Προς το περιεχόμενο

Παμε Τουμπάι (δεν φτάνουν για Χαβάη) Νέο κομμάτι


lambrosgg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Επειδή το κοίταξα, ιδού πως αποδίδεται στο CD:

 

Στίχοι: Ελένη Μηλιώκα

Μουσική: Senneville-Toussaint & Leander Top & Pierr Baigorry

 

Είναι διασκευή λοιπόν και όχι κλοπή.

Επειδή το forum είναι δημοσιότητα... και διαβάζεται από πολύ κόσμο καλό είναι να ξέρουμε τι λέμε.

 

Ας μη πετάμε λάσπη τόσο εύκολα επειδή δεν μας αρέσει κάποιος ή κάποιο μουσικό είδος. Καλή η πλάκα αλλά το "κλέφτης" δεν είναι.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 100
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εχει πολλαπλα κοινωνικοοικονομικα μηνυματα παντως πρεπει να παραδεχθουμε...θα μπορουσε να γινει ανετα soundtrack για ντοκυμαντερ περι της Ελληνικης πραγματικοτητας...bravo  ;)!περιμενουμε και videoclip οπωσδηποτε.... :P!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει απόλυτο δίκιο ο Yameth. Το να γράφεις ένα post ,είναι σαν να δημοσιογραφείς σε κάποιο έντυπο . Το web είναι ανοικτό σε όλους και το noiz επίσης.

οκ, καταλαβαίνω πολύ καλά τους τραπεζοκαμμένους και τους σκυλαδικοκαταπιεσμένους (ανήκω και στις δύο κατηγορίες) αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα τόσο αλόγιστα και επιπόλαια, αραδιάζοντας αβάσιμες κατηγορίες...

και για την ιστορία, αναφέρω ότι οι ελληνικοί στίχοι της διασκευής για το εν λόγω κομματάκι, εδόθησαν από την στιχουργό στην Πρωτοψάλτη, πολύ πριν απ'το συμβόλαιο της τελευταίας με την Millenium. Άρα η αναφορά στην λέξη "σπίτι" είναι άκυρη.

Από την άλλη, δεν πιστεύω ότι κανένας θα ασχοληθεί παραπάνω με ένα χιουμοριστικό mp3. Άλλωστε έχει πέσει ήδη αρκετό θάψιμο.....

                         cheers  ziggy440

www.onlinerecording.org

forever changes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Yameth δεν είπα ότι το κλέψανε με την έννοια "Το-πηραμε-και-το-καναμε-δικο-μας-χωρις-να-ρωτησουμε"

 

Καταρχάς δεν είναι διασκευή. Είναι επανεκτέλεση. Η παραγωγή είναι κατα 90% ολόιδια και οι στίχοι 100% ίδιοι.

 

Το "κακο" σε όλη την υπόθεση είναι ότι προφανώς η Millenium Bank έβαλε την Π. να ξανατραγουδήσει το συγκεκριμένο κομμάτι επειδή έχει τη λέξη σπίτι μέσα. Το κομμάτι είναι ρεγγε και αν ακούσετε την αυθεντική αλλα και την διασκευή στα Ελληνικά απο Dogmother θα καταλάβετε ότι δεν έχουν καμμία σχέση με το στύλ και την πορεία της Πρωτοψάλτη.

 

Κάνει μπαμ δηλαδή ότι ήταν βαλτό για διαφημιστικούς λόγους.

 

Και στο κάτω κάτω, μόνο το γεγονός ότι βγάζει η Πρωτοψάλτη νέο CD, με το όνομα και την διασημότητα που έχει (+ την διαφήμιση που έκανε ο Λαζόπουλος στην εκπομπή του στο 60%) και το μόνο κομμάτι που ακούγεται και είναι γνωστό στον κόσμο είναι ξένο (στίχοι και μουσική), σηκώνει κράξιμο και ειρωνία.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "κακο" σε όλη την υπόθεση είναι ότι προφανώς η Millenium Bank έβαλε την Π. να ξανατραγουδήσει το συγκεκριμένο κομμάτι επειδή έχει τη λέξη σπίτι μέσα. Το κομμάτι είναι ρεγγε και αν ακούσετε την αυθεντική αλλα και την διασκευή στα Ελληνικά απο Dogmother θα καταλάβετε ότι δεν έχουν καμμία σχέση με το στύλ και την πορεία της Πρωτοψάλτη.

 

Κάνει μπαμ δηλαδή ότι ήταν βαλτό για διαφημιστικούς λόγους.

Καταρχήν να σου πω ότι δεν θεωρώ τόσο προφανή τη σχέση που βλέπεις ανάμεσα στο κομμάτι και τη Millenium. Για να είμαι ειλικρινής, πιστεύω ότι δεν υπάρχει καν σχέση μεταξύ τους! Από την άλλη, αν κάποιος είναι καχύποπτος μπορεί να συσχετίσει οτιδήποτε...

 

Πάντως δεν κάνει καθόλου μπαμ, τουλάχιστον στο δικό μου μυαλό. Και μπορεί να μην είμαι διάνοια, όμως θεωρώ ότι δεν είμαι και αφελής.

 

EDIT: Δεν μπορώ να ακούσω το κομμάτι τώρα, τα σχόλια μετά... ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Λάμπρο, η Dogmother είναι η Ελένη Μηλιώκα γιαυτό άστο καλύτερα...

το κομμάτι που χρησιμοποιεί η Millenium είναι το "Μια μέρα χαρά" και ουδεμία σχέση έχει με το "πάμε Χαβάη", όπως είπα και προηγουμένως.

Άλλο η πλακίτσα , άλλο να το παρατραβάμε χωρίς να ξέρουμε....

www.onlinerecording.org

forever changes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1-3.jpg

 

Βλέπετε τώρα τη συσχέτιση?

 

Φίλε Λάμπρο, η Dogmother είναι η Ελένη Μηλιώκα γιαυτό άστο καλύτερα...

το κομμάτι που χρησιμοποιεί η Millenium είναι το "Μια μέρα χαρά" και ουδεμία σχέση έχει με το "πάμε Χαβάη", όπως είπα και προηγουμένως.

Άλλο η πλακίτσα , άλλο να το παρατραβάμε χωρίς να ξέρουμε....

 

Ξέρω πολύ καλά ποια είναι η Dogmother. Αν δεις στο myspace της http://www.myspace.com/dogmother2006 λέει "Hip-Hop, Rap, Soul" και όντως έτσι είναι.

Επίσης ξέρω ποιο τραγούδι έχει στο σποτ (στο τσιφτετέλι τελειώνει με αυτό αν πρόσεξες)

 

Πατήστε το παρακάτω λινκ και διαβάστε στα σχόλια αυτουνού που ανέβασε το βίντεο:

 

Ο τύπος (τον οποίο δεν ξέρω) πρίν ένα μήνα έγραψε:

 

"Η Χαβάη στη αυθέντική του (ελληνόφωνη)εκτέλεση από τη στιχουργό του.

Παρατηρείστε οτι η "εμπορική" της αρχικής εκτέλεσης έγινε απλά "τράπεζα".

Η μιλένιουμ μπάνκ (που όπως όλοι ξέρουμε, δανειοδότησε την Πρωτοψάλτη για να πάρει το σπίτι της)έβαλε χέρι κατά πως φαίνεται:-P "

 

Δεν μου ρθε μόνο του στο κεφάλι μου.

 

Πολύ μυαλό θέλει να καταλάβεις ότι η λέξη σπίτι βόλεψε για διαφημιστικούς λόγους και τους 2? Το να επαναλαμβάνεται η λέξη σπιτι έχοντας δει διαφήμιση για στεγαστικό, σε μια ωραία μουσική και ένα πιασάρικο αποτελεί ένα διαφημιστικό τρυκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία... πάντως με ίδιους συλλογισμούς θα μπορουσε να καταλήξει κάποιος στο εχής:

ο Λάμπροτζιτζι λέει: σπίτι, ντουμπάι, και κάνει κόντρα στην Millenium

άρα είναι βαλτός από τον Βιενόπουλο για διαφήμηση της Marfin και της MIG, και για  δυσφήμηση της MILLENIUM  ;D ;D ;D ;D

 

πέρα από την πλάκα νασημειώσω τρία πράγματα:

1. όσο δύσκολο θεωρώ το να γράψει κάποιος καλούς στίχους αλλό τόσο δύσκολο θεωρώ το να γράψει τόσο άθλιους... όσο το αν είσαι σπίτι

2. Είναι ελεινό να γινεται διασκευή από επαγκελματίες  και να αντιγράφεται στο 90-95% η ενορχήστρωση και η παραγωγή του προτότυπου

3. γελασα αρκετά όταν άκουσα το κομμάτι σου Λάμπρο....απλά όλα τα υπόλοιπα τα βρήκα συναφή με την λογική: ο αστυνομικός είναι όργανο, το μπουζούκι είναι όργανο, άρα ο αστυνομικός είναι μπουζούκι ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έπιασες το "υπονοούμενο" Λάμπρο, στο κάνω πιο λιανά.

η ίδια η στιχουργός έφερε το κομμάτι στην Heaven και το πρότεινε στην Πρωτοψάλτη. ΔΕΝ μπήκε κανένας στίχος στο CD παρά την θέλησή της. (αν γινόταν κάτι τέτοιο θα έπρεπε να είχε κάνει ασφαλιστικά μέτρα, πράγμα το οποίο δεν έκανε) με άλλα λόγια η Dogmother πληρώνεται για τους στίχους της.(και το air play)

Το κομμάτι ανακατασκευάστηκε με την ίδια σχεδόν ενορχήστρωση μια και η διασκευή θεωρήθηκε καλή από την εταιρεία.

Το όνομα της τράπεζας (Εμπορική) δεν θα έμπαινε έτσι κι αλλιώς(για ευνόητους λόγους) και τέλος σου ξαναλέω ότι το κομμάτι είχε τραγουδηθεί ΠΡΙΝ την συνεργασία με την Millenium.

Μιλάω γνωρίζοντας ΚΑΛΑ τι λέω γιαυτό σε παρακαλώ μην επιμένεις άλλο.

Εκτίθεσαι και εκθέτεις και άλλους παρά την θέλησή τους.

                  φιλικά, ziggy440

 

τώρα ποιον "βολεύει" όλη αυτή η ιστορία .... είναι σίγουρα λίγο πιο περίπλοκο ζήτημα και δεν αναλύεται σε ένα forum για μουσική και μουσική τεχνολογία.

.... πάντως σίγουρα βολεύονται και κάποιοι που εσύ θεωρείς "αθώους"

www.onlinerecording.org

forever changes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ίδια η στιχουργός έφερε το κομμάτι στην Heaven και το πρότεινε στην Πρωτοψάλτη. ΔΕΝ μπήκε κανένας στίχος στο CD παρά την θέλησή της.

 

Καλά τώρα τι θέλεις να πούμε; Καημένη στιχουργός;

Θέλω να πω ρε ziggy...Είναι δυνατον να ισχύει το '' παρά την θέλησή της '';

 

Η δε Πρωτοψάλτη ήθελε και παραήθελε και σαν πουλημένη που είναι (το τελευταίο είναι γνώμη μου, τα άλλα Όχι!) τραγούδησε το κομμάτι...Τέλος νομίζω...Στα άλλα που λες συμφωνώ απολύτως...

 

Φιλικά... ;) 8)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου