Προς το περιεχόμενο

τι γνώμη έχετε για το κουρδιστίρι watch tension tama


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης, τσεκάρετε αυτό το topic που είχα ανοίξει ως σημείο αναφοράς κουρδισμάτων για όσους χρησιμοποιούμε Tension Watch.

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=4182.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

To tension watch είναι πολύ χρήσιμο για κούρδισμα δίκασης όπου δεν υπάρχει καλύτερη λύση για ίδιο και ομοιόμορφο ήχο από τις δύο κάσες.

Για τιμή δες εδώ ενδεικτικά

http://www.thomann.de/gr/tama_tw100.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γειά σας παιδιά κ sorry  για την αργοπορημένη απάντηση έχω είδη στα χέρια μου το κουρδιστίρι της tama κ οφείλω να ομολογήσω οτι κάνει άψογη δουλειά.Επειδή το κούρδισμα των τυμπάνων ειναι κάπως γενικό κ ασαφες το συγκεκριμένο κουρδιστιρι σου δινει ανετα μια βαση για να πατησεις κ απο κει κ περα του αλλαζεις τα φωτα κ γινεται τελειως υποκειμενικο κουρδισμα στο στυλ του καθενα.απλα θελει λεπτομερια κ λιγο υπομονη παραπανω για το φερεις σενα ισο δηλαδη να καταφερεις να ειναι ολες οι γωνιες ισα κουρδισμενες .ειχα κ αλλα κουρδιστιρια πολυ πιο μουφα τα οποια εδιχναν ενδειξη για το ποσο σφιχτα ειναι η βιδα του τυμπανου κ οχι η επιφανεια οπως διχνει το watch tension....ειναι λιγο τσιμπιμενη η τιμη του αλλα αξιζει να το παρεις , εχω δει να δινουν για σκαμπο drums πολυ παραπανω λεφτα...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδιά κ sorry  για την αργοπορημένη απάντηση έχω είδη στα χέρια μου το κουρδιστίρι της tama κ οφείλω να ομολογήσω οτι κάνει άψογη δουλειά.Επειδή το κούρδισμα των τυμπάνων ειναι κάπως γενικό κ ασαφες το συγκεκριμένο κουρδιστιρι σου δινει ανετα μια βαση για να πατησεις κ απο κει κ περα του αλλαζεις τα φωτα κ γινεται τελειως υποκειμενικο κουρδισμα στο στυλ του καθενα.απλα θελει λεπτομερια κ λιγο υπομονη παραπανω για το φερεις σενα ισο δηλαδη να καταφερεις να ειναι ολες οι γωνιες ισα κουρδισμενες .ειχα κ αλλα κουρδιστιρια πολυ πιο μουφα τα οποια εδιχναν ενδειξη για το ποσο σφιχτα ειναι η βιδα του τυμπανου κ οχι η επιφανεια οπως διχνει το watch tension....ειναι λιγο τσιμπιμενη η τιμη του αλλα αξιζει να το παρεις , εχω δει να δινουν για σκαμπο drums πολυ παραπανω λεφτα...!

 

Το κούρδισμα των τυμπάνων δεν είναι κάπως γενικό και ασαφές. Μου επιτρέπεις να διαφωνήσω έτσι; Κοίτα και λίγο εδώ http://www.noiz.gr/index.php?page=14 thank you. Κουραστικό ναι. Χρονοβόρο ναι. Όχι όμως ασαφές έτσι;

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς rockdrum.πολυ κατατοπιστικο κ διαφωτιστικο το site που παραθετεις οντως τελικα δν ειναι κ το τοσο ασαφες το κουρδισμα,ειναι ενα θεμα το οποιο να σου πω τη αληθεια δν το κοιταω κ γω πολυ εξονυχιστικα απλα ξερω τι θελω σε γενικες γραμμες κ το αποδιδω στο κουρδιμα.θα λεγα για τα ελληνικα δεδομενα τουλαχιστο  οτι ειναι ενα απο τα τελευταια θεματα για το οποιο θα μιλαγαν δυο κρουστοι.μου φενεται πιο λογικο να ακουσεις να λενε δυο κιθαριστες "εσυ που παιζεις στην ταδε ανατολίτικη κλιμακα,ρε πχ"  παρα δυο ντραμερ να λενε εσυ σε μια νοτα κουρδιζεις.μπορει εγω να μην εχω ενημερωθει κ ολοι να ειναι  μεσα στην φαση.μακαρι να αυξηθει κ να διαδωθει η γνωση...παντως υπαρχουν βασεις τις οποιες δν ηξερα οντως...ευχαριστω για το update ! :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως νέος ευτυχής κάτοχος του Tama Tension Watch(χάρη στην αγγελία του F_Rots) έχω να πω ότι είναι ένα πολύ καλό εργαλείο που σου δίνει σαφέστατα μια σωστή κατεύθυνση.

Κούρδισα το σετ μου και το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό. Έτσι όταν κουρδίσεις στις "σωστές τιμές" με το tension watch μπορείς να ακούσεις τον ήχο ενός σωστά κουρδισμένου τυμπάνου και να δώσεις μια σωστή κατεύθυνση και στο αυτί σου. Σίγουρα δεν αντικαθιστά το αυτί αλλά βοηθά πολύ και ιδιαίτερα τον αρχάριο!

Θέλει λίγο υπομονή στις μετρήσεις(σωστή τοποθέτηση ,κατάλληλη απόσταση απο την βίδα κλπ).

Κάτι που παρατήρησα είναι ότι όταν σφίγγεις το δέρμα, το tension watch ανταποκρίνεται καλύτερα απ'ότι όταν το χαλαρώνεις. Δηλαδή όταν ξεσφίγγω τη βίδα με μικρές στροφές, το tension watch δεν δείχνει άμεσα μείωση της τάσης του δέρματος. Δεν το παρουσιάζω σαν κάτι αρνητικό, γιατί δεν είναι, απλά στην αρχή θέλεί λίγο υπομονή μέχρι να καταλάβεις πως δουλεύει. Μέτα κουρδίζεις πολύ πιο γρήγορα αφού έχεις μάθει το "κόλπο".

Μια "συμβουλή" είναι η εξής: Έστω ότι θέλω να κουρδίσω το τομ στο 55. Ξεκινάω από μια βίδα και δεν το πάω αμέσως στο 55 αλλά σε μικρότερη τιμή πχ 45-50 γιατί όταν θα αρχίσω να σφίγγω και τις υπόλοιπες βίδες το δέρμα στο σύνολό του έχει τεντώσει αρκετά με αποτέλεσμα όταν ξαναμετρήσω την αρχική βίδα , να μου δείχνει παραπάνω πχ 60. Έτσι κουρδίζω σε λίγο μικρότερη τιμή αρχικά, όλες τις βίδες και ύστερα κάνω κάποιες διορθωτικές κινήσεις μέχρι η τάση του δέρματος κοντά σε όλες τις βίδες να δείχνει 55. Καλά εννοείται όχι και ακριβώς 55 καθώς μια μικρή απόκλιση είναι φυσιολογική. Αυτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

johny_dark, χωρίς να θέλω να παρεξηγήσω καταστάσεις και με αγνές προθέσεις, δεν θα συμμεριστώ την άποψή σου. Το γεγονός αυτό παίρνει μέρος σε φάσεις όπως προβάδικα liveάδικα κ.λ.π., όπου δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για τα κακομεταχειρισμένα δέρματα και τα τύμπανα. Στα δικά μας όμως είναι αλλιώς. Ακόμα κα στην ηλεκτρονοκή που έχω "κουρδίζω", δηλαδή ρυθμίζω στην ουσία τα εξής: Re floor tom, Re 8va up δεύτερο tom και μια τέτaρτη up το 1o Tom δηλαδή Sol και snare σε Do. Bass σε Do. Συνδέω τα πλήκτρα μου από την έξοδο στο module και παίρνω τόνο από εκεί.

Φιλικά...

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

rockdrum ''Το γεγονός αυτό παίρνει μέρος σε φάσεις όπως προβάδικα liveάδικα κ.λ.π., όπου δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για τα κακομεταχειρισμένα δέρματα και τα τύμπανα. Στα δικά μας όμως είναι αλλιώς.''

 

ναι δν διαφωνω ειναι κ θεμα νοοτροπιας ομως και ποσο εχεις εντρυφησει στο συγκεκριμενο θεμα.υπαρχει ο ταδε δρομος ο σωστος ο τελειος τροπος, οκ συμφωνω κ θα το τσεκαρω.απλα μερικοι ειναι λιγοτερο ψιρες μαυτα πιο ουγκκ :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου