Προς το περιεχόμενο

1968 Fender Bassman + Fulltone OCD !!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακόμη ένα video που δεν έχει τίποτα να προσθέσει στον πολιτισμό αυτού του τόπου. Ασε που ενημερωτικά τί χρησιμότητα μπορεί να έχει αφού ούτε super trendy είναι οι παλιοί Bassman, ούτε κάνα τρελό hit είναι το OCD (για την εγχώρια αγορά)...

Είναι τετοια η χαρά μου όμως που κατάφερα ύστερα απο αναζητήσεις ενός και πλέον χρόνου να βρώ έναν καλοδουλεμένο και σχετικά απείραχτο (εσωτερικά) παλιό Bassman που απλά ήθελα να δημοσιεύσω το ψώνιο μου !

Τις προάλλες ήρθε και το OCD v3 που ζαχάρωνα για πλείστους λόγους εδώ και καιρό, κι απ' ότι φάνηκε αυτά τα δύο τα πανε αρκετά καλά. Βέβαια το πιο ψυχαγωγικό σημείο του clip είναι στο τέλος που τσιτώνω τον Fender και μπαίνει και το Fulltone μπροστά και αρχίζει το ...γλυκό, αλλά και πιο πρίν μπορείτε να αντιληφθείτε εύκολα πόσο εξαιρετικές  "πεταλομηχανές" είναι αυτά τα παλιά κεφαλάκια της Fender, και πόσο χρήσιμο και οργανικό μπορεί να γίνει το OCD όταν το ζητούμενο είναι ένα καλό classic overdrive με δυναμικές και response που θυμίζει κανονικό ενισχυτή, για διάφορες δουλειές .. ;)

Το μαγνητόφωνο ήταν το Cubase SX3, και το μέσο ήταν το Palmer PDI03 το οποίο ήταν η καλύτερη αγορά του '07 αφού σε συνθήκες ..πολέμου στο home studio με γλύτωσε απο:

1. Το έξοδο και τον χρόνο του να βρώ και να ταιριάξω μια καλή καμπίνα σε διάφορες κεφαλές

2. Τον χρόνο του mic placement / adjusting

3. Την έξωση. Μπορώ και ανοίγω όποιον ενισχυτή θέλω, ανα πάσα στιγμή στο τέρμα σε συνθήκες μούγγας..

 

Μακάρι να είχα το χρόνο να το "φτιάξω" λιγάκι το clip, αλλά δεν το σκέφτηκα και πολύ,μια που όλη η διαδικασία διήρκεσε 12-15 λεπτά. Ελπίζω σύντομα να βρώ λίγο χρόνο ακόμα να ανεβάσω clip και για ένα απο τα καλύτερα (για να μην πώ το καλυτερο) overdrives που άκουσα τελευταία, το Ziggy του Electrictabs (αριστερά απο το Boss Tuner - Ξαναμπράβο Χρηστάρα !!)

 

Ο Bassman...

Equipment003.jpg

Equipment002.jpg

 

....Και το clip..

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Silot, είσαι ωραίος παίχτης. Τώρα, πώς την καημένη την Goldtop την κάνεις ν'ακούγεται τόσο...Fender, δεν έχω ιδέα. Θα περιμένω να με διαφωτίσεις. ;D

 

 

Μην μας αργήσεις το testing για το Ziggy!! ;) ;D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις προάλλες ήρθε και το OCD v3 που ζαχάρωνα για πλείστους λόγους εδώ και καιρό

 

Θα ήθελες να μας τους εξηγήσεις κι εμάς please? ;D

 

Silot, είσαι ωραίος παίχτης. Τώρα, πώς την καημένη την Goldtop την κάνεις ν'ακούγεται τόσο...Fender, δεν έχω ιδέα.

 

Το πιστεύεις ότι ήμουν σίγουρος στην αρχή ότι άκουγα single coils, μέχρι που πρόσεξα το μπράτσο;

 

Αφού έψαξα στην περιγραφή καλύτερα να δω με τι κιθάρα παίζει!

Εκπληκτικό!!!

 

Μπράβο Silot για μια ακόμη φορά και για τον ήχο αλλά κυρίως για το παίξιμό σου ;)

 

 

Μην μας αργήσεις το testing για το Ziggy!! ;) ;D

 

NAIIIIIII !!!

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κι εμένα μ' άρεσε το όλο κόλπο.  :)

 

Silot, είσαι ωραίος παίχτης. Τώρα, πώς την καημένη την Goldtop την κάνεις ν'ακούγεται τόσο...Fender, δεν έχω ιδέα.

 

Το πιστεύεις ότι ήμουν σίγουρος στην αρχή ότι άκουγα single coils, μέχρι που πρόσεξα το μπράτσο;

 

Αφού έψαξα στην περιγραφή καλύτερα να δω με τι κιθάρα παίζει!

 

Κι εγώ, πριν διαβάσω τα σχόλια, είχα την εντύπωση ότι ακούω single coil στα καθαρά. Στα γκάζια όμως .... λάμπει η αλήθεια :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η les paul τελικα ειναι πολυυυ παρεξηγημενη κιθαρα...εμενα δεν μου εκαναν καμια εκπληξη τα καταπληκτικα καθαρα της ιδιαιτερα σε εναν fender ενισχυτη...

μπραβο ρε silot με τα ωραια σου...με εψησες ακομα πιο τρελα για το πεταλι που ημουν ηδη ψημενος..το ocd version 3,αλλα και για bassman head...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου