Προς το περιεχόμενο

Συγκριτικα κλιπς για Χορδες για ακουστική


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το τύλιγμά τους ακουμπάει στον καβαλάρη ή είναι exposed core σε αυτό το σημείο;

 

δεν ακουμπαει,οχι.

 

Πόσο κοστίζουν οι roto?

 

8,40 τις πηρα,οι απλες εκαναν 6,90 ή κατι τετοιο (χωρις τη μαγκια με το τυλιγμα κ δεν ξερω τι αλλη διαφορα εχουν).Μιλαω για τιμη ελλαδας φυσικα,ενα σετ κλπ.Φανταζομαι μπορουμε να τις βρουμε κ φτηνοτερα αλλα δεν ασχοληθηκα γτ ολα ειναι πληρωμενα απο το Υπουργειο Πολιτισμου που στηριζει αυτη την προσπαθεια οικονομικα και καρμικα ;D

 

Το βραδυ θα ξερω κ τι λενε απο διαρκεια.

 

Μια χαρα κ σε αυτον τον τομεα.Εβγαλαν αξιοπρεπεστατα 3ωρη προβα κ συνεχιζουν.Δεν ειναι σαν καινουριες,αλλα δεν ειναι και για αλλαγμα ακομα.Θα ελεγα οτι η συμπεριφορα τους στο χρονο μοιαζει με αυτη των cleartone,με τη διαφορα οτι οι cleartone ειναι coated με ο,τι συνεπεια εχει αυτο στον ηχο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπόν,επειδη με τις elixir εβγαλα 4ωρη πρόβα κ ειναι ακόμα σαν να μπηκαν μόλις κ επειδή θα κανω λογικά πραπάνω καιρό για να τις αλλάξω,θα διατυπώσω συνοπτικά συμπεράσματα.

 

Θα ηθελα να το κανω αυτο μετα το τελος του τεστ,οπου θα δοκιμασω ακομα σίγουρα τις La Bella,τις Elixir phosphor bronze κ ο,τι αλλες παρει το μάτι μου ( κ η τσεπη μου),αλλά κάποια ζητήματα στα οποία έχω καταλήξει νομίζω ειναι δύσκολο να καταρριφθούν.Μερικά για πολλούς ίσως ειναι αυτονόητα,αλλα ας είναι.

 

1)Οι διαφορες χορδές μεταξύ τους εχουν τεραστιες διαφορές : στον ήχο,στη διάρκεια ζωής και στην αίσθηση.

2)Καλύτερες απο τις Rotosound στο θεμα του ήχου,δεν πιστεύω οτι θα βρω.Οψόμεθα...

3)Καλύτερες απο τις elixir στο θέμα "διαρκεια ζωής" δεν υπαρχει περίπτωση να υπάρχουν.Ο ηχος τους ειναι αξιοπρεπής πανω σε μια φτηνή κιθάρα (το λένε τα κλιπς κ ο γέροντας) κ πλέον για την περίπτωση μου (φονικός ιδρώτας),για χρήση σε πρόβες κ γρατζούνισμα, ειναι μονόδρομος.Για ηχογραφήσεις,αν εχω τη δυνατότητα θα βαζω καποιες αλλες κ θα παρακαλάω να βγει το παίξιμο απο τα πρώτα takes,γιατι μετα απο 1 ωρα δεν θα παλεύονται.

4)οι webstrings δεν υπάρχουν.

5)Στην επομενη αγορά ακουστικής κιθάρας,αν ενδιαφερεστε σοβαρα για καποια,ο μονος τροπος να την ακουσετε πως πραγματικά παίζει είναι να τις βάλετε καινουριες χορδες (σε μια αγορα 500-1500ε δεν ειναι ρίσκο να "πεταξετε" 6-15ε).Μπορει την προηγουμενη μερα να εχω παιξει εγω κ να την εχω καταστρεψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

...και συνεχίζει :)

 

Elixir-Phosphor-Bronze.jpg

 

Eπειδη μου εσπασε ενα pin,αλλαξα με εβενινα.

Το αν δημιουργει διαφοροποιηση στις παραμετρους αυτου του συγκριτικού,θα φανει στην επομενη αλλαγή χορδών που θα βαλω παλι τις Elixir Bronze κ θα δουμε αν υπαρχει διαφορα λογω των pins.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

stringsandbeyond_2032_36096853

 

To θεμα μαλλον τελειωνει εδω,αν πεσει στα χερια μου καποιο σετ που θα δοκιμασω θα προσθεσω το κλιπ στη συνεχεια.

Τα σχολια του προτελευταιου μου ποστ ισχυουν,παρακαλω καποιον mod να μεταφερει ολα τα clips στο 1ο ποστ για να εχει μια συγκεντρωτικη εικονα ο αναγνωστης που ενδιαφερεται :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου