Προς το περιεχόμενο

τι γνώμη έχετε για το κουρδιστίρι watch tension tama


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ...

ΑΝΤΙ-ΜΟΥΣΙΚΟ...

>:(

ΔΕΝ ΒΟΗΘΑΕΙ -

 

Φυσικα εννοειται πως ολοι στην ΤΑΜΑ ειναι καθυστερημενοι (και σε ολες τις λοιπες εταιρειες που βγαζουν τετοια προιοντα) και αναλωνουν χρονο κατασκευαζοντας απαραδεκτα αντιμουσικα εξαρτηματα...Φανταστειτε οτι ειναι τοσο ηλιθιοι δε,που νομιζουν πως ολοι που ασχολουνται με τα ντραμς,εχουν το καταλληλο αυτι,την εμπειρια και καθοδηγηση (αντε και το νοιζ) ωστε να κουρδιζουν σωστα και επιθυμητα το σετ τους.

 

Νομιζω πως ειναι καλο οταν λεμε μια γνωμη να λεμε και γιατι την εχουμε γιατι ετσι μονο βοηθαμε.

 

Απο την αλλη εγω ο ταπεινος και αχριστος ντραμμερ βοηθηθηκα αρκετα απο τετοια αχριστα αντιμουσικα εξαρτηματα στα πρωτα μου βηματα και απο ενα σημειο και μετα το αυτι εμαθε συνηθησε και τωρα το κανει μονο του..Εκτως βεβαια απο κατι soundcheck σε φασαριωζικα μερη που οχι μονο δεν ακους να κουρδισεις αλλα ουτε την φωνη σου την ιδια,οπου εκει παρολο που δεν θα το περιμενε κανεις για τετοιο αχριστο κατασκευασμα,ω ναι,βοηθησε.

 

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μπρρρρ... μη παρεξηγέστε βρεεεε. Μάλλον πλάκα κάνει ο F_Rots. Στις αγγελίες πούλησε ένα τέτοιο εργαλείο. Κοίτα να δεις. Εργαλεία υπάρχουν πολλά makita bosch pitsos, αλλά ο μάστορας είναι ο μάγκας.... Σε κάποιο άρθρο που έχω γράψει για το κούρδισμα λέω πως καλό είναι να ξέρουμε να κουρδίζουμε με το σωστό τρόπο, με απλό κλειδί και μετά αφού μάθουμε περνάμε στα βοηθητικά. Μάλιστα για το πρόβλημα του κουρδίσματος σε χώρο με ηχορύπανση.......έχω κι εγώ (αλλά και για γρηγοράδα) το κλειδί της Evans. Φέρνω ομοιόμορφα τα δέρματα περίπου εκεί που θέλω και συνεχίζω με το "αυτί". Νομίζω πως αυτό είναι όλη η ουσία των βοηθημάτων. Ελάτε τώρα...μη το χαλάμε. Γνώμες είναι και όποιος θέλει τις αποδέχεται.

Και μια που άνοιξε το θέμα, έχει κανείς δοκιμάσει το δυναμόκλειδο της Remo;

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Remo δεν ξέρω. Για το Evans πάντως είχα διαβάσει εδώ ,ότι είναι πολύ καλό εργαλείο. Βέβαια δεν έχει σχέση με το tension watch, όσον αφορά την τεχνική κουρδίσματος, καθώς αυτό αναλαμβάνει να φέρει όλες τις βίδες στο ίδιο επίπεδο και όχι την ταση του δέρματος(αν και αυτός είναι ο τελικός σκοπός του). Το drumstore το έχει 19€(σαφώς οικονομικότερη λύση) . Rockdrum εσύ τι γνώμη έχεις για το Evans?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Remo δεν ξέρω. Για το Evans πάντως είχα διαβάσει εδώ ,ότι είναι πολύ καλό εργαλείο. Βέβαια δεν έχει σχέση με το tension watch, όσον αφορά την τεχνική κουρδίσματος, καθώς αυτό αναλαμβάνει να φέρει όλες τις βίδες στο ίδιο επίπεδο και όχι την ταση του δέρματος(αν και αυτός είναι ο τελικός σκοπός του). Το drumstore το έχει 19€(σαφώς οικονομικότερη λύση) . Rockdrum εσύ τι γνώμη έχεις για το Evans?

Όπως τα λες...

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι τα παραπάνω είναι χρήσιμα υπό συνθήκες βοηθήματα αλλά τίποτα δεν υποκαθιστά ένα έμπειρο και εξασκημένο αυτί. Δοκίμασα το evans και παρότι είναι εύχρηστο δεν τρελάθηκα. Άσε που σφίγγει με βάση τις ανοχές και την εφαρμογή της κάθε βίδας που συνήθως είναι διαφορετικές και όχι με βάση την τάση του δέρματος. Δηλαλή σφίγγουμε όλες τις βίδες μέχρι του ίδιου σημείου τάσης αλλά κάποιες λόγω κατασκευής, χρήσης ή και φθοράς χρειάζονται περισσότερς ή λιγότερες στροφές για την επιθυμητή τάση οπότε το δέρμα δεν τεντώνετε ομοιόμορφα και η κάθε βίδα εφαρμόζει μικρότερη ή μεγαλύτερη δύναμη σ'αυτό ανάλογα με τον βαθμό βιδώματος. Τέσπα λεπτομέρειες θα πείτε απλά έχω διαπιστώσει ότι το δυναμόκλειδο όπως λέγεται είναι 100% αξιοπιστο και χρήσμιο σε καινούρια σχετικά σετ που δεν έχουν διακυμάνσεις στις βίδες και τις φωλιές τους αντίστοιχα. Και εννοείτε συντήρηση ανά τακτικά χρονικά διαστήματα στο συγκεκριμμένο σημείο.Για το tama δεν έχω εμπειρία αλλά δεν βασίζεται και στον τρόπο λειτουργίας του evans. Σορρυ για το μακροσκελές ποστ ;D ;D 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, έτυχε να δοκιμάσω ένα πρόσφατα, υπό τις κανονικότερες δυνατές συνθήκες. Δηλαδή σε δικό μου σετ, στο χώρο που είναι συνήθως στημένο, και κουρδισμένο από πριν (με το αυτί).

 

Διαπίστωσα ότι, παρά το ότι ο τόνος (pitch) ανάμεσα στα κλειδιά ήταν όσο πιο κοντά ήταν δυνατό, και ότι τα τύμπανα ακούγονταν μια χαρά, οι ενδείξεις του tension watch ήταν διαφορετικές από βίδα σε βίδα.

Αυτό μπορεί να σημαίνει δύο πράγματα:  είτε ότι εγώ είμαι tone deaf (εξάλλου ντράμερ είμαι... για να σας προλάβω), ή ότι η μετρήσιμη τάση του δέρματος δεν έχει καμία σχέση με την τονική ομοιομορφία σε όλη την περιφέρειά του.

Κατά τη γνώμη μου, η πραγματικότητα είναι κάπου στη μέση. Ούτε εγώ είμαι τελείως τονοκουφός, ούτε η τάση είναι άσχετη με το pitch. Υπάρχουν όμως και άλλα στοιχεία, εκτός από την τάση που καθορίζουν το pitch. Π.χ. δεν είναι όλα τα κελύφη τέλεια, ούτε ως προς το σημείο επαφής με το δέρμα (bearing edge) ούτε ως προς το σχήμα. Μία μικρή απόκλιση μπορεί να κάνει ένα ακριβές μηχανάκι όπως το tension watch να δείξει άλλα αντ' άλλων.

 

Για να καταλήξω, η βασική του χρησιμότητα για μένα θα ήταν, αφού κουρδίσω τα δέρματα με το αυτί εκεί που ακούγονται καλά, να καταγράψω τις ενδείξεις για να τις χρησιμοποιήσω μελλοντικά σαν σημείο αναφοράς, ειδικά όταν δεν υπάρχει χρόνος, ή έχει πολύ βαβούρα.

Πάντως, ακόμη κι έτσι, ένα τελικό fine tuning δεν το αποφεύγεις, αφού υπάρχουν κι άλλοι παράγοντες που επηρεάζουν τον ήχο (χώρος, θερμοκρασία κ.λπ.).

Επιφυλάσσομαι πάντως για περισσότερα, μετά από δοκιμή και σε άλλα σετ, χώρους κ.λπ.

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία πλάκα έκανα...!!

 

Είμαι drummer σχεδόν 7 χρόνια και θεωρώ ότι (κλισέ) ο καλύτερος τρόπος κουρδίσματος γίνεται με το αυτί..

(φυσικά μέχρι να φτάσουμε 100 έχουμε να μάθουμε από κούρδισμα.........!!!)

όταν λοιπόν υπάρχει πρόβλημα με τον χώρο που βρίσκεσαι για να κουρδίσεις (για ένα Live)  και θέλεις μία γρήγορη λύση και ταυτόχρονα "ευγενική" πρός τους γείτονες σου στρέφεσαι πλέον σε τέτοιου είδους "gadgets"..

για να βρείς την υγειά σου...το Tension το πήρα για να το δοκιμάσω - δεν μου έκατσε..ΑΥΤΟ είναι όλο!!

Πιστεύω κλέινοντας πάντως ότι όποιος έχει ας το πούμε έναν standard ήχο στο αυτί του καταλαβαίνει ότι το tension κάνει το τύμπανο χωρίς χαρακτήρα..(φυσικά και παίζεις με τα γούστα σου, απλά καλό θα ήταν να φτιάχνεις το τύμπανο απο την αρχή μόνο σου..να κάτσει το δέρμα καλά, μετά να κάτσει το rim καλά...και... μπλαμπλαμπλα...)

 

Φιλικά - F_Rots.

;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

Μολις πήρα το δικό μου drum dial και έκανα ένα πρόχειρο κούρδισμα. Τα αποτελέσματα ήταν ικανοποιητικότατα. Το καλύτερο κούρδισμά βεβαίως και γίνεται με το έμπειρο αυτί αλλά για τον αρχάριο που δεν ξέρει πως να ξεκινήσει είναι ένα πολύ καλό βοήθημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου