Προς το περιεχόμενο

TR+Motif ES ή M3;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τους συντρόφους Noizάδες! Εδώ και μερικές ώρες μου έχει κάτσει μια ιδέα και θέλω τη γνώμη σας.

Έχω ένα Korg TR και ένα πρόσφατα αποκτηθέν Yamaha Motif ES rack. Από το πρωί επεξεργάζομαι το σενάριο να τα δώσω αμφότερα και να πάρω ένα Korg M3. Πως σας φαίνεται το concept;

 

Να σημειώσω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα όργανα που έχω, είμαι φαν του ήχου της Korg, παίζω κυρίως rock/funk/pop πράγματα με ολίγη από ηλεκτρονικά μπλιμπλίκια και αυτά που με κάνουν να θέλω το M3 είναι κυρίως:

1) Karma

2) Οθόνη

3) Kaoss Pad function

4) Ελπίζω ότι θα έχει τον ηχητικό χαρακτήρα της Korg, βελτιωμένο σαφέστατα σε σχέση με το TR

 

Τα σκέφτομαι καλά ή έχω κάνει κάποιο φάουλ στο συλλογισμό; Πιστεύετε ότι θα χάσω ή θα κερδίσω από μια τέτοια αλλαγή στα synths μου; Ευχαριστώ όλους σας... ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα Alchemist! Τυχαίνει να έχω παίξει πρόσφατα και τα 3 όργανα που αναφέρεις. Είναι μία κίνηση που προσωπικά δεν θα την έκανα. Το ΤR μαζί με το motif σου

δίνουν μια ποικιλία ηχοχρωμάτων που το Μ3 τουλάχιστον προς το παρόν δεν θα σου δώσει (λέω προς το παρον γιατί θα υπάρξουν αναβαθμίσεις για τις οποίες δεν γνωρίζω πολλά). Σίγουρα αφού σου αρέσουν τα ηλεκτρονικά μπλιμπλίκια θα λατρέψεις τον ήχο του Μ3, αλλά όταν σου φύγει ο αρχικός ενθουσιασμός και χρειαστείς πιο φυσικούς ήχους θα σου λείψει το motif. O συνδιασμός motif-TR είναι εξαιρετικός. Για να μην παρεξηγηθώ, μου άρεσε αρκετά ο ήχος του Μ3 και δεν θέλω να το υποβιβάσω σαν όργανο αλλά με χαλάσαν τα εξής και πρέπει να τα αναφέρω: 1) Βρήκα την τεχνολογία Karma αρκετά κουραστική καθώς είναι ενσωματωμένη σε αρκετά presets και δεν είναι ιδιαίτερα δημιουργικό το να πατας ένα πλήκτρο και να ακούγονται οι 4 εποχές. Ξέρω οτι απενεργοποιείται εύκολα αλλά είναι κάτι το οποίο το πληρώνεις. 2) Ο αριθμός των presets είναι περιορισμένος (κάτι όμως το οποίο μπορεί να έχει αλλάξει πλέον με τις αναβαθμίσεις και το λέω επιφυλακτικά). 3) Ποιότητα κατασκευής. ΕΛΕΟΣ. Περίμενα μια πιο στιβαρή κατασκευή από την Korg, παρ'όλο που η σχεδίαση του Μ3 μου άρεσε πάρα πολύ και το βρίσκω αρκετά εργονομικό. Αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λαταρχην ελεος με τον κθε παραξενο...κανε ότι καταλαβαίνεις ρε τι μας ρωτας?

 

Θα συμφωνησω με τον τζιμ...Ειναι μεγαλη ευελιξια τα δυο διαφορετικου χαρακτηρα μηχανηματα...Και μ'ενα MIDI keyboard για το Μοτιφ, εχεις ακομα μεγαλυτερη ευελιξια σε live...Αν μιλαμε για home φαση καθαρα, πιστευω ο παρον εξοπλισμος σου είναι μονοδρομος με λεύκες κιόλας....

 

Επίσης κοιτα και λίγο έξω απο τα "Όλα τριγυρω"...αμαν πια :P Ενα αναλογικό δεν έβλαψε ποτε κανεναν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, μπορώ να ανακοινώσω και επίσημα ότι η ιδέα αρχίζει να απομακρύνεται! ;D

Το πολύ να ξεκινήσω την αποταμίευση και όοοοοταν με το καλό έχω το απαραίτητο "μαρούλι", χτυπάω το M3 χωρίς να θυσιάσω το υπόλοιπο setup μου.

 

Thanks για τη βοήθεια fellas, αν έχει κάποιος να προσθέσει οτιδήποτε ας το ρίξει. ;)

 

Υ.Γ. Δεν είμαστε για αναλογικά ρε neeq, τα θέλω ακόμα τα ηχεία μου! 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι και μια καθαρα εγκυκλοπαιδική (..που λέει ο λόγος) ερώτηση...:

 

Πώς και δεν εχεις σκεφτεί να βαλεις στον εξοπλισμο σου κανενα VA synth καθαρά για ηλεκτρονικούς ηχους...((οχι τπτ το τρελο και εξεζητημενο...))...Δηλαδή κανενα micro korg ή κανενα synth του (χρηματικού) επιπεδου blofeld....

 

Ο λόγος που ρωτάω ειναι αν το korg Tr και το Motif σε καλύπτουν σε "μη-φυσικούς" ηχους....και σου δίνουν αρκετες δυνατοτητες επεξεργασιας...

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό το ερώτημα NemOOO, άκου πως έχει το θέμα...

 

Μέχρι τώρα έπαιζα περισσότερο με workstation-type όργανα. Τελευταία έχω αρχίσει και ψάχνομαι με τα μπλιμπλίκια και δεν κρύβω ότι με ενδιαφέρει το θέμα VA. Εντούτοις, όσες φορές έχω αρχίσει να μαζεύω φράγκα για κάποιο VA, πάντα κάτι στραβώνει και καταλήγω να παίρνω πράγματα άσχετα με τη μουσική.

Σαφώς τα TR και Motif είναι αρκετά ικανοποιητικά στους ηλεκτρονικούς ήχους. Το μόνο που τους λείπει (ίσως) είναι οι πολύ δυνατοί-ογκώδεις ήχοι που βγάζουν τα VA, κάτι pads-χάσιμο, leads που λειώνουν woofers και τέτοια.

 

Κάποια στιγμή θα χτυπήσω στάνταρ και ένα VA της κατηγορίας που αναφέρεις. Αν στο μεταξύ δεν με ξαναπιάσει καμία κρίση σαν τη σημερινή και ψάχνω πάλι workstations... 8)

Πάντως, σε περίπτωση που η Korg δεήσει και βγάλει έκδοση του MicroKorg με full-size πλήκτρα, το έχω χτυπήσει Α-Ν-Ε-Τ-Α και να πάνω να κουρεύονται τα workstations! ;D

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία....

 

Σχετικά με τα workstation να σου πώ και εγώ την μεγιστη βλακεια στο θέμα αγορας εξοπλισμού....Κάποτε όταν ήμουν μικρός και άμαθος....μαζεψα λεφτά για να αγορασω καινουργιο όργανο...Πήγα μια γύρα στα μαγαζια...και βρήκα ότι τα μονα synth στα λεφτά μου ήταν τα : Juno-D, ΜS 2000b, MicroKorg.....(παιζει να ήταν και αλλα...αλλά δεν ηξερα και πολλά τότε...όχι ότι ξέρω τώρα... ;D)

 

Ε...στην τελική επειδή ο ηλιθιος ήθελα "όργανα" και "πλάτες" τσίμπησα το Juno...Ακομα καταργιέμαι την ώρα και την στιγμή που ήθελα φυσικούς ήχους που στην τελική δεν χρησιμοποίησα ποτέ γιατι και πιάνο είχα...και μπασσίστα είχα (ε κανα βιολί και κανα πνευστό καπου χρειαστηκε αλλα σιγά την ποιοτητα ηχου)...

 

Και ετσι για να καταλήξω...ρωτάω για να δώ αν το Juno είναι completely αμπαλο ή αν είναι γενικό κακό στα entry level workstations....

 

PS: Ασε τώρα τις δικαιολογίες...Ξερουμε ότι ενα midi clavie θα μπορουσες να το κοτσάρεις...αλλά γουστάρεις workstations βρε αδερφέ... ;D ;D ((just kidding....για να μην παρεξηγούμεθα....))

 

 

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να τα κρατήσεις έτσι (εγώ αυτό θα έκανα)

 

Επίσης αν μπορούσα θα εδινα μόνο το tr και θα έπαιρνα το m3 κρατώντας το motif, για να έχω 2 και να τα έχω όλα.

 

Τέλος θα τα πούλαγα, θα έπαιρνα το m3 και εναν κοντρόλλερ τυπου m-audio να να έχω το m3 με 2 κλαβιε και περισσότερα κοντρόλλερ

 

. Ειναι δυσκολη απόφαση Ανδρέα, δεν ξέρω. Το m3 δινει πολλά πάντως, αξίζει,

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και ετσι για να καταλήξω...ρωτάω για να δώ αν το Juno είναι completely αμπαλο ή αν είναι γενικό κακό στα entry level workstations....

 

 

To Juno-D δεν είναι workstation ούτε καν entry level.Δεν έχει  sequener . Εξάλλου ή λέξη entry level και workstation δεν πάνε μαζί.

 

Αchemist δεν θέλω να σε απομακρύνω απο το M3 απλώς απορώ που δεν μιλάς για το fusion εσύ που πάντα το πρωτείνεις.

 

Πάντως προσωπικά δεν θεωρώ ότι είναι κακή ιδεά να ενοποιήσεις το setup σου . Ρίξε και μια ματία στο Phantom G όταν έρθει , είναι πιο οικονομικό και με τεράστια οθόνη.   

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου