Προς το περιεχόμενο

pod vs v-amp


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς καλύτερο το pod και ακόμα καλύτερο το xt αν το συνδέσεις απευθείας στην κονσόλα δεν έχεις πρόβλημα αλλά με ενισχυτή δεν λέει πολλά !! για κοίτα και τίποτα άλλο θα σου πρότεινα την tonelab

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την tonelab την αγορασε ενας κολητος μετα απο επιμονη προτροπη μου η οποια στηριζοταν στα κολακευτικα σχολια του superfunk για την πεταλιερα....!

 

σκεφτομαι για κατι φθηνο που θα το εχω μονιμα <<καρφωμενο >> στην κονσολα και οταν μου ερχετε μια ιδεα να την γραφω αμεσως χωρις να χρειαζεται να βαζω ενισχυτη καλωδια γερανο μικροφωνο κλπ

το v-amp ειναι χαλια? εχω ακουσει cd με κιθαρα απο v-amp και μου ακουστηκε μια χαρα. μου φανηκε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

boody μια χαρά είναι το v-amp αρκεί να ξέρεις να παίζεις με τις παραμέτρους και να ξέρεις τι ήχο αναζητάς, πιστεύω ότι μπορείς να κάνεις θαύματα με το v-amp.

To έχει χρησιμοποιήσει ένας συνεργάτης μου κιθαρίστας σε ένα δικό μου κομάτι το "Αν θυμηθείς" στη συλογή pure rock από την Αtlantis records

έχουμε περάσει 10 κανάλια ηλεκτρική κιθάρα με v-amp για να έχουμε δύο

κιθάρες * ενορχηστρικά τρικάκια

δεν θέλω να ευλογήσω τα γένια μας αλλά πιστεύω ότι για 10 ώρες παραγωγή στο σύνολο με 3ώρες αφιερωμένες στις κιθάρες μας πήγε καλά

σε σχέση με τα μέσα που διαθέταμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτομαι για κατι φθηνο που θα το εχω μονιμα <<καρφωμενο >> στην κονσολα και οταν μου ερχετε μια ιδεα να την γραφω αμεσως χωρις να χρειαζεται να βαζω ενισχυτη καλωδια γερανο μικροφωνο κλπ

 

Αν θέλεις κάτι φτηνό' date=' αρκετό για να καταγράφεις εύκολα τις ιδέες σου πιστεύω ότι δεν πρέπει να σε απασχολεί τόσο η ηχητική τελειότητα, αλλά καταρχήν η ευχρηστία και η απλότητα. Οπότε, μάλλον το V-Amp σε καλύπτει.

 

Ίσως να κοίταζες και κάποια gadgetάκια της zoom ή της korg που έχουν επιπλέον ρυθμοκούτι και μνήνη, οπότε μπορείς να κάνεις δουλειά και χωρίς υπολογιστή, αν και οικονομικά πας τουλάχιστον στα διπλά λεφτά, αλλά μπορεί και να σε ενδιαφέρουν ως ιδέα.

 

το εξαιρετικά μικρό ZOOM PS-04

 

το KORG PXR-4

 

ή το λίγο μεγαλύτερο BOSS BR-864

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά... Ηλεκτροκλασσική/ηλεκτρακουστική κιθάρα μπορεί να συνδέσει κανείς άνετα σε αυτα ή θα γίνει χαμός από τους βόμβους όπως με τα κλασσικά απλά πετάλια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, και κάτι άλλο! Επειδή ποτέ δεν ασχολήθηκα με midi, σε τί είναι χρήσιμοι οι midi είσοδος και έξοδος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α' date=' και κάτι άλλο! Επειδή ποτέ δεν ασχολήθηκα με midi, σε τί είναι χρήσιμοι οι midi είσοδος και έξοδος;[/quote']

 

Σε πολλά μέχρι και σε τίποτα. Αν έχεις MIDI περιφερειακά μπορεί να βρεις κάποια χρησιμότητα, αλλιώς όχι.

 

1. Σύνδεση με πεταλιέρα: τα παραπάνω (V-Amp και POD) παρέχουν ειδική σύνδεση για "δικές τους" πεταλιέρες. Ωστόσο, αν έχεις μία άλλη που έχει MIDI μπορείς επίσης να την χρησιμοποιήσεις.

 

2. Προγραμματισμός effect και έλεγχος: σε όλα τα παραπάνω αυτό γίνεται μέσω USB. Ωστόσο, αν έχεις ένα synthesizer και θέλεις να ελέγχεις π.χ. την αλλαγή των προγραμμάτων από το synth και όχι από τον υπολογιστή, τότε μπορείς να το κάνεις μέσω MIDI.

 

3. Συγχρονισμός: αυτό γίνεται επίσης μέσω του USB (ουσιαστικά πάλι MIDI πρωτόκολλο χρησιμοποιείται). Ωστόσο, αν έχεις ένα εξωτερικό sequencer (π.χ. σε workstation ή σε hard-disk recorder) τότε και πάλι μπορείς να χρησιμοποιήσεις το MIDI για να συγχρονίσεις τις δύο συσκευές.

 

4. Εν γένη, για λόγους συμβατότητας με άλλα MIDI περιφερειακά ώστε να μπορείς να τα ενσωματώσεις καλύτερα στην MIDI αλυσίδα των μονάδων σου, αν τυχόν έχεις.

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου