Προς το περιεχόμενο

Fender 60th Anniversary Strat & B. Lawrence


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ειναι κεραμικοι.Alnico 5 ειναι ;)

 

http://www.fender.com/products//search.php?partno=0992131000

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για το παιξιμο θα σε συγχαρω, αλλα επετρεψε μου να αστειευτω με το background track.

 

...απο τσοντα το πηρες?  ;D  ;D  ;D

 

Νομιζω οτι ενα overdub με φωνες και βογγητα θα κολλουσε γαντι!  ;D  ;D  ;D

 

XE XE XE ;D

Αν δεν απατώμαι, είναι από τη ωραιότατη συλλογή PRACTICE TRX που θα βρεις εδώ:

http://www.guitarbt.com/index.php?page=dl_list&cat=Jam%20Tracks

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι κεραμικοι.Alnico 5 ειναι ;)

 

http://www.fender.com/products//search.php?partno=0992131000

 

χμμμμ... οντως!    ???

 

θα εκοβα το χερι μου παντως περι κεραμικων γιατι θυμαμαι οτι οταν πρωτοβγηκαν οι ΤεξΜεξ ηταν κεραμικοι.

 

και μαλιστα ελεγε τοτε η φενδερ οτι ειναι ιδιοι με τους τεξας σπεσιαλς, εκτος του οτι οι μεξ ειναι κεραμικοι.

 

δεν ξερω... λετε να εχω κενα μνημης?... 

το θυμαμαι σαν χθες....  :D

 

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγειές και μπράβο για το καλόγουστο παίξιμο, αρχηγέ. IMHO, οι Τex-Μex ακούγονται ΠΟΛΥ καλύτερα, τουλάχιστον στο context του συγκεκριμένου κομματιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oooh...Groovy Babe! ;D

 

Καλορίζικη captain, δεν μπορώ να πω ότι διακρίνω κάποια χαοτική διαφορά μεταξύ των δύο, μου αρκεί που άκουσα ένα ισορροπημένο και groov-αριστό clip. ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Του Bill οι μαγνήτες είναι πιο Hi fi αλλά υποτάσσονται πιο εύκολα στο compression και φλατάρουν χωρίς να ακούνε το χέρι σου τόσο πολύ. (αν και έχω μια υποψία ότι την ώρα που έπαιζες με τους mex ήσουν ήδη πιο φτιαγμένος κι εσύ ο ίδιος).

+441

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγειές και από εμένα... 8)

 

Καλύτεροι και κακά τα ψέματα μου ακούστηκαν οι Tex Mex. Είναι custom wound, από ότι λέει η Fender, είναι alnico 5, δεν είναι σε καμία περίπτωση "φθηνοί" στο άκουσμα. Σε συνδιασμό με το συγκεκριμμένο παίξιμο που επέλεξες να τους "προμοτάρεις" ανέδειξες πολύ όμορφα το sparkle, στον ήχο που έχουν οι alnico 5 τύπου magnets.

Οι noiseless, όμως ακούγονται πιό γεμάτοι, πιό ποιοτικοί ή καλύτερα πιό "στουντιακοί". Εννοώ ότι είναι μαγνήτες που δεν θα σε απαγοητέψουν αν τους περάσεις μέσα από μιά σειρά εφέ και τους χρησιμοποιήσεις σε ηχογραφήσεις σε στούντιο, για μιά επαγγελματική π.χ δουλειά.

Όλα αυτά χωρίς να σε "παιδέψουν" με συχνοτικά άκρα, και μαζέματα πρίμων ή μεσαίων από πετάλια ή πολυεφέ, από τους ενισχυτές, και να αρχίσεις το κυνήγι της σωστής ηχητικής ισορροπίας που θα σε ικανοποιήσει.

Η απώλεια ακριβώς αυτών των ακραίων συχνοτήτων είναι αυτό που ενοχλεί στους noiseless, όταν καρφώσεις την κιθάρα σε έναν ενισχυτή ακόμα και με 1 ή 2 εφέ, πάλι θα νομίζεις ότι όλα πλέον είναι πιό μουντά.

Δεν είναι ακριβώς έτσι απλά ως προιόν "στοχεύει" αλλού, εξ άλλου το "χρώμα" τους δεν είναι καθόλου κακό.... απλά είναι αυτή η διαρκής αίσθηση της "μουντάδας" που το βιώνω και γώ στις 2 deluxe μου Fender, όταν καπάκι βγάλω κάποια deluxe με noiseless και βάλω μιά άλλη στάνταρντ με Duncan ή Fender alnico 5 magnets.

Εκεί πάλι η αίσθηση είναι ...... σαν να ξεβουλώνουν μύτες και αυτιά μαζί!!!  ;D

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δεν μας είπες όμως τελικά πώς ηχογράφησες...

 

Direct από τον ενισχυτή στην κάρτα ήχου;

Από την έξοδο που δίνει ο ενισχυτής, καρφί στην Tascam FW-1804.

Οι στάθμες εισόδου ρυθμίστηκαν με ακρίβεια για την βέλτιστη εγγραφή.

Το μόνο πράγμα που παρατήρησα, τώρα που το συζητάμε, οπτικά η κυματομορφή των Tex- Mex είχε μεγαλύτερο εύρος στις δυναμικές, ενώ οι άλλοι ήταν πιό "στενοί" σαν να είχαν υποστεί συμπίεση...

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την έξοδο που δίνει ο ενισχυτής, καρφί στην Tascam FW-1804.

 

τελικά οι φήμες για τον cube αληθεύουν! Αυτά είναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου