Προς το περιεχόμενο

DIY Project: Noiz Midi Controller


Μανώλης Χναράκης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Πληροφοριακά, για να υλοποιηθεί το project θα χρειαστούν οι κάτωθι:

 

1. Ένας "leader" του project, για να μην αργήσει να ξημερώσει.

Έτσι θα μπορέσει να υλοποιηθεί σχετικά γρήγορα.

Ο ίδιος θα είναι και υπεύθυνος της όλης ιδέας όπου θα δώσει και το "Block Diagram".

 

2. Ένας υπεύθυνος συλλογής και ανάλυσης ιδεών από τους χρήστες. Αυτός θα "ακούει" το τί έχει ζήτηση από τους χρήστες και ανάλογα σε συνεργασία με του υπόλοιπους "υπεύθυνους" θα αποφασίζουν για την προσθήκη ή μη της επιπλέον λειτουργίας σε σχέση πάντοτε με την πολυπλοκότητα τον χρόνο και το κόστος.

 

3. Τρεις υπεύθυνοι του hardware.

3α. Ένας για ότι έχει σχέση με τα ηλεκτρονικά (σχεδίαση & κατασκευή).

3β. Ένας για ότι έχει σχέση με πλακέτες (σχεδίαση & κατασκευή).

3γ. Ένας για ότι έχει σχέση με κουτιά (σχεδίαση & κατασκευή).

 

4. Ένας υπεύθυνος του software. Δηλαδή ότι έχει σχέση με τον προγραμματισμό του μικρο-επεξεργαστή. Ο ίδιος θα επιλέξει τον τύπο του μικρο-επεξεραστή και την γλώσσα(ες) προγραμματισμού.

 

5. Ένας υπεύθυνος του βιβλίου χρήσης οδηγιών. (Σύνταξη και έκδοση). Αναγκαίο κακό...

 

6. Ένας υπεύθυνος ελέγχου. Έλεγχος σωστής λειτουργίας του project. "Beta tester".

 

Σαφώς και όλοι από τους πιό πάνω, μπορούν να έχουν όσους συνεργάτες θέλουν ανάλογα με τα προσόντα και τις γνώσεις τους.

 

Με άλλα λόγια, "leader" , "υπεύθυνοι", "συνεργάτες" θα είναι μέλη του φόρουμ.

 

Το τελικό αποτέλεσμα θα είναι προϊόν που θα συμπεριλαμβάνει ιδέες όλων των συνεργατών από άκρη σε άκρη.

 

Βασικό.

Το project πρέπει να είναι εύκολο στην κατασκευή και χρήση, φθηνό σαν κόστος αγοράς υλικών και αξιόπιστο στην λειτουργία του.

 

Για οποιαδήποτε αλλαγή ή/καί τροποποίηση όλων των πιό πάνω το συζητάμε όλοι μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 129
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

5. Ένας υπεύθυνος του βιβλίου χρήσης οδηγιών. (Σύνταξη και έκδοση)

Να προσφερθώ από τώρα για αυτό το πόστο; Μου αρέσει πολύ η συγκεκριμένη διαδικασία! :)

 

Εναλλακτικά, νομίζω ότι μπορώ να προσφέρω πράγματα στους τομείς 4 και 6. Δεν είμαι "natural born leader", και επαναλαμβάνω την ασχετοσύνη μου στα ηλεκτρολογικά...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κάθε προσφορά δεκτή. Απλά, θα πρέπει να περιμένουμε κάποιο χρονικό διάστημα έως ότου μαζευτούν όχι μόνο οι "υπεύθυνοι" αλλά και οι ιδέες των μελών του φόρουμ.

 

Γιατί, χωρίς ιδέες... no project...

 

Καλό θα ήταν αφού γίνει η σύνθεση των υπευθύνων, να υπάρχει μία σελίδα (τύπου λίστας) όπου θα αναφέρει τους υπεύθυνους, τα τεχνικά χαρακτηριστικά, downloads και ότι άλλο έχει σχέση με το συγκεκριμένο project.

Αν και νωρίς ακόμη.

Ίσως σ'αυτό το σημείο μπορεί να βοηθήσει "κάπως" ο admin ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Καλό θα ήταν αφού γίνει η σύνθεση των υπευθύνων, να υπάρχει μία σελίδα (τύπου λίστας) όπου θα αναφέρει τους υπεύθυνους, τα τεχνικά χαρακτηριστικά, downloads και ότι άλλο έχει σχέση με το συγκεκριμένο project.

Αν και νωρίς ακόμη.

Ίσως σ'αυτό το σημείο μπορεί να βοηθήσει "κάπως" ο admin ?

 

O admin είναι "μέσα". Όταν προκύψει η ανάγκη θα γίνει κι αυτό.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5. Ένας υπεύθυνος του βιβλίου χρήσης οδηγιών. (Σύνταξη και έκδοση)

Να προσφερθώ από τώρα για αυτό το πόστο; Μου αρέσει πολύ η συγκεκριμένη διαδικασία! :)

 

Εναλλακτικά, νομίζω ότι μπορώ να προσφέρω πράγματα στους τομείς 4 και 6. Δεν είμαι "natural born leader", και επαναλαμβάνω την ασχετοσύνη μου στα ηλεκτρολογικά...

 

Αν μου επιτρέπετε, θα ήθελα και εγώ να συμμετάσχω σε αυτή τη διαδικασία,στο πόστο του συντάκτη του βιβλίου χρήσης οδηγιών. Αν μου πείτε ποιες είναι οι λειτουργίες, και πως ενεργοποιούνται, νομίζω ότι μπορώ να τα καταφέρω με τα περαιτέρω. Χρήση της γλώσσας κυρίως..

 

Οι φτωχές ικανότητές μου στις υπηρεσίες σας!!!!

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4. Ένας υπεύθυνος του software. Δηλαδή ότι έχει σχέση με τον προγραμματισμό του μικρο-επεξεργαστή. Ο ίδιος θα επιλέξει τον τύπο του μικρο-επεξεραστή και την γλώσσα(ες) προγραμματισμού.

 

Από την εμπειρία μου νομίζω ότι ένας προγραμματιστής δεν αρκεί προκειμένου να τελειώσει το project μέσα σε κάποια ανεκτά χρονικά όρια. Φαντάζομαι ότι το εγχείρημα θα λάβει χώρα στην Αθήνα και δυστυχώς δεν μπορώ να συμμετάσχω αλλά ευχαρίστως να συνεισφέρω όσο και όπου μπορώ. Ίσως θα μπορούσα να κάνω το 2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και πάρα πολύ καιρό υποστηρίζω ότι υπάρχει ένα τεράστιο κενό σε αυτό τον τομέα. Έχουμε δηλαδή τις εταιρείεσ που κατασκευάζουν ψηφιακές κονσόλες και που ξέρουν πραγματικά τι χρειάζεται ο ηχολήπτης και οι εταιρείες που φτιάχνουν DAW που δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Είναι περίεργο που η πρόταση για την κατασκευή έρχεται τώρα που οι εταιρείες άρχισαν να καταλαβαίνουν τι πρέπει να κάνουν. Μιλάω φυσικά για τις εταιρείες που φτιάχνουν DAW γιατί για τις άλλες δυστυχώς παρατηρείται μια μεγάλη συρίκνωση στις εφαρμογές τους. Ρίξτε μια ματιά στα καινούρια controller της Steinberg και της Euphonix και θα καταλάβεται τι θέλω να πώ. Παρ' όλα αυτά υπάρχουν πολλά πράγματα ακόμα που θα πρέπει να γίνουν και για τον λόγο αυτό είμαι ενθουσιασμένος με το ότι κάποιοι μπορούν να διαθέσουν γνώσεις και χρόνο για να φτιάξουν έναν σωστό controller. Εχω διαμορφώσει εδώ και καιρό πως θα πρέπει να είναι αυτός και ευχαρίστως μπορώ να μοιραστώ τις σκέψεις μου με την υπόλοιπη ομάδα.

Δείτε και αυτό

http://www.ucapps.de/

Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν συγχαρητήρια για το noiz, σας παρακολουθώ λίγο καιρό τώρα αλλά δεν είχα καιρό ελεύθερο για να γράψω.

 

Ασχολούμαι αρκετά με τα ηλεκτρονικά και κατά καιρούς έκανα κάποια πειράματα με το midi με τη χρήση μικροελεγκτών. Για την καρδιά του συστήματος θα σας πρότεινα να κινηθείτε σε μικροελεγκτές που βρίσκονται εύκολα στο εμπόριο και είναι απλοί στον προγραμματισμό π.χ. pic της microchip και avr της atmel. Για τους συγκεκριμένους κυκλοφορούν assembler και c compiler αρκετοί, τόσο εμπορικοί όσο και open source (ακόμα και για linux). Επίσης, κυκλοφορούν αρκετά φθηνοί εμπορικοί προγραμματιστές αλλά και σχέδια για κατασκευή τους.

 

Αν επιλεγεί η σειρά pic, συγκεκριμένα, πολύ καλή αρχή είναι οι 16F877A ή 18F4525 ως κεντρικοί ελεγκτές καθώς διαθέτουν αρκετά περιφερειακά και είναι ευέλικτοι στην ανάπτυξη. Τα ολοκληρωμένα βρίσκονται εύκολα στην αγορά τόσο σε καταστήματα όσο και μέσα από την ίδια την εταιρία.

 

Δείτε και αυτό

http://www.ucapps.de/

Εγκρίνω και επαυξάνω! Ο τύπος έχει κάνει τρομερή δουλειά και έχει φτιάξει το σύστημα με τέτοια μορφή ώστε να προσθέτει συνεχώς δυνατότητες. Τελευταία πειραματιζόμουνα με το usb σε midi το οποίο αν και δεν είναι ακόμα στην τελική του μορφή, λειτουργεί ικανοποιητικά.

 

Αυτά για την ώρα, το project είναι μια καλή προτοβουλία και ελπίζω να υλοποιηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου