Προς το περιεχόμενο

AKG 200 mic & EMU 0404 USB & χορδές La Bella Silk and Steel


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως έγραφα λοιπόν και στο άλλο thread, πολύ ωραιος ήχος! Για τη solo δε λέω πολλά γιατί ούτε κι εμένα μου άρεσε και πολύ. Η ρυθμικές όμως είναι άψογες! Ο συνολικός ήχος είναι καταπληκτικός! Ο ήχος μικροφώνου και κάρτας για μένα είναι πολύ καθαρός, και έχει έναν χαρακτήρα που ταιριάζει άψογα με τον ήχο της 12χορδης. Είναι μόνο λίγο πριμαριστό όπως το ακούω και πιτεύω ότι αν γράψεις με αυτό το chain 2 ρυθμικές, 1 lead, μια φωνή και άλλο ένα όργανο θα ακούγεται κουραστικό το mix. Όμως για τη 12χορδη είναι τέλειο στα αυτιά μου τουλάχιστον ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εμένα μου είχε διαφύγει ΕΝΤΕΛΩΣ αυτό το thread!!! :-\

 

Και μένα αν και έχω κατεβάσει το κλιπ απ'το άλλο thread και ακόμα δεν έχω αξιωθεί να το ακούσω στο σπίτι...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας και από μένα,

πρώτη φορά γραφώ στο forum, (αν και το διαβάζω εδώ και καιρό και με την ευκαιρία θέλω να ευχαριστήσω όλους όσους προσφέρουν τις γνώσεις τουςς έτσι απλόχερα σε εμάς τους ερασιτέχνες) και αυτό για να πω ότι με την ίδια κάρτα, το rode nt1 και μία ηλεκτροακουστική takamine, και δυστυχώς δεν πιάνω ούτε την μισή απόδοση της ηχογράφησης  ??? ???. 

Μάλλον κάτι κανω λάθος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σαλονάκι σου δεν έχει φουσκωτό καναπέ με μαξιλαράκια και ποπούλη αλα bloody.Κλαψερό δηλαδή :P

 

Υ.Γ.Ίσως φταίει ο χώρος σου ή το στήσιμο του μικροφώνου σου ή και η ίδια η κιθάρα αν είναι παρατημένη.Άνοιξε ενα καινούριο θέμα με το πρόβλημα σου και ανέβασε και ένα αρχείο να το ακούσουμε οι αρμόδιοι και να σε σφραγίσουμε επιτέλους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο Σπύρο! Πολύ καθαρή ηχογράφηση, και ωραίο κομμάτι-που δεν είχα υπόψιν μου. ;) :D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν, να σας ευχαριστήσω πολύ για τα καλά σας λόγια και να ζητήσω συγγνώμη για τις χαζές γκρίνιες μου...  :'(

 

 

@ Eλαβντου: κανένα ειδικό ηχογραφημένο χώρο!  ;D Απλά έχει (καμιά φορά) ησυχία το σπίτι μου. Αν περνούσε κανένα... μοτοσακό, θα σου'λεγα εγώ.  :D Όσο για τις  χορδές, με τον ιδρώτα καλά φαίνεται να τα πηγαίνουν αλλά προσωπικά δεν θα τις κρατούσα και πολύ. Ο ήχος του ςόμως είναι καταπληκτικός και πολύ ισορροπημένος. Τις Pyramid που λέει ο deadendmind δεν τις έχω δοκιμάσει αλλά θα προσπαθήσω να τις βρω.

 

@ animae: Ε, όχι και να ξεστραβώσω... δεν έχω κανενός είδους αυθεντία ούτε μεγάλη πείρα σε αυτά, απλά προσπαθώ με κοινή λογική και σκέψη να στήσω τον εξοπλισμό που έχω έτσι ώστε να αξιοποιείται κατά το μέγιστο δυνατό, και για αυτό ζητάω τις γνώμες σας.

 

@ Superfunk: Eυχαριστώ πολύ για τη συμβουλή και για τα καλά λόγια, το είχα δοκιμάσει σε αυτή τη γωνία αλλά η εξαφάνιση του boominess μου είχε ξεφύγει λόγω κάκιστων ακουστικών, κάτι που ελπίζω να διορθωθει με μια προσεχή αγορά. Πάντως, και το ΑΚG, με άλλες δοκιμές που έχουν γίνει, έχει μια ελαφρή έμφαση σε κάποια μπάσα, και σε αντρική φωνή ίσως να ξενίσει αλλά σε γυναικεία την τονίζει ωραία... τουλάχιστον έτσι νόμισα!

 

@ Mενέλαο: Πράγματι, είναι κάπως πριμαριστός ο ήχος. Από τη μια είναι ελαφρά ο χαρακτήρας της 12χορδης μου με αυτές τις χορδές, από την άλλη όμως είναι και ο χαρακτηριστικός ήχος που βγάζει αυτή η θέση που διάλεξα (που παρεπιπτόντως, δεν πρέπει να ήταν στα 20 εκ. αλλά στα 25 ή λίγο παραπάνω). Νομίζω ότι και ο deadendmind είπε, αν θυμάμαι καλά, ότι του φάνηκε κι αυτού πριμαριστή.

 

Γενικά, αν θέλουμε να κάνουμε μια ηχογράφηση αξιώσεων ακουστικής, είθισται να βάζουμε δυο ταιριασμένα μικρόφωνα τέτοιου τύπου, το πρώτο να κοιτάει την τρύπα ή λίγο πιο πάνω από αυτήν και το άλλο να κοιτάει το άλλο άκρο του σκάφους, κάπου κοντά στο κέντρο της κοιλότητας (διορθώστε με αν τα λέω λάθος, plz - τα έχω δοκιμάσει στην πράξη πάντως). Η πρώτη θέση προσφέρει ωραία πρίμα αλλά συνήθως, τους λείπει το "σώμα", κάτι που το προσφέρει το άλλο μικρόφωνο που μπασάρει. Η μίξη τους σε όποια ποσοστά θέλουμε βγάζουν πολύ καλά και ελεγχόμενα αποτελέσματα.

 

@ giorgos608: Ιt ain't no rocket science, που θα έλεγε και ο Superfunk. Μάλλον σου ακούγεται πιο περίπλοκο από όσο είναι γιατί

(α)υπάρχουν δυο διαφορετικά μέρη κιθάρας παναρισμένα δεξιά και αριστερά (εννοείται, όχι 100% αλλά αλλού και παίζοντας με τις εντάσεις - πάντα είμαι κατά στο να διπλασιάζω το ηχογραφημένο track δεξιά - αριστερά, ακόμη και όταν είναι το ίδιο προτιμώ να το ξαναπαίξω και να ξαναηχογραφηθεί, και να μιξάρω το αποτέλεσμα), και

(β) επίσης γιατί η 12χορδη έχει φυσικό αιθέριο ήχο.  ;)

 

 

Στα προσεχώς θα ακούσετε και το τι ήχο βγάζει ο συνδυασμός αυτών των preamps με το μικρόφωνο στον πιο απίθανο συνδυασμό: κολλητά σε γρίλια του Koch Studiotone (λέω απίθανο γιατί συνήθως, μικρόφωνα τέτοιου είδους ενδείκνυνται μόνο για φωνή και ακουστικά όργανα, άντε και κανένα overhead σε ντραμς).

 

...και τελικά, σύμφωνα με πληροφορίες που πήρα, όχι μόνο δεν είναι καθόλου ασυνήθιστος ο συνδυασμός τέτοιου μικροφώνου με ενισχυτή αλλά σε στούντιο βγάζει και θεαματικά αποτελέσματα, και προτιμάται και συχνά.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο Σπύρο! Πολύ καθαρή ηχογράφηση, και ωραίο κομμάτι-που δεν είχα υπόψιν μου. ;) :D

 

Άκουσα και γω την ηχογράφηση και με καλύπτει ο Earendil.

 

Συνέχισε έτσι είναι πολύ ενδιαφέρον αυτό που κάνεις, ειδικά για 12-χορδες ακουστικές!

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 μήνες αργότερα...

ΜΕ ΞΕΤΡΕΛΑΝΕ Η ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ. ΜΟΟΥ ΕΡΧΕΤΕ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΟΛΟ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΣΟΥ :) (ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΙΘΑΡΑ)

 

ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ¨ΤΟ ΜΙΚΡΟΦΩΝΟ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ ΦΩΝΗΤΙΚΩΝ? ΤΟ ΛΕΩ ΕΠΕΙΔΗ ΣΤΗΝ ΚΙΘΑΡΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΑΛΛΑ...ΚΑΤΙ ΕΙΠΕΣ ΓΙΑ ΑΝΤΡΙΚΗ ΦΩΝΗ ΚΑΙ ΕΤΣΙ? ΘΑ ΜΕ ΒΟΛΕΨΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΑΛΗΣ

ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗΣ ΑΝΤΡΙΚΗΣ ΦΩΝΗΣ?

 

ΕΧΕΙΣ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΜΕ ΚΑΡΦΙ ΑΠΟ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ Η ΗΛΕΚΤΡΟΑΚΟΥΣΤΙΚΗ? ΑΝ ΝΑΙ ΤΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΧΕΣ?

www.myspace.com/kyriakou

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου