Προς το περιεχόμενο

Τενοντιτιδα και πως την αποφεύγω


Η απάντηση από τον gkourelis,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα κάποτε που έκανα τενοντίτιδα με ωφέλησε  η κρυσταλλοθεραπεία.

 

Γιατί αυτή που με κούραρε ήταν ωραία γκόμενα και της την έπεσα και βγαίναμε και έτσι για αρκετές μέρες επειδή ασχολούμουν με αυτή στο κρεβάτι,  δεν σκεφτόμουν τον πόνο και τις ενοχλήσεις και μάλιστα επειδή αφοσιώθηκα εκεί π.χ. δεν έπαιζα πλήκτρα, σταμάτησα να αθλούμαι και απείχα από  επαναλαμβανόμενες κινήσεις ιδίως επειδή σταμάτησα να την παίζω, ξεκούρασα την πληγείσα περιοχή και μάλλον βοήθησε και αυτό.

 

Και έτσι λοιπόν η κρυσταλλοθεραπεία με θεράπευσε.

 

Χωρίς αυτή θα ήμουν έρμαιο και εγώ των διαπλεκόμενων της κλασσικής ιατρικής.

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

επειδή σταμάτησα να την παίζω, ξεκούρασα την πληγείσα περιοχή

Πεοντονίτιδα? ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βάλω κρυστάλλους πάνω και θα γιάνει.

,

Ο άνθρωπος με την κρυσταλλική π#$^*τσα. ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gkourelis:

οκ, δεν ήμουν τόσο κατανοητός αλλά δεν πειράζει γιατί τελικά συμφωνούμε. εννοούσα πολιτισμένο διάλογο όπως κάνουμε τώρα, όχι ειρωνίες και τσουβαλιάσματα. σε αυτό το πλαίσιο ανέφερα μια κλασική φράση γενίκευσης για τους γιατρούς, σαν ένα παράδειγμα προς αποφυγήν σε μια κουβέντα.

από την αρχή μίλησα για προσωπική εμπειρία, χωρίς να προτείνω σε κάποιον το οτιδήποτε (πέρα από το να συμβουλευτεί έναν γιατρό της εμπιστοσύνης του). στην τελική όποιος είναι έτοιμος να ακολουθήσει μια θεραπεία μόνο και μόνο γιατί το διάβασε κάπου στο ίντερνετ, δεν νομίζω να περιμένει εμένα.

μια εύλογη ερώτηση: τα μελισσοκομικά προϊόντα και τα βότανα γιατί να θεωρούνται ομοιοπαθητικά σκευάσματα, εφ όσον είναι στην φυσική τους μορφή (ή με κάποια ήπια επεξεργασία) και δεν αραιώνονται με βάση τους κανόνες της; εξάλλου, αν δεν κάνω λάθος, πολλά φάρμακα έχουν σαν βάση φυτικές ουσίες.

όπως είπα και παραπάνω, δεν μου αντιστοιχεί να γίνω απολογητής ή διαφημιστής (ούτε και κατήγορος) καμιάς θεωρίας ή επιστήμης. αν η απλή αναφορά θεωρείται αδίκημα διασποράς ψευδών ειδήσεων, ας σβηστούν όλα τα σχετικά από τους συντονιστές.

 

υγ: όσο έγραφα την απάντηση αυτή, ανακάλυψα ότι έκανα προπαγάνδα και για την κρυσταλλοθεραπεία. πρώτη φορά την ακούω, πάω να ρωτήσω τον ορθοπεδικό μου.

 

το περίσσιο χαλάει το ίσιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υγ: όσο έγραφα την απάντηση αυτή, ανακάλυψα ότι έκανα προπαγάνδα και για την κρυσταλλοθεραπεία. πρώτη φορά την ακούω, πάω να ρωτήσω τον ορθοπεδικό μου.

Ότι γράφω δεν έχει καμία σχέση με ότι έγραψες liga rosa (προς αποφυγή παρεξηγήσεων).

Εγώ κάνω πλάκα (διευκρινίζω όχι με σένα), χωρίς καμία ειρωνική διάθεση προς κάποιο post οποιουδήποτε.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι γράφω δεν έχει καμία σχέση με ότι έγραψες liga rosa (προς αποφυγή παρεξηγήσεων).

Εγώ κάνω πλάκα (διευκρινίζω όχι με σένα).

 

και εγώ το ίδιο.

Διάβασα το thread, και έγραψα για πλάκα τις σκέψεις μου.

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

από την αρχή μίλησα για προσωπική εμπειρία...

 

Η προσωπική εμπειρία στη συζήτηση για θεραπείες έχει όση αξία έχει το "ο παππούς μου κάπνιζε και πήγε 90 ετών".

 

Πάντως -ίσως οι παραθέσεις προκάλεσαν τη σύγχυση- δεν στρέφεται εναντίον σου η κριτική για τις δήθεν θεραπείες, απλά εσύ έτυχε να τις αναφέρεις.

 

Υπάρχει πάντως ένα σημαντικό στοιχείο που επιτρέπει αυτό που αποκαλείς "τσουβάλιασμα": Η έλλειψη κλινικής τεκμηρίωσης που συνοδεύεται από την έλλειψη ενός εύλογου μηχανισμού δράσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου