Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με το Song> Mixing> στο Motif ES


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια και πάλι... πάλι για το Motif ES ρωτάω... lol........  :P  αλλά το manual το έφαγα με τα κουταλάκια.....  :-\

Λοιπόν, όποιος ξέρει ας με διαφωτίσει.

Θέλω να παίζω το όργανο live και να αλλάζω με την πατέντα Song>Mixing τα voices χωρίς να κόβονται (όπως είχαμε πει παλιότερα...). Ok, μέχρι εδώ.

Έλα όμως που στα κομμάτια μας θα ήθελα να έχω και samplers να παίζουν παράλληλα, δηλαδή sampler voices που θα έχω φτιάξει ο ίδιος στο Motif μετά από δειγματοληψία από mic ή cd players κλπ.

Και έρχομαι να ρωτήσω επειδή δεν έχω βρει άκρη: Υπάρχει δυνατότητα χρησιμοποίησης των samplers στο τριπάκι του Song>Mixing ???? Και αν όχι, θα ρωτήσω καλύτερα: ΠΩΣ ΠΑΙΖΕΙΣ ΤΟ MOTIF ES SE LIVE KAI ΒΑΖΕΙΣ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΝΑ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ SAMPLERS ΚΑΙ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΜΠΛΙΜΠΛΙΚΙΑ ????

 

Εν τέλει, το παραπάνω είναι ο λόγος που αγόρασα το μηχάνημα... :-\

 

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γεια και πάλι... πάλι για το Motif ES ρωτάω... lol........  :P  αλλά το manual το έφαγα με τα κουταλάκια.....  :-\

Λοιπόν, όποιος ξέρει ας με διαφωτίσει.

Θέλω να παίζω το όργανο live και να αλλάζω με την πατέντα Song>Mixing τα voices χωρίς να κόβονται (όπως είχαμε πει παλιότερα...). Ok, μέχρι εδώ.

Έλα όμως που στα κομμάτια μας θα ήθελα να έχω και samplers να παίζουν παράλληλα, δηλαδή sampler voices που θα έχω φτιάξει ο ίδιος στο Motif μετά από δειγματοληψία από mic ή cd players κλπ.

Και έρχομαι να ρωτήσω επειδή δεν έχω βρει άκρη: Υπάρχει δυνατότητα χρησιμοποίησης των samplers στο τριπάκι του Song>Mixing ???? Και αν όχι, θα ρωτήσω καλύτερα: ΠΩΣ ΠΑΙΖΕΙΣ ΤΟ MOTIF ES SE LIVE KAI ΒΑΖΕΙΣ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΝΑ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ SAMPLERS ΚΑΙ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΜΠΛΙΜΠΛΙΚΙΑ ????

 

Εν τέλει, το παραπάνω είναι ο λόγος που αγόρασα το μηχάνημα... :-\

 

 

Αυτό που ζητάς δεν αναλύεται σε μερικές σειρές. Αυτό που ζητάς , ανηκεί στην λειτουργία του κουμπιού [sampling]. Εδώ είναι το επίσημο tutorial απο την yamaha.

 

http://files2.keyfax.com/ESPDFs/seqsample.pdf

 

καλο διάβασμα. :P

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ...  :)

Ελπίζω να βρω άκρη. Τα ξαναλέμε...

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Mόλις σου άφησα ένα ηλίθιο μύνημα στο MySpace, αγνόησε το.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες αργότερα...

Επανέρχομαι στο θέμα μετά από πολύ καιρό για να ρωτήσω κάτι πιο συγκεκριμένο αυτή τη φορά :P

Θα ήθελα να αλλάζω τα parts σε ένα song όχι με το χέρι πατώντας το αντίστοιχο κουμπί (αριθμός part) αλλά με... το πόδι, μέσω ενός πεταλιού.

Δηλαδή να παίζω live και να μή χρειάζεται να αφήνω τα χέρια από το κλαβιέ για να αλλάζω part. Νομίζω ότι αυτό γίνεται με το πετάλι της Yamaha με όνομα "FC5". Αλλά ψάχνοντας το manual δε βρήκα κάτι σχετικό με την απορία μου.

Υπάρχει παληκάρι που να ξέρει; Θα με σώσει πραγματικά! 8)

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι στο θέμα μετά από πολύ καιρό για να ρωτήσω κάτι πιο συγκεκριμένο αυτή τη φορά :P

Θα ήθελα να αλλάζω τα parts σε ένα song όχι με το χέρι πατώντας το αντίστοιχο κουμπί (αριθμός part) αλλά με... το πόδι, μέσω ενός πεταλιού.

Δηλαδή να παίζω live και να μή χρειάζεται να αφήνω τα χέρια από το κλαβιέ για να αλλάζω part. Νομίζω ότι αυτό γίνεται με το πετάλι της Yamaha με όνομα "FC5". Αλλά ψάχνοντας το manual δε βρήκα κάτι σχετικό με την απορία μου.

Υπάρχει παληκάρι που να ξέρει; Θα με σώσει πραγματικά! 8)

 

Εδω εξηγείται πώς να κάνεις latch δηλαδή να κρατάς τον ήχο με το πόδι (footswitch) ενώ με το χέρι αλλάζεις το part για να παίξεις άλλον ήχο. Έτσι σου ελευθερώνει τα χέρια απο τον πρώτο ήχο και εκμεταλεύται το πόδι σου για να τον κρατήσει στην νοτα / συγχορδία που ήδη έπαιζες με το χέρι.

 

http://www.keyboardmag.com/article/yamaha-motif/apr-05/7438

 

Επίσης να ξέρεις ότι το manual είναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου , το υπόλοιπο παγόβουνο θέλει πολυ ψάξιμο. Αλλά ξεκίνα απο εδώ , θα βρείς πάρα πολλα tutorials και πρέπει αν είναι ο πρώτος σταθμός σου για οποιαδήποτε αποροία , ειδικά τα forums.

 

http://www.motifator.com/index.php/support/es_articles/P0/

 

http://www.motifator.com/index.php/forum

 

ρώτα άφοβα , είναι εκ μακράν το καλύτερο forum για το μοτιφ και όχι μόνο .

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ kilon για τα links.

Aλλά ίσως να μην έγινα αρκετά σαφής:

Αυτό που θέλω πραγματικά να κάνω είναι απλά να αλλάζω τα parts με το πόδι και όχι με το χέρι. Δηλαδή να πατώ απλά το pedal (με το πόδι προφανώς) και να προχωρώ στο επόμενο part, χωρίς να παίρνω όυτε δευτερόλεπτο τα χέρια από το κλαβιέ. Δε θα ήθελα ένα κράτημα σε pad με τον προηγούμενο ήχο και να παίζω τον επόμενο, αλλά μια απλή αλλαγή στον ήχο (επόμενο part) χωρίς να απασχολώ τα χέρια μου.

 

Νομίζω ότι αυτή η λειτουργία σε ένα συνθ είναι αρκετά συνηθισμένη ώστε να μη μπορεί να γίνει με κάποιο τρόπο. Εξ' άλλου, βλέπω και τόσους πληκτράδες σε συγκροτήματα όταν παίζουν live να αλλάζουν τα πάντα με τα πετάλια τους χωρίς να φεύγουν τα χέρια από το κλαβιέ. Δε νομίζω ότι είναι δύσκολο να βρεθεί λύση λοιπόν. Αν ξέρεις κάτι πάνω σε αυτό, παρακαλώ...

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

alter hoh: Κατ' αρχήν, αναφέρεσαι σε "parts". Φαντάζομαι ότι εννοείς ήχους, είτε voices είτε performances. Αυτό που ζητάς γίνεται, αρκεί να αναθέσεις στο footswitch την τιμή Program change Inc/Dec. Έτσι θα μπορείς να αλλάζεις ήχους όταν παίζεις ζωντανά, χωρίς να πάρεις τα χέρια σου από τα πλήκτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε cyclops όταν αναθέτω στο footswitch την τιμή program change, αυτό που γίνεται είναι να αλλάζει όλο το song (!) και όχι τα parts του. Αν είμαι λοιπόν στο song 4 και αναθέσω στο footswitch την τιμή program change inc θα το πατήσω και θα πάω στο song 5. Αυτό που θέλω είναι να είμαι πχ στο part1 του song 4 και να πατήσω το footswitch για να πάω στο part2 του ΙΔΙΟΥ song!

Περισσότερο σαφής δε γίνεται να είμαι!

Παρακαλώ σας...... ::)

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε cyclops όταν αναθέτω στο footswitch την τιμή program change, αυτό που γίνεται είναι να αλλάζει όλο το song (!) και όχι τα parts του. Αν είμαι λοιπόν στο song 4 και αναθέσω στο footswitch την τιμή program change inc θα το πατήσω και θα πάω στο song 5. Αυτό που θέλω είναι να είμαι πχ στο part1 του song 4 και να πατήσω το footswitch για να πάω στο part2 του ΙΔΙΟΥ song!

Περισσότερο σαφής δε γίνεται να είμαι!

Παρακαλώ σας...... ::)

Α, οκ, κατάλαβα. Τότε μάλλον κάποιος άλλος κάτοχος του ES θα μπορεί να σε βοηθήσει (π.χ. ο kilon).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου