Προς το περιεχόμενο

Τενοντιτιδα και πως την αποφεύγω


Η απάντηση από τον gkourelis,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η ξεκούραση και η αποχή είναι το βασικό μέχρι ότου περάσει η φλεγμονή και δουλέψει κανονικά το χέρι. έχετε δίκιο, έπρεπε να το επαναλάβω στο τέλος.

όσο για τον βελονισμό και το λάδι, όποιος θέλει τα δοκιμάζει -κακό δεν κάνουν άμα γίνει σωστή χρήση, σε αντίθεση με κάποιες καταγεγραμμένες επιπτώσεις που πιθανόν να επιφέρουν κάποια ισχυρά ανιφλεγμονώδη ή η κορτιζόνη. απλά κατέθεσα την εμπειρία μου, σημειώνοντας μάλιστα ότι δεν είναι ιατρική συμβουλή.

ειδικά για την άρνικα, θέλει προσοχή να μην υπάρχουν ανοιχτές πληγές και να μην γίνεται εσωτερική χρήση. ενδεικτικά μια αναφορά εδώ, υπάρχει αρκετό υλικό στο νετ αλλά καλύτερα να το συζητήσει ο καθένας με τον γιατρό που τον παρακολουθεί.

 

υγ: ο γκούγκλης μου έβγαλε αυτό, νομίζω ακόμα καλύτερο είναι το γυάλισμα σαύρας.

 

το περίσσιο χαλάει το ίσιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

"Η χρήση του βοτάνου εσωτερικά όπως αναφέραμε στην αρχή απαγορεύεται. Αν πάρουμε μεγάλες ποσότητες από το βότανο αυτό μπορεί να προκαλέσει εμετό, πονοκέφαλο, σπασμούς, κρύους ιδρώτες ακόμη και αιμορραγίες. Όλα αυτά τα συμπτώματα μπορεί να είναι τόσο σοβαρά ώστε να οδηγήσουν και στο μοιραίο ακόμη. Σε περίπτωση δηλητηριάσεως, το αντίδοτο είναι το όπιο και η τανίνη."

 

Κύριε αστυνόμε μου, δεν είναι αυτό που νομίζεις. ;D ;D ;D

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

....

όσο για τον βελονισμό και το λάδι, όποιος θέλει τα δοκιμάζει -κακό δεν κάνουν άμα γίνει σωστή χρήση, σε αντίθεση με κάποιες καταγεγραμμένες επιπτώσεις που πιθανόν να επιφέρουν κάποια ισχυρά ανιφλεγμονώδη ή η κορτιζόνη.

...

 

Συγνώμη που επανέρχομαι αλλά το θέμα είναι κάπως σοβαρό και οι αντιλήψεις που κυκλοφορούν (γενικώς, όχι εδώ) δεν είναι ορθολογικές.

 

Σε όλες τις θεραπείες (φάρμακα, χειρουργεία) υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο παρενεργειών.

Οι άλλες προσεγγίσεις μπορεί να μην έχουν παρενέργειες αλλά δεν έχουν ούτε θεραπευτική δράση. Σε πολλές περιπτώσεις αυτό δεν είναι μεγάλο πρόβλημα καθώς έτσι κι αλλιώς τα περισσότερα προβλήματα περνάνε χωρίς την ανάγκη κάποιας ειδικής θεραπείας. (Ιώσεις, μικροτραυματισμοί κλπ)

Στην περίπτωση αυτή, μπορείς να κάνεις φιλάρισμα βιοενέργειας ή να φορέσεις το βιομαγνητικό γιλέκο Ζούγκλα χωρίς πρόβλημα -αν αυτό σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα.

Όμως είναι λάθος η πρακτική να έχουμε ένα χρόνιο πρόβλημα και να το παλεύουμε με αμμόλουτρα, ομοιοπαθητικούς, καφετζούδες κλπ.

Γιατί ακόμα και σε μια "αθώα" περίπτωση (π.χ. μια τενοντίτιδα) η αμέλεια μπορεί να οδηγήσει σε σοβαρότερα προβλήματα π.χ. να χάσεις μέρος της κινητικότητας της άρθρωσης και να χρειάζεσαι φυσικοθεραπείες κλπ.

 

Έχοντας πει αυτά, θα επισημάνω ότι κι εγώ κάνω το ίδιο λάθος δηλαδή αμελώ να πάω σε γιατρό αλλά τουλάχιστον δεν πάω για μασάζ πράνα.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πλεον ενα απο τα αγαπημενα θεματα του φορουμ!! :)

Οι περισσοτεροι χειρωνακτες (ολα τα επαγγελματα που χρησιμοποιουν τα χερια τους σε καθημερινη βαση για αρκετες ωρες) εχουν λιγο πολυ 1-2 τενοντιτιδες.Ο γραφων εχει μια χρόνια στον δεξιο υπερακανθιο και μια στον αριστερο εδω και 9 χρονια.Περιστασιακα με πιανουν και μ'αφηνουν.Θεραπεια α) φυσικοθεραπειες α) μετα το περας αυτων συντηρηση με λαστιχα ,βαρακια και παγο.β)Ριζικη θεραπεια =χειρουργειο!!

Η πλεον ομως περιεργη τενοντιτιδα ηταν αυτη του δεξιου αντιχειρα που το πρωι ξυπνασ και ειναι ''κοκκαλο'' κια για να δουλεψει τον ζεσταινεις με νερο η οτι αλλο σου ερθει στο νου.Αυτη με ταλαιπωρησε 12 μηνες γιατι το χειρουργειο ηταν δυσκολο να βρεθει .Τελικα στο Ασκληπειο Βουλας ενα πολυ καλος χειρουργος ακρας χειρος μου το εφτιαξε σε 15 λεπτα μονο με τοπικη ναρκωση.Σε 20 μερες υτο χερι ηταν ετοιμο να ξαναπιασε μπακετες καινα παιξει 3 ωρο προγραμμα.Απλη επεμβαση (λιγο μπελαλιδικη γιατι ηταν το δεξι και για μια εβδομαδα δεν μπορουσε να το πλυνης κλπ.

Οι αλλες 2 καλα κρατουν .Το σιγουρο ειναι οτι οι συγκεκριμενες πονανε την επομενη μερα που θα παιξω (οχι την ωρα που παιζουν τα χερια) ο λογος ειναι απλος: οταν δουλευει το χερι και ο τενοντας ζεσταινεται δεν ποναει .

Τα αλλα περι αλλοιφων ,ομοιπαθητικων ,σου ειπα μου εκανες κλπ ,ματζουνια και χαρτοριχτρες δεν με αγγιζουν ???,Το μαχαιρι ειναι η λυση αλλα ειναι δυσκολο να το αποφασισεις .Ουτε η ξεκουραση ειναι η λυση απλα την κοιμιζει και νομιζεις οτι σου θεραπευτηκε.ΠΟΤΕ δεν θεραπευεται η τενοντιτιδα (κοιμαται /ξυπνα και ξανα προς τον πονο τραβά!!) >:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν καταλαβαίνω πώς μπαίνουν όλα στο ίδιο τσουβάλι, ούτε πώς αποκλείεται εκ των προτέρων η αποτελεσματικότητα. εν πάσει περιπτώσει, πάντα αναφέρω την ιατρική παρακολούθηση.

είμαι πιο ορθολογιστής απ'όσο σας φάνηκε, και για κάθε πρόβλημα υγείας κοιτάζω να βοηθηθώ όσο πιο αποτελεσματικά γίνεται. είμαι κατά της κατάχρησης φαρμάκων και χρησιμοποιώ βότανα και προϊόντα της μέλισσας για πρόληψη, αλλά συμβουλεύομαι γιατρούς με μεγάλη πείρα και παίρνω όποτε πραγματικά χρειάζεται. έβαλα λάμα στο πόδι (με παυσίπονα και αντιβιώσεις στα χειρουργεία) αλλά έκανα και θερμά λουτρά τα οποία με κρατήσανε όρθιο. λοιπόν, στην επικονδυλίτιδα είδα συγκεκριμένα αποτελέσματα και τα ανέφερα -όχι ως υπέρτατη αλήθεια αλλά ως την προσωπική μου εμπειρία.

το περίσσιο χαλάει το ίσιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω η καλύτερη πρόληψη είναι το εναλλακτικό παίξιμο.

Πχ διαφορετικό κράτημα πένας, μόνο downstrokes με hammer-ons και πίσω στο up down, δάχτυλα, πέταμα πένας και παίξιμο με το δείχτη αντί πένας, χρηση του αντίχειρα αλα wes όσο μπορει ο καθένας, αλλαγή στο στυλ από καθαρές σολιές και νότες, σε διφωνίες κλπ. Όλα αυτά σε μια βασική ημερήσια εξάσκηση πχ των 2-3 ωρών που μπορεί να βρεθείς με το όργανο βοηθάνε, παρά στο να ξεσκίζεσαι μόνο στο ένα είδος.

Φυσικά το μόνο που δεν γλυτώνεις είναι η αγκύλωση του δεξιού χεριού στον αγκώνα που μπορεί να σε οδηγήσει σε επικολδυλίτιδα.

Πολλές φορές το νιώθω και σταματάω αμέσως. Αυτό επιδεινώνεται πολύ και από το ποντίκι.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είμαι απολογητής καμιάς μεθόδου και δεν θα μπω σε αυτή τη θέση. αν δεν θέλετε μην δοκιμάζετε, δεν με ενδιαφέρει να πείσω κανέναν. ούτε θα γενικεύσω με μομφές για τους γιατρούς-ντίλερ των φαρμακευτικών κλπκλπ, γιατί πολύ απλά βρίσκομαι σε φόρουμ (φρέσκος εδώ, παλιός αλλού) και προτιμώ να γίνεται διάλογος. ούτε να τσακώνομαι ούτε να κατηγορώ αγνώστους.

αλλά δεν μου αρέσει να μου χρεώνονται καφετζούδες και τελεμάρκετινγκ, ούτε να κατηγορούμαι για ανοησίες και ανευθυνότητα, μια που από την αρχή μίλησα για παρακολούθηση από γιατρό. και μια σημείωση: πουθενά δεν ανέφερα την ομοιοπαθητική, μήπως δεν διαβάσατε καλά το "ομοιοπαθών" και σας φάνηκε "ομοιοπαθητικών";

 

από την άλλη, χαίρομαι που παράλληλα κατατεθήκανε συγκεκριμένες γνώσεις και πληροφορίες. μακαρι να βρούνε και άλλοι χρήσιμο αυτο το θρεντ όπως κι εγώ.

φιλικά πάντα,

νίκος

 

το περίσσιο χαλάει το ίσιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είμαι απολογητής καμιάς μεθόδου και δεν θα μπω σε αυτή τη θέση. αν δεν θέλετε μην δοκιμάζετε, δεν με ενδιαφέρει να πείσω κανέναν. ούτε θα γενικεύσω με μομφές για τους γιατρούς-ντίλερ των φαρμακευτικών κλπκλπ, γιατί πολύ απλά βρίσκομαι σε φόρουμ (φρέσκος εδώ, παλιός αλλού) και προτιμώ να γίνεται διάλογος. ούτε να τσακώνομαι ούτε να κατηγορώ αγνώστους.

αλλά δεν μου αρέσει να μου χρεώνονται καφετζούδες και τελεμάρκετινγκ, ούτε να κατηγορούμαι για ανοησίες και ανευθυνότητα, μια που από την αρχή μίλησα για παρακολούθηση από γιατρό. και μια σημείωση: πουθενά δεν ανέφερα την ομοιοπαθητική, μήπως δεν διαβάσατε καλά το "ομοιοπαθών" και σας φάνηκε "ομοιοπαθητικών";

 

από την άλλη, χαίρομαι που παράλληλα κατατεθήκανε συγκεκριμένες γνώσεις και πληροφορίες. μακαρι να βρούνε και άλλοι χρήσιμο αυτο το θρεντ όπως κι εγώ.

φιλικά πάντα,

νίκος

 

Γεια σου φιλε Νικο,

 

Χαιρομαι που βρισκεις χρησιμο το θρεντ και τις πληροφοριες που παρεθεσα.

 

Με τον διαλογο συμφωνουμε ολοι οτι τον προτιμουμε. Μερικες φορες ομως (καλως η κακως) δεν μπορει να γινει πραγματικος διαλογος επι ισοις οροις λογω του γνωστικου αντικειμενου που συζητειται και του υποβαθρου του καθενος μας. Αυτο ειναι νομιζω φισιολογικο καθως ο καθενας απο εμας ειδικευεται σε αλλο αντικειμενο. Εγω ας πουμε ειμαι γιατρος, οποτε για θεματα υγειας η γνωμη μου μετραει περισσοτερο απο τους μη ιατρους για πολλους λογους που δεν χρειαζεται να εξηγησω. Αλλος ειναι δικηγορος και μιλαει για τα δικα του. Αλλος λογιστης, αλλος ηχοληπτης κτλ. Συνεπως πραγματικος διαλογος μεταξυ μας για το συγκεκριμενο θεμα (εκτος αν εισαι γιατρος) δεν μπορει να γινει καθως εγω εχω εμπεριστατωμενη επιστημονικη αποψη, ενω εσυ μεταφερεις τις προσωπικες σου εμπειριες (οι οποιες ειναι δικες σου και δεν μπορουν να γενικευτουν για τους υπολοιπους) και τις γνωμες αλλων (τις οποιες δεν μπορεις να υποστηριξεις επιστημονικα). Δεν γινεται ετσι σωστη δουλεια πιστευω να το αντιλαμβανεσαι αυτο.

 

Σε σχεση τωρα με τα ομοιοπαθητικα τωρα. Αμεση αναφορα ισως να μην κανεις. Παρολα αυτα αναφερεις οτι χρησιμοποιεις βοτανα και προιοντα μελισσας για προληψη. Επισης στο λινκ που παραθετεις για την αρνικα μοντανα αναφερεται σαφως οτι:

 

"Μόνο το ομοιοπαθητικό παρασκεύασμα είναι απολύτως ασφαλές για εσωτερική χρήση."

 

Συνεπως εστω και εν αγνοια σου κανεις εμμεση αναφορα στα ομοιοπαθητικα και την απολυτη ασφαλεια τους. Παρακαλω να μας παραθεσεις και τις επιστημονικες αποδειξεις για την χρηση των βοτανων και των προιοντων μελισσας για την προληψη, οπως και για την απολυτη ασφαλεια του αναφερομενου ομοιοπαθητικου σκευασματος που αναφερεται στο λινκ που εχεις παραθεσει, ετσι ωστε να μπορει να υποστηριχθει η δημοσια τοποθετηση υπερ τους. Μιλωντας για επιστημονικες αποδειξεις εννοουμε μεγαλες τυχαιοποιημενες διπλες τυφλες μελετες με σωστη μεθοδολογια, μετα-αναλυσεις κτλ, που εχουν δημοσιευτει σε peer reviewed επιστημονικα περιοδικα. Εαν εχεις τετοια στοιχεια ειμαι ετοιμος να ανακαλεσω. Εαν οχι εμπιπτεις στην κατηγορια που αναλυω στο προηγουμενο ποστ μου (γενικευεις προσωπικες σου εμπειριες οι οποιες ειναι ατεκμηριωτες ως προς την αποτελεσματικοτητα τους οχι μονο σε σχεση με gold standard θεραπευτικες μεθοδους αλλα και με το placebo effect).

 

Η γενικευση για γιατρους ντιλερ των φαρμακευτικων επισης ειναι επιλογη σου. Αν οντως το πιστευεις και μπορεις να το στηριξεις τοτε να το κανεις. Οχι εδω ομως καθως δεν ειναι ο καταλληλος χωρος. Αν οχι τοτε παλι γενικευεις χωρις αποδειξεις, με οποια συνεπεια μπορει να εχει αυτο.

 

Αυτα για την περιπτωση που αναφερεσαι στο δικο μου ποστ. Αν οχι τοτε ζητω συγνωμη και παρακαλω να αγνοησεις τα ανωτερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου