Προς το περιεχόμενο

1968 Fender Bassman + Fulltone OCD !!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Thanks guys  ;D ;D

 

SUPER!! ;)

εξυμνούσες τις tele αλλά πάλι με την les paul κάνεις έρωτα ;D ;D

 

Μπορεί η Tele να μου φαίνεται η πιο χρήσιμη κιθάρα ever, αλλά με την Goldtop ο έρωτας κρατάει ποοοολλά χρόνια  ;D

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Ε-ε-ερχεται!!......friday is the big day, right??

(Είσαι πολύ "φουλτονάκιας" τελικά!!) ;D

 

Ναι, αύριο ξεκινάμε  :) και ναί, μου αρέσουν τα άτιμα τα Fulltone γιατί έχουν προσωπικότητα !!

 

Τις προάλλες ήρθε και το OCD v3 που ζαχάρωνα για πλείστους λόγους εδώ και καιρό

 

Θα ήθελες να μας τους εξηγήσεις κι εμάς please? ;D

 

Silot, είσαι ωραίος παίχτης. Τώρα, πώς την καημένη την Goldtop την κάνεις ν'ακούγεται τόσο...Fender, δεν έχω ιδέα.

Το πιστεύεις ότι ήμουν σίγουρος στην αρχή ότι άκουγα single coils, μέχρι που πρόσεξα το μπράτσο;

Αφού έψαξα στην περιγραφή καλύτερα να δω με τι κιθάρα παίζει!

Εκπληκτικό!!!

Μπράβο Silot για μια ακόμη φορά και για τον ήχο αλλά κυρίως για το παίξιμό σου ;)

 

Ευχαριστώ Ηλία !

Το OCD απέκτησε τη φήμη πως τα χαμηλά του, αλλά και οι δυναμικές του είναι πολύ "amp-like" κάτι το οποίο ήθελα γιατί το μόνο άλλο πετάλι απ' όσα έχω που διαθέτει "αληθινά" μπάσα είναι το V-Twin το οποίο όμως είναι βαρύ και μεγάλο....και επίσης το OCD είναι εξαιρετικά όμορφο  ;D

 

Όσον αφορά στα καθαρά της R7 συμφωνώ πως έχουν κάτι απο μονοπήνιο αλλά αυτό σίγουρα έχει να κάνει μεταξύ άλλων και με το long tenon joint, και με τους Bumblebees πυκνωτές που φοράει, αλλά και με το πόσο "αεράτος" είναι ο άτιμος ο Bassman ..!

 

Ξανα-ευχαριστώ πολύ  :)

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο ρε φίλε, ωραίος ήχος. Σε τι καμπίνα θα τον βάλεις τελικά;

Κάλα τι να πούμε για τα fulltone, αλλα ο ήχος φίλε μου είναι στα

χέρια  ;)  ;D ;D ;D

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία πράγματα.... killer sound!! Αυτά είναι όταν ακούς πως παίζουν τα αυθεντικά..... παθαίνεις κάτι!!! Πολύ καλό βίντεο boy!! Είναι perfect.... παίξιμο και ήχος μαζί... τρελά +++++ στο palmer, θεοτρελα +++++ στον Bassman, και βάλε όσα σύν θες στο παίξιμο και στην χρυσαφί.... κιθάρα... ;D ;D ;D

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτουουουου ρε @#@το !!!!  και εγω εχω LP , Bassman kai OCD αλλα

δεν ακουγομαι ετσι  :o

 

Τολη μηπως πουλας  κανενα δακτυλο ??  ;D

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

επειδή το "σωστό" hardware matching στον ήχο είναι "επιστήμη" και ότι πιο δύσκολο σαν επιδίωξη,

συγχαρητήρια κι από μένα....respect... 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ντρέπομαι λίγο να πω ότι η βρωμιά δεν μου άρεσε και τόσο, αλλά ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ θέλω να πω ότι έχοντας παίξει και με τα τρία του βίντεο (εκτός από sf bassman), μπορώ απολύτως να καταλάβω το μεγαλείο της πραγματικής ηχητικής απόδοσης που κάποιος θα αντιλαμβανόταν αν ήταν παρών, και που ο sound codec του ΥοuTube φιλτράρει (κατ'εμέ) απογοητευτικά.

 

Αυτό ακριβώς είναι το μεγαλείο του OCD... αρμονικές πιο βιντατζολαμπίσιες από οτιδήποτε άλλο έχω ακούσει σε πετάλι (αν και δεν την πολυσκαλίζω τη μνήμη μου τώρα μετά από μια από μια τόσο ανεκδιήγητα δύσκολη μέρα που μπαίνει χαλαρά στο hall of fame μου), και όταν χαμηλώνεται το vol από την κιθάρα η παρουσία του OCD μειώνεται σε ένα χάδι.

 

Η Goldtop φοράει P90s (παραδοσιακά) ή humbs; Ίσως για αυτό να ακούγεται μονοπηνιακή.

 

Προσωπικά δεν μου προκαλεί καθόλου έκπληξη ο τρομερός συνδυασμός Fender και LP σε βρωμιές γιατί δυο από τους πιο αγαπημένους μου καλλιτέχνες το έκαναν κατά κόρον: Neil Young...

 

neil.gif

 

και Social Distortion...

 

2005_10_Mike-Ness-of-SD-in-Blue-Dickies.jpg

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου