Προς το περιεχόμενο

AKG 200 mic & EMU 0404 USB & χορδές La Bella Silk and Steel


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, ήρθε η ώρα να ανεβάσω κι εγώ μερικά κλιπάκια, κύριοι... Ορισμένα είναι χρωστούμενα για πράγματα που είχα τάξει ότι θα δείξω λίγο πώς ακούγονται, και μερικά είναι απλά προϊόντα του ελεύθερου χρόνου μου.

 

Ξεκινάω με αυτό το τεστάκι που είχα υποσχεθεί στον Ελαβντου ότι θα κάνω (άσχετα αν εκείνος μάλλον δεν το θυμάται). Είναι μια ηχογράφηση μιας ακουστικής διασκευής του "Cassandra" από Theater Of Tragedy.

 

H κιθάρα είναι μια 12χορδη Υamaha FG 460S-12 (προέλευσης 80s) με φρέσκες χορδές La Bella Silk And Steel Light Gauge 710-12L που μπήκαν αμέσως πριν την ηχογράφηση:

 

juststrings_1991_57279896

 

The Silk & Steel® wound strings have silver-plated copper wire wound on pure silk filaments wrapped over a steel core. Preferred by finger-style guitarists for their great volume and mellow tone, these strings are meticulously hand-wound using a pure Italian silk underlay and have less tension than standard steel or bronze wound strings.

O ήχος τους είναι όντως πιο απαλός και γλυκός από τις phosphor bronze που συνήθως βάζω, αν και βεβαίως δεν χρησιμοποιήθηκαν για finger style όπως λέει η εταιρία...

 

Το μικρόφωνο που χρησιμοποιήθηκε ήταν το AKG 200 Perception (http://www.akg.com/site/products/powerslave,id,941,pid,941,nodeid,2,_language,EN.html)...

 

image1131701645_perception4374658d1b97d.JPG

 

σε απόσταση περίπου 20 εκατοστών από την τρύπα της κιθάρας, και χωρίς τις επιλογές του bass rolloff και -10db pad ενεργοποιημένες.

 

Η κάρτα που χρησιμοποιήθηκε ήταν η EMU 0404 USB (http://www.emu.com/products/product.asp?product=15185)...

 

prod15185_hdr2_1_1_70.jpg

 

και χωρίς να παρεμβάλλεται κανένας άλλος προενισχυτής μεταξύ του μικροφώνου και των XTC preamps που φοράει. Η καθαρότητά τους και το καλό τους headroom είναι ό,τι πρέπει για ένα home studio ή για τον μουσικό που μετακινείται συνεχώς, και επίσης λειτουργούν και μόνοι τους χωρίς η κάρτα να έχει συνδεθεί σε pc. Γενικά, έχω μέχρι στιγμής τις ίδιες πολύ καλές εντυπώσεις με τις κριτικές που φιλοξενούνται στο σάιτ της EMU.

 

Η ηχογράφηση έγινε με το Cubase SX 3.1.1 στα 96khz/24bit με 3 tracks (ακκόρντα 1, ακκόρντα 2, ακκοπανιαμέντο με λίγο σόλο), στα οποία δεν χρησιμοποιήθηκε απολύτως κανένα plugin whatsoever ή οποιοδήποτε εφφέ, ούτε καν για κομπρεσσάρισμα ή reverb. Αυτό έγινε επίτηδες για να συνεκτιμηθούν:

 

  • o ήχος των χορδών,
  • η απόδοση του μικροφώνου και
  • η ποιότητα των preamps της κάρτας

χωρίς  να παρεμποδίζεται η εξαγωγή συμπερασμάτων. Το φυσικό chorus που ακούτε είναι ο απλός, σκέτος ήχος της 12χορδης. Η ηχογράφηση έγινε στο σαλονάκι μου... Iδού το λινκ:

 

http://www.box.net/shared/dlpkfxbwc8

 

To αποτέλεσμα συμπιέστηκε σε mp3 στα 192kbps/44.1khz/Ηighest Quality από το Cubase, που ήταν το μέγιστο μέγεθος που επέτρεπε το box.net να ανεβάσω. Όποιος θαρραλέος θέλει το πρωτότυπο wav στα 96khz/24bit (μεγέθους... 219 MB) ας το πει για να το ανεβάσω στο Rapidshare.

 

Στα προσεχώς θα ακούσετε και το τι ήχο βγάζει ο συνδυασμός αυτών των preamps με το μικρόφωνο στον πιο απίθανο συνδυασμό: κολλητά σε γρίλια του Koch Studiotone (λέω απίθανο γιατί συνήθως, μικρόφωνα τέτοιου είδους ενδείκνυνται μόνο για φωνή και ακουστικά όργανα, άντε και κανένα overhead σε ντραμς).

 

Θέλω γνώμες!!!  ;)  :) (ας μείνουμε στα τεχνικά - για τα άλλα άνοιξα διαφορετικό θρεντ στα clips: http://www.noiz.gr/index.php?topic=156207.0).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παρακαλώ, δεν κάνει τίποτα...  ::)

 

Ρε παιδιά, άλλοι γράφουν ποστ που είναι τα μισά απο τα δικά μου και με το 1/3 της προσπάθειας και... βρέχει κάρμα*, και εδώ ούτε ένα ευχαριστώ. Φοβούμαi ότι με τέτοια αντιμετώπιση, περαιτέρω σχέδια που είχα για τεστάκια και θρεντ φυσικά ματαιώνονται, μονάχα δυο λεξούλες θα γράψω για το Stylophone, θα στείλω κι ένα κλιπάκι στον forensick που του το έχω τάξει και... that's all, folks.

 

 

 

 

* Αν κάποιος πει ότι είχα σαν σκοπό το... κάρμα (!), θα κάνω μια έκκληση για σοβαρότητα.

 

 

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γκρινιάρικο τρελλό αγόρι εγώ στα πα και στο από κει θρεντ. Μου άρεσαν όλα και το akg (που ψήθηκα νομίζω να το πάρω) και η εκτέλεση. Κι επειδή έχω κι εγώ μια 12χορδη (ναι ναι έξαρχε αυτή) εδώ και κάθεται θα πειραματιστώ (κάτσε να δω πόσο κάνει το akg ----- ντάξει παλεύεται). Thanx για τον χρόνο σου και για το review

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thx για το clip!!!

Έχω αρχίσει να ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα για αυτή την κάρτα!!!

Παρα πολύ καθαρός και γλυκός ήχος!!!!

Πολύ ωραίο παίξιμο!!! ;)

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου είχε διαφύγει ΕΝΤΕΛΩΣ αυτό το thread!!! :-\

 

Όπως σου έγραψα και στο άλλο σου thread που αναφέρεσαι στο κομμάτι, μου κάνει φοβερή εντύπωση η ποιότητα της ηχογράφησης... :o

 

Προσωπικά δεν έχω καταφέρει ποτέ να ηχογραφήσω τόσο καθαρά ακουστική, όσο και αν έχω προσπαθήσει!!!

 

Αν η κιθάρα ακούγεται με τόση διαύγεια, ηχογραφημένη dry, φαντάζομαι πώς θα ακούγεται αν γίνει και περαιτέρω επεξεργασία στα επιμέρους κανάλια!!!

 

Χαζή ερώτηση: Πώς τα κατάφερες και δεν έχεις καθόλου background noise; Έχεις ειδικά διαμορφωμένο χώρο όπου ηχογραφείς;

 

 

Επίσης, οι συγκεκριμένες χορδές πώς πάνε από αντοχή στην ... ιδρωτίλα;  ;D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντας και εγω...τοξικος, αυτος ο τυπος χορδης ειναι ο πιο ανθεκτικος non-coated που εχω δοκιμασει.. Δηλαδη μου κραταει την κιθαρα μαχιμη για 2-3 βδομαδες ανετα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα όλο αυτό έχει να κάνει με τον συνδιασμό μικροφώνου, κάρτας, χορδών κλπ αλλά για το μικροφωνάκι ήθελα να πω ότι το έχω και εγώ και είμαι σούπερ ευχαριστημένος. Άσε που το πήρα απο το Θωμά σε μια απίστευτα χαμηλή τιμή... Το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό. Εύγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ, δεν κάνει τίποτα...  ::)

 

Ρε παιδιά, άλλοι γράφουν ποστ που είναι τα μισά απο τα δικά μου και με το 1/3 της προσπάθειας και... βρέχει κάρμα*, και εδώ ούτε ένα ευχαριστώ. Φοβούμαi ότι με τέτοια αντιμετώπιση, περαιτέρω σχέδια που είχα για τεστάκια και θρεντ φυσικά ματαιώνονται, μονάχα δυο λεξούλες θα γράψω για το Stylophone, θα στείλω κι ένα κλιπάκι στον forensick που του το έχω τάξει και... that's all, folks.

 

 

 

 

* Αν κάποιος πει ότι είχα σαν σκοπό το... κάρμα (!), θα κάνω μια έκκληση για σοβαρότητα.

 

 

 

 

Έρχεσαι κοντά στο σκεπτικό μου. Και δεν μιλάω μόνο για το κάρμα.

 

Προφανώς συγχαρητηρια για την προσπάθεια να ξεστραβώσεις μερικούς από εμάς.

Ολες αυτές οι δοκιμές βοηθάνε.

Σχόλια για ήχο όταν θα είμαι σε άλλο πισι:)

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπεροχος ηχος.υπαρχει κανενα τεστ με το nt1 για να το συγκρινουμε;εχω ακουσει τα καλυτερα για το rode αλλα δεν το εχω ακουσει.νομιζω οτι ειναι και πολυ κοντα στην τιμη αυτα τα 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος ηχος,αλλα ακουω ενα ελαφρυ boominess το οποιο αν ειχες τοποθετησει το μικροφωνο σε πιο ''σωστη'' θεση (δηλ. να "κοιταζει" την ενωση μπρατσου σωματος) θα ειχε εξαφανισθει ;)

 

πολυ καλο αποτελεσμα παντως και σιγουρα αν το κομπρεσαρεις και περιποιηθεις με λιγο delay & reverb θα γινει σουπερ!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου