποία τα απέφυγα εντελώς. για όταν θα περνούσε πια η φλεγμονή, φυσικοθεραπεία (κλασική ή με κρουστικό υπέρηχο -shock wave).

ο βελονιστής πέρα από τις 10 συνεδρίες, μου έδειξε ασκήσεις διατάσεων και υπέδειξε αλλαγή τεχνικής στο μπουζούκι -πιο λαουτίστικη πενιά (όπως στην λαϊκή κιθάρα) αντί της τσιτσανικής με το χέρι να ακουμπάει στο καπάκι. επίσης συνέστησε διατροφή πλούσια σε φρούτα και λαχανικά για καλύτερη αιμάτωση της περιοχής (και όχι τόσο σφιχτό επιαγκώνιο).

κατόπιν συμβουλών ομοιοπαθών φίλων μου, χρησιμοποίησα λάδι άρνικας με εξαιρετικά αποτελέσματα -προσοχή, όχι αλοιφή ή ζελέ. να πω την αλήθεια, αυτό ήταν το πιο συστηματικό που έκανα, μαζί με ζέσταμα πρίν το παίξιμο και γενικότερη ξεκούραση στη δουλειά (ελάχιστα μαγαζιά και περισσότερα ιδιαίτερα). γενικά σταμάτησα να παίζω μπουζούκι (αφού ήταν αδύνατο να σταματήσω την κιθάρα λόγω δουλειάς) και χαλάρωσα ακόμα περισσότερο το παίξιμο και γενικά τις κινήσεις. κάποιες εργασίες τις μετέφερα στο αριστερό, να δούμε πότε θα πάθει κι αυτό ζημιά... επίσης πρόσεξα να μην κρατάω λυγισμένο τον αγκώνα, κυρίως στον υπολογιστή και στον ύπνο.

τον αύγουστο το συντηρούσα με τα θαλάσσια μπάνια, τον σεπτέμβρη εκδηλώθηκε, οκτώβρη-νοέμβρη  ήταν σε έξαρση αλλά έκανα βελονισμό κλπ, και επιτέλους τον δεκέμβρη κατάφερα να δουλέψω κανονικά στις γιορτές. όσο πάει και καλύτερα, για την ώρα απέφυγα ακόμα και τις φυσιοθεραπείες -μάζεψα πάντως κάποιες γνώμες άμα χρειαστεί.

 

όλοι οι μουσικοί (και οι σερβιτόροι, και οι κομπιουτεράδες) το περνάνε κάποια στιγμή, θέλει πρόληψη με σωστή τεχνική (χαλαρό σώμα) και ζέσταμα-αποφόρτιση. προσωπικά θα απέφευγα πάση θυσία κάποια επέμβαση, αλλά αυτό είναι θέμα του καθενός και του γιατρού που εμπιστεύεται. δεν είναι σωστό να δώσω ιατρικές συμβουλές, απλά καταθέτω τί με βοήθησε εμένα -και πολλούς άλλους βεβαίως. να με συμπαθάτε για την φλυαρία και τις επαναλήψεις σε σχέση με το τί ειπώθηκε ήδη!

το περίσσιο χαλάει το ίσιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η τενοντίτιδες χρειάζονται ξεκούραση (μερικές φορές με ακινητοποίηση), μη στεροειδή αντιφλεγμονώδη, αν επιμένουν ενέσεις κορτιζόνης στην πάσχουσα περιοχή και αν δεν περάσουν κι έτσι σε κάποιες περιπτώσεις (π.χ. στην περιοχή του καρπού) εξετάζεται η χειρουργική αποσυμφόρηση της περιοχής.

 

Υπάρχουν και άλλες προσεγγίσεις με υπερήχους, βελονισμούς, βεντούζες, ξεμάτιασμα, ομοιοπαθητικά "φάρμακα", μασάζ πράνα, βιομαγνήτες, laser χαμηλής ισχύος, γυάλισμα αύρας,  αλλά καμία από αυτές δεν έχει τεκμηριωμένη θεραπευτική δράση. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλουν χρόνο.

Και αποχή.

Εγώ επικονδυλίτιδα την έζησα για πάνω από 8 μήνες, με αντίστοιχη αποχή από το αίτιο (κατασκευή, εργαλεία, κατσαβίδια, δράπανα....)

Από τότε στο πρώτο σήμα κινδύνου, σταμάτημα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια ειναι οτι δεν εχω κάνει γυάλισμα αύρας και δεν ξερω αν φταίει αυτο που η επικυνδιλίτιδα που εχω στον αγκωνα, δεν εχει περασει εδω και κατι χρονια. ;D

Ολα τα αλλα (σχεδον) τα εχω κανει. :-[

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου