Προς το περιεχόμενο

Τενοντιτιδα και πως την αποφεύγω


Η απάντηση από τον gkourelis,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@ligarosa

 

Σαφης η τελευταια τοποθετηση σου και απολυτως δεκτη.

 

Για τα ομοιοπαθητικα αναφερομουν στο λινκ το οποιο εχει σαφεστατη αναφορα σε καποιο σκευασμα.

 

Πολλα φυτικα προιοντα οντως χρησιμοποιούνται ως βαση για φαρμακα. Το φαρμακο ομως εχει συγκεκριμενες φαρμακοκινητικες και φαρμακοδυναμικες ιδιοτητες και δινεται σε συγκεκριμενη δοσολογία κτλ. η οποια εχει βγει απο συγκεκριμενες κλινικες μελετες. Το ατοφιο φυτικο προιον ομως δεν τα εχει αυτα και δεν μπορει να χρησιμοποιηθεί για θεραπευτικους σκοπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η προσωπική εμπειρία στη συζήτηση για θεραπείες έχει όση αξία έχει το "ο παππούς μου κάπνιζε και πήγε 90 ετών".

 

Πάντως -ίσως οι παραθέσεις προκάλεσαν τη σύγχυση- δεν στρέφεται εναντίον σου η κριτική για τις δήθεν θεραπείες, απλά εσύ έτυχε να τις αναφέρεις.

 

Υπάρχει πάντως ένα σημαντικό στοιχείο που επιτρέπει αυτό που αποκαλείς "τσουβάλιασμα": Η έλλειψη κλινικής τεκμηρίωσης που συνοδεύεται από την έλλειψη ενός εύλογου μηχανισμού δράσης.

 

Ακριβως αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης να σημειωσω πως στο αρχικο μου ποστ δεν επικεντρωθηκα στα ομοιοπαθητικα και τις εναλλακτικες θεραπειες; ηταν μια απο τις αναφορες μου. Εχω παραθεσει και αλλα στοιχεια τα οποια αξιζει (κατα τη γνωμη μου) να διαβασουν οσοι ενδιαφερονται για το θεμα (φανταζομαι ειναι αρκετοι εδω μεσα). Το αρχικο ερεθισμα για να γραψω δεν ηταν τοσο οι αναφορες για τις εναλλακτικες θεραπειες, οσο η προτροπη αλλου μελους για χειρουργικη αποκατασταση ως τη μονη αξιοπιστη μεθοδο θεραπειας της τενοντιτιδας (με σαφη αναφορα παραλληλα οτι η τενοντιτιδα δεν περναει ποτε).

 

Τελος να σημειωσω οτι δεν εχω κατι προσωπικο με κανεναν εδω μεσα. Παραυτα οποιος γραφει σε δημοσιο φορουμ εκτίθεται. Και οταν εκτιθεται πρεπει να μπορει να αιτιολογησει τις αποψεις του. Αν δεν μπορει καλυτερα να μη γραφει. Πιθανον να του ζητηθει να επιχειρηματολογησει και τοτε χαλαει η σουπα.

 

Η επιστημη γενικως και η ιατρικη ειδικως ταλαιπωρουνται απο τους διαφορους ασχετους που βγαινουν και λενε το μακρυ τους και το κοντο τους (ενα απτα ασχημα του διαδικτυου; χρειαζεται εξαιρετικο φιλτραρισμα το οτιδηποτε διαβαζουμε). Ο στοχος μου ειναι η προστασια και η αναδειξη της επιστημονικης αληθειας και οχι η αντιπαραθεση με τα μελη του φορουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά εγώ σταματάω το off topic.

σταματάω κι εγώ το on topic, νομίζω εξηγηθήκαμε αρκετά.

πάμε τώρα να παίξουμε τίποτα, να μας ξαναπιάσει η τεντωνίτιδα (από το πολύ τέντωμα που λέει κι ένας φίλος).

το περίσσιο χαλάει το ίσιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου