Προς το περιεχόμενο

Συγκριτικα κλιπς για Χορδες για ακουστική


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπον,παρτε ενα κλιπακι να δειτε πως εγιναν οι webstrings μετα απο 1 ωρα παιξιματος (χωρις να ιδρωσω πραγματικα).Το εξαιρετικο με αυτες τις χορδες ειναι οτι καταλαβαινεις οτι πεθαινουν την ωρα που παιζεις...

ακολουθει επομενο σετ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

rotosound_acoustic_countrygold_12.jpg

 

Rotosound country gold.

Aυτες εχουν δηθεν "piano string design",δλδ το τυλιγμα τους δεν ξεκιναει απο τη βαση της χορδης,αλλα λιγο πιο μετα (δειτε φωτο).

 

A great sounding acoustic string due to it’s ‘contact core’ design. Pioneered by Rotosound in 1974. The choice for long sustain and brightness, these strings also slightly reduce the action on any instrument

http://www.rotosound.com/acoustic.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ένταση είναι καλή, κράτα την εκεί. Για λόγους σύγκρισης είναι ενδιαφέρον να συνεχίσεις να παίζεις το Karma Police... (πανέξυπνη σπόντα στην επιλογή σου, btw!!!!!!!!!!!!!!!!) Ακούω μερικά μπάσα να μπουμάρουν ή είναι εντύπωσή μου;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούω μερικά μπάσα να μπουμάρουν ή είναι εντύπωσή μου;

 

Ετσι γραφει το rare earth blend σε αυτη την κιθαρα,στην επιλογη για full mic (κ στη γωνια που εχει τοποθετηθει μεσα στο σωμα.Αυτο αλλαζει αλλα θα καταλαβεις παρακατω).

Δεν ξερω σε τι ηχεια το ακους,αλλα σε studio που μπαινω κατευθειαν στην κονσολα,εχω θεϊκό ήχο,μακραν καλυτερο απο τον ακουστικο της.Βεβαια εκει μιξαρω κ λιγο με τον μαγνητη για να αποφευγω μικροφωνισμους (περιπου 65% mic - 35% pickup),αλλα στο παρον θεμα ειπα να γραψω καθαρα με το μικροφωνο γτ το υπο εξεταση αντικειμενο ειναι οι χορδες.

 

 

Rotos 4 ever!

Το λες γενικα επειδη τις χρησιμοποιεις ή απο τα κλιπς ?(κανει μπαμ η διαφορα τους νομιζω)

1η φορα τις βαζω αλλα εχω εντυπωσιαστει.Το βραδυ θα ξερω κ τι λενε απο διαρκεια.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Rotos 4 ever!

Το λες γενικα επειδη τις χρησιμοποιεις ή απο τα κλιπς ?(κανει μπαμ η διαφορα τους νομιζω)

1η φορα τις βαζω αλλα εχω εντυπωσιαστει.Το βραδυ θα ξερω κ τι λενε απο διαρκεια.

 

 

 

Και τα δύο! Παλιότερα τις είχα χρησιμοποιήσει στο μπάσο και ήταν a perfect match για το thunderbird! Βέβαια είναι αρκετά τσιμπημένες.

 

Το τύλιγμά τους ακουμπάει στον καβαλάρη ή είναι exposed core σε αυτό το σημείο;

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(κανει μπαμ η διαφορα τους νομιζω)

1η φορα τις βαζω αλλα εχω εντυπωσιαστει.Το βραδυ θα ξερω κ τι λενε απο διαρκεια.

 

 

 

Aπίστευτη διαφορά για να οφείλεται μόνο στις χορδές, δεν το περίμενα. Σκέφτομαι που να πετάξω τα 2-3 σετάκια webstrings που έχω.  :-X

Πόσο κοστίζουν οι roto?

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου